Hogyan válasszuk ki a legjobb csiszolópapírt a fémprojekthez?
A csiszolópapírt gyakran használják fémek tisztítására és simítására, akár a befejezés, akár a festés előkészítéseként. Különböző csiszolópapírok léteznek, amelyeknek sajátos felhasználási területei vannak, és az egyes csiszolópapír-típusok másképp is kopnak, mivel mindegyik típus más-más anyagból készül, eltérő tulajdonságokkal. Ezért a kívánt csiszolási eredmény eléréséhez elengedhetetlen a megfelelő csiszolópapír használata.
A legjobb csiszolópapír fémekhez a csiszolópapír szemcseméretétől, durvasági fokától, a csiszolóanyag típusától, a hordozóanyagtól és a hordozóanyagon lévő szemcsék mértékétől függ, amely megfelel a csiszolási igényeinek.
A fémhez való megfelelő csiszolópapír kiválasztása zavarba ejtő lehet, különösen akkor, ha fogalma sincs, hol kezdje. Ez a cikk egy útmutatót nyújt, amely segít megérteni a különböző csiszolópapír szemcseméreteket, durvaságot, szemcseanyagot és egyebeket. Olvasson tovább, hogy megkapja a szükséges információkat ahhoz, hogy kiválaszthassa a legjobb csiszolópapírt a fémprojektjéhez.
A megfelelő szemcseméret kiválasztása
A csiszolópapír természetes vagy szintetikus forrásból származó csiszolórészecskékből (szemcsékből vagy szemcseméretből) áll. A szemcséket szitálják és méret szerint válogatják, majd papír, szivacs vagy szövet típusú hordozóval kötik össze. Az eredmény egy csiszolásra alkalmas csiszolóanyag.
Meg kell tudnia különböztetni a szemcseméreteket, mivel a különböző csiszolási projektek különböző szemcseméreteket igényelnek. A választott szemcseméret attól függ, hogy milyen munkát kell elvégeznie.
A szemcseméret meghatározása egy fokozati skála alapján történik. Az egyes csiszolópapír-csomagokon általában olyan számok vannak feltüntetve, mint például 100-as szemcseméret, 200-as szemcseméret. Ezek a számok a szemcsék méretét jelzik, és 24-től több mint 1000-ig terjednek.
Magasabb szemcseszámok
Minél magasabb a szemcsenagyság, annál kisebbek a csiszolószemcsék és annál finomabb a csiszolópapír durvasága. Az ilyen csiszolópapír nem fog sok anyagot eltávolítani a fémfelületről. Az ilyen csiszolópapír használata azonban finomabb és csiszoltabb megjelenést hagy maga után.
Alacsonyabb szemcseszámok
Az alacsonyabb számok nagyobb csiszolószemcséket és durvább csiszolópapírt jeleznek. Minél durvább a csiszolópapír, annál több anyagot távolít el a fémből, mint a finomabb csiszolópapír. Azonban minél durvább a csiszolópapír, annál több észrevehető karcolást fog létrehozni.
A legjobb csiszolópapír szemcseméret az Ön projektjéhez
Az osztályozási rendszerben az alacsonyabb szemcseszámok nagyon durva és durva csiszolóanyagot jeleznek, a magasabb számok, mint például az 1000-es szemcseszám, nagyon finom, apró csiszolószemcsékkel rendelkező csiszolópapírt mutatnak. A legtöbb ember azonban soha nem használ olyan csiszolópapírt, amelynek szemcsemérete a fokozati rendszer felső vagy alsó részén van.
Ezért a csiszolópapír megfelelő használatához és a legjobb eredmények eléréséhez ismernie kell a projektjének megfelelő szemcseméretet. Ha nagyon durva csiszolópapírt használ, akkor a fémfelület túl durva lesz a festéshez, vagy nem lesz sima a felületkezelés.
Ez a durva csiszolópapír azonban akkor a legjobb, ha sok anyagot kell eltávolítania a fémfelületről, régi festéket kell eltávolítania, vagy egy élt kell megformálnia. Másrészt a túl finom csiszolópapír használata sok csiszolást és erőfeszítést igényel a kívánt eredmény eléréséhez.
Ezért ajánlott többféle szemcseméretet használni, amikor a fém csiszolásakor a festés vagy a befejezés előkészítésekor fokozatosan finomabb szemcsékkel csiszoljon, a durvább csiszolópapírral kezdve a nagyobb számmal rendelkező szemcsék felé haladva, amíg el nem éri a kívánt simasági szintet. Minden egyes nagyobb szemcsenagyságú csiszolás eltávolítja az előző csiszolás által hagyott karcolásokat, így fokozatosan egyre simább felületet hoz létre.
