Hogyan szárítsuk ki a nedves tűzifát

A pattogó fatűz mindig olyan szép dolog. A melegség érzése, az égő fa illata hívogató és pihentető. Ha van fatüzelésű kályhája vagy kandallója, akkor tűzifa is készen áll a használatra, de ennek a tűzifának a szárazon tartása nem mindig egyszerű.

A nedves tűzifa szárításához a földtől egy sorban kell felhalmozni, megfelelő méretűre kell vágni, és védett helyen kell tartani. A nedves tűzifa szárítása ijesztő feladat lehet, de lehetséges.

Van néhány tipp, amit kipróbálhat, hogy a fa a lehető leggyorsabban megszáradjon. Ebben a cikkben megtudhatja, hogyan száríthatja ki gyorsan a nedves tűzifát a rakásolással, az optimális tárolás érdekében történő megfelelő hasítással és a szellőztetéssel. Azt is megtudhatja, mi történik, ha a tűzifa nedves lesz.

Otthoni tűzifa

Mindenki szeretné, ha a tűzifája készen állna, amikor eljön a tűzgyújtás ideje. Nem előnyös, ha minden alkalommal, amikor tűzifát akarsz venni, el kell menned és meg kell venned azt. Az időjárás változásai miatt fel akarja tölteni a tűzifa készletét, hogy szükség esetén gyorsan és könnyen hozzáférjen.

Az egyik legfrusztrálóbb és legrosszabb dolog, ami a tűzifával történhet, az, amikor teljesen átázik és nedves lesz. Az átázott tűzifa nem csak, hogy nem tud lángra kapni, de egy sor más problémát is okozhat, ami miatt nem akarja majd bevinni az otthonába. A fát megfelelően felhasíthatja, az optimális légáramlás érdekében egymásra rakhatja, vagy levegőn száríthatja a fát.

Rakja a fát megfelelően egymásra az optimális légáramlás érdekében

Először is, a fát a tűzrakáshoz kívánt méretekre akarja felhasítani. Miután az összes fát felhasította a tűzrakáshoz szükséges méretű darabokra, a megfelelő szárítás érdekében egymásra kell halmozni. A tűzifa egymásra halmozása biztosítja, hogy elegendő levegő áramoljon át rajta ahhoz, hogy ne kelljen túlságosan aggódnia a nedvesség miatt, ha bármi történik a fával.

Tűzifa rakásolása a maximális légáramlás érdekében.

A fa egymásra halmozására nincsenek szigorú szabályok. Az általános szabály az, hogy a tűzifát úgy akarja egymásra rakni, hogy a fában optimális legyen a levegő keringése. Ez a módszer általában azt jelenti, hogy réseket hagyunk a fa között. A rések elérésének egyik legjobb módja a függőleges, vízszintes, függőleges típusú egymásra rakás, így a fa minden rétegnél ellentétes irányban van egymásra rakva.

Ne feledje, hogy nem szeretné, ha a fa a talajhoz érne. Egy ponyva vagy még jobb esetben egy raklap lerakása ideális a fa egymásra rakásához. A nedves fa megfelelő száradásához ideális, ha a nedves fát egymásra rakja, egy elég erős platform, amely lehetővé teszi, hogy alulról felfelé áramoljon a levegő. A legjobb, ha ezt előkészíti, vagy más típusú fát használ, amelyen nem képződik kondenzáció, hogy a fa megszáradhasson, és ne ázzon folyamatosan.

Ha a fája a földhöz ér, akkor nyitva hagyja a penészesedés, a fában megtelepedő bogarak és a fa soha nem szárad ki teljesen. Ha a fát kissé a talaj fölé fekteti, elkerülheti, hogy mindenféle kellemetlen dolog történjen vele.

Ha megvan az emelvénye, akkor a fát úgy akarja elkezdeni egymásra rakosgatni, hogy a hasított oldal lefelé nézzen. Ez azért van, hogy a fa külső oldalán lévő kéreg segítsen megvédeni a fát az időjárás viszontagságaitól. Továbbá, ez lehetővé teszi a jobb légáramlást. A fa kérge a fa természetes vízszigetelője.

Miután befejezte a fa rakását, a legjobb, ha megvédi azt. A ponyvával való letakarás népszerű választás, bár hosszabb ideig tart a száradás, mivel a ponyva megakadályozza a levegő hatékony keringését. Egy fészer vagy autóbeálló típusú építmény ideális, mivel lehetővé teszi az optimális légáramlást, miközben védi a fát az elemektől.

