Festett munkalapok fedőlakkjai

A fedőrétegek elengedhetetlenek a festett munkalaphoz, mert megakadályozzák a foltosodást, a karcolódást és a horpadást, és sima, befejezett megjelenést biztosítanak. Akár olajbázisú, akár vízbázisú, akár epoxigyanta alapú felületet választ, meg fogja tapasztalni, hogy a fedőréteg hozzáadása a munkalaphoz érdemes védelmet nyújt.

A festett munkalapok legjobb védő fedőrétegei az olajbázisú kivitel, a vízbázisú kivitel és az epoxigyanta. Lényeges azonban figyelembe venni, hogy milyen munkalapja van, milyen anyagból készült a munkalapja, és milyen megjelenést szeretne elérni.

Ez a cikk áttekinti a piacon kapható legjobb védő fedőlakkokat festett munkalapokhoz, összehasonlítja és szembeállítja a tulajdonságokat, és részletezi, hogy mit kell keresni egy festett munkalaphoz való fedőlakkban.

A legjobb fedőlakkok munkalapokhoz (összehasonlítás)

TermékAnyagLegfőbb előnyök
General Finishes nagy teljesítményű, vízbázisú fedőlakkVízbázisú poliuretánTartós UV-védelemmel
Minwax 6300 Gyorsan száradó poliuretán átlátszó felületkezelésOlaj alapú poliuretánGyorsan száradóHosszan tartó
Minwax polikril védőrétegekVízbázisú poliuretánGyorsan száradóKis szagúNem sárguló
Rust-Oleum Varathane Ultimate poliuretánVízbázisú poliuretánGyorsan száradóKarcálló
ProMarine epoxigyantaEpoxigyantaVízállóKarcálló
East Coast Crystal Clear EpoxigyantaEpoxigyantaVízállóKarcállóKarcállóBormentes
MAS Table Top ProEpoxigyantaBármilyen felületre alkalmas
Giani gránit munkalap festékkészletVízbázisú poliuretánDIY festőkészletet tartalmazKönnyű szagúKibíró
Nuvo Driftwood szekrényfesték - 1 napos DIY befejező festésVízbázisú poliuretánDIY festőkészletet tartalmazDurableFedezi a laminált, fa, alapozott vagy fém felületeket
Rust-Oleum munkalap transzformátorVízbázisú poliuretánDIY festőkészletet tartalmazTartósságTartósHosszú élettartamú
Majic Paints Diamond-Hard akril zománcVízbázisú poliuretánAlacsony szagúMinden célra (több felületre)Tartós
Giani Granite IronCore TopCoatVízbázisú poliuretánAlacsony szagúGyorsan száradó

Hogyan válasszunk a különböző típusú fedőrétegek között?

Az, hogy vízbázisú, olajbázisú vagy epoxigyanta alapú felületkezelőt használ, elsősorban az Ön preferenciáitól függ. Nem mindegy azonban, hogy a már meglévő festéke olaj- vagy vízbázisú. Ha a festék olajbázisú, akkor az epoxigyanta alkalmazása károsíthatja a felületet, hacsak nem használ először vízbázisú átlátszó bevonatot.

A vízbázisú poliuretán, vagy fényezés, az olajbázisú poliuretán és az epoxigyanta termékek sok hasonlóságot mutatnak, de a választás előtt figyelembe kell vennie a legfontosabb különbségeket.

A piacon számos fedőlakkot árulnak munkalapokra, vagy általánosabban belső bútorokhoz való felhasználásra. A következő szakaszokban a jelenleg elérhető legjobb alapozók közül tizenkettőt sorolunk fel, vízbázisú, olajbázisú és epoxigyanta kategóriákba sorolva.

Vízbázisú poliuretán

A vízbázisú poliuretán gyorsabban szárad, mint az olajbázisú fedőlakk. A vízbázisú felületkezelés a legjobb választás, ha tiszta, nem tükröződő bevonatot szeretne. Általában nagyon simára száradnak, és nem süllyednek bele sem a fa, sem más textúrájú felületek egyenetlenségeibe.