A projekthez megfelelő csiszolópapír durvaságának kiválasztása
A csiszolópapír durvasági szintjét és a csiszolópapír konkrét osztályát általában a csiszolópapírcsomag tartalmazza. A csiszolópapír durvaságát tehát könnyű azonosítani. A durvasági szint a szemcseméretek olyan tartománya, amelyek hasonlóan működnek ugyanannál a csiszolási projektnél. A projektek általában nem egy adott csiszolópapír szemcseméretet, hanem egy adott durvasági szintet igényelnek.
Ezért lényeges, hogy tudja, hogy az egyes csiszolópapírszintek vagy tartományok mit tartalmaznak.
A csiszolópapír szemcseszámai a 24-től a nehéz anyageltávolításhoz a 2000-es és azon túli szemcseszámokig terjednek. A háztartási csiszolási projektekhez azonban a 60 és 220 közötti szemcsenagyságok a legelőnyösebbek. Az alkalmazandó konkrét szemcsemérettartomány attól függ, hogy a fém csiszolását festés vagy befejezés előkészítése céljából végzi-e, valamint a fém állapotától.
Ha fémeket csiszol rozsda eltávolítása vagy éleinek simítása céljából, nem ajánlott 220-asnál kisebb szemcseméretű csiszolópapírt használni. A csiszolópapír ugyanis könnyen megkarcolja a fémet, és olyan nyomokat hagy maga után, amelyeket nem könnyű eltávolítani.
Ezenkívül a 220-as szemcsenagyságúak legyenek a legdurvább szemcsék is, amelyeket a fémfelületek bevonatok közötti csiszolásakor használjon. A legfinomabb szemcsék 320 és 1000 között vannak. Az ilyen szemcsenagyságú csiszolópapír a legjobb a fémek felületének polírozásához, hogy a legsimább felületet érje el.
A legjobb csiszolási eredmények érdekében kövesse a csiszolópapír gyártójának ajánlását.
A legtöbb csiszolási projekthez azonban a következő szemcsemérettartományokba tartozó csiszolópapírokat kell használni:
Extra durva csiszolópapír
Az extra durva csiszolópapír a 24-36 szemcsés tartományba tartozó csiszolópapír. Az extra durva csiszolópapír kemény, és a legjobb a durva és felrakódott festék és lakk jelentős mértékű csiszolására és eltávolítására. Ezt a csiszolópapírt csak a legkeményebb munkákhoz használja.
Durva csiszolópapír
A durva csiszolópapír a 40-50-es csiszolási számok tartományába tartozik. A legjobban alkalmas durva felületek, korábbi bevonatok, például festék vagy lakk, valamint fémeken lévő rozsda eltávolítására. Ez a csiszolópapír nagy könnyedséggel vágja át a régi festéket, durva felületeket és éleket. Azonban ne használja ezt a csiszolópapírt olyan sarkokon és élekre, amelyeknél azt szeretné, hogy élesek maradjanak.
Közepes csiszolópapír
Ez a csiszolópapír a 60-100-as szemcseméret tartományba tartozik, és a leggyakrabban használt. A közepes csiszolópapír a legjobban a felületi hibák, például a gyalulási nyomok eltávolítására alkalmas. A nehéz anyag eltávolításához gyakoroljon nagyobb nyomást a fémre, vagy engedjen a nyomásból a finom fémek megőrzéséhez.
Finom csiszolópapír
A finom csiszolópapír szemcseméret-tartománya 120 és 220 közötti, és általában a második vagy harmadik csiszoláshoz használják. A finom csiszolópapírt aligha használják az első csiszolásnál, kivéve, ha a felület érintésre sima. Ezt a csiszolópapírt a fém csiszolásához használja az első festék- vagy lakkréteg felvitele előtt. A Finom csiszolópapírt használhatja a fényes festék érdesítéséhez is, mielőtt egy újabb réteget felvisz.
Az otthoni projektekhez a finom csiszolópapírt végső csiszoláshoz használhatja.
Extra finom csiszolópapír
A 240 és 400 közötti szemcsék extra finomnak számítanak. Az extra finom csiszolópapírt gyakran használják az enyhe felületi hibák elsimítására és a végső festéshez vagy lakkozáshoz szükséges simasági szint eléréséhez. Ezenkívül extra finom csiszolópapírt használhat a festék- és lakkrétegek között is a tökéletes eredmény érdekében.