Továbbá a ponyva vagy bármilyen más műanyag borítás valószínűleg kondenzációt hoz létre, amely rácsöpög a fára, és nem szárítja meg hatékonyan. A ponyvára helyezhető szerkezet megépítése lehetővé teszi a megfelelő légáramlást, miközben a fát megvédi az elemektől.

Szellőztesse ki a fát a napon

A kiszellőztetési módszer azt jelenti, hogy a fát a talajszintre halmozza, és hagyja, hogy a nap szárítsa ki ön helyett. Ez azt jelenti, hogy egy-két vagy több napos napra van szüksége. Mindig jó ötlet jó előre ellenőrizni az előrejelzést, mielőtt ezzel a módszerrel próbálkozna. A lehető legtöbb napfényt szeretné. Minél naposabb, annál jobb.

Tűzifa szárítása a napon.

A tűzifa kiszellőztetése a rendelkezésre álló helytől függően segíthet felgyorsítani a szárítási folyamatot. Ez a módszer több levegőt és napfényt igényel, mint az egymásra rakás módszer. Sokkal több helyet is igényel, de nagyon hatékony.

  1. Győződjön meg róla, hogy elegendő hely áll rendelkezésre a fa számára. Nem érhet a földhöz, ezért a raklapok kiváló ötletnek bizonyulnak, ha kéznél vannak. A raklap használata optimális légáramlást biztosít anélkül, hogy a fa a földhöz érne.
  2. Helyezze a raklapokra a szárítani kívánt tűzifa rönköket.
  3. Ügyeljen arra, hogy a fák ne érjenek egymáshoz, hogy a levegő szabadon áramolhasson közöttük. Lehet, hogy két vagy három szint magasra lehet őket rakni, de ennél többre nem. Ennek a módszernek a lényege, hogy optimalizálja a légáramlást a gyors száradás érdekében. Minél magasabbra rakja a fát, annál jobban akadályozza a szárítási folyamatot.
  4. Miután a fát kiterítette, a lehető legtovább fedetlenül akarja hagyni.

Amíg az időjárás nem esős vagy csapadékot okozó, addig nyugodtan hagyja a rönköket az elemeknek. Ha azonban esőre van kilátás, akkor le kell takarni őket, vagy egy fészerben kell halmozni őket. Ezt a módszert akkor érdemes alkalmazni, ha közvetlen napfényt jósolnak.

A fa gyors szárítása

A fa szárításának ez a módszere lesz a leggyorsabb, de nem feltétlenül a leghatékonyabb. Ezt a módszert csak akkor érdemes használni, ha tűzre van szüksége, és nem tudja megvárni a fa száradását. Néhány nappal azelőtt, hogy tudja, hogy égetni fogja a fát, be kell vinnie a fát a házba.

A fa behordása a házba.

Íme néhány tipp, amit érdemes figyelembe vennie:

  1. Csak azt hozd el, amit el is fogsz égetni.
  2. Ha a fát hó vagy eső érte, akkor olyan helyre tedd, ahol a víz le tud csöpögni, és nem piszkítja össze az otthonodat.
  3. A fát tegye jól szellőző helyre, például egy nyitott helyiségbe vagy egy szellőzőnyílás közelébe.
  4. Terítse szét, amennyire csak lehet, hogy a meleg levegő otthonában keringjen, így szárítva a fát. Ha van rá ideje, legalább két napig hagyja állni.

Ennél a módszernél ügyeljen arra, hogy a tüzet jó száraz fával és gyújtósokkal indítsa el, mielőtt hozzáadná a száradni behozott rönköket. A lényeg az, hogy bár a rönkök még kissé nedvesek lehetnek, mégis jól fognak égni, ha már ég a tűz.

A félig nedves fa mehet a tűzbe, ha már pattog a tűz. Győződjön meg róla, hogy beállítja a csillapítót, hogy megakadályozza a fa parázslását. A félig nedves fa jobban fog parázslani és több füstöt fog okozni, mint a teljesen száraz fa. A rönkfák csattogó vagy gurgulázó hangokat adhatnak, amikor a felesleges víz elpárolog.

Mi történik, ha a tűzifa nedves?

