A legjobb felületkezelések furnérfához
A furnér egy természetes faanyag, amelyet egy másik fafajtára - általában rétegelt lemezre - alkalmaznak. Tehát, ha meg akarja védeni a furnérját a víztől, kopástól, napfénytől, hőtől, rovaroktól és szennyeződésektől, akkor fafelületet kell használnia, hogy gátat adjon neki.
Itt vannak a furnér legjobb felületkezelései:
- Poliuretán
- Keményviasz olaj
- Lakk
- Lakk
- Shellac
- Olaj
Beszéljünk tehát bővebben a furnérok legjobb felületkezeléseiről, és részletezzük, hogy mikor melyik a legjobb választás. Megadom az összes előnyét és hátrányát mindegyiknek, és adok néhány tippet a felületkezelés alkalmazásához, hogy a legtöbbet hozhassa ki a lenyűgöző furnérból!
1. Poliuretán
A legjobb a következőkhöz:
- Fák, amelyek kemény igénybevételnek vagy hőnek vannak kitéve, például asztallapok, munkalapok, bárok, padlódeszkák és szekrények.
- Olaj alapú páccal vagy felületkezeléssel már kezelt furnérokhoz
- Sok víznek kitett fa
- Szinte bármilyen projekt
A poliuretán felületkezelés az, amihez mindig fordulnak, amikor furnérfákat fejeznek be. Hihetetlenül tartós és tartós, így tökéletes a törékeny furnérok és a sokat használt felületek védelmére.
A poliuretán egy kemény gyanta műanyag, amely kikeményedik, hogy a fát vízállóvá, UV-állóvá, karcállóvá és szívóssá tegye.
Az olaj alapú poliuretánt azért kedvelem, mert borostyánszínű patinája van, amely kiemeli a legtöbb fafurnér természetes csillogását. A vízbázisú poliuretán azonban még mindig nagyon jól védi a furnérját, és nem patinásodik, így a fa természetes színe átragyog.
Mégis, a poliuretán bevonatok megsárgulhatnak, ha túl sokáig hagyja őket a napon, ezért nem mindig a legjobb választás a világos színű fákhoz, amelyek a szabadba tartoznak, mint például a tölgyfa deszkázat vagy a teraszbútorok.
A poliuretán munkaigényes. Legalább három réteg lakkot kell felvinnie ahhoz, hogy a legjobb tömítést kapja a fára, és gyakran a gyanta csíkos barázdákat hagyhat, amelyeket nehéz elrejteni, ha nem megfelelően alkalmazza. Mégis, egy jó trükk, hogy biztos legyen, hogy sima lesz, ha mikroszálas festőhengerrel viszi fel a lakkot, és a rétegek között nedves csiszolással csiszolja.
A vízbázisú poliuretán gyorsabban szárad, mint az olajbázisú poliuretán, és kevesebb a füstje is. Azonban a rétegek között legalább öt órát kell várnia, és átlagosan 24 órát kell várnia az utolsó réteg száradására.
2. Hard-Wax olaj
A legjobb a következőkhöz:
- Konyhai és asztali felületek
- Kemény faanyagok, mint a rudak, padlódeszkák, falpanelek és szekrények.
- Napfénynek kitett furnérok
A keményviaszolajok számos különböző olajat és viaszt tartalmaznak, amelyek lezárják és javítják a természetes furnérját. Fő előnyük, hogy viszonylag nem mérgezőek, ellentétben a poliuretán és akril bevonatokkal. Emellett simább, puhább, kevésbé műanyag érzetű felületet hagynak maguk után, mint a poliuretán és a lakk.
A legtöbb keményviaszolaj csak egy kicsit kevésbé tartós, mint a poliuretán. A keményviaszos olajos felületet azonban egyszerű javítani, mivel nem hagy kiemelkedő műanyag bevonatot a furnéron. Ha megsérül a keményviaszos olajos felületkezelés, akkor csiszolás nélkül újra fel lehet vinni, ami ritka tulajdonság egy felületkezelésnél.
