A végső útmutató a különböző festéktípusokhoz

Most vettél új lakást, vagy úgy döntöttél, hogy felújítod az egész házat, és nem tudod, milyen festéket válassz? Szeretné tudni, hogy mire számítson az egyes fajtáknál?

Nos, azért vagyok itt, hogy megkönnyítsem számodra az egész folyamatot. Összeállítottam egy listát minden népszerű festékfajtáról, valamint a különböző kivitelekről, amelyekkel a festék rendelkezhet.

Szóval, minden további nélkül, itt a végső útmutató a különböző belső és külső festéktípusokról.

A festékek főbb típusai

Nagyon sokféle festék létezik. Azonban, ami az alapjukat illeti, csak két fő típus van a piacon: az olaj- és a vízbázisú. Tehát az összes többi festéktípus vagy víz- vagy olajalapú. Így az első dolog, amit meg kell tanulnia, az a kettő közötti különbség.

Olaj alapú festék

A szakemberek az olajalapú festékeket tartják a legtartósabbnak. Vastagabbak, mint a többiek, ami nagyszerű választássá teszi őket a festett anyagok, a vérző fa és a foltblokkolás esetén.

Ezzel a festéktípussal biztos lehet benne, hogy mindent lefed, és a festék ellenáll a sérüléseknek. Így hosszú ideig kitart majd az Ön számára.

Az olajbázisú festékkel azonban az a probléma, hogy nagyon sokáig tart, amíg teljesen megszárad. A legtöbb esetben körülbelül 24 órát kell várnod. A probléma még nagyobb, ha több réteget szeretne felvinni a festékre. Ebben az esetben napokra lesz szüksége a teljes festési folyamat befejezéséhez.

Ráadásul abban az esetben, ha ez a fajta festék a ruhádra kerül, vagy olyan helyre, ahová nem kellene, nehéz lesz leszedni. Valószínűleg olyan termékbe kell beruháznia, amely kifejezetten az olajfesték feloldására készült.

Az ilyen típusú festék használatának másik hátránya, hogy a füstje mérgező. Így a festék nem a legbiztonságosabb mind az Ön, mind a környezet számára. Ez a fő oka annak, hogy az olajalapú festék manapság egyre kevésbé népszerű.

Vízbázisú festék

A vízbázisú festék (más néven latexfesték) könnyen használható, és csak néhány órára van szüksége a száradáshoz. Tehát, ha több rétegben szeretné lefesteni a falakat, ez a típus nagyszerű választás lesz. Ráadásul a vízbázisú festéknek nincsenek mérgező füstjei, így sokkal biztonságosabb, mint az olajbázisú.

Mi több, a vízbázisú festéket sokkal könnyebb tisztítani. Általában a vízen és egy kis szappanon kívül semmire sincs szüksége ahhoz, hogy a festéket teljesen eltávolítsa a felületről.

De ne feledje, hogy ez a fajta festék nem olyan tartós. Ezért a legjobb a ház belsejében, különösen a falak és a mennyezetek esetében. Ráadásul a vízbázisú festékek drágábbak, így ezt is figyelembe kell vennie.

Egyéb festéktípusok

Ha a piacon kapható összes festéktípust fel akarnám sorolni, soha nem fejezném be a cikk megírását. Ezért úgy döntöttem, hogy bemutatom neked a legnépszerűbb típusokat, amelyeket otthonodban használhatsz.

A legtöbb külső és belső felületekre egyaránt használható festék kétféle változatban kapható, az otthonod külső és belső felületére. Így azt kell megvásárolnia, amelyik a háza azon részének megfelelő, amelyet festeni szeretne. Ha szeretné megtudni, hogy miért fontos ez a lépés, olvassa el a másik cikkemet.

Zománcfesték

A zománcfesték olajbázisú festék, amely félig fényes felületű. Akkor használhatod, ha jó színlefedettségre van szükséged.

De, ami ezt a festéktípust különlegessé teszi, az az, hogy könnyen tisztítható. Ezért érdemes a háza legforgalmasabb területein használni.

Festheted a konyhádat, a folyosókat, sőt, még a gyerekeid szobáját is, különösen, ha hajlamosak a művészetüket a falakon kiállítani. Ezenkívül a zománcfesték nagyszerű a bútorokhoz. Még az otthona külsejére is használhatja, mivel tartós és ellenáll a nedvességnek.

Emulziós festék

Ha jó festékre van szüksége a falakhoz és a mennyezethez, akkor az emulziós festék a megfelelő megoldás. Ezt a festéket könnyű használni, és néhány óra alatt megszárad. Kemény, így könnyen tisztítható vízzel. Ráadásul ez a festék kevésbé mérgező, mint a legtöbb más festék. Így tökéletes az otthonod belsejébe.

