Hogyan festhetünk át festett fára

Mindannyian tudjuk, hogy a fapác mélyen a felületbe hatol, így valóban nehéz lehet elfedni. De nem lehetetlen! Ha szeretnéd felfrissíteni a bútorod vagy a padló megjelenését, és azt sem tudod, hol kezdd el, én segítek neked. Íme, az én lépésről lépésre elkészített útmutatásom a legjobb módszerről a festett fa átfestéséhez.

Mi az a fafesték?

A fafesték egy olyan festéktípus, amelyet a fára a végső simításhoz használnak. Megváltoztathatja a fa színét, valamint extra védőréteget adhat hozzá. A legtöbb foltfesték a természetes faanyagok, például a dió és a tölgy színeiben kapható. Ez azért van, mert fő céljuk a szín fokozása és élénkebbé tétele.

Lehet festeni a foltot?

Mivel a fa felszívja a foltot, a festés átfestése nehéz lehet. Az ilyen típusú festékkel nehezebb lehet egyenletes színű, sima felületet elérni. Ezért sokan szakembert bíznak meg a munkával.

Foltos fa átfestése: A Step-By-Step Guide

Úgy döntött, hogy a festett fa átfestését saját barkácsprojektjévé teszi? Ez nagyszerű! Tudnia kell azonban, hogy a folyamat nem a legegyszerűbb, és valószínűleg napokat vagy akár heteket fog eltölteni vele. De ha követi lépésről-lépésre útmutatómat, pillanatok alatt friss, új külsőt adhat padlójának vagy bútorainak!

Íme, hogyan fessük át a festett fát:

1. Készítse elő a helyiséget

Ha a faborítás a padlón van, akkor mindent el kell távolítania a helyiségből. Így könnyebben át tudod majd nézni a padló minden részét egy menetben.

Abban az esetben, ha nem a padlóval dolgozik, akkor azt egy ponyva lepedővel letakarva meg kell védenie. A bútorokat is letakarhatja, valamint minden olyan tárgyat, amelyet nem tervez eltávolítani a helyiségből.

2. Távolítson el mindent a fából

A következő lépés az, hogy mindent eltávolít a fáról. Távolítson el minden fogantyút vagy kilincset. Továbbá abban az esetben, ha szekrényt vagy szekrényt festesz, el kell távolítanod a fiókokat és a fémrudakat a tárgyból.

Abban az esetben, ha gondot okoz néhány vasalat leszedése, ne aggódjon, hogy tönkreteszi őket. Ha véletlenül festék vagy alapozó kerülne valamire, könnyen letörölheti, mielőtt megszáradna. Az olajalapú festékekhez hígítót kell használnod, míg a latexalapúakhoz elég egy egyszerű nedves rongy.

3. Mossa meg a fát és távolítsa el a zsírt

A festési folyamatot a lehető legkönnyebbé szeretné tenni. Ezért mindent meg kell tennie annak érdekében, hogy a felület, amelyen dolgozik, sima legyen.

Először is nedves ruhával és szappannal mossa le a fát, és távolítsa el a port és a szennyeződéseket. Így biztosíthatja, hogy a fa csiszolása gond nélkül menjen.

Másodszor, ha észreveszi, hogy a fa zsíros, akkor el kell távolítania a zsírt, hogy a festék és az alapozó biztosan megtapadjon a felületen. Ezt egy , közismert nevén a TSP-vel érheti el.

Az első lépés az, hogy kesztyűt veszel fel. Abban az esetben, ha a TSP egy része a bőrére kerül, azonnal öblítse le vízzel és szappannal. A következő lépés az, hogy egy szivacsot mártunk a TSP-be, és végigmegyünk a fán.

Ezután néhány percig hagyja ázni az oldatot, majd ugyanezzel a szivaccsal súrolja át a fát. Az utolsó lépés az, hogy mindent alaposan öblítsen le, hogy a TSP ne érintkezzen a festékkel.

4. Távolítsa el a fényt, és csiszolja le a fát

A fa csiszolása kulcsfontosságú lépés ebben a folyamatban. A 60-as csiszolópapírtól a 120-as csiszolópapírig bármit használhatsz, csak rajtad múlik. De ne feledje - minél nagyobb a szemcseméret, annál finomabb a papír.

A csiszolás mennyisége attól függ, hogy milyen állapotban van a fa. Ezért alaposan meg kell vizsgálnia, hogy megállapíthassa, mennyi csiszolásra van szüksége.

