Hogyan lehet azonosítani a különbséget a laminált és a furnér bútorok között?

A bútorvásárlás során az egyik legfontosabb szempont, amit az emberek mindig figyelembe vesznek, a felhasznált fa típusa. A furnér és a laminált fa manapság nagyon népszerű, így nagy az esélye, hogy a bútorod valamelyikből készült. Azonban nem sokan tudnak különbséget tenni a bármelyikükkel készült bútorok között. Érdemes megismerni a jellemzőket, amelyek segítenek kiválasztani az Ön igényeinek legmegfelelőbb opciót.

Íme egy lista azokról a jellemzőkről, amelyek alapján különbséget tehet a laminált vagy furnérból készült bútorok között:

  • Erősítse meg a szilárdsági szintjét
  • Ellenőrizze a fa megjelenését
  • Vegye figyelembe a bútor költségét
  • Fontolja meg az alkalmazását
  • Fontolja meg a könnyű karbantartást
  • Végezzen egy kis kutatást a történelméről
  • Kérdezzen meg egy képzett szakembert

A legtöbb ilyen jellemző nyilvánvaló, de némi kutatásra lesz szükség ahhoz, hogy megtudjuk, mit jelentenek. A cikk hátralévő részében arra fogunk összpontosítani, hogy egymás után áttekintjük őket, és elmondjuk, hogy mire számíthat minden esetben.

Szilárdsági szintjének megerősítése

Amikor a faanyagok azonosításáról van szó, az első lépés a fa szilárdsági szintjének megerősítése. A laminált bútorok egy darab műanyagból készülnek, amely fát imitál. Azonban könnyű megkülönböztetni a végszálait a valódi fától. Bár mindkettő vékony, a furnér általában nem olyan tömör és tartós, és hajlamos a sérülésre.

Kiváló módja annak, hogy meglássuk, miből készült a fa, a növekedési évgyűrűk megnézése, amelyek általában árulkodóak a fa szilárdságáról.

Ha van egy nagy panel, ismétlődő szemcsemintával, akkor az valószínűleg furnér. Ha ez a helyzet, akkor észre fogja venni az aljzathoz rögzített vékony valódi faanyagréteget. Másrészt, mivel a laminátum műanyagból készül, általában tartósabb, és jobban véd a karcolások, lepattanások és egyéb hibák ellen.

Ellenőrizze a fa megjelenését

Igen, tudom - ez elég nyilvánvaló, és sokan inkább ezt vitatják meg először. Mindkét felületképzés megjelenése talán az első dolog, amit észreveszel rajtuk, de vajon elárulja-e a teljes történetet?

A furnérfa általában kétszeres megjelenésű. Míg a laminált anyagot ragasztják, szögelik vagy csavarozzák, addig a furnérfát hornyoltan akasztják. Ha van olyan rész, amely átfedésben van a valódi fával a forgácslap vagy hasonló, rossz minőségű anyag felett, akkor az szinte mindig furnérfa, nem pedig laminált.

Kérdezz meg egy faipari szakembert a megjelenésbeli különbségről, és az első dolog, amit elmondanak neked, hogy a laminált viszonylag mesterségesnek tűnik, míg a furnér természetesnek.

Igen, a furnéros bútorok úgy néznek ki, mint a fa. Lehet, hogy nem éppen a legstabilabb megoldás, de a magas színvonalú megjelenése hiteles megjelenést kölcsönöz a bútoroknak. Emellett egységesebb megjelenésű, és könnyebben összeilleszthető az otthon többi bútorával.

Másrészt a laminátumhoz általában egy szintetikus érzet társul. Lehet, hogy különböző árnyalatokban és színekben kapható, de bárki egy pillantással megállapíthatja, hogy mesterséges kivitelről van szó.

Egy másik módszer, ha megnézzük a darab tetejét és alját. A furnér jellemzően más szemcseszerkezetű vagy irányú, mint a csatlakozó darab. Sok gyártó a laminált daraboknál megpróbálja tükrözni a felső és alsó részt, de a furnérdaraboknál nem.