Ezenkívül az emulziós festék nem repedezik vagy fakul ki, ha közvetlen napfénynek van kitéve. Emellett a nedvességnek is ellenáll. Így használhatja a párás helyiségekben, például a fürdőszobában és a konyhában.

Azonban szem előtt kell tartania, hogy a legtöbb esetben ez a festék nem lesz használatra kész, amikor megvásárolja. Alkalmazás előtt vízzel kell összekevernie.

Whitewash

A Whitewash egy olyan költséghatékony festék, amely nem a legjobb választás a ház belsejébe. Porított krétából vagy oltott mészből készül, és általában a fa, valamint a beton- és téglafalak kifehérítésére használják.

A 20. század közepéről származó régi épületekben találhatsz meszelést. Ebben az időszakban minden tejcsarnokot fehérmázzal kellett lefesteni, mert a festék képes volt taszítani a szennyeződéseket és a port, és antibakteriális tulajdonságokkal rendelkezik.

Ma már nem annyira népszerű a meszelés, különösen azért, mert a vidéki szegénységgel hozzák összefüggésbe. De még mindig láthatjuk ezt a festéket a fákon, mivel képes megakadályozni a napfény okozta leégést.

Lakkfesték

A desztemper festék magasabb minőségű meszelésnek tekinthető. Az összetevők szinte ugyanazok, és a gyártó színező pigmentet is adhat hozzá.

A festék főként azért nem tartós, mert nem vízálló. Így amikor vízzel vagy magasabb páratartalommal érintkezik, egyszerűen leválik. Ráadásul a temperafesték nem túl szép. De figyelembe véve, hogy olcsó, nem is olyan rossz, és olyan rejtett helyekre is használhatja, mint például a padlás.

Epoxi festék

Az epoxi festék sérülés- és vegyszerálló, valamint tartós festék, amely valójában epoxigyanta és keményítő keveréke. Az emberek elsősorban padlókhoz, pincékhez és garázsokhoz használják. Ezenkívül nagyszerű az ipari anyagok, például az acél és a beton tömítésére, mivel szilárdsága és alacsony porozitása miatt.

A festék fő gyengesége a hővel szembeni kisebb ellenállása. A problémát azonban megoldhatja a latex hozzáadásával. Másrészt a festék ellenáll a fagypont alatti hőmérsékleteknek, ami nagy előny.

Cementfesték

Amint azt valószínűleg a nevéből is kitalálhatod, a cementfesték egy vízbázisú festék, amelyet cementtel kevernek. Így ez a fajta festék kemény és tartós. Nagyszerű választás azok számára, akiknek olyan festékre van szükségük, amely szennyeződéstaszító és képes megakadályozni a víz behatolását.

Cementfestékkel díszítheti otthona belső és külső felületét egyaránt, valamint beton bevonására is használhatja. Ezenkívül használhatja a fedélzet és a terasz festésére is, mivel a hőnek is ellenáll.

Kondenzációgátló festék

A víz felgyülemlése gyakran vezet penészedéshez. Ezért manapság sok háztulajdonos választja a kondenzációgátló festéket, hogy megpróbálja ezt elkerülni. Ez a fajta festék egy további védőrétegként szolgál a falakon, és képes megakadályozni a páralecsapódást. Használhatja a fészer, a pince, a bejárati rész, a garázs és így tovább.

Textúrás festék

Akik nem rajonganak a tapétáért, mindenképpen próbálják ki a textúrfestéket. Ez a tapétát úgy rakja össze újra, hogy 3D-s hatást kelt a falon. Használhatja továbbá olyan hamis felületek létrehozására is, mint a vakolat és a beton.

A textúrfestékkel azonban nem a legkönnyebb dolgozni. Így valószínűleg szakembert kell felbérelnie, hogy segítsen a design létrehozásában. Ráadásul ez a festék egy kicsit drága. Szóval ezt érdemes szem előtt tartani, ha szűkös a költségvetésed.

A textúrfesték nem csak arra jó, hogy szebbé tegye a falakat. Arra is használhatja, hogy elrejtse a falon lévő sérüléseket vagy egyéb hiányosságokat.

Festékfelületek

Az általam megnevezett festékek többsége különböző kivitelben kapható. Így a megfelelő festéktípus kiválasztása mellett fontos döntés, amit meg kell hoznod, hogy milyen fényezést szeretnél a festékednek. Tehát, ha nem vagy biztos benne, hogy mit várhatsz az egyes fényezésektől, akkor semmiképpen ne hagyd ki a cikknek ezt a részét.