Befejező rétegként 120-as vagy magasabb szemcseméretű csiszolópapírt is hozzáadhat. Ez segít eltávolítani a felületen lévő dudorokat, és egyenletesebbé teszi a felületet.

Abban az esetben, ha el akarja kerülni a csiszolópapír használatát, használhat fénytelenítőt. Ezzel kell átfestened a fát, és 15-20 percig hagynod kell ázni. Ezután nedves ronggyal törölje le a felületet.

A fénytelenítő folyadék formájában érkezik, és sokkal egyszerűbb használni. Veszélyes vegyi anyagokat tartalmaz azonban. Ezért használatakor maszkot és kesztyűt kell felvennie. Továbbá, miután végzett, néhány órán át szellőztetnie kell a helyiséget, és távol kell tartania a háziállatokat a területtől.

5. Vigyen fel foltzáró alapozót

Most itt az ideje, hogy alapozót alkalmazzunk! Annak érdekében, hogy a foltot hatékonyan elfedje, kérjen foltzáró alapozót, amikor a boltba megy.

Abban az esetben, ha ajtókkal dolgozol, a legjobb, ha felakasztod őket. Ha ez nem lehetséges, akkor az egyik oldalt kell alapoznia, várnia kell néhány órát, majd megfordítani az ajtót, és a másik oldalt is át kell kezelnie. Ezenkívül először az ajtó hátoldalát vagy a kevésbé látható részeket kell lefesteni. Így egy kicsit gyakorolhatod az ecsetvonásokat, mielőtt a leglátványosabb területekre mész.

Olvassa el az alapozó használati utasítását, hogy megtudja, mennyi időt kell várnia a száradásra. Van egy cikkem arról, hogyan kell, amit megnézhetsz. A várakozási idő függ a helyiség páratartalmától és szellőzésétől is. Így extra lépéseket kell tennie a száradási idő felgyorsítása érdekében.

Egy másik fontos lépés a rétegek közötti csiszolás. Ez a lépés nem szükséges, de a festés befejezésekor valóban sokat számít majd.

Van még egy dolog, amit meg kell említenem. Ha rétegelt lemezt festesz, akkor speciális alapozót kell használnod, hogy a gyanta ne szivárogjon át a festéken. Egy nagyszerű alapozó rétegelt lemezhez a . Ez hatékonyan kiegyenlíti a felületet. Valószínűleg két rétegre lesz szüksége, és körülbelül hat órát kell várnia, mielőtt újabb réteget vinne fel.

A legjobb foltzáró alapozók

Ha foltzáró alapozókról van szó, három, általam legjobbnak talált alapozót tudok ajánlani. Az első a .

A KILZ alapozó kiválóan alkalmas fára, valamint vakolatra, tapétára, fémre, téglára, lambériára és gipszkartonra is. Valószínűleg legalább két réteget kell felhordania ebből az alapozóból, de csak körülbelül egy órára van szüksége a száradáshoz. Így az egész alapozási folyamat nem vesz el túl sok időt.

Azt is megnézheti . Ez az alapozó gyorsan megszárad, és könnyen megtapad a felületen. Mi több, hatékonyan elfedi a foltot, és fényes felületet hagy azon a területen, ahol felhordja.

Egy másik nagyszerű termék a . Ez vízbázisú, és különböző felületekre, például fára, fémre, kerámiára és vakolatra használható. Ez az alapozó egy-két óra alatt megszárad, és az illata nem túl erős, ami mindenképpen nagy előny.

6. Töltse ki a repedéseket

Ahogy korábban említettem, a foltot a szín egyenletesebbé tételére használjuk. Ezenkívül segít a felület simává tételében is. Ennek eredményeként nem fogsz látni semmilyen tökéletlenséget a fán, amíg be nem fejezed a csiszolást. Ekkor válik láthatóvá az összes repedés, és ezek befolyásolni fogják az új festék megjelenését, hacsak nem töltöd ki őket. A repedések kitöltésének két módja van.

Tömítés

A repedések kitöltésének első módja a tömítés. A tömítéssel sok szakember nem tud egyetérteni. Egyesek szerint nem szükséges, míg mások szerint valóban javítja a fa megjelenését.

Én személy szerint hasznosnak tartom a fugázást a fafoltok lefedése során. A fa sokkal jobban néz ki, ha festés előtt minden hibát eltakarok. De, hogy ezt a lépést meg akarod-e tenni vagy sem, az csak rajtad múlik.

Ha mégis úgy dönt, hogy fugázza a fát, a legjobb, ha alapozás után teszi. Így a fugázás jobban tapad a fához. De ezt a lépést megelőzően is elvégezheti, ha ezt a módot könnyebbnek találja.