A vízbázisú bevonatoknak általában nagyon kevés szaguk van az olajbázisú bevonatokhoz képest, és nagyon könnyen tisztíthatók. Szappant és vizet használhat a vízbázisú bevonattal kezelt felületeken anélkül, hogy aggódnia kellene a fényesség elvesztése, a felület károsodása vagy a felső bevonat elkopása miatt.

A vízbázisú fedőlakk biztonságosan használható a festett munkalapon, függetlenül attól, hogy a meglévő festék olaj- vagy vízbázisú, és idővel nem változik a színe vagy az árnyalata. Emiatt a vízbázisú fedőlakkok a legnépszerűbb és legjobban értékelt termékek közé tartoznak, mivel általában ezek őrzik meg legjobban az eredeti festékszín megjelenését, és meglehetősen sokoldalúan alkalmazhatók.

1. General Finishes vízbázisú fedőlakk

egy hosszú élettartamú bevonat, amely megvédi a felületet a napfény okozta változásoktól. Védelem nélkül a napfény kopást okozhat, sárgává változtathatja a munkalap felületét, vagy a szín kifakulását okozhatja. Ez a fedőréteg védi a felületeket a foltosodástól is.

Ez az opció elég tartós a padlók bevonásához és hosszú ideig tart, de nem működik jól a fehér festékkel. A fehér vagy világos színű festékek nagyobb valószínűséggel sárgulnak meg, és bár ez a bevonat vízbázisú és védelmet nyújt, a gyártó óva int az ilyen esetekben való használatától.

Ez a vízbázisú fedőlakk fényes, félfényes, szatén és matt színben kapható, és pint, kvart, gallon vagy 18,93 literes tartályban vásárolható meg.

Ez a bevonat mindössze 1-2 óra alatt szárad meg, így a leggyorsabban száradó bevonatok közé tartozik. Ez azt jelenti, hogy a festéstől a szokásos konyhai vagy fürdőszobai tevékenységek folytatásáig egy napon belül eljuthat.

2. Minwax polikril védőrétegek

gyorsan szárad és gyakorlatilag nincs szaga, és bár önmagában nem sárgul, sárgulhat, ha festékre kenjük. A belső bútorok és munkalapok számára készült, ezért érdemes ezt a felületkezelőt olyan felületeken tartani, amelyek kevésbé igénylik a tartósságot, bár a termék tartósnak bizonyul, ha olyan környezetben használják, amelyre tervezték.

Ez a felületkezelés szatén, matt, fényes vagy félfényes kivitelben kapható, és fél pint, kvart vagy gallon kiszerelésben vásárolható meg. Két órán belül megszárad, így az egyik leggyorsabban száradó formula a piacon.

A Minwax Polycrylic Protective Finish kiválóan működik világos fafajtákon, mint a juhar, kőris és nyír, valamint fapácokon. Mivel vízbázisú, a fabútorokat szappannal és vízzel könnyen tisztítható darabokká alakíthatja át.

3. Rust-Oleum Varathane Ultimate poliuretán

a festett munkalapok és belső bútorok foltoktól és karcolásoktól való védelmére szolgál. Gyorsan szárad, és fénye jól párosul a kész vagy nyers fával, így ezek a felületek természetesebbnek tűnnek, mint általában egy vízbázisú bevonattal.

Ez a felületkezelés matt, fényes, szatén, félfényes, és hozható 3,79literes vagy 0,94literes kiszerelésben . Egy réteg egy órán belül megszárad, és két óra múlva újra kell festeni a felületet.

4. Nuvo Driftwood szekrényfesték - 1 napos barkácsolás

körülbelül 9,29 négyzetméternyi pultfelületet képes lefedni, és hasonlóan működik, mint a Giani munkalapfesték-készlet. Alacsony szagú, és egy akrilfestéket tartalmaz, amely három az egyben alapozó, szín és fedőlakkként működik. Ez laminált, alapozott felületeken vagy fán használható, és szatén kivitelű.

