Hogyan kell poliuretánt felvinni a keményfa padlóra?

A poliuretán egy tartós, hosszú élettartamú felületkezelés keményfa padlók és más fafelületek számára. Ellenálló védelmet nyújt mindenféle karcolással és egyéb sérüléssel szemben, a padlót makulátlanul szépen tartja, és a keményfa anyagokat évekig megkeményíti.

Legalább 2-3 réteg poliuretánt kell használnia a fapadlókra. Attól függően, hogy milyen típusú poliuretán mellett dönt, 2 réteg valóban elegendő lehet. Ha azonban vizes bázisú poliuránt használ, akkor az általános befejezett megjelenés érdekében ajánlott 4 réteget felvinni.

Nem kell túl sok eszköz a poliuretán padlóra történő felviteléhez, és ez nagyban függ az Ön által használt típustól és márkától. Mindent egybevetve ez egy viszonylag költséghatékony és tartós módja annak, hogy padlói hosszú ideig jól nézzenek ki. A cikk további részében a poliuretán két fő típusát, előnyeiket és hátrányaikat, a bevonási eljárásokat és az alkalmazási tippeket fogom tárgyalni.

A poliuretán típusai

Kétféle poliuretán bevonat létezik: olajbázisú poli és vízbázisú poli. Mindkettőnek megvannak az előnyei és hátrányai, és hogy melyik mellett dönt, az elsősorban a padló jellegétől és színétől függ.

Több változót is figyelembe kell vennie, amikor kiválasztja, hogy melyik poliuretánt szeretné használni; ha sötétebb padlója van, általában az olajbázisú poli használata javasolt, mivel sárgás árnyalatú, ami megfesti a fát, így az sötétebbnek és vonzóbbnak tűnik.

Ha azonban világosabb padlója van, például juhar, akkor a legjobb megoldás a vízbázisú polimer. A vízbázisú felületkezelésnek nincs színe, és nem festi el a padlót úgy, mint az olajbázisú poli.

Végigmegyek az egyes poliuretán típusokon, tippekkel az alkalmazáshoz és általános tanácsokkal a bevonási eljárásokhoz.

Hány réteg vizes bázisú poliuretánt kell felvinni

A vízbázisú poliuránnak általában legalább 3-4 rétegre van szüksége ahhoz, hogy hatékony legyen. Bár van néhány bizonyíték arra, hogy a túl sok réteg műanyagszerű felületet eredményez, a vízbázisú poliészter hígabb, mint más típusok, ezért néhány réteggel több rétegre van szükség ahhoz, hogy ugyanolyan védelmet nyújtson a keményfa padlóburkolatnak.

A vízbázisú polimer használatának számos előnye van:

  • Sokkal környezetkímélőbb, mint az olajalapú poliuretán.
  • Nincs erős szaga.
  • Sokkal gyorsabban szárad, mint bármely más típus.

Ez azt jelenti, hogy az egyes rétegeket könnyedén fel lehet vinni néhány órán belül, így a lakkozási folyamat nagyon időhatékony.

A vízbázisú polimer használatának azonban van néhány hátulütője: valamivel drágább lehet, mint más poliuretánok, egyesek szerint 1,50 euróval többet kell fizetni 0,09 négyzetméterenként.

Bár az ár elrettentő lehet, nem szabad elfelejteni, hogy minél jobb minőségű a polimer, annál jobb lesz a felület, és annál tovább tart a fapadló. Ha olcsóbb, vagy akár rossz típusú poliésztert használ, akkor a felület nem lesz olyan, mint amilyet szeretne.

Alkalmazási tippek a vízbázisú poliuretánhoz

Otthona nagy forgalmú területein, például a folyosókon és a konyhában, mindenképpen több rétegben kell alkalmazni. Minél nagyobb igénybevételnek van kitéve a keményfa padló, annál több védelemre van szüksége.

Íme néhány tipp a vízbázisú poliuretán felviteléhez:

  • Az első réteg felhordása előtt mindenképpen tisztítsa meg a padlót porszívóval. Távolítson el minden törmeléket és pókhálót, és gondoskodjon a terület jó szellőzéséről (ablakok nyitása nélkül).
  • Mielőtt elkezdené, ellenőrizze a padlóburkolat hibáit és hiányosságait. Ezek figyelembevétele biztosítja, hogy a bevonat a lehető legtökéletesebb legyen.
  • Használjon ásványi szeszt a poliuretán hígításához használat előtt. Ez megóvja a csöpögéstől, és a felületet érintetlenül tartja. Segít továbbá megakadályozni, hogy a felület műanyagszerűvé váljon.
  • Használjon szintetikus ecsetet a terület sarkainak bevonásához. A terület nagy részéhez használhat közönséges hengerrel is, de a szintetikus ecset nagyobb pontosságot tesz lehetővé.
  • Ügyeljen arra, hogy minden réteget megfelelően csiszoljon és tisztítson meg, miután megszáradtak. A csiszolás megakadályozza, hogy a felület szemcsésnek tűnjön, és megakadályozza, hogy a szennyeződések és szennyeződések a rétegek között megtelepedjenek.
  • A legtöbb esetben négy réteg vízbázisú poliuretán ajánlott. Ha nem visz fel elég réteget, a felület rosszul fog kinézni. Ne feledje, minél több réteget használ, annál jobban fog kinézni a padlója.
  • Az utolsó rétegnél ne csiszolja le. Ehelyett tiszta, száraz ruhával törölje le a száraz felületet. Ez segít a padlónak megőrizni friss kinézetét, és optimalizálja a kész terméket.
  • Mindig használjon biztonsági felszerelést, például maszkot és kesztyűt. Ezek használatával megvédheti magát a folyamat során.