Szuperfinomító csiszolópapír
Ez egy nagyon finom csiszolópapír. A szuperfinom csiszolópapír akár 600-as szemcseméretű is lehet. A szuperfinom csiszolópapír használható apró egyenetlenségek letörlésére és vastag felületű fémek polírozására. Ez a csiszolópapír azonban nem elég erős a felépített festék, a vanish vagy a nagyon durva felületek hatékony eltávolításához.
Ultra befejező csiszolópapír
Az Ultra befejező csiszolópapír akár 1000-es szemcsenagyságú, és a nagyon apró csiszolószemcsék miatt rendkívül finom. Használja ezt a csiszolópapírt a fémek felületének csiszolásához. Az ultrafinisírozó csiszolópapír használható olyan könnyű fényvédő karcolások csiszolására és eltávolítására is, amelyeket csiszolással vagy dörzsölőanyaggal nem lehet eltávolítani.
A legjobb szemcsetípus kiválasztása
A csiszolópapírok különböző anyagokból készülnek, és , így különböző tulajdonságokkal rendelkeznek. Az a csiszolópapír-típus, amely jó a rozsda eltávolítására a fémből, nem fog jól működni a sima felület létrehozásához. Ezért az Ön által használt szemcsetípus határozza meg az elért csiszolási eredményt.
Az alábbiakban azokat a csiszolószemcsék típusait ismertetjük, amelyeket a fém csiszolásához használhat:
Flint
A kovakő egy természetes, tartós szemcse, amely kiválóan alkalmas a régi lakk vagy festék lecsiszolására. Ez a csiszolópapír típus nem olyan drága, mint a többi típushoz képest, és , ezért gazdaságos a festék vagy ragacsos anyagok eltávolításához a fémből. A kovakővel bevont csiszolópapír azonban gyorsan tompul.
Smirgli
A smirglit szintén egy természetes szemcse, akárcsak a kovakő. Ezt a csiszolópapírt általában korrózió, rozsda eltávolítására és fémek csiszolására vagy polírozására használják. A smirgli általában szövet hátlappal rendelkezik a tartósság érdekében. A smirglit bármilyen nedves vagy száraz fémcsiszolási alkalmazáshoz is használható. A smirglit azonban gyorsan elhasználódik.
Gránát
Még egy másik természetes szemcse, de lágyabb, mint a Flint és a Emery, ezért ideális könnyebb munkákhoz. A gránát csiszolópapír finomabb felületet biztosít, ha fémen használják. Csiszoláskor ezek az éles csiszolószélek törnek, új vágóéleket adva.
Amikor azonban a Garnet fémet csiszol, hajlamos viszonylag gyorsabban tompulni, mivel gyorsan kopik. A gránát általában vöröses vagy aranybarna színű, és leginkább kézi csiszoláshoz ideális.
Cirkónium-dioxid
A cirkónium-dioxid alumínium-oxid és cirkon keverékéből készült, hosszú élettartamú szintetikus csiszolószemcse. Ez a csiszolóanyag a legjobban alkalmas a fémek durva éleinek lecsiszolására.
Ha cirkónium-dioxid alumínium-oxidot használunk fém csiszolásához, a szemcsék idővel lebomlással élesebbé válnak. Ezért nem kell gyakran cserélnie a csiszolópapírt.
Alumínium-oxid
Az alumínium-oxid, amelyet a modern csiszolópapírok munkagépeként is emlegetnek, egy újabb tartós szintetikus szemcsetípus. Az alumínium-oxid leginkább fémek csiszolásához, csiszolásához és polírozásához használható.
Továbbá ez a csiszolópapír termék vízálló hátlappal kapható. A vízálló hátlap egy olyan technika, amely lehetővé teszi a nedves csiszoláshoz a csiszolópapír nedvesítését.
A nedves csiszolás biztosítja a legsimább felületek elérését. Ez a csiszolópapír-típus tartós, mivel nyomás hatására törik, és így friss vágóélek keletkeznek. Az alumínium-oxid minőségi eredményt biztosít mind motoros csiszológépen, mind kézi csiszolásnál.
Szilícium-karbid
A szintetikus csiszolóanyagok közül a szilícium-karbid a legtartósabb. Ez a szintetikus csiszolóanyag alkalmas fém csiszolására újrafestéshez, rétegek közötti csiszoláshoz, alapozóréteg felvitele előtt és sima felületek polírozásához.
