Miért nem vízálló a laminált padlóburkolat?
Ki ne szeretné a gyönyörű laminált padlót? Sok otthonban többek között azért olyan népszerű, mert úgy gyártják, hogy úgy nézzen ki, mint a valódi keményfa padló. Emellett olcsóbb, és könnyebb telepíteni és karbantartani, mint a keményfa padlót. A laminált padlónak azonban mindig is nagy hátránya volt, hogy nem képes ellenállni a víznek.
A laminált padló nem vízálló, mivel újrahasznosított keményfa rétegekből áll, amelyek vízzel telítődve felszívódhatnak és széteshetnek. Viszont vízálló, és nem szenved kárt a helyi és a felületi kiömlött folyadékoktól, ha gyorsan megtisztítják és szárazra törlik.
A cikk további részében részletesen tárgyaljuk, hogy miért nem vízálló a laminált padló, mire számítson, ha a laminált padló vizesedik, és hogyan kezelje azt, valamint hogyan javíthatja laminált padlójának vízállóságát.
Miért nem vízálló a laminált padló
Nem nehéz kitalálni, hogy miért nem vízálló a laminált padló. A laminált padlóval az a probléma, hogy újrahasznosított keményfából vagy fából készült szálakból készül, amelyek nem bírják jól a vizet. Még egyes, a gyártók által "vízálló"-ként forgalmazott termékek is vitathatóak, mivel az anyagok és az egész gyártási folyamat miatt ez szinte irreális.
A másik ok, amiért a laminált padló nem vízálló, a beépítésénél használt click-and-lock rendszer. Bár ez egyszerűbb, mint a ragasztásos módszer, a varratok nem záródnak tökéletesen. Ezáltal a felületi rétegben rések keletkeznek, amelyeken keresztül a víz átszivároghat és károsíthatja a deszka magját.
Jobban megérthetjük, hogy miért nem vízálló a laminált padló, ha megvizsgáljuk, hogyan tervezték. A laminált padló négy rétegből áll. A legalsó réteg vagy a hátlapi réteg nedvességgátlóként működik a tábla és a padló között. A hordozóréteg tetején van egy másik réteg, amelyet alap- vagy magrétegnek nevezünk.
Az alapréteg nagy sűrűségű farostlemezből készül, és alkotja a fő szerkezetet. A farostlemez mag felett két másik réteg található; a dizájnréteg adja a padlóburkolat színét és mintázatát, a kopóréteg pedig védi a deszkát a kifakulástól, a karcolásoktól és a kopástól.
Bár a kopóréteg nedvességgátlóként is szolgál, ha elegendő víz kerül bele, és eléri az alapréteget, az megduzzadhat, és a felhasznált anyagtípustól függően elmozdulhat vagy meghajolhat. Ha hagyják, hogy még több vizet szívjon magába, a rétegek szétesnek, és végül tönkreteszik az egész padlót.
Mi történik, ha a laminált padló nedves lesz?
Amikor egyes gyártók azt mondják, hogy "vízálló", valójában azt értik, hogy "vízálló". Ez a két fogalom teljesen különböző, és néha félreértik őket. A vízálló egyszerűen azt jelenti, hogy a padlóburkolat bizonyos mértékig, de nem teljesen megakadályozza a víz behatolását. A vízálló viszont azt jelenti, hogy az anyag teljesen és tartósan vízhatlan.
A laminált padló ellenáll a kiömlő víznek, például a zuhanyzásból való kilépéskor a testéről lecsöpögő víznek, a cipőjéről lezúduló esővíznek vagy a pohár vízből rutinszerűen kiömlő víznek. Ha ezeket a felületi kiömléseket azonnal szárazra töröljük, a padlónak nem esik baja.
Ha azonban hagyja, hogy a laminált padló elég vizet szívjon magába, a rétegek átáznak, és a farostlemez mag megduzzad, ami a felületi réteg leválásához vezet. Ez hasonló ahhoz, mint amikor egy forgácslapból készült asztal átnedvesedik. A lapok felbuborékosodnak, meghajlanak, és végül megrepednek.
Létezik vízálló laminált padló?
Technológiájuk fejlesztésével és új anyagok hozzáadásával a farostlemezhez a gyártók ma már olyan laminált padlót készítenek, amelyről azt állítják, hogy vízálló. Ezek a termékek azonban nem biztos, hogy olyan pontosak, mint ahogyan azt a piacon forgalmazzák, és állításaik nem jelentenek garanciát arra, hogy a padlóburkolat nem esik szét, ha a felesleges nedvesség megtámadja.
