Hogyan fessük át a sötét falakat
Egy dolgot szögezzünk le először: szeretem a sötét színeket a falakon. Sőt, nemrég egy közepes szürkéskék színt vittem fel újra a hálószobám akcentusfalára. Mégis, sokan azért kerülik a sötét színek használatát a falakon, mert aggódnak, hogy nem tudják elfedni őket egy világosabb árnyalattal. Ezért ma egyszer és mindenkorra eloszlatom ezt a tévhitet, és megmutatom, hogy pontosan mit kell tenned ahhoz, hogy sötét alapon világos festékkel teljes fedést érj el.
Ha aggódsz a sötét falak lefedése miatt, megértem. Ez volt a legfőbb dolog, ami megakadályozott abban, hogy kipróbáljam a színes mennyezet trendjét, amikor az megjelent. De most, hogy a gyöngyházfehér nappali mennyezetem két réteg vérvörös festéket rejt, sokkal nyugodtabban tudok elköteleződni egy élénk falszín mellett.
És ha a hálószobámban lévő kék fal valaha is megunom, tudom, hogy a cikk tippjei segítenek majd elfedni. Szóval nem igazán aggódom amiatt, hogy úgy döntök, fehérre festem az egész szobát, és egyetlen fal alatt kékes árnyalat kukucskál ki. Ennek ellenére beszéljünk arról, mit kell tenned ahhoz, hogy hatékonyan átfesthesd a sötét színeket.
Hogyan fedjük el a sötét festéket világosabb színnel?
A sötét vagy élénk színek átfestésének folyamata nagyjából ugyanaz, mint a világos színek átfestése. Azzal kell kezdened, hogy előkészíted a helyiséget, ahol dolgozni fogsz, és beszerezed a festőeszközöket. A legfontosabb, hogy a falakat a megfelelő alapozóval kell alapoznia. A sötét színek átfestésekor azonban az ördög a részletekben rejlik - ezért ezekre is figyelj oda.
1. Gyűjtse össze a kellékeket
A sötét falfesték sikeres átfestésének kulcsa, hogy a legjobb eszközöket szerezd be a munkához. A legtöbb kellék, amire szükséged lesz, része az általam korábban felsorolt alap festőfelszereléseknek. Az alapokkal kezdheted a mérőeszközök és a szerszámosláda beszerzésével, valamint a falak előkészítéséhez szükséges tárgyakkal.
A legfontosabb dolog azonban, amire szükséged lesz, magán a festéken kívül, tulajdonképpen a festékalapozó. Hogy pontosan mire is jó az alapozó, és miért van rá szükséged, azt kicsit később részletesebben is elmagyarázom. Egyelőre csak annyit kell tudnod, hogy az alapozót nem csak akkor kell használni, ha sötét falakat festesz át. Ideális esetben az összes falon használsz alapozót.
De ha hozzám hasonlóan neked is több fehér vagy nagyon világos falad és egy sötét akcentusfalad van, akkor lehet, hogy megúszhatod azzal, hogy csak az egyik falat alapozod. Egy jó alapozó mellett szükséged lesz még:
- Egy vászon védőhuzat és/vagy műanyag ponyva
- létra
- Spakli vagy fugázó (és egy fugázópisztoly vagy egy kaparó)
- Csiszolótömb
- Ecsetek és hengerek
Nyilvánvaló, hogy egyes ecsetek jobbak, mint mások - ahogyan egyes hengerek is alkalmasabbak bizonyos falakhoz. Például a texturált falakhoz vastagabb résszel rendelkező hengerek szükségesek. Ezzel szemben a vékony felületű hengerek simább felhordást tesznek lehetővé a sima falakon.
A fent bemutatott rövid lista csak egy részleges bevásárlólista. Ha látni szeretné mindazt, amire a falfestéshez szüksége lesz, akkor még egyszer utalok az alapvető festőeszközök listájára, amelyet a szakasz elején belinkeltem.
2. Végezz néhány alapvető előkészítő munkát
Ha az ebben az útmutatóban található összes tippet megvalósítod, akkor a munkád nagy része a megfelelő szerszámok beszerzéséből és a festeni kívánt helyiség előkészítéséből fog állni. Amint a festékbe mártod a hengereket, minden más a helyére kerül. Mielőtt azonban túlságosan izgatott lenne, van néhány dolog, amit meg kell tennie, hogy előkészítse a szobát a festéshez:
- Végezd el az előzetes falméréseket, hogy kitaláld, mennyi festékre (és alapozóra) lesz szükséged.
- Szedd ki a bútorokat, vagy tologasd őket a szoba közepére.
- Fedj le mindent ponyvával és festőszalaggal
- Ha szükséges, használj spaklit vagy fugázót a falakon.
- Csiszold le a falakat, hogy egyenletes felületet kapj
- Mossuk le a falakat meleg vízbe mártott nedves szivaccsal és egy csepp mosogatószerrel.
Meg kell győződnöd arról, hogy a falaid jó állapotban vannak és készen állnak a festésre. Ezt tapasztalatból mondom - legutóbb, amikor szakemberekkel festettem a lakásomat, elszúrták.
Egyáltalán nem készítették elő a falat! Az összes szöglyukat csak átfestették, ahelyett, hogy spaklizták volna. Akkoriban két szín is volt a falon, és az egyik szín geometriai alakzatokat alkotott a másikon. Természetesen ezeket a területeket le kellett volna csiszolni, mielőtt új festékréteget vittek volna fel.
Ehelyett az új festék egyértelműen megmutatta, hol voltak a geometriai alakzatok. És még a falhoz szögezett polcokra is került festék. Ezt egy tekercs ragasztószalaggal meg lehetett volna előzni.