Sima felületkezelés

A sima felületkezelés a legolcsóbb a piacon, és , ahogy a neve is mutatja, nincs fénye. A sima festék nem tartós, ezért könnyen megsérülhet. Ezért az emberek többnyire olyan területeken alkalmazzák, amelyek nem túl forgalmasak.

A falakon és mennyezeteken lévő nagyobb hibák elrejtésére is használhatod. A sima festék ugyanis jobban el tudja fedni ezeket, mint a legtöbb fényes festék.

A matt felület

A matt felület egy kicsit fényesebb, mint a sima, de még mindig nem tükröződik. Sima textúrája van, és jobb színmélységre számíthat, mint a fényesebb fényezéseknél. A sima felülethez hasonlóan a matt kivitel is tökéletesen alkalmas a mennyezeten és a falakon lévő sérülések elrejtésére.

A matt fényezés hátránya, hogy nem olyan könnyű tisztítani. Ezért kerülje el, hogy otthonának forgalmas területein használja.

Tojáshéj kivitel

A tojáshéj felület fényesebb, mint a matt. A háztulajdonosok gyakran választják, mert megfizethető és tartós. Így nem kell túl sok pénzt költenie ahhoz, hogy biztos legyen benne, hogy a festék képes lesz kiállni az idő próbáját.

Ráadásul a tojáshéjfesték könnyebben tisztítható, mint a matt. Így a háza legforgalmasabb helyiségeinek festésére is használhatja.

Szatén fényezés

A szatén festék majdnem ugyanolyan felületű, mint a tojáshéjfesték, de ha egymás mellé rakod őket, észreveheted, hogy a szaténfesték egy kicsit fényesebb. A szatén festék ugyanúgy tartós, mint a tojáshéj, és nagyon könnyű tisztítani. Tehát tökéletes azoknak, akik nem rajonganak a fényes felületért, de mégis szeretnének valamit, ami sokáig kitart.

Félfényes kivitel

Ha olyasmit keres, ami fényes, de mégsem túl fényes, akkor a félig fényes kivitel tökéletes lesz az Ön számára. Ez a festék biztosan kiemeli a falait.

Ráadásul a félfényes festék tartós, így otthonod bármely belső és külső részéhez használhatod. A legtöbb félfényes festék a magas páratartalmat is túléli. Éppen ezért ez a festék különösen népszerű a fürdőszobákban.

Egy másik fontos dolog a félfényes festékkel kapcsolatban, hogy könnyen tisztítható. Annyit súrolhatsz vele, amennyit csak akarsz, és nem fog elmozdulni. Tehát a fürdőszobák mellett ez a festék nagyszerű a konyhában és a gyerekszobákban is.

Azt azonban szem előtt kell tartanod, hogy a fényes falak jobban tükröződnek. Ez azt jelenti, hogy a fény visszaverődik és minden tökéletlenséget kiemel. Ezért a félfényes kivitel nem a legjobb választás a sérült falakhoz.

A fényes kivitel

Abban az esetben, ha valóban azt szeretné, hogy vendégei azonnal észrevegyék a falakat, amint belépnek a házába, akkor válasszon fényes festéket. Amellett, hogy szép, a fényes festék a legtartósabb 1 és a legkönnyebben tisztítható. Használhatja, hogy friss, új külsőt adjon a falaknak, a szegélyeknek és a bútoroknak. Ráadásul a fényes festék remekül működik az ajtókon, díszléceken és szegélyléceken.

Azt azonban szem előtt kell tartania, hogy a fényes kivitel a legdrágább. Ráadásul ez a legvisszatükrözőbb kivitel, így sérült falakon nem lesz jó ötlet használni.

Végső gondolatok

Remélem, megtalálta a listámon azt a festéktípust, amit keresett. Ha ez a cikk hasznos volt számodra, vannak más nagyszerű cikkeim is, amelyek sokkal könnyebbé teszik számodra az egész festési folyamatot.

A folyamat első lépése természetesen a helyiség előkészítése. A legjobb tippeket itt találod. Ha nem vagy biztos benne, hogy mennyi időt kell várnod az alapozó és a festék között, akkor ez a cikk hasznos lehet.

Ráadásul nem akarod tönkretenni a kemény munkádat azzal, hogy túl hamar festesz egy újabb réteget. Ezért érdemes megnézned ezt a cikket, hogy megtudd, mennyi időt kell várnod a rétegek között.


avatar
Szerkesztő

Üdvözletem, a nevem Bárczi, az ujratervezni.com főszerkesztője és létrehozója vagyok. Emellett vállalkozóként dolgozom egy lakásfelújítással foglalkozó cégnél, és nagy tapasztalattal rendelkezem az otthonok építése és felújítása terén. Remélem, hasznosnak találja weboldalamat!