Mi okozza a falrepedéseket?

Évek óta nem volt földrengés a környéken, mégis repedéseket vesz észre a falán. Bármennyire is nyugtalanító, ez gyakori probléma a háztulajdonosok körében. Azon tűnődik, hogy mennyire komoly a repedések problémája, hogy kozmetikai problémáról van-e szó, amely könnyen kijavítható, vagy olyan szerkezeti probléma jele, amely kiterjedt javításokat igényel.

Nem kell aggódnia a hajszálvékony csíkokra emlékeztető falrepedések miatt. Ezek a ház alatti talaj tágulásának és összehúzódásának az eredményei. A tátongó, vízszintes vagy cakkos, 45 fokos szögben álló repedések azonban komolyabb problémák, például az alapozás elmozdulása miatt keletkezhetnek.

Bár a falrepedések frusztrálóak, a különböző típusok azonosítása után már tudná, hogyan kell eljárni. Olvasson tovább, hogy megtudja, mi okozza ezeket a repedéseket, és mi a teendő velük.

Honnan tudja, hogy a falrepedések komolyak-e?

A falrepedés súlyosságának meghatározása nem egzakt tudomány. Ha biztosra akar menni, kérjen fel egy szakértőt, hogy vizsgálja meg a falat. Ön azonban alaposan megvizsgálhat minden egyes repedést és a körülötte lévő területeket, hogy kiderítse, felszíni hibáról vagy nagyobb problémáról van-e szó.

Mérőszalaggal mérje meg a repedések szélességét

A szélesebb repedések komolyabbak, mint a vékonyabbak. A 0,32 cm-nél kisebb vastagságú repedések ártalmatlan feszültségrepedések, a 0,64 cm széles és nagyobb repedések pedig gyakran súlyosak.

Vizsgálja meg a repedés irányát

A betonfalakon található függőleges és átlós repedések az alapozás elmozdulását jelzik. A gipszkartonnal azonos irányú függőleges repedések kevésbé súlyosak. A felül vagy alul kiszélesedő függőleges repedések azonban azt jelentik, hogy a fal apránként süllyed vagy megemelkedik, ami rossz hír. A lépcsőfokok repedései is jelezhetik a megemelkedést.

A vízszintes repedések vagy azt jelentik, hogy a falakat nem megfelelően tervezték meg, vagy nyomásgyakorlás van mögöttük. Mindkettő komoly probléma.

Vizsgálja meg a repedések helyzetét

A falak és a mennyezetek találkozásánál húzódó hosszú, vízszintes repedések tetőgerendaproblémákra utalnak. Mivel ez a mennyezetek falakról való leválását eredményezheti, a legjobb, ha szakemberek kezelik. Az ablakok vagy ajtók feletti kis repedések azonban ártalmatlanok.

Ellenőrizze, hogy szivárog-e víz a repedésbe

Érintse meg a repedés körüli vakolatot és gipszkartont. Ha nedvesnek érzi, vízkár lehet. A szivárgó repedések néha súlyosak, ezért ilyenkor érdemes szakemberhez fordulni.

Mi okozza a repedéseket a falakon?

A ház leülepedett

Az ablakoknál, ajtóknál vagy sarkoknál kezdődő kis szögletes vonalak az új otthon leülepedésének következményei lehetnek. Érthetően felháborodhat, ha ezek hirtelen megjelennek annak ellenére, hogy a háza éppen csak elkészült. De ezek várhatóak az építkezés utáni első hónapokban vagy években.

Amikor a friss és nedves faanyag megszárad, kissé elmozdul, ami apró repedéseket okoz a falakon, ahol a gipszkartonlapok csatlakoznak.

Az ülepedés nem korlátozódik az új építkezésekre. A házak, kortól függetlenül, idővel elmozdulnak. Az időjárás változásai miatt a talaj kissé elmozdul. Ezek a mozgások nem veszélyesek, de apró repedések keletkezhetnek a falak gyenge pontjain, ahol ajtók és ablakok voltak beépítve.