Ez a készlet kevés előkészületet igényel, és a szekrényajtók leszerelése vagy a felület lecsupaszítása, alapozása nélkül használható.

5. Rust-Oleum munkalap transzformátor

A vízbázisú egy másik festékkészlet, amelyet arra terveztek, hogy a munkalapot gránitra hasonlítson. Kis készletben, amely 2,79 négyzetmétert fed le, és nagy készletben, amely 4,65 négyzetmétert fed le, és négy természetes kőszínben kapható.

Ez a festékkészlet ideális a konyhába és a fürdőszobába egyaránt, és évekig tartó, tartós felületet eredményez.

6. Majic Paints Diamond-Hard akril zománc

és az alábbi felületek bármelyikének fedésére készült, így az egyik legsokoldalúbb fedőlakk a piacon:

  • Fa
  • Tégla
  • Fém
  • Gipszkarton
  • Acél
  • Üveg
  • Csempe
  • Vinyl
  • Alumínium
  • Kőműves
  • Réz
  • Műanyagok

Bármilyen beltéri bútoron használható, szagtalan és nem gyúlékony. Ez a zománc fényes felületű, és szatén fekete és szatén fehér színben kapható.

7. Giani munkalap festékkészlet

arra készült, hogy a munkalapot gránitra hasonlítson, és tartalmaz egy vízbázisú fedőlakkot, amely úgy készült, hogy jól illeszkedjen a készletben lévő festékhez. Ez a fajta alacsony szagú, és akár 3,25 négyzetméternyi felületet is lefed.

Ennek a terméknek tizenhat óra kell a száradáshoz és tizennégy nap, hogy megszilárduljon, mielőtt a pult újra normálisan használható lenne. Miután a helyére került, könnyen tisztítható szappannal és vízzel.

Ez a festékkészlet öt természetes színben kapható, amelyek a dekorok széles skálájához illeszkednek, magasfényű kivitelben.

8. Giani Granite IronCore fedőlakk

használható fára, márványra, csempére vagy laminált padlóra, és mindössze 336,00 grammal 3,25 négyzetméternyi területet fed le. Kevés szaga van és nyolc órán belül megszárad, ráadásul a mellékelt hengerrel könnyen felhordható. Ez a fedőlakk nyolc órán belül megszárad, és fényes felületet biztosít.

Olajbázisú poliuretán

Az olajbázisú fedőlakkok mélyen belesüllyednek a fafelületekbe és más textúrájú munkalapokba, és így kiemelik az egyenetlenségek minden részletét. Néhányan éppen ezért választják az olajbázisú felületkezelőket, mert szeretnék megmutatni a fa vagy a kő textúrájának szemcséit, amelyek karaktert adnak egy bútordarabnak.

Az olajbázisú bevonatok sokáig tartanak és nagyon fényesek, de problémát jelenthetnek a világos színnel festett munkalapokon. Bár az olajbázisú festék felvihető egy vízbázisú vagy olajbázisú festékre, idővel megváltoztathatja az alatta lévő festék színét. Jellemzően a bevonat idővel sárgás-bordó színűvé válik a hőhatás vagy a nedvesség felgyülemlése miatt.

A napfénynek való kitettség valójában csökkentheti annak az esélyét, hogy az olajbázisú bevonat idővel sötétedjen. Jellemzően ez a sötétedés egyenetlenül történik, a készülékek közelében vagy alatt sötétebb színű területekkel. Ez a színváltozás nem jelenti azt, hogy a felület kevésbé hatékonyan védi a munkalapot, de vizuálisan kellemetlen lehet.

Ez a sötétedés azonban sokkal kevésbé látható a már sötét színnel festett munkalapokon, így a borostyánszínű hatás nem mindig jelent komoly visszatartó erőt.