Hány réteg olajbázisú poliuretán

Általánosságban elmondható, hogy ha olajbázisú poliuránt használ, akkor 2-3 réteg felvitele javasolt a tökéletes felület eléréséhez. Természetesen ez a padlóburkolat típusától és az Ön által használt poliuretán márkától függően változik, de az biztos, hogy a 3 réteg a legjobb megoldás.

Az olajbázisú polimer számos előnnyel jár, és gyakran a legjobb választás a sötétebb padlóburkolatokhoz. Sűrűbb, mint a vízbázisú poli, így nem lesz szükség annyi rétegre, és sokkal olcsóbb is, mint az alternatívája. Erőssége miatt nagyon egyszerű a felhordása is.

Az olajbázisú poli használatának azonban vannak hátrányai is, például a szúrós szaga és a száradási ideje. Míg a vízbázisú poli általában csak néhány óra alatt szárad meg, addig az olajbázisú bevonatok akár 10 órát is igénybe vehetnek, mire egy réteg teljesen megszárad.

Ezenkívül ajánlatos, hogy legalább egy hétig ne tegyen bútorokat az olajfestékkel festett fára, hogy a felület ne legyen tökéletlen.

Az olajbázisú polimerre általában jellemző a sárgás árnyalat. Ez a sötétebb padlóknál előny, de idővel olcsónak tűnhet egy világosabb alap, például juhar esetében.

Tippek az olajbázisú poliuretán alkalmazásához

Az olajbázisú poliurátorhoz a legjobb szerszámok közé tartoznak a polírozó párnák. Az ilyen típusú applikátorok használat közben políroznak és fényesítenek.

A makacs sarkoknál mindig használhat egy T-csapot a poliuretán felhordásához. Ez nagyobb pontossággal nyomja a folyadékot a sarkokba.

Természetesen az olajbázisú poliuránhoz különböző erősségű csiszolópapírra is szüksége lesz, mivel a rétegek között csiszolnia kell.

Íme néhány tipp az olajbázisú poliuretán felviteléhez:

  • A keményfa padlók csiszolásához a poliurán felvitele előtt használja a legkeményebb csiszolópapírt. Ez biztosítja a simább felületet.
  • Keverje fel az olajbázisú poliuránt egy pálcikával. Soha ne rázza a tartályt, mert ez buborékok képződését segíti elő, amelyek végül láthatóvá válnak a kész padlón.
  • Kezdje a szoba sarkaiban, és haladjon a kijárat felé. Próbálja meg úgy tervezni a bevonatokat, hogy legyen lehetőség a kijutásra, hogy ne a nedves padlón járjon.
  • Mint a vízbázisú poliuretán esetében. Győződjön meg róla, hogy minden egyes száraz réteg között csiszoljon, hogy biztosítsa a tökéletes felületet.
  • Nagyon vékony rétegekben vigye fel a poliuránt. A rétegek hígításához használhat ásványi lakkot.
  • Az olajalapú polimer száradása időbe telik, ezért ajánlatos naponta egy réteget felvinni, hogy biztosítsa az alapos száradást. Ezt figyelembe véve ügyeljen arra, hogy a helyiségben ne legyen túl párás, és próbáljon mindig egyenletes hőmérsékletet biztosítani.
  • Legalább egy hétig ne helyezzen bútorokat a keményfa padlóra. Ez biztosítja, hogy az alapoknak elegendő idejük legyen a száradásra.
  • Győződjön meg róla, hogy távol marad a tűztől vagy a közvetlen hőforrásoktól. Az olajalapú poliuretán általában erősen gyúlékony, ezért ezt tartsa szem előtt, amikor a padlóburkolatra alkalmazza. Legalább 2 hétig ne dohányozzon a kész termék közelében.
  • Mint említettük, győződjön meg róla, hogy körülbelül 4 réteg poliuránt alkalmaz. Használat előtt olvassa el a használati utasítást.

Az egyik legnépszerűbb olaj alapú polimárka a Zar, amelyet elfogadható áron találhat. Ez kiváló ár-érték arányú, és alkalmas lakóterekbe.

Ha valamivel magasabb költségvetéssel rendelkezik, és jobb kivitelre vágyik, akkor a Rust-Oleum magasfényű, gyorsan száradó poliuretánja fantasztikus. Kétségtelenül drágább, mint a Zar, de valóban megérheti.

A Rust-Oleum tartós és szívós minősége biztosítja, hogy a bevonatolás könnyű legyen, és a tökéletlenségek nem lesznek annyira szembetűnőek.

Végső gondolatok

Bár a poliuretán felhordása előtt mindig bölcs dolog kétszer is ellenőrizni a gyártó utasításait, ajánlatos legalább 3 réteg vízbázisú poli, és 4 réteg olajbázisú poli felhordása.

Kereskedelmi környezetben a fapadlóknak a nagy forgalom miatt szükségük lehet egy plusz rétegre, de lakókörnyezetben 3-4 réteg ajánlott.


avatar
Szerző

József szakértő író, aki a lakásfelújítás, -javítás és -építés szakterületére specializálódott. Szenvedélye, hogy részletes, könnyen érthető, alapos és pontos információkkal lássa el olvasóit, hogy másoknak is segítsen sikert elérni a projektjeikben.