A keretezés gyenge

A fal leggyengébb része a legvalószínűbb, hogy megreped. A padlótól a mennyezetig tartó függőleges támaszok alkotják a fal vázát. Ezeket vágják ki egy ajtó vagy ablak beépítéséhez. A szomszédos csapokhoz hozzáadott plusz keretezés gyengébb, mint a fal többi része, ezért ezeken keletkeznek először repedések, amikor a fal leülepedik.

A hőmérséklet-szabályozás veszélyeztetett

Ha egy ház, különösen ha nyaraló vagy bérlemény, hosszú ideig üresen áll, hajlamos lesz a falakon és a mennyezeten repedések kialakulására.

Az üres ház elveszíti természetes klímáját, amelyet akkor szabályoz, amikor lakott. Ebben az esetben a repedések a hőmérséklet és a páratartalom ingadozásából adódnak, amelyek tágítják és összehúzzák a keretet és a gipszkartont.

A gipszkarton beépítése rosszabb lehet

A vékony, egyenes repedés oka lehet a gipszkarton hibás ragasztása. A gipszkarton panelek közötti varratokat általában gipszkarton sárral töltik ki és papírszalaggal tömítik le. Ha nincs elég sár ahhoz, hogy a ragasztószalag megtapadjon, akkor az idővel leválhat a falról, és feltárulhat a repedés.

Mikor kell aggódnia a fal repedései miatt?

Amikor víz beszivárog

Ha a repedés körüli területek elszíneződnek, akkor szivárgásról lehet szó. A beázó ablakok és tetők nedvességet juttathatnak a falakba. Az esőből származó szivárgások nedvességet okozhatnak. A padlásról szivárgó vízvezeték átszivároghat a fal keretezésén keresztül a gipszkartonba. A keletkező nedvesség felpuhítja a falat, ami a fal bomlását okozza. Ezt követően sárga vagy barna foltok jelennek meg a repedés körül.

Ha az alapozás megsérül

Nagyméretű, szaggatott vagy átlós repedések jelezhetik, hogy az alapozás elmozdult vagy megsüllyedt. A falak és a mennyezetek repedése szintén lehet az otthon alapozásának sérülése.

Ha szerkezeti probléma áll fenn

A 0,64 cm-nél szélesebb nagy repedések a ház szerkezetével kapcsolatos lehetséges problémára utalnak. Itt az ideje, hogy felhívjon egy jó hírű mérnököt vagy építészt, hogy végezzen vizsgálatot az okok megállapítása érdekében. Miután a szerkezeti problémát kezelték, megjavíttathatja a gipszkartont. Ez magában foglalja a sérült gipszkartonlapok cseréjét, majd az illesztések újbóli ragasztását.

Ha kártevőfertőzés van

A falakon keletkező repedések a tartó faszerkezetek termeszkárosodás miatti elfajulásából és romlásából adódhatnak.

Hogyan kell kijavítani a fal repedéseit?

A gipszkartonban keletkezett repedések javításának legjobb módja a fuga újrakötése.

  1. Kaparja le a ragasztószalagot és a meglazult gipszkarton sárdarabokat.
  2. Csiszolja le a felületet, tegye simára, majd töltse ki a repedést gipszkartonmasszával.
  3. Vigyen fel új szalagot.

A fal simaságának biztosítása érdekében a papírszalagra 2-három nagyon vékony réteg gipszkarton-keveréket kell felvinni. Miután megszáradt, csiszoljon le minden egyes réteget, mielőtt a következőt felhordaná.

A szakértők nem javasolják a Spackle használatát a repedések kitöltésére, mert nem nyújt olyan erős felületi fedést, mint az újrakötés. A Spackle egy gipszgipszből és ragasztóból álló por, amely vízzel összekeverve műanyag pasztát képez, amelyet a vakolat repedéseinek és lyukainak kitöltésére használnak.

