Belső falanyagok és falfelületek - Amit tudnia kell

Akár új otthonodat rendezed be, akár a régit újítod fel, előfordulhat, hogy megakad a gondolatod a belső falak felületén. Ha nincs sok tapasztalata az építőiparban, kihívást jelenthet a megfelelő belső falanyagok és befejezések kiválasztása otthona különböző helyiségeihez.

Szinte bármilyen belső falanyag, amit csak el tud képzelni, végtelenül sokoldalúan felhasználható. A csempék és falpanelek sokféle anyagból, textúrából és színből készülhetnek. Még akkor is, ha csak gipszkartonra festesz (miután alapoztad) - a megfelelő felületet kell kiválasztanod! Mégis, nem kell úgy éreznie, hogy túlterhelt ez a rengeteg lehetőség.

Ha megfelelő szintű ismeretekkel közelít a projekthez, képes lesz megalapozott döntést hozni. Kezdjük tehát azzal, hogy beszéljünk arról, miben különböznek a belső falak a külsőktől. Milyen anyagokból állnak a belső falak, és hogyan építhet rájuk, hogy elérje azt a megjelenést, amit otthonában szeretne elérni?

Hogyan néznek ki a belső falak?

A legtöbb amerikai otthon könnyű anyagokból készül. Általában fakeretekbe tömködjük a szigetelést, és mind a külső, mind a belső oldalon gipszkartonnal borítjuk. Természetesen még ezek az alapanyagok is befolyásolhatják a végeredményt. Mindenesetre sokféle szigetelés és gipszkarton létezik.

Valószínűleg ismeri a legalapvetőbb gipszkartonlapot, amely önmagában nem sok jóval kecsegtet. De tudta, hogy a különböző típusú gipszkartonok speciális problémákat oldhatnak meg otthonában?

Például a fürdőszobában vagy a konyhában is használhatsz nedvesség- vagy penészálló gipszkartont. Hasonlóképpen, a tűzálló gipszkarton megfelelő választás lenne akár a konyhába, akár a garázsba. Végül, ha aggódik a magánélet miatt, akkor hangszigetelt gipszkartont is használhat a közös falakon és különösen a hálószobában.

Aztán megint, mindig feljavíthatja a hagyományos gipszkartont a ráhelyezett anyagokkal. Ha szeretné a falakat nedvességállóbbá tenni, csak használjon penészálló festéket. A csempe és a PVC-panelek szintén segíthetnek megvédeni a falak belsejét a nedvesség hatásaitól.

Mégis, feláldozná a szoba akusztikai tulajdonságait, ha szabadon hagyná ezeket a kemény anyagokat. Tehát bármilyen anyagot használ a belső falakon, annak vannak előnyei és hátrányai.

A belső falaknak speciális felületkezelésre van szükségük?

Végső soron, ha csak sima festett falakkal akarsz élni, az teljesen rendben van. A különböző textúrák és felületek használata azonban, ha csak az akcentusfalakon is, valóban javíthatja otthona megjelenését.

Kezdjük azzal, hogy ezek a dolgok drasztikusan megváltoztathatják a falak textúráját. A vakolat például olyan szerves alapot adhat, amelyet átfesthetsz. Ezenkívül a 3D-s tapéták és panelek hihetően utánozhatják a kő- és téglafalakat.

A legtöbb ilyen anyag már most is elérhető érdekes színekben. Ráadásul, ha egy bizonyos megjelenésre vágysz, a textúrák fölé különböző festékkel is festhetsz. Többféle lehetőség közül választhatsz a legkevésbé fényes, sima felületű és a legcsillogóbb, fényes festék között.

Mégis, mielőtt elkezdenél dolgozni a belső falakon, elő kell készítened a helyiséget a projekthez. Ezt követően még magára a gipszkartonra is különös figyelmet kell fordítania, különösen, ha az jelenleg csupasz.

A belső falanyagok és a belső falfelületek típusai

Eddig láttunk egy rövid áttekintést a különböző anyagokról és befejezésekről, amelyeket a belső falakon használhatsz. De az egyes termékekről és technikákról még sokkal többet is megtudhatsz. Beszéljünk tehát arról, hogy mit használhatunk közvetlenül a gipszkarton tetején.

Vakolat vagy stukkó textúrák

A legegyszerűbb módja annak, hogy textúrát adjunk a meglévő gipszkartonhoz, a vakolat használata lenne. Akár a legalapvetőbb gipszkarton fugázóanyagot, akár akril vagy akár agyagvakolatot használ, a textúra különbsége magából a simítótechnikából adódik. A trükk tehát nem a falra felvitt vakolat mennyiségében rejlik. Egy kis variációval mélyebbé vagy sekélyebbé teheti a textúrát, de a túl sok vakolat megrepesztheti a falakat.

Nos, különböző technikákat alkalmazhatsz, hogy különböző textúrákat és örvényeket varázsolj a faladra. Amikor texturált falakat említesz, a legtöbb ember a Santa Fe vagy a spanyol Knockdown-t képzeli el. Ez a technika abból áll, hogy a vakolatot egy simítóval C alakú mozdulatokkal a falra simítjuk.