A szilíciumkarbid nedves és száraz felületeken egyaránt használható, mivel vízálló hátlappal rendelkezik. A nedves csiszolás vízzel vagy olajjal csökkenti az eltömődést és tartósabbá teszi a csiszolóanyagot.
Kerámia csiszolópapír
Ez a csiszolópapír vörösesbarna színű és szintetikus anyagból készül. A kerámia csiszolópapír ideális durva csiszoláshoz, mivel a legkeményebb és legélesebb csiszolópapírnak számít. Ez a csiszolópapír rendkívül tartós, és 4-6-szor tovább bírja, mint más csiszolópapírok. A kerámia csiszolópapír ideális csiszolópapírokkal való használatra.
A megfelelő csiszolópapír-hátlapanyag kiválasztása
A leggyakoribb csiszolópapír-hátlapanyagok a szövethátlap és a papírhátlap. A hordozóanyag kiválasztása attól függ, hogy a csiszolási projektje milyen rugalmasságot és szakadásállóságot igényel.
A papír hátlap négyféle súlyban kapható: A, C, D és E, ahol az A a legkönnyebb, az E pedig a legnehezebb. Az A-t könnyű csiszolásra tervezték, és nagyon rugalmas. A C és D súlyok a nehezebb csiszoláshoz, míg az E a legkeményebb csiszoláshoz készült. Ha rugalmas csiszolópapírra van szüksége, válasszon könnyebb súlyú papírt. A nehezebb súlyú azonban tartósabb, és kevésbé valószínű, hogy gyorsan elhasználódik.
A szövethátlap különböző súlyokban kapható; Y, X, J, F; az Y a legmerevebb, az F pedig a legrugalmasabb. Az Y a kemény csiszoláshoz használt nagy teherbírású szövet, míg az X a közönséges gépi csiszoláshoz ajánlott nehéz szövethátlap. A J egy rugalmas, könnyű szövet, amelyet ott használnak, ahol nagyobb rugalmasságra van szükség. Az F rendkívül rugalmas és könnyű. Ott használják, ahol rendkívüli rugalmasságra van szükség.
A szövet hátlapú csiszolópapír ideális nehéz anyageltávolításhoz, és kiváló tartósságot, rugalmasságot és szakadásállóságot biztosít.
Kézi csiszoláshoz a papírhátlap elég jó. Ha azonban motoros csiszológépet vagy más elektromos szerszámot használ, a szövethátlapot előnyben részesítjük, mert erősebb és rugalmasabb.
Választás a nyitott és a zárt rétegű réteg között
A zárt bevonatú csiszolótermék részecskéi szorosan helyezkednek el egymás mellett, és a teljes hátlapi felületet lefedik. Egy adott területre több részecske jut, így a csiszolás gyorsabb és simább eredményt ad. A hordozóanyag azonban könnyen eltömődik.
A nyílt bevonatú csiszolásnál viszont a részecskék távolabb helyezkednek el egymástól, így némi hely keletkezik a hordozóanyagon. Ez a fajta felépítés némi helyet teremt a hulladékanyagnak; így kevésbé dugul el a csiszolópapír. Ez a csiszolópapír jól alkalmazható puha fémek csiszolására és a fényezések eltávolítására. A vágási folyamat azonban lassabb a zárt bevonatúhoz képest.
Következtetés
A csiszolás történhet kézzel vagy motoros csiszolószerszámokkal. A motoros csiszolóeszközök közé tartoznak a póluscsiszolók, az orbitális csiszolók, a kézi szalagcsiszolók, a részletcsiszolók és a véletlenszerű csiszolók.
Amikor a fémet szeretné előkészíteni a festéshez, az elektromos csiszolás a leghatékonyabb. Ezek az eszközök segítenek gyorsabban és hatékonyabban eltávolítani a nem kívánt anyagokat, például a rozsdát és a hibákat a fémből. Az elektromos csiszoláshoz használt csiszolópapír lapok, korongok és szalagok formájában kapható, amelyeket az adott elektromos szerszámokhoz terveztek. A kézi csiszológépek azonban lapokban kaphatók, amelyeket a kívánt méretre vághat.
A kézi csiszológépekkel jobban ellenőrizheti a csiszolási folyamatot, és olyan területeket is elérhet, amelyeket az elektromos csiszolószerszámok nem tudnak elérni. Ezek a csiszolószerszámok a legjobbak a befejezéshez és a befejező rétegek közötti használatra, mivel kevésbé láthatóvá tehetik a karcolásokat.