A csiszolás előtt azonban nem lehet fugázni. Ugyanis a megszáradt fugát nem lehet csiszolni. Tehát különösen óvatosnak kell lenned, és ügyelned kell arra, hogy a lehető legpontosabban végezd el a munkát, mert csiszolással nem tudod elsimítani.

Fafeltöltőanyag használata

A repedések kitöltésének másik módja a föltöltőanyag használata. A föltöltőanyaggal könnyen kitöltheti a fán lévő lyukakat. Csiszolható, így nem kell túl sokat aggódnia, hogy tökéletes és tiszta legyen.

Ezenkívül vannak olyan töltőanyagok, amelyeket a fa színéhez igazodóan lehet festeni, ami hasznos, ha rendmániás vagy. A legtöbb föltöltőanyag azonban bézs színű, így nem fog túlságosan kiemelkedni a fából.

7. Fesse le a felületet

Elérkeztünk a fő eseményhez - a felület festéséhez. Az első választás, amit meg kell tennie, az olaj- és a latexalapú festékek között. Én a latex alapú festéket ajánlanám a simább, könnyebben megmunkálható felületekhez. A latexfestékek gyorsabban száradnak, és könnyebben tisztíthatók. Így ezek legyenek az első választásod.

Másrészt az olajbázisú festék tökéletes ajtókhoz és más durvább felületekhez. Az ilyen festék használatának hátránya a várakozási idő. A legtöbb esetben egy napot kell várnia, mielőtt újabb festékréteget vinne fel.

Miután követte az alapozóhoz mellékelt utasításokat, és meggyőződött róla, hogy az alapozó teljesen megszáradt, ideje lefesteni a felületet. Abban az esetben, ha latex alapú festéket használ, nem kell aggódnia az ecset vagy henger típusa miatt, amelyet használ. Ha azonban olajalapú festéket választ, a legjobb, ha természetes sörtékkel ellátott ecsettel viszi fel a festéket.

Az, hogy mennyi időt kell várnia a második réteg felhordása előtt, a felülettől és az Ön által használt festéktől függ. Azt tanácsolom, hogy figyelmesen olvassa el az utasításokat, hogy elkerülje a festék elrontását. Ha szeretne néhány tippet a száradási idő felgyorsítására, olvassa el a cikkemet arról, hogy mennyi időt kell várni a festékrétegek között. Ez egyszerű lépéseket tartalmaz az egész festési folyamat gyorsabbá tételére.

Annyi réteget vihetsz fel, amennyit csak akarsz. De meg kell győződnie arról, hogy minden réteg teljesen megszáradt, amikor új réteget akar hozzáadni.

8. Helyezzen vissza mindent a helyére

Miután meggyőződött róla, hogy a felület megszáradt, helyezze vissza az eltávolított hardvereket vagy fiókokat. Ezután eltávolíthatja a ponyvatakarót a padlóról és a bútorokról. Mivel a csiszolópapír nagy rendetlenséget okozhat, arra is szánjon időt, hogy felsöpörje a területet.

Ha latex alapú festéket használt, akkor az ecseteket könnyen meg tudja tisztítani. Másrészt, ahogy már említettem, az olajos bázisút kicsit nehezebb lesz letörölni, de nem lehetetlen. Az ecsetek tisztítására a legjobb módszer, ha festékhígítót vagy ásványi szeszt használsz. Mindkettő könnyen használható, de a festékhígító egy kicsit olcsóbb, ezért érdemes azt választani.

Ha maradt festék, óvatosan tegye vissza a fedelet, és egy kalapács segítségével rögzítse újra. A legjobb, ha a kannát sötét és hűvös helyen hagyja.

Találd ki, mi történt? Sikeresen átfestetted a pácolt fát!

Összefoglaló

Hogyan fessük át a foltos fát:

  1. Készítse elő a helyiséget, és távolítson el mindent a fáról.
  2. Mossa le a fát
  3. Csiszolja a fát
  4. Vigyen fel festékölő alapozót
  5. Töltse ki a repedéseket
  6. Kezdje el a festést
  7. Tegyél mindent vissza a helyére

avatar
Szerző

József szakértő író, aki a lakásfelújítás, -javítás és -építés szakterületére specializálódott. Szenvedélye, hogy részletes, könnyen érthető, alapos és pontos információkkal lássa el olvasóit, hogy másoknak is segítsen sikert elérni a projektjeikben.