Hogyan fessük feketére a bútorokat

A bútorok fekete festése kiváló módja a fáradt és régi bútorok modernizálásának. Akkor is tökéletes megoldás, ha éppen most vásárolt egy nyers fából készült bútordarabot, és szeretné korszerűvé varázsolni.

Ez egy időigényes és összetett folyamat lehet, de a projekt befejezése után valószínűleg elégedett lesz az eredménnyel.

1. Döntse el, milyen megjelenést szeretne

Bár a fekete festék nem kapható széles árnyalatválasztékban, a választott festék típusa befolyásolja az eredményt.

Mielőtt belekezdene a bútorfestési projektbe, át kell gondolnia, milyen megjelenést szeretne elérni.

Természetes és rusztikus végeredményt szeretne, vagy egyszínűre és fényesre szeretné festeni a bútorait?

Egyszínű fekete

Ha azt szeretné, hogy bútorai fényes, egyszínű fekete színt kapjanak, akkor a legjobb, ha jó minőségű szaténfestéket választ.

A szaténfesték korlátozott számú fekete árnyalatban kapható, így kiválaszthatja, hogy mélyfekete (például szén vagy ónix) vagy enyhébb hatású kaviárszínű festéket szeretne.

Sprayfestékkel is elérheti ugyanazt a megjelenést. A sprayfesték általában nagyon gyorsan szárad, de ezzel a módszerrel nem könnyű egyenletes felületet elérni, hacsak nem használ profi festékszórót.

Kréta stílus

A kréta stílusú festék választásának kiváló előnye, hogy a bútorokra krétával való íráshoz tökéletes. Ha megunja a krétarajzokat vagy a bútorára írt írást, egyszerűen letörölheti egy puha ronggyal, és kezdheti elölről.

Ez a fajta festék ideális, ha gyermekbútordarabot festesz, mivel bevezeti a szórakozás elemét.

Fekete festék

A fekete pácfesték olajalapú, vékony, és száradás után kissé áttetsző megjelenést kölcsönöz a bútornak.

Sok lakástulajdonos úgy találja, hogy a színes festék (beleértve a feketét is) túl nehézkesnek és vastagnak tűnhet a bútorokon, ezért a fekete festék gyönyörű alternatíva. Ez a fajta festék lehetővé teszi, hogy a bútor természetes faanyaga láthatóvá váljon, rusztikus megjelenést kölcsönözve a bútornak.

Mivel olajbázisú, az ecsetet és a kifolyt anyagokat azonnal ásványi szeszes itallal kell megtisztítania.

2. Vásárolja meg a festőfelszerelést

Most, hogy már tudod, milyen megjelenésre törekszel, megveheted a festéket és a felszerelést.

Az alábbiakban felsoroljuk a bútorok fekete festése során elengedhetetlen tárgyakat:

  • Az Ön által választott festék: Akár fekete krétafestékre, akár szaténfestékre vagy festékfestékre van szüksége, a festék széles körben elérhető a barkácsáruházakban, az interneten vagy a nagy áruházakban.
  • Festékfelhordók. A habhengerek kiválóan alkalmasak nagy felületek festésére, míg a kisebb, szögletes ecsetek ideálisak a rések és sarkok festésére. A kiváló minőségű ecsetek sörtéi puhábbak, így a festék felvitele egyenletes és egyenletes. Kerülje az olcsó ecseteket, mivel a sörték hajlamosak kihullani, és beágyazódhatnak a nedves festékbe.
  • Porvédő lap: Ez megvédi az alatta lévő padlót a festékkiömléstől. Költséghatékony alternatívaként újságpapírt is használhat.
  • Alapozó: Válasszon a festendő bútorhoz megfelelő alapozót (pl. fa alapozó).
  • Fedőfesték: Ez lezárja a festéket, így tartósabbá és ellenállóbbá válik a lepattogzással szemben. A fedőlakkot nem szabad krétafestékkel használni, mivel elrontja annak funkcionalitását és matt megjelenését.
  • Ásványi szesz: Ez segít eltávolítani a véletlenül kifolyt festéket vagy foltokat.
  • Festéktálca: A kényelmes felvitel érdekében dekantálja a festéket a festéktálcába. A festéktálcát egy későbbi projekthez újra felhasználhatja.
  • Csiszolópapír és/vagy elektromos csiszológép: Ezzel előkészítheti a sima felületet a későbbi festékrétegekhez.

A fenti festéshez szükséges eszközök széles körben elérhetők a nagy áruházakban és a barkácsáruházakban.

3. Tisztítsa meg a festendő bútorokat

A bútorok festés előtti megtisztítása létfontosságú lépés, különösen, ha a festendő bútorok nem újak.

A tisztítás során friss vásznat teremt a festéshez, és nagyobb valószínűséggel veszi észre a festés előtt kijavítandó sérüléseket.

A megfelelő tisztítószerek kiválasztása szintén alapvető fontosságú. Ha a tárgyon egyáltalán nem látható szennyeződés, elég egy egyszerű portörlés egy puha rongyal, majd egy alapos áttörlés langyos vízbe áztatott rongyal.

