A falak festése - Az első lépés

Ha még soha nem festetted a falaidat saját magad, azt gondolhatod, hogy ehhez csak egy ecset és egy festékesdoboz kell. Azonban nem igazán akarsz terv nélkül belevágni ezekbe a dolgokba. Ma ennek a tervnek az első lépéséről, a szoba festésre való előkészítéséről fogunk beszélni.

Ha a szoba vagy szobák már készen állnak a festésre, sokkal könnyebbé válik a munkád. Íme tehát néhány dolog, amit még azelőtt meg kell tenned, hogy egyáltalán meglátnád a festékesdobozt.

Az alábbi lépésről-lépésre követhető útmutató igazából olyan dolgok keveréke, amelyeket a saját falaim festésével töltött évek alatt tanultam, és néhány tipp, amelyet az interneten találtam. Minden további nélkül lássunk hozzá.

1. Vigye át a kisebb tárgyakat egy másik szobába

Kezdheted az apróságokkal. Az asztalokon, székeken tartott csecsebecsék és egyéb apró dísztárgyak a festés idejére mind átkerülhetnek egy másik szobába.

Ha már szorít a hely, akkor a dolgokat is átrendezheted, csak hogy hozzáférj a falakhoz. Azonban azt is megteheted, hogy egyszerűen mindent a szoba közepére gyömöszölsz.

2. Mozgassa a nagy bútordarabokat a szoba közepére

Ha nagyméretű bútordarabjaid vannak, nem akarod, hogy csak azért kelljen kiköltöztetned őket, hogy másnap vissza kelljen hoznod őket. Ha magas könyvespolcai, szekrényei vagy szekrényei vannak, akkor csúsztassa őket a padlón keresztül a szoba közepe felé. Győződjön meg róla, hogy előbb feltekeri a szőnyegeket, ha vannak.

Javaslom, hogy egy segítő csúsztasson alá egy rongyot, majd hajtsa át a másik oldalra, és csúsztasson oda is egy másik rongyot. Ha fapadlója van, akkor így a nehéz bútorok könnyebben csúsznak. Ha a bútorokat a szoba közepére tolod, akkor később a falakhoz is könnyebben eljutsz.

Ha azonban nincs hova aludni, akkor egyszerűen fogd a matracot, és tedd a padlóra egy másik szobában, az ágykeretet pedig hagyd a szobában.

3. Szerezzen be kellékeket

Ezen a ponton behozhatod a szobába a készleteid egy részét. Én előrementem, és összeállítottam egy listát mindarról, amire szükséged lesz a falfestéshez az elejétől a végéig. Szóval, ha szükséged van rá, visszalapozhatsz rá - sőt, biztos vagyok benne, hogy időről időre én is használni fogom ezt a listát. Hé, még én is elfelejtek vásárolni dolgokat - ezért fontos a lista.

A teljes lista sokkal hosszabb, mint amit most bemutatok. Mégis, ezek csak azok a dolgok, amelyekre szükséged lesz ahhoz, hogy előkészítsd a szobát a festéshez:

  • Kalapács vagy fogó
  • Csavarhúzó
  • Festőszalag
  • Vászon vagy műanyag borító
  • Régi újságok
  • Létrák

Kíváncsi vagy, mire való ez a szerszámkészlet? Engedje meg, hogy elmagyarázzam.

4. Bármilyen műalkotás eltávolítása

A fenti lista első néhány pontja a különböző dolgok eltávolítására szolgál a falakról. Ha vannak festmények, nyomatok vagy poszterek a falakon, akkor itt az ideje, hogy levegye őket.

Csak győződjön meg róla, hogy minden műalkotást biztonságos helyre visz. Ne tegye olyan helyre, ahol nagy a gyalogosforgalom, és ne tegye nedves helyre sem. Ezzel kapcsolatban nagyjából használhatod a józan eszedet. És miután levetted a műalkotásokat, használhatod a karmos kalapácsot vagy a fogót, hogy leszedd a szögeket a falakról.

