Hogyan készítsük elő a gipszkartont festésre (How to Prepare Drywall for Painting)

Akár frissen telepített gipszkartont fest, akár csak újradekorál, vannak bizonyos dolgok, amelyeket meg kell tennie annak érdekében, hogy a falak készen álljanak a festésre. És ha azon gondolkodsz, hogy kihagyod az előkészületeket, hadd biztosítsalak: nem éri meg. Ha nem szentelsz a falaknak kellő figyelmet, az új festékréteg elkezdhet hámlani, és megmutathatja az összes tökéletlenséget, amit el akartál rejteni. Ezért ma megadom neked az összes eszközt, amire szükséged van ahhoz, hogy előkészítsd a gipszkartonodat a festéshez.

Néhány évvel ezelőtt a festőcsapatokkal szerzett néhány rossz tapasztalatomnak köszönhetően úgy döntöttem, hogy mindent megtanulok a festésről, amit csak tudok. Az egyik legborzalmasabb festőcsapat történeteim közé tartozott egy olyan csapat, amely nem úgy végezte az előkészületeket, ahogyan kellett volna.

Néhány hónappal azután, hogy felhordták a festéket, észrevettem egy apró repedést a festékrétegen. Pár héttel később ez már egy centi széles repedés volt. Nemsokára egy tátongó lyuk keletkezett a falamon, amely megmutatta az alatta lévő gipszkartont!

Ha el akarod kerülni a hasonló történeteket, csak olvass tovább. Elmondom, hogy mit kell tenned, hogy előkészítsd az új gipszkartont vagy akár egy már meglévő festett falat a festésre. Mielőtt azonban a falakra koncentrálnánk, el kell végezned néhány alapvető szobai előkészítést.

Mielőtt elkezdené előkészíteni a falakat a festéshez

Minden sikeres festési projekt több lépéssel kezdődik, mielőtt a festék a játékba kerül. Ha jól végzi az előzetes előkészületeket, maga a festés is zökkenőmentesen fog menni. Mik tehát az első teendők, amelyeket meg kell tennie?

Tulajdonképpen a festési folyamat kezdeti szakaszairól már mindent leírtam a dolgozószoba előkészítéséről szóló cikkemben. Ekkor a fő feladatod, hogy kiürítsd a szobát, amennyire csak tudod, takarítsd ki, és takard le egy lepedővel vagy műanyag ponyvával. Mindezt elmagyaráztam a cikkben, amelyre hivatkoztam, de a lényeg a következő:

  • A nem túl nagy bútorok áthelyezése a szobából, és a fali dekoráció levétele.
  • A vaskosabb bútorokat a szoba közepe felé toljuk.
  • A konnektorok és kapcsolók burkolatainak, valamint a lámpatestek eltávolítása és leragasztása.
  • A felesleges por felporszívózása
  • A bútorsziget letakarása, hogy megvédje a festéktől, és ugyanezt tegye a padlóval, majd ragasszon le mindent szalaggal
  • Festőszalag használata a szegélyléceken, ablakokon és egyéb díszítéseken.
  • Mérje meg a falak teljes felületét, hogy meg tudja rendelni a megfelelő mennyiségű festéket és egyéb felszerelést.

Nyilvánvaló, hogy a falak állapotától függően ezek a lépések kicsit másképp nézhetnek ki. Az általam felsoroltak a már teljesen berendezett és lakott szobákra vonatkoznak. Ha azonban csupasz gipszkartonnal kezdesz, akkor ez még egyszerűbb lesz - csak le kell fedned mindent, amire szükséged van, és máris nekiláthatsz a fal előkészítésének. Természetesen, mielőtt nekilátnál a falak megtámadásának, a festőeszközöknek is készen kell állniuk.

A kellékek összeállítása

Ha azt hitted, hogy csak úgy belevetheted magad ebbe a projektbe egy hengerrel és egy doboz festékkel, nem szívesen töröm szét a buborékodat. Mégis, reálisnak kell lenned. Nincs rosszabb, mint egy projekt közepén lenni, és rájönni, hogy elfelejtettél beszerezni egy olyan elemet, amely kulcsfontosságú az egész folyamathoz.

Ahogy a falfestő felszerelésről szóló cikkemben már kifejtettem, mindenféle dologra szükséged lesz festés közben. A hengereken, a festéken, a cseppvászonon és a festőszalagon kívül szükséged lesz még néhány meglepőbb dologra is, például csavarhúzókra és fogókra. Miért, kérdezed?

