Hogyan távolítsuk el a szilikont a fémfelületekről anélkül, hogy megsérülnénk?

A szilikonokat széles körben használják különböző ipari és fogyasztói termékekben. Azért népszerűek, mert ellenállnak a hőnek, a nedvességnek és az ultraibolya sugárzásnak. Egy idő után azonban előfordulhat, hogy a régi szilikonokat el akarja távolítani.

A szilikon eltávolításához a fémből éles borotvapengére, sörtés kefére, súrolószerre, vízre, törlőkendőre és védőfelszerelésre lesz szüksége. Az éles szerszámok és vegyszerek kezelésénél óvatosnak kell lennie, mert egy apró hiba is sérülést okozhat.

Ez a cikk egyszerű útmutatást ad arról, hogyan távolítsa el a szilikont a fémfelületekről azok károsítása nélkül, milyen eszközökre van szükség, és mit kell megfigyelni a folyamat során.

Tisztítsa meg a felületet

Mielőtt elkezdené a szilikon eltávolítását, mindig győződjön meg arról, hogy tiszta és száraz felülettel rendelkezik. A szilikon eltávolítása fémfelületekről makulátlanul tiszta munkaterületet igényel. Ez segít tisztán látni, hogy mit csinálsz. Emellett lehetővé teszi, hogy a biztonsága veszélyeztetése nélkül használhassa a szerszámait. A tiszta, száraz felület például szoros fogást biztosít a penge vágóéle és a szilikon között, csökkentve ezzel a sérülés esélyét.

Vegyen fel védőfelszerelést

A biztonság az első helyen áll. A szilikon eltávolítása a fémfelületekről éles tárgyak kezelésével jár, amelyek mély vágásokat okozhatnak, ha nem a megfelelő védőfelszereléssel kezeli őket. Szükséged lesz néhány védőkesztyűre, hogy megfoghasd az éles kést vagy borotvát, és elkerüld, hogy megvágd magad.

Ezeknek a kesztyűknek minőségi anyagból kell készülniük, hogy a vegyi anyagok ne juthassanak a bőrödre. Ne feledje, hogy végig viselje ezt az öltözéket, mivel a túl hosszú ideig tartó expozíció káros lehet az egészségére.

Éles pengével kaparjon le annyi szilikont, amennyit csak lehet

Ebben a lépésben annyi szilikont kell lehámoznod, amennyit csak tudsz. Kezdje azzal az oldallal, amelyik a leginkább sérültnek tűnik. Az éles peremmel Öntől elfelé fordítva óvatosan nyomja végig a kést/borotvát a fémfelületen, hogy lehúzza a szilikonréteget. Használjon alacsonyabb szöget a penge számára, hogy elkerülje a fémfelület sima felületének sérülését. Ez egyben megóvja Önt a sérüléstől is.

Súrolja le a területet nejlon súrolószivaccsal vagy sörtés kefével.

A cél az, hogy a lehető legtöbb szilikont távolítsa el a fémfelületről. Az éles borotvával történő lehámozás azonban nem távolítja el az összes szilikont. Néhány darab megreked olyan helyeken, ahová a kés vagy a penge nem fér el. Egy nejlon súrolószer vagy sörtés kefe megteszi a hatását, ha mélyebben súrolja az érintetlen területeket. Ezek a kefék jobbak, mint a fémkefék, mivel csak a szilikont távolítják el anélkül, hogy megkarcolnák a fémfelületet.

Keverje össze a vizet egy súrolóporos tisztítószerrel

A csiszolóporos tisztítószerek hatékonyabbak lehetnek. A legtöbb súrolóporos fugatisztítószer barátságos a fémhez, de keményen viselkedik más anyagokkal, például a bútorozatlan fával szemben. Ha úgy dönt, hogy ezt a kémiai megközelítést használja, a termékek széles választéka áll rendelkezésre.