Vegye figyelembe a bútor költségét

A bútor ára nem feltétlenül árul el mindent, mivel számos más tényező is befolyásolhatja az árat. Azonban kiváló kiindulópont a megfigyeléshez, ha nem ismeri a két bútortípus technikai jellemzőit.

A viszonylag alacsony árú bútorok nagy valószínűséggel laminált anyaggal rendelkeznek. Azonban azt is figyelembe kell vennie, hogy a furnér ára attól függően változhat, hogy milyen faanyagot használnak. A furnérbútorok fenntartási költségei is viszonylag magasak, így még ha meglehetősen használt bútorokat vásárol, a magas ár akkor is azt jelzi, hogy a bútor furnérral készült.

Vegye figyelembe az alkalmazását

Valamikor az emberek azt hitték, hogy a laminátumból hiányzik a realizmus, de ez már kezd elavulttá válni. Manapság a bútorgyártók egyre kreatívabbak a formatervezésben, és a laminált bútorok egyre inkább hasonlítanak a valódi fához.

A gyártók a fejlett képalkotási technikákat kihasználva hiperrealisztikus laminált bútorokat terveznek, amelyek pont úgy néznek ki, mint a fa.

E látszólagos hasonlóság ellenére azonban alkalmazásuk még mindig jelentősen eltér a valódi faanyagoktól, mint például a furnér. Például a laminátum vízálló jellege és hőállósági tulajdonságai miatt kiváló választás mosókonyhákhoz, konyhaszekrényekhez és más, nedvesedésre hajlamos bútorokhoz.

Ezenkívül a laminátum általában karcálló, ezért a bútorgyártók gyakran használják asztallapok, szekrények stb. esetén. Ezért ha azt gyanítja, hogy egy bútor laminált, és az említett kategóriák bármelyikébe tartozik, valószínűleg igaza van.

Másrészt a kijelentő darabként vagy fókuszpontként szolgáló bútorok valószínűleg furnérból készültek. A furnér gazdag, természetes és csúcskategóriás megjelenése miatt a legjobb választás ezekre az alkalmazásokra.

Vegye figyelembe a karbantartás egyszerűségét

Bár nem szokványos, egy másik módja annak, hogy eldöntsük, hogy egy bútor furnér vagy laminált-e, az, hogy megnézzük, mennyire könnyű tisztítani és karbantartani.

Amint azt fentebb kifejtettük, a laminált lemezek jellemzően karc- és foltállóbbak. Így nem meglepő, hogy könnyebb őket tisztítani és karbantartani. Másrészt a furnér nem olyan strapabíró. Ezért a furnérbútorok felületét időről időre le kell csiszolni vagy újra kell fényesíteni, hogy eltávolítsa a foltokat és karcolásokat.

Ha kétségeid vannak a bútorodon használt felületkezeléssel kapcsolatban, egyszerűen tisztítsd meg a felületet egy puha, nedves ruhával. Ez az eljárás elegendő lesz ahhoz, hogy letörölje a szennyeződéseket a felületről, ha laminált. Ezzel szemben, ha több erőfeszítésbe kerül a karbantartás, akkor valószínűleg furnérról van szó.

Végezzen egy kis kutatást a történetéről

Gyakran félretesszük a józan észt és a logikát, amikor azonosítjuk, hogy miből készült egy bútordarab. Ha Indiából, Olaszországból vagy Németországból importált bútorod van, nagy az esélye, hogy furnérral van ellátva. Igen, ezt nevezhetjük "faprofilozásnak", de néha ezek a bútorokkal kapcsolatos apró előítéletek segíthetnek helyesen azonosítani, hogy miből készültek.

Ha összegyűjti a bútor eredetéről a lehető legtöbb információt - még a legapróbb részleteket is -, az sokat segíthet. A fent felsorolt országok könnyedén elmennek a furnérbútorok világfővárosainak, így nem lesz véletlen, hogy az onnan származó bútorok többsége furnérból készül.