1. Miniwax gyorsan száradó poliuretán

ideális belső felületekre, beleértve a munkalapokat is, és működik fa felületeken, függetlenül attól, hogy azok megmunkáltak-e vagy sem. Gyorsan szárad és véd a foltoktól és horpadásoktól.

Ez az olajbázisú fedőlakk szatén, fényes és félfényes kivitelben kapható, és félliteres, kvart, gallonos vagy 9,46 literes kiszerelésben vásárolható meg.

Epoxigyanta

Az epoxigyanta egy műanyagszerű keverék, amely folyadékként önthető és a felületre keményedik, hasonlóan a víz- vagy olajalapú bevonathoz. Ezek általában fényvisszaverőbbek, mint az átlátszó. Azonban, hacsak nem alkalmaz először vízbázisú átlátszó bevonatot, az epoxigyanta károsíthatja az olajbázisú festékkel festett felületeket.

Egyes epoxik idővel jobban ellenállnak a sárgulásnak, mint mások. Egyesek tartósabbak, vastagabbak vagy karcállóbbak is. Mindegyiknek megvan azonban az az előnye, hogy a tökéletlenségeket el lehet csiszolni, és az epoxit újra lehet önteni. Kisebb hibák esetén akár ki is próbálhatja ezt a csiszoló terméket, az úgynevezett .

Az epoxigyanta a legjobb választás, ha fényvisszaverő felületet remél, vagy ha a felület sok horpadást és szabálytalanságot tartalmaz, amelyeket reméli, hogy kitölthet és elsimíthat. Ne feledje, hogy az epoxigyanta károsíthatja az olajalapú festéket, ha közvetlenül ráviszi.

Bár sok gyártó nem tesz közzé teljes listát azokról a felületekről, amelyeken a termékeik biztonságosan használhatók, egyes felületek különleges figyelmet igényelnek, és speciális termékeket igényelnek, amelyeknek néha ára van. Különösen a gránit drága anyag, és a sérülések elkerülése érdekében drága fedőlakkot igényel. A laminált anyag ezzel szemben szinte bármilyen fedőlakkal biztonságosan használható.

1. ProMarine epoxigyanta

két fél gallon készletben érkezik, az egyik egy epoxi, a másik egy epoxi keményítő, amelyet mindkettőt alkalmazva egy kemény műanyag érzetű epoxigyanta bevonatot kapunk. Ezt a bevonatot festett felületekhez vagy fához hozták létre, és ellenáll a napfény okozta károsodásoknak. Emellett kitölti az eredetileg a bevont felületen lévő horpadásokat, karcolásokat vagy krátereket.

Ez az anyag önterülő, és megkönnyíti a sima felület létrehozását. Emellett UV-álló, így megvédi az anyagokat a napfény okozta károsodástól, amely kifakulhat a festékre. És ez a bevonat vízálló.

A ProMarine Crystal Clear Epoxy Resin gyorsan szárad és bármilyen felületet simává tesz, de nem használható külső bútorokhoz. Csak gallonszámra kapható.

2. East Coast Crystal Clear Epoxigyanta

két fél gallonból álló készletben kapható, hasonlóan a ProMarine epoxigyanta bevonathoz, az egyik a bevonatolásra szolgál, a másik pedig keményítőanyagként működik. Ez a bevonat az egyik legjobb a piacon az egyenetlenségek eltávolítására és a felületek fényének növelésére, és ellenáll a napsütésnek és a jövőbeli karcolásoknak vagy horpadásoknak, valamint a kiömlött folyadékoknak.

Ez a bevonat gyorsan szárad és könnyen használható. Azonban belső bútorokhoz készült, és nem működik jól a kültéri bútorokon, annak ellenére, hogy vízálló.