A keményviaszos olajos finishek nem bocsátanak ki mérgező füstöt sem, így könnyebben használhatja őket beltérben.
A teljes száradásuk 4-24 órát vehet igénybe, így viszonylag szabványosak, ha a száradási időkről van szó.
A keményviasz olajok extra popot adnak a fa természetes színéhez, de nem adnak hozzá további árnyalatokat vagy árnyalatokat, hacsak nem vásárolsz olyat, amelyhez festéket vagy festéket adnak hozzá. Az idő múlásával sem színeződnek el, mint sok más fafelület, így a furnér színe évekkel az alkalmazás után is ugyanaz marad.
Ha többet szeretne megtudni a keményviasz olajokról és előnyeikről, nézze meg ezt a fantasztikus videót:
3. Lakkozás
A legjobb a következőkhöz: A lakkozáshoz:
- Padlólapok, asztallapok, lambériák és egyéb tartósságot igénylő tárgyakhoz
- Víznek kitett területek
- Napfénynek kitett területek
- Világos fák
A falakk általában gyantát, olajat és hígítót tartalmaz. Nagyon tartós, és egy alkalmazás akár 3 évig is eltarthat.
A lakkok lehetnek matt, szatén vagy fényes filmes kivitelűek. Bár leggyakrabban festékesdobozokban árulják őket, spray palackokban is kaphatók, amelyekkel az alkalmazás egyszerű és zökkenőmentes.
A lakk nem fedi el a faanyagok szemcséit, hanem kitölti a furnér természetes pórusait, hogy természetes fényt adjon a színnek és a szemcsemintának.
Ezenkívül, mivel kitölti a fa felületének apró pórusait és réseit, taszítja a szennyeződéseket, a vizet és a rovarokat.
A lakk általában szintén átlátszó, és nem ad színt a fának. Egyes lakkok azonban tartalmazhatnak festékeket vagy színezékeket, ezért mindig ellenőrizze a lakk címkéjét, mielőtt alkalmazza, hogy biztosan a kívánt eredményt kapja.
A lakk kiváló UV-védelmet is nyújt, ezért gyakran használják kültéri bútorokon és fedélzetépítésnél.
A lakk gyorsabban szárad, mint sok más fafelület, bár némi füsttel jár. Ezért minden alkalommal, amikor lakkot alkalmaz, viseljen szűrőmaszkot a védelme érdekében.
4. Lakk
A legjobb a következőkhöz:
- Kemény igénybevételnek kitett tárgyak, például bárpultok, fiókok, ládák és asztallapok.
- Olyan fákhoz, amelyeknek magas, fényes csillogást szeretne elérni
- Víznek kitett furnérok
A lakk sellakból, nitrocellulózból, lágyítókból és gyakran pigmentekből áll. A lakk egyesíti a sellak fényes felületét a poliuretán tartósságával, így fantasztikus, minden szempontból könnyen használható termék a furnérra.
A lakk valamivel gyorsabban szárad, mint a lakk, és általában csak fél órát vesz igénybe egy-egy réteg száradása. Mégis, a lakk teljes kikeményedése akár 24 órát is igénybe vehet,
A lakk olyan gyorsan száradó és tartós, hogy a rétegek között nem kell csiszolnia. Gyakran az egyik legcsíkmentesebb befejeződés, amely rendkívül sima felületet hagy.
A lakk szórófejes dobozban is kapható, ami rendkívül egyszerűvé teszi a fa befejezését.
Mégis, a lakknak intenzív mérgező szaga van, ezért mindig használjon légzőkészüléket, amikor alkalmazza, és hagyjon nyitva egy-két ablakot, amikor beltérben használja.