A nedves tűzifa nem a világ vége, de sok bajt okozhat. A nedvesen hagyott tűzifa penészedhet, ami rossz szagú és nem alkalmas az égetésre. Ezenkívül a nedves tűzifa számos olyan csúszómászó élőlénynek adhat otthont, amelyeket nem szeretne az otthonában, ha behozza.

Szerencsére vannak módszerek, amelyekkel kiszáríthatja tűzifáját, mielőtt a bogarak birodalmává válna. Két fő módja van annak, hogy kiszárítsa a tűzifát, hogy biztonságban tartsa. Ez a két módszer a légszárítás és az egymásra helyezés. A gyorsított módszer a fa beltérbe vitelét jelenti a légszárításhoz, de ez nem előnyös.

Mennyi ideig tart a tűzifa száradása?

A tűzifa szárítása nem egy éjszakai folyamat. Ezért a tűzifa szárítását a lehető leghamarabb el kell kezdenie, hogy biztosan pattogó tüze legyen.

Technikailag, frissen vágva a legtöbb tűzifának akár 12 hónapig is eltarthat, amíg alaposan kiszárad. Bár ez elkeserítőnek tűnhet, mégis fontos tudni, hogy minél hamarabb elkezdhesse a tűzifa előkészítését. Ha elegendő idő áll rendelkezésre a fa megfelelő szárításához, akkor megfelelő tüzet biztosíthat. Ráadásul a füstöt is csökkenti.

Különböző fafajták vannak, amelyeket a tüzeléshez használhat, és mindegyiknek megvan a maga száradási ideje. Ezért egyes faanyagok gyorsabban száradnak, mint mások. Ezek közé a fafajták közé tartozik a kőris, a fenyő és a nyárfa. Ugyanakkor ezek is hajlamosak gyorsabban égni, mivel könnyű fák. Az olyan nehéz fák, mint a tölgy, tovább száradnak és tovább égnek.

Mi történik, ha a tűzifát eső éri?

Ha a megfelelően felhalmozott tűzifát elönti az eső, az frusztráló lehet, mivel az már megszáradt. Még ha van is tető a fája felett, a vízszintes eső vagy a heves felhőszakadás akkor is átnedvesítheti. A legjobb, amit ilyenkor tehet, hogy meleg és szeles időben reménykedik. Ha az esőzés után meleg és szeles idő van, a fa újbóli száradása csak körülbelül két napot vesz igénybe.

Ha az eső folytatódik, akkor a fák egy részét be kell vinni a házba, hogy megszáradjanak, lehetőleg egy már égő tűz közelébe, mivel a meleg levegő segít a fának megszáradni az esőtől. Ez azonban nem mindig kivitelezhető. A beltérben szárított fa nem fog teljesen megszáradni, de még mindig éghet. Készüljön fel arra, hogy ez a fa sokkal több füstöt fog termelni.

A legjobb módja annak, hogy elkerülje a tűzifa esőzését, ha a fát egy olyan szerkezetben tartja, amely elősegíti a levegő áramlását. Egy nagy ablakokkal rendelkező fészer vagy egy autóbeálló elegendő. Ha ez nem lehetséges, akkor rögzítsen egy vízálló ponyvát vagy műanyagot a teljes raklapnyi fa fölé.

Hogyan lehet lerövidíteni a szárítási időt

Van néhány dolog, amivel lerövidítheti a száradási időt. Mivel a tűzifa halmozásának és tárolásának módszerei egyaránt megkövetelik, hogy először felhasítsa azt, tudnia kell, hogyan kell ezt helyesen elvégezni. Íme, hogyan:

  1. Távolítson el minden levágott ágat a fa törzséről, amennyire csak lehet, hogy egy tömör rönköt kapjon. A kisebb ágakat megtarthatja, és kiszáríthatja őket gyújtósnak, hogy segítsen a tűzgyújtásban.
  2. Mérje meg a kandallóját vagy kályháját, hogy tudja, mekkora méretűnek kell lennie a fahasáboknak ahhoz, hogy kényelmesen elférjenek benne anélkül, hogy az oldalához érnének.
  3. Vágja a rönköket annak a területnek a méretére, ahol tüzet fog rakni.
  4. A rönkök után határozza meg, hogy a fa készen áll-e a hasogatásra, vagy várnia kell vele. A zöldfának várnia kell egy kicsit a hasítással.
  5. Hasítsa a rönköket az égetéshez megfelelő méretűre. Nem szeretné, ha a rönkök túl nagyok vagy túl kicsik lennének.

