Hogyan fessünk szegélyt maszkolószalag nélkül

Épp most festette ki a szobáját, és csodálja a csíkmentes felületet. Aztán meglátod: egyenetlen hullámos vonalak a szegélylécek körül. Azt sem tudod, hogy a falfesték ment-e át a szegélylécen, vagy fordítva! Nos, ha el akarod kerülni ezt a hibát, elmondom, hogyan festheted le a szegélyt anélkül, hogy maszkolószalagot használnál.

Akár úgy döntöttél, hogy csak a szegélyt vagy az egész szobát fested, a tippek, amelyeket most megosztok veled, biztosan hasznosak lesznek. De mielőtt megtanítanám a tökéletes bevágási módszer titkát, beszéljünk a festőszalagról. Ahogy a falfestő felszerelésekről szóló cikkemben már említettem, a festőszalag akkor is hasznos eszköz, ha nem a szegély vagy a fal körüli fal védelmére használod. Nos, ebben a cikkben arról fogok beszélni, hogyan használhatod egyenes vonalak festésére.

A festőszalag használatának előnyei és hátrányai a szegélyek festéséhez

Mielőtt elmondanám a festőszalaggal való munka hátrányait, nézzük át, hogyan használhatja. Amikor a falakon lévő fa díszléceket fested, legyen szó akár az alaplécről, akár az ajtók és ablakok körüli részletekről, azt szeretnéd, hogy a vonalak a lehető legélesebbek legyenek.

Ezt az eredményt többek között úgy érheted el, ha stratégiailag válogatod meg, milyen sorrendben viszed fel a festéket. Általános szabályként elmondható, hogy ha egy egész helyiséget festesz, akkor felülről lefelé haladj. Tehát a mennyezettel kezdje, majd a falakat, és a díszítéssel fejezze be.

Ha festőszalagot használna, akkor a szalag felhelyezésével meg kell várnia, amíg a falak vagy a mennyezet teljesen megszárad. A maszkolószalag darabjait is elég hosszúra kell húznod, így a festék kevésbé fog bárhová is szivárogni. Ha megvan a darab, vigye egészen a szegélyhez, és nyomja le az ujjaival. Miután a szalagot felerősítette, egy tiszta gittmérővel nyomja le határozottan a maradék szalagot.

Még ha megfelelően rögzíti is a szalagot, akkor is előfordulhat szivárgás. Így előfordulhat, hogy nem is kapja meg a kívánt éles vonalat! Mégis, a maszkolószalag hasznos eszköz a kezdők számára, akik nem annyira magabiztosak az ecsetvonásaikban.

Hosszú történet röviden: a festőszalaggal valóban éles vonalat kaphatsz, ha helyesen használod. Először is, száraz falon kell használnod. Még akkor is le kell nyomnia a szalag széleit, hogy megakadályozza a szivárgást.

Mivel azonban ettől még előfordulhatnak szivárgások, beszéljünk arról, hogyan kaphatsz szép, egyenes vonalat, amikor szalag nélkül fested a szegélyt.

Hogyan vágjunk egyenes vonalat egy festőecsettel

Ezen a ponton feltételezem, hogy előkészítetted a szobádat a festéshez. Ne feledje, hogy különös figyelmet fordítson a falak és a fa díszlécek előkészítésére. Mostanra mindkettőnek foltozva, csiszolva és tisztítva kell lennie. Miután elvégezte az előkészítő munkálatokat, kétféleképpen kezdheti el a díszlécek festését.

Válassza ki a festéket

Először is el kell döntenie, hogy milyen festéket szeretne használni. A legtöbb ember fényes felületű festéket választ a díszlécekhez. Az olajbázisú festék teljesen gyönyörűen néz ki a fán. Ráadásul az olajbázisú festék használata csíkmentes felületet biztosítana még ecsettel történő alkalmazás esetén is.

Használhat azonban vízbázisú festéket (más néven latex- vagy akrilfestéket) is. Ezek sokféle kivitelben kaphatók, bár az emberek általában a sima, matt, tojáshéj és szatén kiviteleket választják a falakhoz, és a fényes kiviteleket a részletekhez. Bármelyik színt és felületet is választja végül a falakhoz és a díszítésekhez, győződjön meg róla, hogy a megfelelő ecsetet használja hozzá.

Szerezzen be minőségi ecsetet

Amint azt már sokszor elmagyaráztam, az olajalapú festékekhez természetes sörtéjű ecseteket, a latexfestékekhez pedig szintetikus sörtéket kell használnia. Ez nagyjából az egyetlen szabály itt. Ha azonban a legélesebb és legsimább vonalakat szeretné elérni, akkor több más dolgot is szem előtt kell tartania.

A legjobb ecsetekről szóló cikkemben a sima felvitelhez kifejtettem, hogy a szögletes ecsetek valószínűleg a legjobb választás, függetlenül attól, hogy milyen festési projekthez nyúlsz. A természetes és szintetikus sörtéjű ecsetekre vonatkozó ajánlásaimat az általam linkelt cikkben láthatja. Egyelőre szeretnék rámutatni azokra a tulajdonságokra, amelyek segítenek éles vonalat vágni.

Akár a szegélyt, akár a környező falakat fested, érdemes éles szögű ecsetet választanod. Ez legfeljebb 7,62 cm vagy 8,89 cm széles lehet, normál szélességű szegélyléc esetén pedig legalább 5,08 cm széles. Ha ecsetekről van szó, akkor annyi pénzt szeretne költeni, amennyit a költségvetése megenged. Ha vigyázol rájuk, évekig kitartanak, így ez tényleg egy egyszeri vásárlás.