5. Shellac
A legjobb a következőkhöz:
- Dekoratív bútorok és burkolatok
- Kisebb tárgyakhoz
A sellakot a nőstény lakkbogár ragacsos, gyantaszerű váladékából állítják elő. Ezeket a váladékokat denaturált alkohollal keverik össze, amely feloldja őket. Ezután, amikor felviszed a furnérra, az alkohol feloldódik, és egy fényes, puha, sima, természetes gyantaréteget hagy maga után.
A sellak használatának legfőbb előnye, hogy lenyűgöző. Ragyogó csillogást kölcsönöz a furnérjának, kiemelve bármilyen színű fa természetes szépségét. Finom meleg árnyalata is van, amely halvány sárgás fényt kölcsönöz a furnérjának.
A sellak sokkal kevésbé tartós, mint a lakk és a poliuretán. Nem reagál jól a vízzel vagy a hővel, ezért csak olyan bútorokra és más furnérokra használja, amelyek nem lesznek kitéve az időjárás viszontagságainak vagy gyakori kopásnak.
Mégis, a sellakot egyszerű alkalmazni, és gyorsan szárad, így könnyen használható. Emellett nem mérgező, így száradás közben nem keletkeznek káros füstök.
6. Olaj
A legjobb a következőkhöz:
- Kisebb tárgyak
- Nem sokat használt furnérok
- Olyan dolgok, amelyeket már kezeltek olajalapú festékkel vagy felületkezelővel.
- Olajos, természetes fényű fák
Az olaj kiemeli a fa természetes szépségét, bár nem túl tartós vagy védő hatású. Tökéletes kisebb tárgyakhoz vagy olyan bútorokhoz, amelyeket nem használnak sokat vagy nem ér hőhatás.
A furnérhoz használt legnépszerűbb olajok közé tartozik a tungolaj és a forralt lenolaj. A konyhákban azonban az ásványi olaj a legnépszerűbb, mivel ez a legélelmiszerbiztonságosabb.
A tungolaj vízállóbb, mint a lenolaj, de az olajok még így is közel sem olyan tartósak vagy vízállóak, mint a listán szereplő többi felületkezelés.
Az olaj használatának legnagyobb hátránya, hogy a legjobb eredmény érdekében szinte havonta újra kell alkalmazni. Mégis, a száradási idők rövidek, és csak egy-két órát kell várnia, mielőtt olajrétegeket alkalmazna a furnérra.
Tippek a fafelület felviteléhez
Amikor felviszi a fafelületét, ügyelnie kell arra, hogy a legjobb módszereket alkalmazza. Ellenkező esetben előfordulhat, hogy le kell csiszolnia a bevonatot, és újra kell kezdenie az egészet.
A legjobb eredmény elérése érdekében használja ezeket a tippeket a furnérfafelület felviteléhez:
- Előkezelje a furnérját a befejezés előtt.
- Használja a megfelelő felületkezelőt a pác, festék vagy régi felületkezeléshez.
- Csiszoljon a rétegek között.
- Mindig várja meg a teljes száradási időt, mielőtt újabb réteget vinne fel.
Ha követi ezeket a lépéseket, biztos, hogy olyan készterméke lesz, amelyre büszke lehet! Most menjünk bele a részletekbe, hogy biztos lehetsz benne, hogy a furnérod jobban fog kinézni, mint valaha, amikor elkészülsz vele.
A furnér előkezelése a befejezéshez
Mielőtt befejezné a fafurnérját, elengedhetetlen, hogy előkészítse azt, ha azt szeretné, hogy a felület jól nézzen ki és tartós legyen.
A furnér előkezelésének első lépése annak biztosítása, hogy a furnér sima és csiszolt legyen, forgácsok és karcolások nélkül. A legtöbb befejezetlen furnér előcsiszolt állapotban érkezik, de ha hibát észlel, csiszolja ki, amíg a fa puha és szálkamentes nem lesz. Ezzel biztosítja, hogy a felület egyenletesen kerüljön fel, és évekig rajta maradjon.