Az ítélet: Három elsődleges módszer létezik a nedves tűzifa szárítására

A tűzifa szárításakor a korábban említett három módszer egyikére szeretne támaszkodni, hogy a fa teljesen készen álljon a tűzrakásra.

  • A rakásolás a legjobb módszer a nagy mennyiségű tűzifa kiszárítására, mivel biztonságban tartja azt az elemektől, amíg óvatos vagy. Jó, ha van egy fészer vagy valamilyen megfelelő tárolóhely a fának, ha nagy mennyiségben rakja fel. Egy legalább három falú, biztonságos tetővel rendelkező fészer vagy porták segít a fát az időjárástól függetlenül szárazon tartani, és a rönkökön szépen átengedi a levegőt.
  • A légszárítás egy másik kiváló módszer, de inkább csak kisebb mennyiségű fa esetében. Ha van elég hely ahhoz, hogy a fát egy vagy két rétegben terítse ki, ez a módszer gyorsabban szárítja, mint a halmozás. Ha úgy helyezi el a rönköket, hogy ne legyenek egymással egy vonalban, az elősegíti a megfelelő száradáshoz szükséges optimális légáramlást.
  • A gyorsszárítás az, amikor a közvetlen jövőben szükséges fát behozza otthonába, és a meleg levegő segítségével a lehető legjobban kiszárítja, mielőtt tűzre tenné. Szüksége lesz néhány száraz fára, hogy a tüzet beindíthassa, mielőtt a félig nedves rönköket a tűzre helyezné. Ez a módszer nem szárítja ki teljesen a fát, de elég száraz ahhoz, hogy használni tudja.

Az egyik legfontosabb dolog, amit a tűzifa szárításakor szem előtt kell tartania, a türelem. A tűzifa teljes kiszáradásához időre van szükség. Bár létezik gyorsszárítási módszer, ezt csak olyan helyzetre tartsa fenn, amikor nincs más választása. A megfelelően szárított fához mindig igyekezzen jó előre előkészíteni a tűzifát.

A tűzifa megfelelő kiszárítása legalább kilenc hónapot vesz igénybe, lehetőleg tizenkét hónapot. Ezért, ha a tél folyamán fával kívánja fűteni otthonát, vagy szórakozásképpen tüzet akar rakni a kandallóban, akkor már tavasszal vagy akár egy évvel korábban hozzá kell látnia a fakitermeléshez.

A légáramlás a megfelelő szárítás kulcsa. Minél nagyobb a légáramlás, annál gyorsabban és jobban száradnak a rönkök. Ezért szeretné biztosítani, hogy bármilyen módszert is használ a fa szárítására, a légáramlást szem előtt tartva tegye. Erre azért is szükség van, hogy a bogarak ne tudjanak otthont teremteni a fában. Nem jó móka, ha a ház tele van rovarokkal, amelyeket tudtán kívül hoztak be a fahordóval.

Emellett a penészes fa elégetése egyáltalán nem kellemes, és bizonyos esetekben veszélyes.

Következtetés

A pattogó tűz egy hideg, nyirkos estén vagy egy havas napon olyan kellemesség, amit nehéz kihagyni. Az égő tűz illata a meghitt érzéssel párosulva teszi a tüzet értékessé. A tűzifa előkészítése azonban időbe telik.

Mivel nem szeretne minden alkalommal már megszárított fát vásárolni, amikor tüzet szeretne gyújtani, csak az a logikus, hogy a nedves fát maga szárítja ki. Ezért tudnia kell, hogyan kell szárítani, hogy hatékonyan tudja használni a tűzben.

A fent felsorolt faszárítási módszerek követése a legjobb módja annak, hogy a tüze kellemes és hangulatos legyen, amikor csak akarja. Azzal, hogy már megszárított fa áll a rendelkezésére, mindig rendelkezni fog a meleg tűz készítményeivel.


avatar
Szerző

József szakértő író, aki a lakásfelújítás, -javítás és -építés szakterületére specializálódott. Szenvedélye, hogy részletes, könnyen érthető, alapos és pontos információkkal lássa el olvasóit, hogy másoknak is segítsen sikert elérni a projektjeikben.