Nos, a barkácsszerszámok nyilvánvalóan hasznosak a konnektor- és kapcsolóburkolatok leszedéséhez. A cikk, amelyre mutattam, azonban magyarázatot ad arra, hogy miért lesz szükséged sok más elemre is. Magához a fal előkészítéséhez szükséged lesz:

  • Mérőszalag
  • Spakli és kaparó
  • Csiszolópapír vagy csiszolótömb
  • Védőfelszerelés, például légzőmaszk (a porhoz, de a festékgőzök ellen is védekezhet)
  • seprű és felmosórongy vagy szivacs és mosogatószer.
  • Egy jó alapozó
  • Ecsetek, hengerek és egy festéktálca.

Lássuk tehát, hol fognak ezek a tételek szerepelni.

Hogyan készítsük elő a gipszkartont a festéshez

Ebben az útmutatóban végig meg fogom határozni, hogy egy technika a kész falakon vagy közvetlenül a gipszkartononon használható. Ha éppen most szerelt fel új gipszkartont, akkor figyelnie kell az általam mellékelt speciális utasításokra.

Szóval minden további nélkül térjünk rá a fal előkészítésére. Itt vannak azok a dolgok, amiket meg kell tenned, ha azt akarod, hogy a festéked megfelelően tapadjon.

Csatlakoztassa a gipszkarton lapokat, ha újak

Az első dolog, amit tenned kell, hogy foglalkozz a fal nagyobb javításával. Ha újonnan telepített gipszkartonja van, akkor nyilvánvalóan nincs sok javítanivalója, ugye? Azonban nem hagyhatja csak úgy a csapokba csavarozott lapokat anélkül, hogy összekötné őket egymással. Végül is azt szeretnénk, hogy az egész falon sima átmenet legyen, az egyes gipszkartondarabok közötti mélyedések nélkül.

Általában, ha a gipszkarton lapok közötti apró réseket szeretné kitölteni, akkor . Az ilyen típusú termékek a spaklihoz hasonlóan teljesítenek - így ha már van spaklija, akkor azt használhatja helyette.

A megbízható vagy akár egy széles gipszkartonozó késsel a gipszkarton fugázóanyag egy részét egy fémtálba vagy egy tányérba viheti át. Ezután a vegyületből darabokat vehet, durván felhordhatja az illesztéseken, majd mindent elsimíthat. Miután a vegyületnek volt ideje megszilárdulni és megszilárdulni, foglalkozhat a textúra tökéletlenségeivel.

Szükség esetén javítsa ki a falakat

Most, még ha a falak már sérültek is, a megoldás valójában meglehetősen hasonló lesz, mint a gipszkarton illesztéseken végzett munka. Tehát ha olyan repedései vannak, mint nekem, amikor az általam felvett festők silány munkát végeztek, akkor nyugodtan pihenhet. Ezeket a dolgokat valójában könnyű kijavítani.

Ha bármilyen típusú repedése van a falán, legyen az egy felületi szintű karcolás vagy egy mélyebb rés, akkor meg kell szabadulnia a megemelt falszakaszoktól. A legtöbbször, amikor ilyen kis felületi repedések vannak, a helyzet sokkal rosszabb a felszín alatt. Így egy ilyen tiszta kaparószerszámmal kiütheti a hámlásnak indult festékdarabokat.

Nem igazán kell erőt alkalmaznod, amikor ezt csinálod. Csak tartsa a szerszámot majdnem egy vonalban a fallal, húzza a repedés alá, és addig nyomja, amíg a darab le nem hámlik, amennyire csak akarja. Ne feledje, hogy nem a falhoz tapadó festéket próbáljuk lekaparni - csak a már felemelkedett részeket.

Miután megszabadultunk a felemelkedett festéktől, használhatjuk az egyik széles kést vagy fali spatulát, amit már említettem, hogy végigsimítsuk az egész területet. Amikor mindent kitöltesz, ügyelj arra, hogy a spaklit a lehető legjobban elsimítsd. Így később könnyebben megszabadulhat a feleslegtől.

Töltse ki a körömlyukakat

Ha már itt tartunk, az esetlegesen szándékosan kialakított falüregeket is kijavíthatod. Ez magában foglalja a szöglyukakat vagy akár a függönyrúd krátereit is, ha már nem akarod, hogy a függönyrúd ott legyen. A kisebb lyukaknál vehetsz egy kis spaklit az ujjad hegyére, és benyomhatod. A nagy lyukak kitöltéséhez azonban lehet, hogy még mindig fali spatulát kell használnia.

Addig adagolja a spaklit, amíg egy apró dudort nem kap a falon. Mivel a spakli hajlamos egy kicsit zsugorodni, ahogy megszilárdul, ez megakadályozza, hogy a falon mélyedések keletkezzenek. Emellett a feleslegtől is könnyen megszabadulhatsz. Ha már itt tartunk, beszéljünk arról, hogyan tudod ezt megtenni.