Az olyan bútorok, amelyeken látható kosz és szennyeződés van, keményebb megközelítést igényelnek. Súrolópárna, szivacs vagy rongy segítségével ásványi szeszes itallal vagy denaturált alkohollal tisztíthatja meg a piszkos bútorokat.

Fontos, hogy tisztítás közben ne sértse meg a fát, ezért a legkíméletesebb módszert válassza a szennyeződés eltávolítására.

Még ha nem is fested le a teljes felületet (például nem fested le egy fiók belsejét), mindenképpen tisztítsd meg a bútorokat mindenhol. A maradék por vagy szennyeződés a nedves festékre kerülhet, és elronthatja az egész megjelenést.

4. Javítson ki minden sérülést

Ha a bútorok tisztítása közben horpadásokat, repedéseket vagy sérüléseket vett észre, most itt az ideje, hogy kijavítsa azokat.

Ezek javíthatók egy kis faillesztékkel, amely a legtöbb barkácsáruházban és nagyáruházban kapható.

Egy műanyag edényben egy gittkéssel lágyítsa fel a szükséges föltöltőanyagot, majd egy késsel tömje be a sérült részekbe. Ugyanezzel a késsel simítsa el, hogy ne legyenek látható dudorok.

A föltöltőanyag nagyon keményre szárad, de előfordulhat, hogy le kell csiszolnia, hogy egy szintben legyen a festendő fával.

5. Távolítsa el a tartozékokat és a zsanérokat

Mielőtt lecsiszolná a bútorokat, el kell távolítania a tartozékokat és a zsanérokat. Ezek közé tartozhatnak a díszgombok, fogantyúk, dekoratív fémlemezek és bármi más, amit nem szeretnél feketére festeni.

A bútortartozékokat csavarhúzóval is eltávolíthatod, de előfordul, hogy le vannak ragasztva.

A régi festéket köztudottan nehéz eltávolítani a bútor kiegészítőkről és zsanérokról csiszolással. Ha el kell távolítania a festéküket, áztassa őket 24 órán át vízben. A festéknek ezután egyszerűen le kell válnia.

Ne feledje, hogy a tartozékokat és a zsanérokat biztonságos helyen tartsa, ha a darab festése után fel szeretné használni őket.

6. Csiszolja le a bútorokat

A bútorok lecsiszolása a festék felvitele előtt egy másik fontos lépés, mivel ez segít abban, hogy a festék hatékonyabban tapadjon a felülethez.

A szükséges csiszolás mennyisége a használt festéktől függ. A hagyományos festék (akár vizes, akár olajos bázisú) csak enyhe csiszolást igényel, amíg a felületet simának nem érzi.

Ha fekete festékfoltot használ, a csiszolás intenzívebb lesz, mivel alaposan el kell távolítania a régi festéket vagy foltot, hogy az új festékfolt hatékonyan be tudjon süllyedni a fába.

Használhat elektromos csiszológépet vagy kézzel csiszolhat csiszolópapírral. Az elektromos csiszológépek meglepően olcsók, és a legtöbb nagy dobozos és barkácsáruházban megvásárolhatók.

Mindkét módon ugyanazt a fajta csiszolópapírt fogja használni.

A csiszolópapír kiválasztásakor ne feledje, hogy minél kisebb a szám, annál durvább. A 100-as csiszolópapír (közepes szemcseméretű) általában tökéletes a bútorok festéshez való előkészítéséhez.

Ezt megnézheti . Magasan értékelt, és minden felületen működik, ami tökéletes lesz a projektedhez.

A legjobb, ha a bútorokat a szabadban csiszolja, mivel a csiszolás sok port termel. Ha azonban ez nem lehetséges, mindenképpen helyezzen porfogó lapot a bútor alá, és porszívózza ki a területet, amikor befejezte.

A bútorok csiszolásakor a technikának kíméletesebbnek kell lennie, mint gondolná! Egy éjjeliszekrény lecsiszolása nem vehet igénybe öt percnél több időt. Ne feledje, hogy a cél az, hogy a felületet enyhén megkopassza, és eltávolítsa a maradék fényt.

Használjon gyors és könnyed mozdulatokat, és kerülje a túl durva súrolást.

A csiszolás után óvatosan törölje le a bútorokat egy nedves ronggyal vagy babakendővel, hogy eltávolítsa a maradék port.

7. Készítse elő a festési területet

Most már majdnem készen állsz arra, hogy elkezdd a bútorod festését! Mielőtt belevágna, készítse elő a festési területét, hogy elkerülje a rendetlenséget és az egészségtelen festékgőzök belélegzését.

Ha lehetséges, dolgozzon a szabadban vagy egy jól szellőző helyiségben, hogy a festékgőzök könnyebben távozzanak. Használhat ventilátort is, hogy javítsa a légkeringést és növelje a festék száradási sebességét.

A festendő bútorok alá is érdemes egy lepedőt vagy régi újságpapírt helyeznie, hogy elkerülje a véletlen festékkiömlést.

Gondoskodjon arról is, hogy legyen kéznél egy üveg ásványi szesz és egy rongy, ha fel kell takarítania a kifolyt festéket.