Egy másik kérdés, amit érdemes feltenni, hogy milyen régi a bútor. A laminált bútorok csak a közelmúltban váltak népszerűvé, így ha a bútor dizájnját egy 18. vagy 19. századi történet ihlette, akkor valószínűleg furnérból készültek, mivel akkoriban népszerűek voltak. A legtöbb korabeli régiséget furnérozott bútorlapokkal és egyéb részekkel tervezték, így nem fog nagyot tévedni, ha feltételezi.

A furnér és a laminált felületeket nem lehet faragni. Egyes furnérbútorok alsó (valódi fa) része azonban alakítható. Ha a fa nem laminált, hanem egy másik, nyelves-hornyos anyaggal van ellátva, akkor furnérfával van dolga.

A furnér általában egy kicsit nehezebb is, mint a laminált felületek, mivel gyakran valódi fával kombinálják. A laminált felületet sok okból, többek között könnyű súlya miatt becsülik.

Kérdezzen egy képzett szakembert

Ha bútorvásárlás előtt állsz, de nem tudod, hogy furnér vagy laminált, kérdezz meg egy képzett szakembert.

Az egyik legegyszerűbb módja annak, hogy megtudja, ha megkérdez egy kiskereskedőt, eladót vagy céget. Ne szégyenlősködjön vagy féljen megkérdezni. A te pénzedről van szó, és jogod van mindent tudni arról, hogy mire költöd.

Egy megbízható eladónak nem okozhat gondot, hogy mindent elmondjon a bútorról, amit tudni szeretne. Ha habozik, vagy azt mondja, hogy nem tudja, akkor nagy valószínűséggel nem jó bútort kap. Vagy ami még rosszabb, olyan cégtől vásárolsz, amely egyáltalán nem megbízható.

A bútorszakértők tudják, mire kell odafigyelni. Egyszerűen a színek, minták, terek és formák elemzésével mindent megtudhatnak a bútorokról, amit csak tudni lehet.

Túl azon, hogy tudja, mivel készült a bútor, egy képzett személy azt is meg tudja mondani, hogy mire számíthat. Tanácsot adnak a bútorok legjobb használatára vonatkozóan is.

Ha egy online közösség tagja vagy, fényképeket is készíthetsz a bútorokról, és kérdezhetsz az interneten. Lehet, hogy van néhány megfelelő szakértelemmel rendelkező ember, aki megfelelő tanácsokkal és ajánlásokkal tud szolgálni.

Laminált bútorok áttekintése

A laminált bútorok jellemzően szintetikus anyagokból állnak, amelyeket vékony rétegek kialakítására használnak, amelyek úgy néznek ki, mint a fa. Azonban nem fából készül, ezért gyakran mesterségesnek tűnik.

A laminált bútorok famintás megjelenése egy egyedi nyomtatási eljárásból származik. A gyártók ezután a nyomtatott lapokat egy tartós maganyaghoz, például MDF-hez rögzítik. Gyakran látni fényes felületű laminált darabokat.

A gyártás során a laminátumokat úgy tervezik, hogy ellenálljanak a karcolásoknak és a hőnek. Így a felhasználóknak nem kell túlságosan óvatosnak lenniük a laminátumokkal. A laminált bútorok karbantartásának viszonylagos egyszerűsége sok felhasználó szívéhez kedvesebbé teszi azt más bútortípusokhoz képest.

A laminált lemezek jellemzői

Íme néhány olyan tulajdonság, amely egyedivé teszi a laminátumot:

  • A laminált bútorok jellemzően fényes és csillogó megjelenést hordoznak.
  • A laminált bútorok megjelenésének megváltoztatása érdekében festheted a laminált bútorokat.
  • A laminált bútorok általában tartósabbak, mint más típusú bútorok.
  • Karcálló, és nem károsodik enyhe hőhatásnak kitéve.