Az az érdekes ebben a technikában, hogy mindenki mozdulatai teljesen egyediek. Végső soron a textúra attól függ, hogy mekkora nyomást és mekkora vakolatot alkalmazunk. Tehát ha maga szeretné stukkózni a falát, akkor az eltérések elkerülése érdekében egyedül kell elvégeznie az egész szobát.

A másik technika, amit alkalmazhatnál, fakéreg mintázatot eredményezne. Az előző textúrával ellentétben ezt sima hengerrel vinnéd fel. Miután felrakta, vagy úgy hagyja, ahogy van, vagy egy simítóval kissé ellapítja.

Másrészt, ha nem érzed magad elég magabiztosnak ahhoz, hogy magad alkalmazd a textúrát, ezeknek az információknak a tudatában még mindig meg tudod mondani a kiviteleződnek, hogy mit szeretnél. Utána a felületre vizes festéket kenhet, hogy még jobban kiemelje a mögöttes textúrát.

Festék

Mint említettem, rengeteg különböző festék létezik, amelyet otthonod belsejében használhatsz. Az olajbázisú festék a legjobban a fa elemeken működik, míg a vízbázisú festék a falakon. Még mindig más típusú festékek jobbak a külső falakra.

De már átnéztünk néhány festékfelületet, amit használhatsz. Ha többet szeretnél megtudni erről, ajánlom, hogy olvasd el a témával kapcsolatos többi cikkemet. Hogy rövid áttekintést adjak:

  • A sima felületű festék a legolcsóbb festék a piacon, amit a fényesség hiánya is bizonyít. Mégis, elég jó választás olyan területeken, ahol nincs túl nagy forgalom.
  • A matt felületű festék valamivel simább textúrával rendelkezik, mint a sima felületű festék, de a kettő felcserélhető is.
  • A tojáshéjfesték a legköltséghatékonyabb megoldás. Meglehetősen olcsó, tartós és könnyebben tisztítható, mint a sima vagy matt festék.
  • A szatén fényezésű festék még könnyebben tisztítható, mint a tojáshéjfesték, de még mindig nem teljesen fényvisszaverő.
  • Végül a félfényes és fényes kivitelű festékek fényvisszaverőek, tartósak és könnyen tisztíthatók. Ugyanakkor ezek egyben a legdrágább lehetőségek is.

Az utóbbi években másfajta festékek is egyre népszerűbbek lettek. Ha például van gyermeke, vagy csak szeret a falakra rajzolni, szerezzen be . Mindez persze nem különösebben forradalmi. Mégis, ha igazán játszani akarsz a festékkel, akkor megpróbálkozhatsz a textúrázott megjelenéssel is.

Festés textúrával

Még ha nincs is textúrázott falad, akkor is festhetsz műtextúrákat hagyományos festékkel. Először is szükséged lesz valamilyen alapfestékre a faladon. Amíg nedves, óvatosan megkarcolhatja a felületet egy vagy más eszközzel, hogy mintát hozzon létre. Fordítva, hagyja síkban az alapszínt, és fessen rá különböző mintákat.

Vannak mindenféle speciális hengerek, ecsetek és egyéb nem szokványos applikátorok, amelyeket használhatsz. Ha nem akarsz ilyet vásárolni, légy kreatív:

Ezenkívül használhatsz autómosó szivacsot, hogy téglamintát utánozz vagy más formákkal díszítsd a falakat. Természetesen más módon is lehet különböző mintákat és textúrákat varázsolni a belső falakra.

Tapéta

Biztosan mindannyian egyetértünk abban, hogy a tapétának rossz híre van. Ennek nagy része azonban azzal függ össze, hogy ezek a termékek régen milyenek voltak, nem pedig azzal, hogy milyenek most.

A múltban a legtöbb embernek papírtapétával kellett foglalkoznia, amelyet rendkívül nehéz volt kezelni. A ragasztó felhordása után a papír petyhüdté és törékennyé vált, így elég tapasztaltnak kellett lenni ahhoz, hogy megfelelően fel lehessen szerelni. Ráadásul az ilyen típusú tapétát hihetetlenül nehéz volt tisztítani és eltávolítani.

Szerencsére manapság már rengeteg más tapétaanyag közül választhatunk. A szövet- és viniltapéták sokkal tartósabbak és könnyebben tisztíthatók - a vinil különösen jó választás a konyhákba. Ráadásul a vinil tapéta felhordása nagyon egyszerű, mivel ez egy lehúzható és ragasztható termék.

Számtalan tapétanyomatot is kipróbálhatsz. Ha tehát egy bizonyos anyagot szeretne utánozni, mindenféle lehetőség közül választhat. Találtam számos fa utánzatot, beleértve és . is vadul népszerű volt az elmúlt években.

A tapéták szintén egy egyszerű módja annak, hogy érdekes textúrákat hozzon otthonába, ha a textúrfesték vagy a vakolat nem működik. Vannak még néhány .

