Hogyan kerüljük el a csíkokat ecsettel való festéskor?

Mindenki, aki valaha is festett már falat, egyetért abban, hogy a látható ecsetvonások az ellenség. Mégis, az ecsetek használatával bizonyos területeken a legjobb eredményeket érhetjük el. Például nem használhatunk hengert az ajtók körüli fa díszléceken, az alapléceken, valamint a falak és a mennyezetek széleinél. Nos, ha kíváncsi vagy, hogyan sikerül a profiknak elkerülniük a csíkokat, amikor ecsettel festenek, akkor szerencséd van.

Sokan valóban azt hiszik, hogy csíkmentes eredményt elérni bármi mással, mint a lehetetlen. Nos, bár nem panaszkodhatok a festékszóróval elérhető eredményekre, én személy szerint mégis inkább ecsettel és hengerrel festem a falakat.

Valójában a csíkok elkerülése az egyik nagy része annak, hogy ma már a falak nagy részét nagy szálú hengerekkel festjük. Azonban még a hengerek sem bolondbiztosak. Ahhoz, hogy csíkmentes eredményt érjünk el hengerrel, tudnunk kell, hogyan kell használni őket.

De igazából csak egy kis elkötelezettség kell ahhoz, hogy permetszerű felületet kapjunk. Oké, a megfelelő eszközökre is szükséged van, ahogy azt ebben a cikkben látni fogod. Mégis, egy festékszóró biztosan nem követelmény. Lássuk tehát, milyen festőeszközökre van szükséged ahhoz, hogy tökéletesen sima falakat kapj.

Miért jelennek meg az ecsetvonások?

Mielőtt teljesen megoldanád ezt a problémát, beszéljünk egy pillanatra arról, hogy egyesek miért kapnak csíkos eredményt, míg mások nem. Több dolog is okozhatja az alapproblémát:

  • Lehet, hogy egyenetlen vagy piszkos falakon dolgozik. Ha ez a helyzet, a probléma megoldása meglehetősen egyszerű. Csak alaposan le kell csiszolnia és meg kell tisztítania a falakat festés előtt.
  • Lehet, hogy rossz festéket vagy ecsetet használ. A későbbiekben beszélek majd a létező festéktípusokról és a hozzájuk való megfelelő ecsetekről. Általában a vastagabb festék okolható az ecsetnyomokért, ezért előfordulhat, hogy festékadalékot is használnia kell. Vagy, mivel a latexfesték hajlamos gyorsan száradni, előfordulhat, hogy a festéknek nincs ideje megfelelően leülepedni.
  • Lehet, hogy ez egy technikai probléma. Akár hiszed, akár nem, a festéket nem lehet csak úgy felcsapni. Szerencsére nem olyan bonyolult megtanulni, hogyan kell ecsettel felvinni. És az életed teljesen meg fog változni, ha felfedezed a tippelés művészetét.

Most, hogy elmondtam neked a leggyakoribb problémákat, amelyek a csíkos fényezést okozhatják, beszéljünk arról, hogyan oldhatod meg őket.

Hogyan kerüljük el a csíkokat ecsettel való festéskor?

Amint láttad, több dolog is befolyásolja, hogy mennyi csíkot fogsz kapni, amikor ecsettel viszed fel a festéket. Tehát itt van, hogyan festeném le a falakat (vagy a fa díszléceket), ha el akarnám kerülni az ecsetnyomokat.

Készítse elő a falakat

Az első dolog, ami miatt aggódnod kell, hogy sima felületen dolgozol. Korábban már írtam arról, hogyan készítheted elő a falakat a festéshez, így alapvetően visszautalhatsz arra a cikkre. Nem hiszem azonban, hogy említettem volna, hogyan kell kezelni a csíkokat, ha azok az alapozóban rögzültek.

Lehet, hogy már ismered a gyakorlatot: javítsd ki a lyukakat a falakon, csiszolj le mindent, mosd le a területet nedves szivaccsal, majd alapozd le. De azt talán nem tudod, hogy az alapozót is enyhén lecsiszolhatod. Például egy fehér alapozónak ki kell egyenlítenie az alatta lévő fal tónusát. Nagyon pigmentált és vastag is, ami nem sok jót ígér azoknak, akik szeretnék elkerülni az ecsetcsíkokat.

Szerencsére az alapozott falakon egyszerűen átmehetsz 220-as csiszolópapírral. Ezután a keletkező port száraz vagy nedves rongy segítségével tisztíthatja le. A por eltávolítása különösen fontos a sima felület biztosítása érdekében, mivel a festék alatt lévő apró részecskék tökéletlenségeket okozhatnak.

Védje a környező területet

Miután gondoskodott arról, hogy a festeni kívánt felület tiszta legyen, foglalkoznia kell a környező területekkel. Ha az ajtó körüli fa díszléceket vagy az alapléceket fested, festőszalagot kell a falakra ragasztanod. De festőszalag nélkül is festheted a szegélyt - még akkor is, ha úgysem tervezed, hogy utána lefested a falakat.

Persze, ha minden mást megvédesz a fröccsenéstől, az nem igazán segít a sima felület biztosításában. Viszont lehetővé teszi, hogy magára a festésre összpontosítson, ahelyett, hogy a környező terület miatt aggódna, ami mindig előnyös.

Döntse el, milyen típusú festéket szeretne használni

A manapság egyre növekvő mennyiségű latex és akril alapú festékkel a piacon a legtöbb ember valójában elfelejtette, hogy olajfesték is létezik. A falfestő felszerelések listájában csak mellékesen említettem az olaj- és latexfesték közötti különbséget. Engedje meg tehát, hogy itt tovább magyarázzam.