Mindannyiunknak vannak ilyen történetei - de pontosan ezért vagyunk itt, hogy megpróbáljuk megtanulni, hogyan csináljuk mindezt mi magunk.
3. Használja a megfelelő alapozót
Az egyik legnagyobb hiba, amit bárki elkövethet, amikor sötét vagy élénk színű falat próbál átfesteni, hogy nem használ alapozót. Mint már említettem, minden alkalommal, amikor új színt szeretne felvinni a falakra, érdemes alapozót használni. De az ilyen projekteknél különösen fontos, hogy a legjobb alapozót szerezd be a munkához.
Van egy fő szabály, amit be kell tartanod, amikor alapozót választasz. Az olajbázisú festéknek olajbázisú alapozóra kell kerülnie, míg a többi festék bármilyen alapozóra mehet. Amíg ezt nem felejted el, addig minden rendben lesz.
Mégis, figyelned kell az alapozó színére is. Ha a sötét festéket próbálod kioltani, akkor választhatsz fehér alapozót. Ezzel szemben, ha egy világosabb árnyalatról próbálnál átmenni egy sötétebbre, akkor egy sötétebb alapozót javasolnék, például egy szürkét.
Manapság már árnyalt alapozókat is gyártanak, így jó alapot kaphatsz ahhoz a színhez, amit a tetejére tervezel. Viszont nem feltétlenül kell beszerezned valamelyik terméket. Ehelyett elég, ha a kiválasztott festékből adsz egy keveset a fehér alapozóhoz, hogy egy enyhe árnyalatot adj neki.
Végül beszéljünk a felhordás folyamatáról. Lényegében ugyanaz, mint a festék esetében:
- Szedd le a felesleges szöszöket a hengerekről
- Mártsd őket az alapozóba
- A felesleget görgesse le egy festéktálcába
- Vigye fel egyenletesen a falra
- Ha az alapozó száradása után bármilyen egyenetlenséget lát, adjon hozzá még egy réteget.
Körülbelül 5 óra múlva az alapozónak teljesen meg kell száradnia. Én azonban valójában szeretem egy éjszakán át száradni hagyni.
4. Vigyen fel két réteg festéket
Ha az alapozó teljesen megszáradt, kezdődhet az igazi móka. Nem számít, hogy a sötét falakat egy igazán világos színnel vagy egy teljesen kontrasztos árnyalattal akarod lefedni. Ha betartottad az imént ismertetett utasításokat, akkor elég könnyűnek kell lennie az egyenletes felhordásnak.
Innentől kezdve már sima ügy. Azzal kezded, hogy kinyitod a festékesdobozokat, és összekevered őket. Ha hatalmas felületen dolgozol, akkor az összes egyes festékesdobozt beleöntheted egy tiszta 18,93 literes vödörbe. Ha mindet összekevered egy keverővel, meg kell szabadulnod a kisebb tónuskülönbségektől.
Mint mindig, most is kezdheted a szegélyek, a fal külső területeinek festésével, ecsettel. Hiszen a legtöbb henger nem képes bejutni a sarkokba, így ezzel a módszerrel kell visszafogni az esetleges rendetlenséget. Csak a sarkoktól körülbelül 7,62 cm-t fedj le ecsettel - a többit hengerrel is el tudod majd érni.
Ha már itt tartunk, a következő lépésed alapvetően az, hogy egy széles hengert használj a fal középső részéhez. Ne feledje - mindent egyenletesen kell lefednie. A legjobb módja ennek, ha széles "M" mozdulatokkal egy adott területen addig dolgozol, amíg az meg nem szárad, majd áttérsz a következő szakaszra.
Amikor a festékbe mártod a hengeredet, ne feledd, hogy a festéktálcában lévő felesleget ledörzsöld. Ezzel kiküszöbölheti a csöpögés lehetőségét, és csíkmentes megjelenést biztosít a falaknak.
Ha szükséges, több réteg festéket is felvihet, amennyiben minden egyes réteget hagy néhány órán át száradni. Ha azonban így teszel, ügyelj arra, hogy a teljes falra felvigyed a réteget, így elkerülheted, hogy dudorok és varratok maradjanak.
Záró gondolatok a világos festék használatáról sötét falakon
Mint láthatod, a sötét falak világosabb árnyalatúra festése nem kell, hogy túl bonyolult legyen. Valójában alapvetően ugyanazokat a módszereket használhatja, mint egy hagyományos festésnél. Ha jól csinálod, az előkészítési és száradási idő hosszabb időt vesz igénybe, mint maga a festés.
Mindennek a felállítása és a felszerelés összeszerelése körülbelül egy napot vesz igénybe, és ebben benne van a spakli száradásához szükséges idő is. Ezután még egy napot töltene az alapozó felvitelével és annak ellenőrzésével, hogy teljesen megszáradt-e. Onnan kezdve a világos szín alkalmazása a korábban sötét fal tetején könnyűnek kell lennie. Csak ne felejtse el hagyni, hogy a festék teljesen megszilárduljon, mielőtt minden holmiját visszaköltözteti a szobába.
Remélhetőleg tanultál valami újat arról, hogyan viselkedik a sötét festék világosabb árnyalatok alatt. Bár én személy szerint imádom a sötét falakat, azt is látom, hogy egy erős szín a falakon hogyan válhat idegesítővé - vagy talán csak unalmassá. És hé, ha minden más nem sikerül, még mindig használhatsz tapétát. A levehetők nagyszerű lehetőség a hozzám hasonló bizonytalan háztulajdonosok számára!