Hogyan távolítsuk el a szilikont acetonnal
Az aceton erős oldószer, amely sok mindent képes feloldani. Például sokan használják arra, hogy eltávolítsák a festék- vagy ragasztónyomokat a felületekről. Emiatt talán elgondolkodik azon, hogy az aceton feloldja-e a szilikont.
Az aceton valóban feloldja a szilikont, és amikor összekeverednek, az aceton szétterül a szilikonon, ahelyett, hogy a közelben lévő anyagokat felitatná. Az aceton lebontja a szilikonrészecskéket, és oldatot képez. Emiatt az acetont gyakran használják a szilikon és a megszáradt festék eltávolítására a felületekről.
Olvasson tovább, ha további információkat szeretne megtudni arról, hogyan oldja fel az aceton a szilikont, hogyan lehet ezt a vegyületet a legjobban használni a szilikon eltávolítására a felületekről, és milyen kockázatokkal jár ez a művelet. A szilikon eltávolításának alternatív módszereit is ismertetem.
Hogyan oldja az aceton a szilikont
Az aceton hidrogén-, szén- és oxigénmolekulákból áll. Amikor ez a vegyület keveredik a szilikonnal, részecskéik összeütköznek. E folyamat során a szilikonrészecskék tovább széthúzódnak, és oldatot hoznak létre.
Ez a folyamat is az aceton tulajdonságainak tulajdonítható. Nevezetesen, olyan felületi feszültséggel rendelkezik, amely miatt inkább szétterül a szilikonon, minthogy a közelben lévő más anyagba szívódna.
Hogyan távolítsuk el a szilikont acetonnal
A szilikon acetonnal történő eltávolításához a következő eszközökre van szüksége:
- Festékkaparó/spatula
- 473,00 milliliter aceton
- 236,50 milliliter desztillált víz
- Gumikesztyű és légzőkészülék a védelemhez
Lépések
- Használja a festékkaparót vagy spatulát, hogy a lehető legtöbb anyagot lekaparja.
- Öntsön körülbelül 473,00 milliliter acetont egy műanyag edénybe, és lassan keverjen hozzá 236,50 milliliter desztillált vizet. Ez olyan emulziót hoz létre, amely hatékonyan bontja a szilíciumkötéseket, amint érintkezik velük, mivel mindkettő nem poláris oldószer, ami azt jelenti, hogy az olajokat feloldja, de az olyan poláris vegyületeket, mint a só vagy a cukor, nem.
- Vegyél fel gumikesztyűt, hogy ne érjen vegyi anyag, mártsd a kezed a keverékbe, és kezdd el dörzsölni, amíg a szilikon minden nyomát fel nem oldod a felületéről.
- A biztonság kedvéért alaposan mosson kezet, amikor végzett.
Vigyázat! Soha ne használjon acetont gyermekek közelében, vagy ha érzékeny a vegyi anyagokra.
Az aceton szilikon eltávolítására történő használatának kockázatai
Jelentős kockázatokkal jár az aceton használata a szilikon eltávolítására a bőréről vagy más felületekről. Ezek közé tartoznak:
- A legtöbb anyagtípust feloldja, beleértve az olajokat, műanyagokat és a gumit.
- Hosszabb ideig történő belégzés esetén irritálhatja a szemet és az orrot, valamint fejfájást okozhat.
- Fokozott szívverést, eszméletvesztést és kómát okozhat.
Aceton alternatívák a szilikon eltávolításához
Az aceton használatával járó kockázatok miatt a következő biztonságosabb szilikon eltávolítási alternatívákat ajánlom:
Kukoricakeményítő
A kukoricakeményítő kiváló alternatíva a szilikon eltávolítására, mert nem mérgező és megfizethető. Mindössze annyit kell tennie, hogy megszórja a kezét kukoricakeményítővel, majd kb. 30 másodpercig minden oldalról dörzsölje a szilikonos területet, majd törölje le.
Itt egy videó, ami elmagyarázza, hogyan lehet a szilikont kukoricakeményítővel eltávolítani:
Tartárkrém
A torkolatkrém kiváló alternatíva a szilikon eltávolítására, mivel nem tartalmaz durva vegyszereket, amelyek károsíthatják a felületeket. Mindössze annyit kell tennie, hogy egyenlő mennyiségben keverje össze a borkőkrémet vízzel, majd a keveréket vigye fel a kezére vagy egy ruhára, és súrolja le a szilikonmaradványokat.
Babaolaj
A babaolaj jól működik a szilikon eltávolításában a munkalapokról, mivel természetes olajokat tartalmaz, amelyek extra kenést biztosítanak a tisztítás során. Egyszerűen öntsön babaolajat a kezére/kendőre/szivacsra, és dörzsölje át óvatosan a szilikonnal érintett területet, amíg tisztává nem válik (egynél több alkalmazás is szükséges lehet).
Mosószóda
A mosószóda megfelelő használat esetén eltávolítja a felesleges zsírt anélkül, hogy károsítaná a felületet. Ennek ellenére csak takarékosan szabad alkalmazni, és addig kell a felületen hagyni, amíg természetes módon habzik és buborékosodik. Miután a teljes maradékot lesikálta, öblítse le vízzel, hogy ne maradjon maradék, mielőtt használná a tárgyat.
Citromlé
A citromlé természetes tisztítószerként használható a szilikon eltávolítására az olyan felületekről, mint a munkalapok és a ruhák. Savas tulajdonságai révén gyorsan lebontja a szilikonokat anélkül, hogy kárt okozna a velük érintkező egyéb tárgyakban.
Egyszerűen nyomjon citromot a szilikonnal érintett területre. Hagyja hatni öt percig, majd törölje le a felesleges folyadékot, miután további tíz percig hagyta száradni.
Ha jobban kedveli ezt a megközelítést, ajánlom az Amazonról származó. Nem dörzsölő, nem mérgező és biztonságos minden felületen.
Végső gondolatok
Dióhéjban az aceton feloldja a szilikont. Használata azonban kockázatokkal jár, például légzési nehézségekkel, bőr- és szemirritációval, fejfájással, szédüléssel, hányingerrel és hányással.
Ezért biztonságosabb csak végső esetben használni ezt a vegyületet. Azt is tanácsolom, hogy ne használja, ha gyermekei vannak otthon, vagy érzékeny a vegyi anyagokra.
Ennek ellenére, tegyük fel, hogy ezt a vegyületet kell használnia. Ebben az esetben győződjön meg róla, hogy gumikesztyűt és légzőkészüléket vesz fel, hogy megvédje magát.