Az olcsó ecseteknek durva, tompa végei vannak, amelyekkel nem fogsz tudni egyenes vonalban festeni. Ezzel szemben a jó minőségű ecsetek szélei hegyesre szűkülnek, így sima és egyenes vonalat tudsz festeni.

Ha egyenes vonalban kell festeni, akkor sem érdemes olyan ecseteket használni, amelyek sörtéi túl puhák és hajlékonyak. A kissé merev sörték nagyobb kontrollt biztosítanak a mozdulatok felett. Ha már van egy nagyszerű ecseted, tisztítsd meg, mielőtt használnád.

1. módszer: Először a szegélyt fesse le

Ha készen áll a festék és az ecset, ideje elkezdeni a festést. De hol kezdje el? Személy szerint én inkább a szegélyekkel kezdem. Lehet, hogy ez a módszer nem a legnépszerűbb, de ha meghallgatsz, látni fogod, hogy van értelme.

A szegélyek festése

Ha azt tervezi, hogy kézzel, maszkolószalag vagy más eszközök segítsége nélkül viszi fel a festéket, akkor a szegélyléccel kell kezdenie. Fogd az ecsetedet, és mártogasd a hegyét a festékesdobozodba, és ne felejtsd el lecsapolni a felesleges festéket. Nyugodtan rontsd el a festék felvitele közben, de az egészet egy irányba oszlasd el. Minden új ecsetvonást a díszléc egy száraz részén kezdje, majd húzza a festéket a már festékes rész felé.

Miután befejezte a festést, előfordulhat, hogy a falakon marad némi fröccsenés. Egy tiszta, nedves rongyot használhat a felesleges festék felszedéséhez. Fesse le az összes szegélyt, és menet közben folyamatosan szedje fel a fröccsenő festéket.

A falak festése

Miután megszáradt a szegélyléc, festheti a falakat - a szélektől kezdve. Az ecsetet ismét a festékbe kell mártania, és le kell csapolnia a felesleges festéket. Ne húzza az ecsetet a festéktartály pereméhez, nem akarja elveszíteni az összes festéket.

Érintse az ecset hegyét körülbelül egy hüvelyknyire a fal szélétől, majd nyomja a ferde ecsetet a falhoz. Amikor az ecsetet a festékbe mártja és lekopogtatja, a nyél végénél fogva tarthatja. Festés közben azonban könnyebb lehet úgy tartani, hogy a hüvelyk- és mutatóujjával a fémgyűrű közelében összeszorítja, mint egy ceruzát. De ez tényleg az Ön preferenciáitól függ.

Amikor hozzáér a falhoz, nyomja le az ecsetet, és kezdje el húzni, amíg hozzá nem ér a sarokhoz vagy a szegélyhez, ahol a vonalának lennie kell. Körülbelül 25,40 cm-t kell tudnod festeni, mielőtt kifogy a festék az ecsetnek azon az oldalán. Ezután fordítsa át a másik oldalra, és ugyanezzel a technikával fessen vissza a kiindulási pontig.

Ne feledje, hogy az ecsetet a festékbe kell mártania, mielőtt újabb 25,40 cm-es szakaszt festene. Minden egyes festékvonást fedjen át az előzővel - ahogyan azt ez a videó bemutatja. Miután ezzel a módszerrel "bevágta" a vonalat, ecsettel vagy hengerrel tollasítsa a festékünket. De ne feledje, hogy a többi falfestéket akkor vigye fel, amikor a szélek még nedvesek.

2. módszer: Használjon festékpajzsot

Ha csak a szegélyt szerette volna lefesteni, a környező falat nem, akkor mindig használhat festékpajzsot. A festékpajzsok (mint például ) alapvetően vékony és hosszú fém- vagy műanyagdarabok, amelyeket a szegélylécbe illeszthet.

Ezek elsősorban festőszalagként működnek, amelyet minden egyes húzás után végig tudsz mozgatni. Azonban kevesebb beállítási munkát igényelnek, és még hasznosabbak is lehetnek az éles vonalak eléréséhez. Valójában egy másik cikkemben mindent elolvashat arról, hogy a festékpajzsok hogyan mérnek a festőszalaghoz képest.

A festékpajzs használata a kárpitozás festéséhez meglehetősen egyszerű. Ugyanazt az ecsetvonási technikát használná, miközben a pajzsot a másik kezében tartja. A festéket azonban rendszeresen le kell törölnie az eszközről, hogy elkerülje a maszatolódást. De ez elég jól kezelhető - csak tartson kéznél egy tiszta, nedves rongyot.

Ebben a praktikus videóban megnézheti, hogyan használhatja a festékvédőt mindenféle burkolaton, beleértve az ablakokat is.

Végső gondolatok a szegélyek festéséről szalag nélkül

A díszléc gyakran figyelmen kívül hagyott része a lakóterünknek. A fényes festék azonban, amelyet általában használunk rá, hajlamos feltárni minden hibáját, és észrevehetővé teszi. Úgy tűnik, mintha mindig rejtélyes csorbákat találnék a díszítőelemeken. Szerencsére teljesen felkészültem a javításra. Mindössze egy kis fagitt, egy jó kis csiszolás és egy friss festékréteg szükséges hozzá.

Mint ma láthattad, többféleképpen lehet festeni a díszléceket. A szegélyt festheti utoljára, vagy a falak festése előtt. Másrészt festőszalaggal is lemaszkírozhatja a környező falat, vagy használhat festékpajzsot. Végső soron ebben az esetben a legjobb módszer az lesz, amelyik Önnek és otthonának megfelel.


avatar
Szerző

József szakértő író, aki a lakásfelújítás, -javítás és -építés szakterületére specializálódott. Szenvedélye, hogy részletes, könnyen érthető, alapos és pontos információkkal lássa el olvasóit, hogy másoknak is segítsen sikert elérni a projektjeikben.