Laminált: A profik

  • A laminátum mesterségesen szintetizált jellege növeli a tartósságát más bútortípusokhoz képest.
  • A laminátum nem hajlamos a karcolódásra, és ellenáll a foltoknak és a hőnek.
  • A laminált bútorok általában könnyen tisztíthatók és polírozhatók. A fenntartása sem kerül sokba.
  • A laminált bútorok viszonylag alacsony árúak.

Laminált: A hátrányok

  • A laminátum szintetikus anyag, ami azt jelenti, hogy a rossz minőségű termékek rossz minőségű termékek hajlamosak a kopásra.
  • A szintetikus anyagok használata bizonyos mintákra korlátozhatja Önt, ezért eltörpül a kreativitása.
  • A laminált bútorok legnyilvánvalóbb hátránya a mesterséges megjelenés, amelyet első pillantásra kelt.

Furnérbútorok áttekintése

A laminátumhoz hasonlóan a furnér is egy vékony bútorbevonatú réteg. Azonban valódi keményfából vágják ki, és más olcsó faanyagokra rakják össze.

A furnér gyártásához használt technika több tervezési lehetőséget tesz lehetővé. Mivel a furnér felső felülete valódi fából készül, a vásárlók festhetik, fényezhetik vagy lakkozhatják.

A furnér felső rétege általában legfeljebb 2 cm vastag, így a felhasználók különböző formákba önthetik. A furnér népszerűsége abból ered, hogy valósághű lenyomatokat és szemcsés mintákat ad.

A furnér jellemzői

A furnér néhány alapvető jellemzője a következő:

  • A furnérbútorok ugyanazt a valósághű benyomást keltik, mint a valódi fa.
  • Az ügyfelek a furnérfestéket különböző minták és minták szerint festhetik.
  • Bár idővel hajlamos az elhasználódásra, a furnérbútorokat újratervezheti, amikor azok kopni kezdenek.

Furnér: A profik

Most, hogy ennyit beszéltünk a furnérról, íme néhány előnye.

  • A furnér legnyilvánvalóbb előnye az a valósághű érzet, amelyet a fabútoroknak ad.
  • A furnérbútorok gyakran túlélnek a legtöbb más bútoron.
  • Viszonylag könnyű a laminált és más típusú bútorokhoz képest. Ezért nem nehéz a bútorokat egyik helyről a másikra mozgatni.
  • A furnérbútorok hihetetlenül sokféle újrafényezési lehetőséget kínálnak, így bármikor megváltoztathatja furnérbútorainak színét, kialakítását vagy textúráját.

Furnér: A hátrányok

  • Az anyag bevonásához használt extra vékony faanyagréteg megkarcolódhat vagy megsérülhet.
  • A réteges bevonat a javítást is meglehetősen trükkössé teszi, tekintve, hogy a réteg elkezdhet leválni.
  • A fapor, vegyszerek és egyéb anyagok keveréke csökkentheti a különböző furnérbútorok közötti egyenletességet.
  • A furnér nedvességet szívhat magába és leválhat, ha nedves légkörnek van kitéve.

Következtetés

Ennyit erről a bejegyzésről. Remélhetőleg most már tudja, hogyan különböztesse meg a furnérbútorokat a laminált bútoroktól.

Ahogy fentebb már kifejtettük, a bútorok megkülönböztetésénél különböző tényezőket kell figyelembe venni. Ezeknek a tényezőknek a kombinációja segíthet abban, hogy tudja, mire számíthat a bútoroktól. A laminált és a furnér előnyeit és hátrányait is elmagyaráztuk, hogy segítsünk Önnek az igényeinek megfelelő választásban.


avatar
Szerző

Margit vagyok, egy lakberendezési és design szakíró, aki 4 éve ír magazinokba és online kiadványokba. Célom, hogy segítsek Önnek, hogy szép és otthonos otthont teremtsen minimális erőfeszítéssel és költséggel.