A különbség a hagyományos laminált deszka és a speciálisan kialakított deszka között csak a vízzel szembeni fokozott ellenállása lesz, nem pedig az, hogy teljesen áthatolhatatlan, mint a lemezes vinil vagy a kerámiacsempe. Ahhoz, hogy egy padlóburkoló anyag valóban vízálló legyen, úgy kell gyártani, hogy a farostlemez magot kiküszöböljék.
Néhány cég kínál szintetikus anyagokból, például PVC műanyagból készült laminált padlót, de ezek nagyon korlátozottak és nehezen találhatók. Bármilyen márkájú laminált padlót is vásárol, annak valamilyen mértékben vízállónak kell lennie, de ne várja el, hogy teljesen vízálló legyen, kivéve, ha más anyagból készül.
Mi a teendő, ha a laminált padló nedves lesz
Ha a víz a padlójára került, akkor is megmentheti, ha gyorsan feltakarítja és megszárítja a deszkákat. Ha a víz beszivárog a nyitott varratokba, használjon nedves-száraz porszívót, amely képes kiszívni a vizet. Ha nem tisztítja meg a vizet és nem szárítja meg a deszkákat, a víz a padlóburkolat alá kerülhet. Ha ez megtörténik, azonnal el kell távolítania a vizet, különben visszafordíthatatlan károkat kockáztat.
Mivel a laminált farostlemez sűrű, a száradás hetekig is eltarthat. A szárítási folyamat felgyorsítása érdekében használjon nagy térfogatú ventilátort vagy párátlanítót. Ezzel a módszerrel a száradási idő 12-36 órára csökkenthető.
Az összes padlódeszkát is érdemes eltávolítani, és ahelyett, hogy a helyén száradna, fektesse laposra. Ne tegye ki őket magas hőmérsékletnek, mivel ez vetemedést vagy zsugorodást okozhat. Az is előfordulhat, hogy laminált padlóburkolata a teljes száradás után nem tartja meg eredeti méreteit.
Ha a padlóburkolat alatt elég sokáig áll a nehéz víz, az károsodhat. Sajnos ki kell cserélnie laminált padlóját, ha vízkárosodás jeleit találja rajta. Keresse a megduzzadt deszkaélek, az oldalsó horpadások, a csészék vagy a csúcsok az oldalakon vagy a közepén, valamint a deszka felületének repedezése után kutatva. Ezen jelek bármelyike azt jelenti, hogy cserére van szükség.
A szivárgás forrását is meg kell határoznia, és azonnal foglalkoznia kell vele. A duzzadás és a meghajlás mellett a telített laminált padlóburkolaton penész is kialakulhat. Ha nem szárítja ki a laminált padlót 48 órával az átázást követően, akkor penész kezdhet kialakulni rajta.
A penész egyes típusainak kialakulásához szükséges idő a ház körülményeitől és az árvíz okától függően változik. Ha az áradást szennyvíz vagy talajvíz okozta, gyorsabban alakul ki a penész, és minél tovább hagyja, annál kisebb az esélye a padlóburkolat megmentésére. Ügyeljen arra, hogy eltávolítsa a nedvességet az alaplécekből, a falüregekből és a szőnyegpárnákból.
Lehet laminált padlót vízállóvá tenni?
Növelheti a laminált padló vízzel szembeni ellenállását, és tartósabbá teheti. A laminált padló vízállóvá tételének vagy ellenállóképességének növelésének egyik módja, hogy szilikonos tömítőanyagot visz fel a repedésekre és a szélekre, ahol a víz beszivároghat és kárt okozhat.
Egy másik módja a laminált padló védelmének, ha poliuretán bevonatot visz fel a teljes padlóra. Ez segít megvédeni a padlólapokat, és csökkenti a vízkárok esélyét. Ahhoz, hogy padlóburkolata még ellenállóbb legyen a víz behatolásával szemben, alkalmazzon két vagy több réteg bevonatot.
Következtetés
Ha magas nedvességtartalmú környezetben él, és vízálló padlóburkolatot keres, a laminált padló nem biztos, hogy a legjobb választás. A normál laminált padló megfelelő karbantartás mellett akár 25 évig is eltarthat, de gyártása miatt nem teljesen vízálló.
Egyes gyártók speciális laminált padlót terveznek úgy, hogy új anyagokat adnak hozzá, és vízállónak nevezik őket. Ez azonban csak a vízzel szembeni ellenállását javítja, és nem teszi teljesen vízállóvá. Ha valódi vízálló padlóburkolatot keres, a luxus vinil, a kerámia- vagy porceláncsempe és a lemezes vinil a legjobb választás.