5. Távolítsa el a konnektorok és a kapcsolólemezek fedeleit

Most minden mást is le kell szednie, ami a falakon maradt. Ezek többnyire konnektorburkolatok és villanykapcsoló-táblák lesznek. Ha azonban van szellőzőnyílás a szobában, akkor arról is leveheti a rácsokat. A célunk az, hogy a lehető legtöbbet férjünk hozzá a falhoz. Higgye el - a kapcsolótányér alól kikukucskáló régi színdarabok egy idő után hihetetlenül idegesítőek lesznek.

Ha van csavarhúzód, itt az ideje, hogy elővegyél egyet. Én személy szerint a mágneses csavarhúzókat szeretem, amelyek a csavarok kivétele közben megragadnak a csavarokon. De igazából bármilyen régi csavarhúzót használhatsz - ez nem rakétatudomány.

Amikor leveszi a fedeleket és a lemezeket, azt javaslom, hogy mindegyiküket tegye egy kis ebédszatyorba a csavarokkal együtt, amelyek a rögzítésükhöz tartották. Én is szeretek egy közönséges filctollal felcímkézni, hogy melyik fedél melyik konnektorból származik, csak azért, mert. És mielőtt a fedeleket a zacskókba tennéd, egy kicsit meg is tisztíthatod őket. Így olyanok lesznek, mintha újak lennének, amikor visszateszed őket.

6. Vedd le a világítótesteket

Én általában azután veszem le a világítótesteket, miután letakartam a bútorokat, főleg azért, mert nem akarom, hogy felülről por záporozzon rájuk. Azonban most is megteheted, amíg a csavarhúzó a kezedben van. Csak állítsd a létrát a lámpatest alá, és nézd meg. Sok üvegtálas típusú lámpatest levételéhez még csavarhúzó sem kell, így lehet, hogy elég csak megrántani a megfelelőt.

Amikor lejön a létráról a tállal, mossa el, és tárolja biztonságos helyen. Általában ezek a dolgok tele vannak apró rovarokkal, ezért légy óvatos, amikor a lámpatesteket leviszed. Ürítsd ki a bogarakat a szemetesbe, és mosd el a tálat, mintha elmosogatnál.

Természetesen ez csak erre az egyfajta lámpatestre vonatkozik; más lámpatestek más megközelítést vonhatnak maguk után. Ha például nem akarod leszedni a lámpatestet, vagy nem hiszed, hogy szükséged van rá, akkor egyszerűen műanyaggal és ragasztószalaggal is letakarhatod.

7. Por és porszívózás

Mielőtt mindent letakarna, érdemes egy kicsit kitakarítani. Szabadulj meg minden pókhálótól, amit esetleg felfedeztél, amikor az összes bútorodat átpakoltad. Én ezt az alkalmat arra is kihasználom, hogy a legmagasabb szekrényemet is leporoljam - alapvetően csak akkor takarítom ki, amikor festem a szobát. Használj egy kefés tartozékkal ellátott porszívót, hogy felszedj mindent, ami esetleg utat talált a padlóra.

8. Fedj le mindent

Most pedig használjuk fel azokat a cseppfedőket és festőszalagot. Ha minden bútorod a szoba közepén van, a takarás könnyű lesz. Megkérhetsz egy barátot, hogy segítsen neked - ha pedig túl magas a bútorhegy, használhatsz létrát vagy székeket, hogy föléjük kerülj. Ha a takarás a helyén van, ragaszd le festőszalaggal, vagy rögtönözz övekkel vagy biztosítótűkkel (ha van vászonból készült ejtőernyőd). Ha azonban végül vászontakarót használ, akkor is legyen alatta valamilyen műanyag, arra az esetre, ha a festék átszivárogna.