8. Alapozóréteg felvitele

Most már felviheti az alapozóréteget. Az alapozó segít elrejteni a tökéletlenségeket, és egyenletes festési felületet biztosít.

Olyan alapozó terméket kell választania, amely alkalmas a bútoraihoz. A legtöbb bútor fából készül, és ebben az esetben fából készült alapozót válasszon.

A legjobb, ha két könnyű réteget visz fel egy vastag réteg helyett, amelynek hosszabb ideig tart a száradása.

Minden egyes alapozóréteg száradása általában legalább egy órát vesz igénybe, de egy kis, nem feltűnő területen tesztelje, hogy megszáradt-e, mielőtt a következő lépésre lépne.

9. A festék felvitele

Miután az alapozóréteg teljesen megszáradt, elkezdheted a legizgalmasabb lépést: feketére festeni a bútorokat!

A sima, egyenletes és tiszta felület elérése érdekében ügyelj arra, hogy a festéket vékony rétegekben vidd fel.

Ez mindig sokkal jobb, mintha kevesebb, vastagabb réteget vinnél fel. A vastag festékrétegek hosszabb ideig száradnak, és bár a felület száraznak tűnhet, az alatta lévő festék még mindig nedves lehet. Ezenkívül a vastag festékrétegek csomósodást okozhatnak, és a projekt szakszerűtlennek és rendezetlennek tűnhet.

Ha festékbuborékokat, tócsákat vagy csomósodást észlel, várja meg, amíg a réteg megszárad, és óvatosan csiszolja le, hogy a felület egyenletes legyen. A csiszolás után óvatosan törölje át a felületet egy puha rongyal, hogy eltávolítsa a porszemcséket.

A felhasznált festéktípustól függően a vékony festékrétegek száradása általában 3-4 órát vesz igénybe. Ha a festéket ennyi idő elteltével száraz tapintásúnak érzi, nyugodtan felviheti a következő réteget.

A fekete festék felhordásakor először a nagyobb területekkel kezdje, és hosszú, folyamatos ecsetvonásokat használjon a fa szemcséinek irányában.

A rések, sarkok és részletek később is festhetők.

10. Tartozékok és zsanérok festése

Amíg arra vársz, hogy a bútorod utolsó festékrétege megszáradjon, lefestheted a korábban eltávolított kiegészítőket és zsanérokat.

Sokan festetlenül hagyják a sárgaréz zsanérokat, mivel egy jó polírozás után kiváló vizuális kontrasztot nyújtanak.

Az eredeti kilincsek vagy fogantyúk használata helyett érdemes ezeket modern kiegészítőkre, például üveg komódgombokra cserélni.

Egy másik ötlet az, hogy kontrasztos színűre (például aranyszínűre) festi őket a kiváló, esztétikus megjelenés érdekében.

Bárhogy is legyen, ha a kiegészítőket fested, használj kis szögletes ecsetet a professzionális kivitelezés érdekében.

11. Vigye fel a fedőlakkot

Amikor a festéked teljesen megszáradt, felviheted a fedőlakkot. A fedőlakk felfestése előtt általában legalább 24 órát kell várnia az utolsó festékréteg felhordása után.

A festékrétegekhez hasonlóan a fedőlakkot is vékonyan és egyenletesen vigye fel.

A fedőlakk száradása az összetevőktől függően 24 órától egy hétig is eltarthat.

12. A tartozékok és zsanérok rögzítése

Miután a fedőlakk teljesen megszáradt, a kiegészítők és zsanérok rögzítése a befejező simítás.

Ez mindössze néhány percet vesz igénybe, és a legtöbb tartozék és zsanér egy csavarhúzóval, az eredeti csavarokkal újra felhelyezhető.

Mielőtt rögzítené őket, győződjön meg róla, hogy 100%-ban szárazak, tiszták és polírozottak (ha szükséges).

Ha a bútordarabja fiókokat tartalmaz, akkor most már azokat is visszahelyezheti.

Végső gondolatok

A bútorok fekete festése sok lépéssel jár, de hosszú távon megéri.

Miután eldöntötte, hogy milyen megjelenést szeretne, megvásárolhatja a festőfelszerelést, megtisztíthatja a bútorokat, elvégezheti a szükséges javításokat, és eltávolíthatja a tartozékokat és a zsanérokat. Ezt követően le kell csiszolnia a bútorokat, és elő kell készítenie a festési területet, mielőtt felhordaná az alapozóréteget.

Miután az alapozóréteg teljesen megszáradt, vékony réteg fekete festéket vihet fel a bútorokra és a kiegészítőkre. A fedőréteg felvitele után újra rögzítheti a tartozékokat és a zsanérokat. Most már egy gyönyörű, frissen festett bútordarabod van!


avatar
Szerző

József szakértő író, aki a lakásfelújítás, -javítás és -építés szakterületére specializálódott. Szenvedélye, hogy részletes, könnyen érthető, alapos és pontos információkkal lássa el olvasóit, hogy másoknak is segítsen sikert elérni a projektjeikben.