Szabaduljon meg a felesleges spaklitól és textúrától

A fal alapozásának ezen a pontján a fala lehet, hogy spaklival pöttyözött. Vagy akár még az is lehet, hogy fugakeverékkel összekötött csupasz gipszkartonfalra néz. Most van az a pillanat, amikor beállíthatjuk a színpadra, hogy mi fog történni, amikor felvisszük a festéket.

Azt szeretnénk, hogy az alapozó és a festék egyenletesen terüljön el a falakon, igaz? A legtöbb ember lemondott a stukkó falszerkezetek használatáról beltérben, így nyugodtan kijelenthetjük, hogy egyenletes felhordást szeretnénk. A probléma megoldásának egy része a finom szemcsés csiszolópapírban rejlik.

Két lehetőség közül választhat, ami a csiszolást illeti. Egyrészt használhat egy finom szemcsés csiszolótömböt (vagy szivacsot), mint például . A ferde oldal segít bejutni a szoba sarkaiba anélkül, hogy megsérülne a csiszolandó falhoz csatlakozó fal. Ahogy a termék csomagolásán olvasható, ezt a csiszolótömböt szárazon vagy nedvesen is használhatja - mint ezt a 320-as finomságú, puha csiszolószivacsot.

Alternatívaként mindig rögtönözheti a csiszolótömböt egy fadarab köré tekerve. Mégis, függetlenül attól, hogy hogyan jutott hozzá a csiszolóeszközéhez, valószínűleg nem szabad felkészülés nélkül használni.

Mindig viseljen védőfelszerelést, hogy elkerülje, hogy por kerüljön a szemébe és a szájába. A festőfelszerelésről szóló cikkemben egy egyszerű szövetből készült arcmaszkot ajánlottam. Azonban használhatsz valami professzionálisabbat is, például egy . Csak szerezd be az arcodnak megfelelő méretet.

A maszk mellett szükséged lehet védőszemüvegre vagy akár egy, a ruházatod védelmére szolgáló szemüvegre is. De igazából úgyis régi ruhát kell viselnie, amit nem bánja, hogy megsérül a folyamat során.

Mossa le a port

Akár csiszolod a falakat, akár nem, egy kicsit le kell mosnod őket, mielőtt folytatnád. Számos oka van annak, hogy ezt tegye, és van néhány módszer, amelyet használhat.

Az első ok az, hogy csupasz gipszkartonnal kezded. Mire a gipszkartont felszereli, a fugázóanyagot felhordja és csiszolja - a falak elég rendetlenek lesznek. Ha megérintené a gipszkartont, az ujjai valószínűleg porral a kezén jönnének el. A panelen lévő porral a festék nem fog tudni megtapadni a falon. Akkor mit tegyen?

Nos, az első dolog, amit tennie kell, hogy letöröl annyi port, amennyit csak tud. Mivel nem akarunk ok nélkül létrára vagy székre mászni, ezért először is elég, ha csak a por nagy részét letöröljük. Ne feledje, hogy ehhez a lépéshez ne felejtse el az arcmaszkot! Miután a lehető legtöbb port leszedte, a maradékot egy lapos padlómoppal távolítsa el.

Ez a módszer hasznos lehet a felesleges por eltávolítására az éppen lecsiszolt, szabályosan festett falakról is. A seprű és a felmosórongy használata helyett azonban célzottabb megközelítést ajánlok:

  • Kezdje egy tál meleg vízzel, amelyben néhány csepp mosogatószer van.
  • Merítsen egy szivacsot a keverékbe, és csavarja ki.
  • Törölje át a korábban lecsiszolt területet, vagy az egész falat.

Ezt a módszert akkor is használhatja, ha a falak csak általában piszkosak, vagy akár zsírmaradványok is vannak rajtuk. Mindez lehetővé teszi, hogy az alapozó és a festék jobban tapadjon a falhoz.

Tömítse be a széleit

Ha a falaid nyikorogva tiszták, elvégezheted az utolsó néhány módosítást, mielőtt felviszed az alapozót. Sokan úgy találják, hogy van néhány utolsó hiba, amit ki akarnak javítani. Egyesek apró repedéseket találnak a falban, míg mások réseket észlelnek a fából készült szegélylécek vagy a szegélyléc és a fal között. Nos, van egy egyszerű megoldás ezeknek a problémáknak a kezelésére: fugázás.

A fugázás nagyjából egy olyan varázslatos összetevő, amely gond nélkül képes bezárni az apró rést. Csak töltsd be egy és nyomd ki, ahol szükséged van rá. Ezután nedves ujjal vagy kesztyűben simíthatod el a terméket.