A latexfesték messze a legnépszerűbb falfestéktípus. Legfőbb előnye, hogy gyorsan szárad, és sokféle kivitelben is kapható. A gyorsan száradó festék azonban nem feltétlenül az, amit szeretnénk, ha a lehető legsimább eredményt szeretnénk elérni.

Másrészt az olajfesték klasszikusabb választás a famunkákhoz. Mivel ténylegesen belesüllyed a porózus anyagokba, amelyekre felvisszük, sokkal tartósabb, mint a latexfesték, amely a festett felület tetején ül. Az olajfestéknek sokkal hosszabb ideig tart a száradás is, ami időt ad arra, hogy az ecsetvonások barázdáiba beágyazódjon.

Az olajfesték azonban csak fényes kivitelben kapható, ami miatt inkább olyan részletmunkákhoz, mint a szegélyek vagy bútorok, mint egész falak festéséhez alkalmas. Az olajfesték használatának másik nagy hátránya, hogy az emberre káros gőzöket bocsát ki, ezért maszkot kell viselnie, és ki kell szellőztetnie a helyiséget, ahol dolgozik.

Vásárolja meg a megfelelő festékkondicionálót vagy hosszabbítót

A legtöbb ma kapható latex falfestéket úgy hirdetik, hogy ezek a leggyorsabban száradó festékek. Ez azonban nem feltétlenül jó dolog.

A festéknek meg kell tudnia állapodnia azokban a kis vonalakban, amelyeket az ecset felhordásakor készít. Ez csak akkor történhet meg, ha a festék elég folyékony és lassan száradó ahhoz, hogy az ecsettel történő felvitel után elmozduljon.

Tehát pontosan ez a feladata a latexfesték-hosszabbítóknak. Ha például 3,79 liter latexfestékhez 224,00 grammot adsz, akkor sokkal lassabban szárad meg, és folyékonyabbá is teszi a festéket.

Amikor a fal széleit festem, a festéket először átöntöm egy másik edénybe. Ahelyett, hogy rögtön beleönteném a Floetrolt, inkább felrázom a flakont, és beleszűröm. Mielőtt belemegyek az ecsettel, alaposan megkeverem, hogy minden összeálljon.

Ugyanez a gyártó készíti az egyik legjobb olajfestékkondicionálót is, amit valaha próbáltam. Ha nem hiszel nekem, itt egy videó, ami elmagyarázza, hogyan működik. Ahogy az előadó mondja, ez az adalék alapvetően kiveszi az ecsetedből a húzóerőt, hogy lehetővé tegye a sima, üvegszerű felületet.

Szerezd meg a legjobb ecseteket a festékedhez

Természetesen különböző ecsetek kompatibilisek a latex és az olajfestékkel. A szintetikus latexfestékkel jól párosítható, míg az olajfestéshez jobbak.

Ha a fal széleit fested, mielőtt hengerrel festesz rajta, akkor azt javaslom, hogy válassz egy 2 vagy egy 7,62 cm széles, szögletes ecsetet. A szög segít abban, hogy éles vonalat kapjon, amikor a szoba sarkait vagy az ajtót festi. És mivel körülbelül 10,16 cm vagy 12,70 cm-t kell lefednie körben, és a festéket befelé kell felhordania, az 5,08 cm-es szélesség tökéletes lenne.

Természetesen vannak más tényezők is, amelyeket figyelembe kell venned, amikor kiválasztod a legjobb festőecsetet a sima felülethez. Különösen fontos, hogy milyen módon használod. Lássuk tehát, hogyan javíthatod a technikádat.

A festék felvitele

Amikor belemártod az ecsetet a festékbe, csak a sörték körülbelül egyharmadáig érj lefelé. Miután betöltötte a festéket, kopogtassa az ecsetet a festéktartályhoz, hogy a felesleges festéket eltávolítsa. Csak ne húzza a sörtéket a peremhez. Az ecsetnek még mindig elég festéknek kell lennie ahhoz, hogy sima vonalat vágjon.

Ha megfelelő mennyiségű festékadalékot ad hozzá, a keveréknek is meglehetősen folyékonynak kell lennie. Amikor a festéket a falra viszi, szinte azonnal el kell kezdenie a barázdákba ülepedni. Természetesen, ha minőségi ecsettel festesz, alig fogsz ecsetnyomokat látni.

Miután felhordtad és elkented a festéket a célterületre, "leboríthatod" vagy elsimíthatod. A csíkok elkerülése a hengerrel történő festéskor című cikkemben említettem egy hasonló kifejezést. Azonban a lecsúsztatás valójában egy másik folyamat, mint a lecsúsztatás.

Csak mártogasd az ecset legvégét újra a festékbe, és kopogtasd le a felesleget a peremhez. Ezután az ecseted hegyét csúsztasd át az imént felvitt festékre. Ez arra ösztönzi az összes festéket, hogy megfelelően beilleszkedjen a barázdákba.

Záró gondolatok a csíkmentes ecsettel történő befejezésről

Mint láthatja, nincs szüksége festékszóróra ahhoz, hogy a kívánt varratmentes eredményt érje el. Mindössze jó eszközökre és némi előkészületre van szükség. Valójában mindannyian tökéletesen képesek vagyunk arra, hogy saját magunk falait fessük. Csak utána kell olvasnunk a helyes festési technikáknak.

Remélhetőleg én egy kis darab lehetek ebben a folyamatban. Mindezek a tippek biztosítják a sima, csíkmentes felületet, akár a falakat, akár a burkolatokat, akár a bútorokat fested.


avatar
Szerző

József szakértő író, aki a lakásfelújítás, -javítás és -építés szakterületére specializálódott. Szenvedélye, hogy részletes, könnyen érthető, alapos és pontos információkkal lássa el olvasóit, hogy másoknak is segítsen sikert elérni a projektjeikben.