De nem a bútorsziget az egyetlen dolog, amit le kell fednie. Az ablakait is meg kell védenie, mégpedig ragasztószalaggal. Ha magabiztosnak érzi magát, akkor csak a festeni kívánt falakhoz legközelebb eső széleket ragaszthatja le. Azonban régi újságpapírt is teríthetsz az ablak azon részeire, amelyeket védeni szeretnél, majd használhatod a festőszalagot.

Végül a padlót is le kell fednie. Én itt egy masszívabb műanyag ponyva mellett döntenék (sőt, a vastagabb műanyag mindig jobb, mint a vékony, mivel újra tudod használni). Csak fektesd a takarót a padlóra, és ragaszd le a széleinél. Vagy darabokban dolgozhat, vagy szerezzen be egy elég nagy ponyvát az egész padlóra, és ragassza körbe.

Ezenkívül, ha vannak szegélylécei - azok a kis fadeszkák a falak alján -, azokat is megvédheti szalaggal. És a konnektorok és a villanykapcsolók fölé is érdemes lesz egy darab szalagot tenni (hacsak nem akarja lefesteni őket). Alapvetően nem akarsz látni semmit, kivéve a falakat, amelyeket festeni fogsz.

9. A falak előkészítése

Most, hogy mindent kitakarítottál és lefedtél, elő kell készítened magukat a falakat. Van egy másik cikkem, amely sokkal részletesebben foglalkozik ezzel. De most beszélhetünk arról, hogy mi a célja a gipszkarton előkészítésének. Egyáltalán mit kell tennie ahhoz, hogy a falak készen álljanak a festésre?

Nos, először is, a falakat a lehető legsimábbra kell simítani. Ez magában foglalja a következőket:

  • A falakon lévő lyukak spaklizása, függetlenül attól, hogy mekkorák. Ha eltávolította a szögeket a falakról, ez segíthet a lyukak elfedésében. Ne feledje, hogy a spakli teljes száradásához egy napra van szükség.
  • 220-as csiszolópapírral vagy csiszolótömbbel egyenesítse ki a fal felületét. Ehhez védőfelszerelésre lesz szüksége. Az internet tele van figyelmeztetésekkel az 1978 előtti, ólomfestékkel ellátott otthonokról. Így tesztelheti, hogy van-e ilyesmi, mielőtt elkezdi a csiszolást.
  • Töröld át a falakat nedves szivaccsal és egy kis mosogatószerrel. Ez eltávolítja a port, és a falak készen állnak a következő lépésre.

10. Alapozás

Az utolsó lépés az új festék felvitele előtt valóban opcionális. Ha azonban azt szeretné, hogy a világos festék a sötét vagy élénk színek fölött is jól látszódjon, akkor nagyszerű alapozóra lesz szüksége. Több alapozó- és festékajánlásom is van az általam linkelt cikkben, így itt nem untatlak a részletekkel.

Szobai előkészítés festékmunkákhoz: Végső gondolatok

Miután a falakat alapoztad, nincs más dolgod, mint nekilátni a festéknek. Hidd el, a falak saját magad festése sokkal könnyebb, mint amilyennek látszik. Sőt, szerintem eléggé pihentető. Ha azonban szeretnél magabiztosabb lenni, mielőtt belevágsz, ajánlom, hogy nézd meg a többi útmutatómat.

Tulajdonképpen én is így kezdtem el festeni a saját falaimat. Az internet tele van hasznos forrásokkal, ha tudod, hogyan találd meg őket. Remélhetőleg ezek az útmutatók hasznosak lesznek valaki másnak is, aki szeretne belevágni a lakberendezésbe.


avatar
Szerző

József szakértő író, aki a lakásfelújítás, -javítás és -építés szakterületére specializálódott. Szenvedélye, hogy részletes, könnyen érthető, alapos és pontos információkkal lássa el olvasóit, hogy másoknak is segítsen sikert elérni a projektjeikben.