Mivel azonban pigmentet fogunk felvinni a tetejére, szem előtt kell tartanod, hogy . A legtöbb ilyen típusú termék átfesthető, de figyelni kell azokra, amelyek nem. Ezenkívül el kell mondanom, hogy nem minden ember alkalmaz fugázást a falmosás után. Például a Sherwin-Williams fickó ebből a videóból először alapozót használ, majd fugázást, majd festést.

https://www.youtube.com/watch?v=hryKCioCRXQ

Válassza ki a megfelelő alapozót

Amint azt újra és újra elmondtam, egyetlen alapozó szabály van, amelyhez ragaszkodnia kell: olajbázisú alapozót használjon olajbázisú festékhez és .

A fehér alapozó a legelterjedtebb fajta. Vannak azonban olyan helyzetek, amikor nem érdemes fehér alapozót használni a falak alapozásához.

Például, ha világos falakon sötét színt szeretne elérni, akkor érdemes szürke alapozót használni. Alternatív megoldásként a falfesték egy részét beleöntheti egy vödör fehér alapozóba, hogy árnyalt alapot kapjon. Mégis, ha sötét falakat próbálsz világosabb árnyalattal átfesteni, mindenképpen világos alapozót kell használnod.

Egyes alapozók és színek biztosan jobbak, mint mások a sötét falak lefedésében, ahogyan azt a sötét falak lefedéséhez legjobb alapozóról és festékről szóló cikkemben is láthatod. Sőt, egyes festékek még azt is állítják, hogy önalapozóak - de ez számomra egy kicsit trükknek tűnik. Az ilyen típusú festéket is két rétegben kell felvinni, mint bármelyik másikat, bár feltételezem, hogy egy lépés kihagyása elég kényelmes lenne, ha a festék egyenletes fedést biztosít.

Ráadásul, ha először festesz gipszkartont, szükséged van egy speciálisra, hogy legyen egy egyenletes alap, amire a szín tapad. Akár egy olcsó világos színt is használhatsz, hogy kiegyenlítsd a gipszkarton színét, és álcázd a fugakeveréket.

Természetesen sokan teljesen kihagyják az alapozót. Véleményem szerint ez hatalmas hiba. Mégis, ha tényleg nem akar alapozót használni, gondolom, ez a maga döntése. De ha a falakon vízkár vagy foltok jelei vannak, akkor mindenképpen szüksége lesz alapozóra, hogy biztosítsa az egyenletes lefedettséget.

Ha a helyzet úgy kívánja - alkalmazzon két réteget

A legtöbb ember azt gondolja, hogy minden a megfelelő ecsetek és hengerek beszerzésén múlik, de ez nem is állhatna távolabb az igazságtól. Van egy bizonyos technika az alapozó és a festék egyenletes és teljes lefedettségének eléréséhez.

Ha sikeres festési projektet szeretne, azt szeretné, hogy minden a lehető legsimább legyen. Ez a csiszolással és mosással kezdődik, és azzal végződik, hogy az alapozót egyenletesen és csíkmentesen viszi fel, akár ecsettel, akár hengerrel dolgozik. Természetesen, mivel valószínűleg kombinálni fogja a kettőt - az ecsetet a sarkokban, a hengert pedig a fal közepén fogja használni -, magamra vállaltam, hogy útmutatókat írok a csíkok elkerülésére, és fentebb belinkeltem őket.

Most készítsd fel a falakat a festésre

Mint már korábban is hangsúlyoztam, a festési folyamat egyik legfontosabb lépése, hogy a falak készen álljanak a festésre. A célodnak az kell lennie, hogy a legjobb eredményt hozd ki a festékkel, amit választottál. Ez magában foglalja, hogy mindent előkészít, mielőtt a színnel bemegy - a helyiség tisztításától és lefedésétől kezdve a falak csiszolásáig, mosásáig és alapozásáig.

Bár igyekeztem ezt az útmutatót olyan sorrendben bemutatni, hogy legyen értelme, tény, hogy ez nagyjából egy intuitív folyamat. Amint belekezdesz és némi tapasztalatot szerzel, azon fogod magad találni, hogy az általam említett lépések között átugrasz. Így előfordulhat, hogy lehúzza a felhúzott festéket, majd csiszolja, mossa és spaklizza a területet, miután megszáradt. Vagy kitalálhatsz valami teljesen újat, ami neked beválik.

Én például mindig szeretnék új dolgokat tanulni. Még most is, amikor már eléggé hozzászoktam a saját falaim festéséhez, azon kapom magam, hogy az interneten keresgélek új festési módszerek és új színtrendek után. Amint találok valami érdekeset, mindenképpen beszámolok itt az eredményeimről. Szóval ne felejtsen el visszajönni, ha újabb festési tippeket szeretne kapni!


avatar
Szerző

József szakértő író, aki a lakásfelújítás, -javítás és -építés szakterületére specializálódott. Szenvedélye, hogy részletes, könnyen érthető, alapos és pontos információkkal lássa el olvasóit, hogy másoknak is segítsen sikert elérni a projektjeikben.