3. MAS Table Top Pro

két fél gallon gyantát és keményítőt tartalmaz, valamint egy ecsetet és egy szórófejet a könnyű felhordás érdekében. Gyorsan szárad, és számos felületen, beleértve a kész és a befejezetlen fát is, jól működik, kitölti a felületen lévő tökéletlenségeket, és megakadályozza újak kialakulását.

Mit kell tudnom a munkalapjaimról?

Mielőtt kiválasztja a munkalapok fedőrétegét, először azt kell figyelembe vennie, hogy a már meglévő festék olaj- vagy vízbázisú-e, mert az olajbázisú festék károsodhat, ha epoxigyanta bevonatot használ.

Ezután vegye figyelembe, hogy milyen alapanyagból készültek a munkalapjai, és hogy meg akarja-e őrizni vagy meg akarja-e változtatni a természetes megjelenésüket. A legtöbb alapozó a felületek széles skáláján biztonságosan használható, de az egyedi jellemzők, például a textúra megjelenését fokozhatja vagy csökkentheti.

A munkalap osztályozásának ismerete kihívást jelenthet, ha nem Ön választotta az anyagokat, és nem ismeri a gyakori pultépítő anyagokat.

Miből készülnek a munkalapjaim?

A munkalapok sokféle anyagból készülhetnek, a közönségesektől a nagyon drágákig. Ha nem Ön választotta ki és szerelte be a munkalapokat, és nem tudja biztosan, hogy miből készültek, akkor a megjelenés és a tapintás alapján meg kell tudnia mondani, hogy milyen anyagból készültek a munkalapok. Hasznos lehet, ha ellátogat egy barkácsáruházba, hogy megvizsgálja a különböző típusú munkalapokat.

A leggyakoribb munkalapok anyagai a következők:

  • Kvarc - erős, nem porózus, ellenáll a hőnek, a víznek, a foltoknak és a baktériumoknak. Egyszerűen tisztítható, egységes mintázatú, de sok színű. Látható varratok és kifakulhat vagy elszíneződhet, ha a napfény UV-sugarainak van kitéve.
  • Gránit - ultrasima, jellegzetes kő. Hőálló, foltálló, baktériumoknak ellenálló. Látható varratok feszültség alatt felhasadhatnak.
  • Solid-Surface (akril) - számos színben és mintában kapható, nem porózus akrilból készült. Zökkenőmentes, vízálló, foltálló, baktériumálló. Kevésbé hőálló, mint a kő és nagyobb valószínűséggel karcolódik.
  • Laminált - több száz színben kapható. Legolcsóbb megoldás, rétegelt lemezre, forgácslapra ragasztott laminált lapokból készül. Vízálló. Látható varratok, hajlamos a vágásokra és karcolásokra, valamint a hőkárosodásra.
  • Mészároslap - tömör fadeszkákból készült, beépítés előtt méretre vágott, alakított és csiszolt, eredetileg hentesüzletekben használt lapok. Porózus, tömítőanyaggal kell kezelni a baktériumok elszaporodásának és a vízkárok megelőzése érdekében. Hajlamos a foltosodásra, foltokra.

A következő videóban vizuális útmutatót talál a különböző munkalap-típusokról:

A laminált munkalapok a legkönnyebben festhetőek, és a legnagyobb valószínűséggel festhetőek, és biztonságosan használhatók bármilyen kivitelben.

A fa- és kőfelületek igénylik a legkülönlegesebb figyelmet, és ezekben az esetekben valószínűleg olyan fedőlakkot kell választania, amely kifejezetten jelzi, hogy biztonságosan használható az adott típusú felületen. Ezek nagyobb valószínűséggel fogják megőrizni a felület eredeti jellegét, mint más bevonatok.

Milyen terméket használjon?

Akár bútorokat, ajtókat vagy munkalapokat szeretne folt- és horpadásgátló, simító zománc vagy fedőlakk bevonattal bevonni, jó eséllyel sok jó lehetőség áll a rendelkezésére. Azonban mindig meg kell győződnie arról, hogy a megvásárolt termék alkalmas-e a bevonandó felület anyagához és helyéhez.