Mégis fontos megjegyezni, hogy a legtöbb furnér törékeny, és ha túl agresszíven csiszolja, akkor előfordulhat, hogy végigcsiszolja a fát. Ezért a legjobb lenne, ha soha nem használna motoros csiszológépet a furnéron. Ehelyett válasszon közepes és finom szemcseméretű csiszolópapírt, és a kezével csiszolja finoman a felületet.
Ezután tisztítsa meg a furnérját. Ha a furnér felületén por, szennyeződés, penész vagy laza fa részecskék vannak, ezek megrekednek a felületkezelésben, és örökre a furnérra záródnak. Ráadásul a nagyobb szennyeződések és porszemcsék idővel lekopnak, magukkal viszik a felületkezelést, és kopasz, befejezetlen foltokat hagynak a furnéron.
Mielőtt felviszi a felületkezelőt, érdemes megfontolni a pác használatát is, ha több színt szeretne adni a furnérnak. Általában, ha pácot használ a befejezetlen fára, akkor jobb, ha világos festéket vagy pigmentet használ, amely vízbázisú.
Ha a furnér tiszta, sima és megfelelő színű, akkor elkezdheti a felületkezelés felvitelét!
Használja a megfelelő felületkezelőt a foltjához vagy a régi felületkezeléséhez
Ha már kezelte furnérját páccal, festékkel vagy felületkezeléssel, győződjön meg róla, hogy az új felületkezelés kompatibilis a régivel.
Tehát, ha a foltja vízbázisú volt, használjon vízbázisú felületkezelőt. Ha a pácolás vagy előkezelés olajalapú volt, használjon olajalapú felületkezelőt. Ha túl sokféle típust kever, akkor nem fognak megtapadni, és az új felületkezelésed csak le fog csúszni a fáról.
Csiszolás a rétegek között
Ha lakkot, sellakot, poliuretánt vagy lakkot használ, előfordulhat, hogy csíkokat, dudorokat vagy port vesz észre minden alkalommal, amikor új réteget visz fel.
A csíkok elkerülése érdekében használjon 300-400-as szemcseméretű csiszolópapírt és egy kis vizet, hogy minden egyes réteg lakkozás között enyhén nedves csiszolással egyenletes, csíkmentes réteget kapjon. Minden réteget közvetlenül a következő réteg felvitele előtt csiszoljon enyhén, és győződjön meg róla, hogy minden port és vizet letakarított, mielőtt újra nekilátna a felületkezelésnek.
Általános ökölszabályként a legjobb eredmény elérése érdekében három rétegben kell felvinnie a fényezést. Az egyetlen eset, amikor ez nem igaz, az olajos bevonatok esetében, amelyek általában csak két rétegben szükségesek.
Mindig várjon a teljes száradási idővel a rétegek között.
Nehéz lehet türelmesnek lenni, amikor tudja, hogy a projekt befejező szakaszában van, de ha túlságosan elhamarkodott, tönkreteheti az egész befejező munkát, és újra kell kezdenie a nulláról.
Sok befejező termék esetében órákat kell várnia a rétegek között. Ha megpróbál egy újabb réteget felvinni, akkor az első rétegben dudorok vagy szakadások keletkezhetnek, ami arra kényszeríti, hogy csiszolja le a furnérját, és próbálja meg újra.
Alapvető fontosságú, hogy ne rontsd el túlságosan a furnérral, mivel a fa már így is vékony, ahogy van. Ez azért van, mert a túl sok csiszolás végleg elszakíthatja vagy megrepedhet a furnér. Tehát, ha kétségei vannak, mindig kövesse a befejező termék címkéjén található utasításokat, és ne próbáljon improvizálni.
Végső gondolatok
A furnér legjobb kivitelezése attól függ, hogy hogyan szeretné, hogy nézzen ki, és hová kerül. Általános szabályként a poliuretán, a lakk és a lakk a legtartósabbak, míg más termékek, mint a keményviaszolaj, a sellak és az olaj puha, sima fényt eredményez, amely kevésbé véd a vízzel, a napfénnyel és a hővel szemben.