Hogyan kell latexfestékkel festeni olajbázisú alapozóra

A latexfesték az egyik leggyakrabban használt festék világszerte. Hihetetlenül gyorsan szárad, miközben megfelelő tartósságot biztosít. Az olajbázisú alapozókkal a porózus, befejezetlen felületek, beleértve a belső és külső falakat, padlót, ajtókat stb. lezárhatók. Régóta vita van azonban arról, hogy kombinálhatók-e vagy sem.

Olajbázisú alapozó fölé a felület csiszolása után használhat latexfestéket. Ha már nyers vagy kezeletlen, akkor rögtön használhatja az alapozót, majd a latexfestéket. Ez a kombináció nemcsak hatékony, hanem továbbra is az egyik legnépszerűbb választás a belső és külső kialakításban.

Ebben a bejegyzésben a következő információkat is megtudhatja a latexfestékről és az olajalapú alapozóról:

  • Lépésről lépésre útmutató a kettő együttes használatához
  • Az olajbázisú alapozó latexfestékkel való használatára vonatkozó szabályok és elvárások listája
  • Számos ok, amiért ez egy ilyen népszerű kombináció

Hogyan kell latexfestékkel festeni olajbázisú alapozóra

Mint a legtöbb festésnél, az alapozó használata, mielőtt rögtön a festésbe ugranál, több célt is szolgál. Például elrejti az alapozó festékréteget.

Ha egy világos színnel, például sárgával próbálsz festeni egy merész piros festék fölé, akkor az alapozó feltétlenül szükséges. Egyes festékek azt állítják, hogy alapozóra nincs szükség, de az biztos, hogy a latexfestékhez szinte mindig szükség van alapozóra.

Szerencsére elég könnyű latexfestéket használni olajalapú alapozóra. Kövesse ezt az egyszerű, lépésről lépésre követhető útmutatót a további részletekért:

  1. Ha a felület festett, alapozott vagy kész, használjon 110-es csiszolót a fedőréteg eltávolításához. Fontos, hogy minden kezelést lecsiszoljon, hogy a fa ismét porózussá váljon. A kész fa nem fogadja el az olajalapú alapozót, ahogyan az olajat sem keverheti vízzel. Ha ezt a metaforát használja, a folyamat többi része értelmesebbé válik.
  2. Ecsettel vigyél fel egy vékony réteget az olajbázisú alapozóból. Az olajbázisú alapozó megakadályozza, hogy a fa kivérezzen és tanninokat bocsásson ki, amelyek mindenféle vizuális hibát okozhatnak. Ecsetelje előre-hátra, és próbálja meg nem átfedni a réteget. Kövesse ugyanezt a javaslatot, ha szórófejes flakont is használ.
  3. Miután az alapozó megszáradt, tekintse át a cég ajánlásait a második rétegre vonatkozóan. Esetenként egyes alapozókkal két réteget kell elvégeznie, míg másokkal csak egyet. Ismét a gyártó ajánlásait követve érheti el a legjobb eredményt.
  4. Most, hogy az alapozó lépés befejeződött, kezdj el egy réteg latexfestéket ecsettel felhordani az alapozóra. Kövesse ugyanazokat a mozdulatokat, finoman előre-hátra haladva. Mindig érdemes felülről lefelé haladni, így nem kell visszamenned és javítanod a cseppeket. Csakúgy, mint az előző lépésnél, egy második réteg latexfestéket kell felvinned.
  5. Hagyja a festéket megszáradni a napfényben vagy ventilátorok segítségével. Soha ne használjon fújószárítót vagy valami túl erőset (ahogy azt egyesek javasolják), mert ezek miatt a festék pocsolyákban száradhat. A végén olyan megvetemedett festékkel fogsz végezni, amelyet azonnal foltozni kell. A festéket is elvékonyítja, és feltárja az alatta lévő alapozót.

Emlékeztető szabályok

Az olajbázisú alapozót tartják az egyik legjobb választásnak a piacon. Hosszú élettartamú, könnyen használható, és szinte bármilyen felületen működik. Ennek ellenére van egy maroknyi szabály, amit nem szabad elfelejteni, ezért nézzük át őket az alábbi listában:

  • Az olajfestékeket nem keverheted más olajfestékekkel, ami néha az alapozóra is vonatkozik. Ha valaha is festettél már vászonra olajfestékkel, akkor tudod, hogy az csak elkeni a hasonló festékeket. Ez az érvelés az oka annak, hogy keverd össze, ha olajos alapozót használsz, aminek a tetejére latex alapú festéket teszel.
  • A latex nem a legtartósabb festék. Lakberendezéshez és egyéb ház körüli munkákhoz tökéletesen megfelel, de ne próbáljon latexet használni olyan padlón, ahol nagy a gyalogosforgalom. A latexfestékek beltéri használatra a legjobbak közé tartoznak, de a legrosszabbak a tartósság szempontjából az erősen igénybevett helyiségekben.
  • Az olajos alapozó nedves környezetben jobban működik, mint más alapozók. Mivel az olaj a víz fölött szárad meg (ismét csak azért, mert nem keverednek vagy keverednek), közvetlenül egy esőáztatta rönk tetejére is fel lehet rakni. Mindenképpen top választás azoknak, akik párás környezetben élnek, vagy akik viharos évszakokban festenek.
  • Festés előtt mindig hagyja megszáradni az olajat. Az olaj nem keveredik szinte semmivel, beleértve a latexfestéket is. Ha nem várja meg, hogy teljesen megszáradjon, a festék és az alapozó összekeveredik, és tompának tűnik. Ráadásul közel sem lesz olyan tartós, mint amilyen lehetett volna, ha megvárja a száradást.
  • Tesztelje a korábbi felületet acetonnal. Ha tudni szeretné, hogy a festett felület olaj- vagy latexalapú festék-e, használjon vattapamacsot és acetont. Tegye a vattát az acetonba, érintse a felülethez, és nézze meg a tampont. Ha olyan színű, mint a felület, akkor latexfestékkel van dolga. Ha változatlan, akkor olajfestékről van szó.

Ha aggódsz, hogy az alapozó nem működik, mert foltok borítják, próbáld ki a . 896,00 grammos dobozban kapható, amely lefedi a vízből, természetes facsersavból, füstből és más foltokból származó foltokat. Minden tartályban elegendő alapozót tartalmaz akár 37,16 négyzetméterig .

A kombináció előnyei

A szakértők számtalan ajánlása alapján nem lehet tagadni az olajbázisú alapozó használatának előnyeit a latexfesték alatt. Hosszan tartó, gyönyörű festésnek örülhet, amely egyáltalán nem tart túl sokáig.

A kombináció egyik legjobb előnye, hogy miután az olaj megszáradt, a latex percek alatt megszárad. Alapja a gumi, amelynek nagyon alacsony a természetes szilárdsága. Miután a festék megszáradt, még mindig érdemes várni körülbelül 24 órát, mielőtt bármi olyan extrém dolgot csinálsz a szobában, ami károsíthatja a falakat.

Egy másik előnye, hogy az olajos alapozó képes elrejteni a régi nyomokat, ellentétben bármely más alapozóval. Amint valószínűleg fentebb olvasta, az ajánlott alapozó elfedi a fából kiszivárgott csersavból, vízkiömlésekből és számtalan más problémás okból származó foltokat.

Ha barkácsolja a festést, akkor nyugodtan pihenjen azzal a nyugalommal, hogy a latexfestéket bármikor újra lehet festeni. Nem olyan, mint más festékek, amelyek eltávolítása örökké tart. Egyszerűen használjon acetont, hagyja megszáradni, és a cikk elején található útmutató segítségével fesse újra a felületet.

A latex festék merészebb és világosabb, mint a legtöbb más típusú festék, különösen, ha olajalapú alapozó van alatta. A latex általában szilárd matt megjelenésű, nem nagyon átlátszó. Egy fényes olajbázisú alapozóval alatta a kombináció a lehető legszebb.

Következtetés

Nemcsak lehetséges latexfestéket használni olajbázisú alapozó fölött, hanem kifejezetten ajánlott is! Az olajos alapozó összes kiváló előnye miatt a latexfesték jobban megtapad a felületen, mint bármi más.

Íme egy gyors összefoglaló a cikkből:

  • Ne feledje, hogy az alapozó és a festék használata előtt 110-es csiszolópapírral csiszolja le a felületet.
  • Az olajbázisú alapozó nedves, jelzett és régi fafelületeken is működik.
  • Mindig ellenőrizze a gyártó ajánlásait, hogy megtudja, szükség van-e második réteg alapozóra.
  • A latexfesték nem a legtartósabb választás, de beltéri megoldásokhoz tökéletes.
  • A latexfesték gyorsabban szárad, mint a legtöbb más típusú festék, mivel gumiból készül.

avatar
Szerző

Margit vagyok, egy lakberendezési és design szakíró, aki 4 éve ír magazinokba és online kiadványokba. Célom, hogy segítsek Önnek, hogy szép és otthonos otthont teremtsen minimális erőfeszítéssel és költséggel.