A legtöbb, előzetes tapasztalattal rendelkező ember a kémiai oldószert választja, mivel a szilikon fugázást nehéz eltávolítani csak borotvával és kefével. Szerencsére számos oldószer létezik, amelyek megkönnyítik a feladatot anélkül, hogy károsítanák a fémfelületet. Ezek közé tartoznak a következők:

  • WD-40
  • Unibond tömítőanyag eltávolító
  • Ecet
  • Izopropil-alkohol

Ezek az oldószerek kisebb molekulákra bontják a szilikon fugát, amelyek tiszta vízzel lemoshatók. Használhat tömítőanyag-eltávolítót is, hogy megkönnyítse a munkát. Vigye fel a keveréket a fugára, és adjon neki néhány percet, hogy felpuhítsa a régi fugát. Ezután öblítse le vízzel.

Győződjön meg róla, hogy az oldószereket teljesen eltávolította a felületről, mielőtt új szilikont alkalmazna. Az olyan termékek, mint a WD-40 reakcióba léphetnek az új szilikonnal, és hatástalanná tehetik azokat.

Súrolja újra és öblítse le vízzel

A nejlon súrolószerrel történő súrolás célja, hogy eltávolítsa a kisebb szilikondarabokat, amelyeket éles borotvával nem lehetett eltávolítani. A másodszori súrolás megszabadít az első körben kihagyott részecskéktől. Az oldószerek és emésztőszerek nem gyakoriak, mert sokan nem tudják, hogyan kell őket megfelelően használni. Ők inkább a fizikai megközelítést választják a szilikon eltávolítására a felületről.

Néhány legfontosabb tanulság

A szilícium az egyik leggyakoribb elem a földkéregben. Az a képessége, hogy komplex polimereket képez, amelyek a legkülönbözőbb felületek molekuláihoz kötődnek, megfelelő tömítőanyaggá teszi. A gyártók különböző formákban állítják elő, például szilikonolajként, zsírként, gumiként és tömítőanyagként. Tömítőanyagként alkalmazva a szilikon megkeményedik, és nehezen eltávolíthatóvá válik.

A szilikon fémfelületekről történő eltávolítása során ne feledje, hogy:

  • A szilikon tömítőanyag idővel elhasználódik. Hosszú használat után elkezd leválni a széleiről. Emellett a helytelen alkalmazás miatt nem látja el hatékonyan a feladatát, távol tartja a vizet, a port, a rovarokat és más tárgyakat. Ezek a tényezők rendszeres cserét tesznek szükségessé, hogy háza biztonságban és károsodástól mentesen maradjon.
  • Ha bármilyen légzőszervi betegségben szenved, a további szövődmények csökkentése érdekében jól szellőző helyiségben kell dolgoznia. A tömítőanyag-eltávolítók a gyártótól függően erős illatú vegyszerek. Mindig biztosítsa a megfelelő légáramlást. Jobb félni, mint megijedni.
  • Ne alkalmazzon túl nagy erőt az éles borotva használatakor. A szilikon kemény lehet, és olyan elérhetetlen helyekre is behatolhat, ahová egyes szerszámok nem jutnak el. Használjon ésszerű erőt, hogy elkerülje a fémfelület külső sérülését.
  • Az emésztőszer/oldószer használatakor ügyeljen az olyan anyagokra, mint a bútorozatlan fa. Ha a fafelületet kiteszi az emésztőanyagnak, csúnya foltot hagyhat maga után, ami további károsodáshoz vezet.

Következtetés

A szilikon eltávolítása olyan barkácsfeladat, amely nem igényel nagyfokú szakmai hozzáértést. A legjobb módszer a szilikon eltávolítására egy fémfelületről az, amely nem okoz további károkat. Egyesek a fizikai módszert részesítik előnyben, míg mások a kémiai eljárást választják, preferenciáktól, tudástól, készségtől, a rendelkezésre álló szerszámoktól és időtől függően. Mindig kövesse a megfelelő eljárást, hogy elkerülje a kudarcokat és a csalódásokat minden lépésnél.

A vegyszerek és az éles szerszámok kezelése fokozott óvatosságot igényel a sérülések elkerülése érdekében, és mindig viselnie kell a védőfelszerelést.


avatar
Szerző

Margit vagyok, egy lakberendezési és design szakíró, aki 4 éve ír magazinokba és online kiadványokba. Célom, hogy segítsek Önnek, hogy szép és otthonos otthont teremtsen minimális erőfeszítéssel és költséggel.