Falpanelek

A falpanelek olyan vastag táblák, amelyek közvetlenül a meglévő gipszkartonra tapadnak. Akár fából (pontosabban laminált vagy rétegelt lemezből, amelyet különböző fafurnérokkal borítanak), akár PVC-ből készülnek, általában valamilyen mintázat vagy textúra található rajtuk. Ezenkívül a panelek vagy a fal teljes magasságát, vagy csak az alsó részét fedhetik le.

A videóban pontosan láthatja, hogy milyen egyszerű a falpanelek felszerelése. Csak egy kis méricskélést igényel, hogy az első panelt a fal közepén középre állítsa. Lehet, hogy a sarkokhoz is le kell vágnia néhány darabot, hogy minden szimmetrikus legyen. Ezt leszámítva az alkalmazás elég egyszerű.

A táblák rögzítéséhez ragasztó gitt és szögek kombinációját kell használnia. Ha ezzel megvagy, befoltozhatod a lyukakat, lecsiszolhatod a területet, és a paneleket olyan színűre festheted, amilyenre szeretnéd. A folyamat meglehetősen hasonló, amikor hagyományos fából készült paneleket is felszerel. A legtöbb ember azonban nem festi át a fát, bár előfordulhat, hogy festik.

Másrészt, a fából készült paneljeit úgy is elkészítheti, hogy fadeszkákat szögez a falra. Akár vízszintesen, akár függőlegesen helyezi el őket, mindenképpen hagyjon helyet a konnektoroknak és a villanykapcsolóknak. A deszkák felszerelése után fesse be vagy fesse át őket.

Csempék

A csempe tökéletes a fürdőszobai és konyhai falak burkolására, mivel jól bírja a szélsőséges hőmérsékletet és a párás környezetet. Emellett figyelemre méltóan könnyen tisztíthatók, ami egy újabb érv a javukra. Ha helyesen szereli fel őket, soha nem kell majd penészesedéssel küzdenie a zuhanyzóban.

Bár a legtöbb ember ismeri a kerámialapokat, ezek PVC-ből, gránitból, márványból és más anyagokból is készülnek. Ezenkívül a csempe széles választékban és textúrákban kapható, így egy másik nagyszerű módja lehet annak, hogy otthonába hozza.

A csempék a belső falakon is létrehozhatnak. Nyilvánvalóan mindig létrehozhat egy tényleges téglafalat, ha a hitelességre törekszik. Ha azonban csak egy kő- vagy téglafal megjelenését keresi, a csempéknek meg kell tenniük a trükköt. Általában mindenesetre nagyobb mélységük van, mint a műkő tapétának.

Homokos és kavicsos kivitel

A legtöbb ember nem gondolja, hogy a homok- és kavicsfelületek megfelelőek a belső falakhoz. Mivel azonban egyszer-kétszer láttam ilyen típusú felületeket beltérben, úgy gondoltam, hogy be kell vennem őket.

Alapvetően mindkét technika abból áll, hogy homokot vagy apró kavicsokat dobnak közvetlenül a nedves vakolatra vagy cementhabarcsra. Ezen a videón egy külső falon történő telepítési bemutatót láthat.

Ha azonban egy kicsit jobban összerakott kavicsfalat szeretne beltérben, akkor nagyobb kavicsokat és egy kicsit más technikát javasolnék. Ahelyett, hogy kavicsokat dobálnál a falra, csempéket készíthetsz úgy, hogy hálódarabokra ragasztod őket.

Miután vékonyan felhordtad a falra és rápréselted a kavicsos csempéket, fedd le a kövek felületét tömítőanyaggal. Ez lehetővé teszi, hogy a kavicsokat kiássa, miután megfojtotta őket habarccsal. Végül, miután a habarcsot a kövek fölé helyezte, törölje le őket, és vigyen fel egy újabb réteg tömítőanyagot. További információkért nézze meg az egész folyamatot az alábbi videón.

Záró gondolatok a belső falanyagokról és befejezésekről

Remélhetőleg ez a cikk adott néhány ötletet, amely segít elképzelni álmai otthonát. Még akkor is, ha nem áll szándékában saját maga dolgozni a belső falakon, tartsa szem előtt ezeket az anyagokat és technikákat. Ha mást nem is, legalább el tudod majd magyarázni az építőbrigádnak, hogy mit szeretnél.

Végső soron azonban a választott anyagoknak vagy technikáknak illeszkedniük kell a felújítandó helyiségekhez. Végül is, nem használhat csak úgy sima felületű festéket a fürdőszobában, ugye? Legyen tehát olyan kreatív, amennyire csak lehet - de ne feledje, hogy az anyagok célját is figyelembe kell vennie!


avatar
Szerkesztő

Üdvözletem, a nevem Bárczi, az ujratervezni.com főszerkesztője és létrehozója vagyok. Emellett vállalkozóként dolgozom egy lakásfelújítással foglalkozó cégnél, és nagy tapasztalattal rendelkezem az otthonok építése és felújítása terén. Remélem, hasznosnak találja weboldalamat!