Festett munkalapok esetében valószínűleg egy világosabb, beltéri használatra tervezett bevonatot szeretne, amely jól együttműködik a munkalapon lévő festék színével és típusával.

Festőkészletek

A legjobb eredmény elérése érdekében valószínűleg olyan festőkészletet kell választania, amely a festéket, az alapozót és a fedőlakkot egyben tartalmazza, mert ebben az esetben biztos lehet benne, hogy a festék és a fedőlakk kompatibilis. Ezek számos színben kaphatók, még olyan színekben is, amelyek a természetes követ és más kiváló minőségű munkalapok kialakítását utánozzák.

Ügyeljen arra, hogy kövesse a gyártó minden speciális utasítását, azon lépéseken túl, amelyeket bármelyik munkalap felületének felhordásakor követne.

Ha azonban már lefestette a munkalapját, és elégedett a színével, olvasson tovább az összehasonlításokért.

Biztonságosan használható fán (hentesáru)

  • Minwax 6300 Gyorsan száradó poliuretán átlátszó felületkezelés
  • Minwax polikril védőrétegek
  • ProMarine epoxigyanta
  • MAS Table Top Pro
  • Giani gránit munkalap festékkészlet
  • Nuvo Driftwood szekrényfesték - 1 napos DIY befejeződés
  • Giani Granite IronCore alapozó

Biztonságosan használható gránitra

  • Giani Gránit munkalap festékkészlet
  • Giani Granite IronCore TopCoat

Biztonságosan használható márványon

  • Giani Gránit IronCore TopCoat

Biztonságosan használható laminált vagy akril burkolaton

A legtöbb fedőréteg biztonságosan használható laminált vagy akril (szilárd felületű) felületeken, beleértve a festett pultokat is. A festék és a fedőlakk laminált vagy akril felületre történő felvitele könnyen kivitelezhető és kiváló eredményt biztosít.

A fedőlakk újbóli felvitele

Ha a pultját már kezelték fedőlakkal, amely mostanra lekopott, győződjön meg róla, hogy sima felülettel dolgozik. Bár valószínűleg meg akarja őrizni a festék színét, és ezért nem akarja lecsiszolni a felületet, a nagyobb egyenetlenségeket el kell csiszolnia, mielőtt elkezdené.

Ügyeljen arra, hogy ne használjon epoxigyanta bevonatot, ha az eredeti fényezés valószínűleg olajalapú, mert ez megakadályozhatja, hogy a gyanta megfelelően megszilárduljon. Ehelyett használjon olaj- vagy vízbázisú bevonatot.

Ha mégis lát egyenetlenségeket, és attól tart, hogy azok lecsiszolása károsítaná az alapul szolgáló festéket, válasszon vízbázisú bevonatot, amely kevésbé valószínű, hogy kiemeli ezeket a textúrabeli különbségeket. Így a lehető legsimább új bevonatot kapja.

Következtetés

A legjobb védő fedőlakk a festett munkalaphoz attól függ, hogy milyen munkalapja van, és milyen céljai vannak a végső megjelenéssel kapcsolatban.

A fényvisszaverő, a tökéletlenségeket kisimító bevonathoz próbálja ki az epoxigyantát. Az olajfesték fölött biztonságosan használható tiszta felülethez próbáljon ki egy vízbázisú felületet. Sárgás fényezéshez, amely biztonságosan használható olajfesték fölött, próbáljon ki olajalapú fényezést.

Végső soron a választás a preferencián alapul, mivel sokféle fedőlakk ugyanazokat a funkciókat látja el.

A legjobb védő fedőlakk festett munkalapokhoz

avatar
Szerző

József szakértő író, aki a lakásfelújítás, -javítás és -építés szakterületére specializálódott. Szenvedélye, hogy részletes, könnyen érthető, alapos és pontos információkkal lássa el olvasóit, hogy másoknak is segítsen sikert elérni a projektjeikben.