Egy másik ok, amiért ebben az esetben kerülni kell a Spackle-t, az az, hogy minden későbbi fokozatos ülepedés a repedések utólagos újbóli felszínre kerülését okozza. Ahhoz, hogy a javítás tovább tartson, ragassza újra a repedéseket helyette.

Hajszálrepedések

A falakon és ajtókon átívelő vékony repedések nem szerkezeti probléma jelei. Csak újra kell ragasztani és le kell festeni őket. Ha azonban mélyebb repedéseket vagy sok apró repedést észlel, amelyek az egész ingatlanban elterjedtek, forduljon alapítványi javítószolgálathoz.

Új otthonok

A nemrég épült ingatlanoknál a kisebb repedések nem jelentenek nagy aggodalmat. Talán jobb, ha megvárja, hogy a ház legalább egy éves legyen, mielőtt foglalkozna velük. A késlekedés oka, hogy a fa teljesen megszáradhasson, és elvégezhesse a kisebb ülepedését. Amint ez megtörtént, folytathatja a repedezett gipszkarton illesztések újbóli felragasztását és az újrafestést.

Meghosszabbított üresedés

Az épület hosszabb ideig tartó üres állása miatt keletkező repedések kozmetikai problémát jelentenek. Könnyen megoldható a gipszkarton illesztések újrafóliázásával és újrafestéssel. Van azonban egy kivétel. Ha egy épület már hosszabb ideje üresen áll, az ingatlanszakértők azt javasolják, hogy az épületet átfogó vizsgálatnak vessék alá, beleértve az alapozás szakszerű vizsgálatát is.

Hibás szalagozás

Ha csak egy repedéssel van dolga, nyomja vissza a meglazult szalagot a helyére ipari szilárdságú ragasztóval. Ha azonban a szalag több helyen is leválik, ragassza újra az összes varratot, hogy megelőzze a probléma megismétlődését.

Szivárgás

Előzetesen keresse meg a szivárgás okát. A repedés javítása előtt foglalkozzon a beszivárgó vízzel. A pusztulás mértékétől függően előfordulhat, hogy a gipszkarton sérült szakaszát vagy akár az egész gipszkartont ki kell cserélnie, mielőtt újra ragasztaná.

Alapítványi károk

A legjobb módja annak, hogy megállapítsa, hogy a falakon lévő repedések alapozási problémákból erednek-e, ha szakértővel konzultál. Mivel az alapozási problémák komolyak, bízzon meg egy szakembert azok megoldására. Ez megvédi otthona szerkezeti épségét és értékét.

Kérjen alapos alapvizsgálatot, és azonnal végeztesse el a szükséges javításokat, hogy elkerülje a problémák súlyosbodását. Egyes ellenőrök ingyenes értékelést kínálnak otthona állapotáról, így tudni fogja, milyen lépéseket kell tennie. Egyezzen meg egy árajánlatban, és írásba foglaljon mindent, mielőtt a munkások elkezdenék a javításokat.

Az alapítványi károkból eredő repedések típusa

  • 0,64 cm-nél szélesebb repedések
  • Vízszintes repedések
  • Nagy átlós repedések az ajtó sarkaiból kiindulva
  • Nagyon hosszú repedések
  • Az egész házban elterjedt repedések
  • Repedések a falakon kívül és belül
  • Repedések a második emeleten

Következtetés

Most, hogy ismeri a repedések gyakori okait otthonában, és hogy nem mindegyik érdemel szakember látogatását, az új repedések már nem jelentenek akkora problémát. Ha tudja, hogyan különböztesse meg ezeket a problémákat, megnyugtathatja aggodalmait, és megspórolhatja a felesleges javításokat. Ezután újra élvezheti biztonságos és egészséges otthonát.


avatar
Szerkesztő

Üdvözletem, a nevem Bárczi, az ujratervezni.com főszerkesztője és létrehozója vagyok. Emellett vállalkozóként dolgozom egy lakásfelújítással foglalkozó cégnél, és nagy tapasztalattal rendelkezem az otthonok építése és felújítása terén. Remélem, hasznosnak találja weboldalamat!