Poliuretán epoxi fölé - biztonságos?

Talán elgondolkodtál azon, hogy jó ötlet-e a poliuretánt és az epoxit keverni. Képes lesz ez a két vegyszer összekapcsolódni? Vannak-e káros reakciók, ha úgy döntesz, hogy poliuretánt teszel az epoxi fölé?

Az epoxi fölé poliuretán kerülhet. A poliuretán egy tömítőanyag, és ragyogóvá teszi a projektet. Győződjön meg azonban arról, hogy az Ön által használt poliuretán típusa - legyen az olaj- vagy vízbázisú - megfelel a projektjének, és képes lesz kötődni a felhasznált anyaghoz. Továbbá ne tegyen epoxit a poliuretán fölé.

Ha többet szeretne megtudni arról, hogy miért érdemes poliuretánt tenni az epoxi fölé, és milyen tulajdonságokkal rendelkeznek ezek a gyanták, olvasson tovább!

Biztonságos-e poliuretánt tenni epoxi fölé?

Biztonságos a poliuretánt epoxi fölé tenni. Az epoxi használata a projekteden biztosítja, hogy az anyag nedvességálló legyen, így védve az anyagot a kopástól. Az epoxi feletti poliuretán bevonat hozzáadása megóvja projektjét az UV-sugaraktól és a karcolásoktól.

Az epoxi egy olyan gyanta, amelyet általában faipari projektekhez használnak. Ez egy robusztus és sokoldalú anyag, amely rendkívül nedvességálló, így tökéletes kültéri használatra.

Különböző anyagok, köztük fémek és műanyagok ragasztására is használják.

A poliuretánnal ellentétben az epoxinak csak egy kész formája van - a tömítőanyagként működő, megszilárdult állapot. A poliuretán azonban sokkal rugalmasabb, mint az epoxi. Keményedés után különböző formákban létezhet, még habokban és gumikban is használják.

A legtöbb ember például úgy dönt, hogy a fapadlóra epoxi fölé poliuretán bevonatot tesz. Az epoxi hozzátapad a fához, és megakadályozza, hogy a nedvesség felszívódása vagy elvesztése miatt a fa méretei megváltozzanak. A hozzáadott poliuretán bevonat megakadályozza a lakk oxidációját a nap UV-sugarainak való kitettség miatt, és meghosszabbítja az epoxi réteg élettartamát.

Ezen kívül a hozzáadott poliuretán bevonat növeli a padlóbevonat rétegszámát, és lehetővé teszi, hogy jobban elnyelje az ütéseket.

Lehet-e vizes bázisú poliuretánt tenni az epoxi fölé?

A vízbázisú poliuretán feltehető epoxi fölé. Azonban fontolja meg, hogy olajbázisú poliuretánt használjon a vízbázisú helyett, amely nem biztos, hogy megfelelően bevonja. A fényes felület érdekében győződjön meg arról, hogy az epoxi megfelelően csiszolva van, mielőtt poliuretánt alkalmazna.

Az epoxi csiszolása szükséges a poliuretán bevonat felvitele előtt, mert ezzel egyidejűleg eltávolítja a tökéletlenségeket, miközben tapadást hoz létre, hogy a poliuretán és az epoxi között kémiai kötések alakulhassanak ki.

A nem megfelelő csiszolási technikák alkalmazása azonban karcolásnyomokat eredményezhet, amelyek láthatóak lesznek a poliuretán bevonaton keresztül, ha az átlátszó.

Ha még nincs csiszolópapírja, fontolja meg, hogy vásároljon nagy szemcseméretű csiszolópapírt, például ezt az Amazonról. Ezek a csiszolópapírlapok megfizethetőek és könnyen használhatóak.

Ne feledje, hogy a csiszoláshoz valószínűleg több különböző szemcseméretű csiszolópapírra lesz szüksége, hogy sima és egyenletes felületet kapjon.

A poliuretán bevonat felvitele előtt először a letisztított epoxiról távolítsd el a pirulást. Ezt némi mosószerrel megteheted. Kerülje a szappan használatát, mivel az olyan viaszokat tartalmaz, amelyek az epoxihoz tapadnak, és zavarják a jó felületet.

Ha aggódik az epoxi tisztasága miatt a poliuretán felvitele után, akkor végezzen egy tesztet néhány vízbázisú poliuretánnal. A nem vízbázisú poliuretánoknak gyakran sárga vagy borostyánszínű árnyalatuk van, ezért fontolja meg a színeződés lehetőségét, mielőtt poliuretánt használna epoxi fölé.

Lehet-e epoxit poliuretán fölé tenni?

Poliuretán fölé kenhetsz epoxit, de ez nem jó ötlet. Mivel az epoxinak nincs UV-ellenállása, gyorsan el fog degenerálódni, miután a lakk fölé tetted. Kifehéredik és gyorsan lepereg. Ráadásul az epoxi vízbázisú poliuretán fölé történő felhordása miatt az megpuhul.

Ezen kívül, ha vízbázisú poliuretán fölé teszel epoxit, akkor különböző problémákkal fogsz szembesülni. A felületen olyan tökéletlenségek fognak kialakulni, mint a halszálkák, és az epoxi nekinyomódhat a poliuretánnak, és gyűrődést okozhat.

Hagyományosan az epoxi kerül előbbre, bármilyen lakkot is szeretnél használni. Ez stabilabb alapot ad a lakknak, mint a projekt anyaga, különösen, ha az fa. Ennek eredményeként végül kevesebb lakkrétegre van szükséged ahhoz, hogy elérd a sokak által kívánt jellegzetes fényes megjelenést.

Ha a lakkot helytelenül vitték fel, vagy lejön, próbálja ki a következőket.

  1. Csiszolja le az anyagot, amíg a lakk le nem jön.
  2. Adj hozzá néhány réteg epoxi lakkot.
  3. Adjuk hozzá ismét a lakkot.

Ha ebben a sorrendben csinálod a dolgokat, az azt is jelenti, hogy kevesebb réteg epoxit kell használnod a kívánt eredmény eléréséhez.

Ha azonban egy teljes egészében poliuretánból épített terméket vásároltál, és valamilyen problémával szembesülsz vele, például egy asztallal vagy padlóburkolattal, akkor érdemes lehet epoxi lakkot használni.

Mielőtt használnád a felületkezelőt, győződj meg róla, hogy a poliuretán teljesen kikeményedett.

Az alábbiakat kell tenned ezekben az esetekben:

  1. Készítsd elő a felületet. Az epoxi hírhedt arról, hogy mindenhez és mindenhez ragad, beleértve a port is. Győződj meg róla, hogy a felület tiszta, és alaposan csiszold le, hogy minden lakkot megtartson.
  1. Ismerje az anyagát. Tudnod kell, hogy az általad használt anyag mennyire tartja meg a hőt. Ha például fát használsz, az jól szigeteli a hőt, ezért nem szabad hűvös epoxit használnod, mivel az tágulásra késztetheti a fát.
  1. Vigye fel az epoxi réteget. Az epoxi bevonatot az alábbi videón bemutatott tekercs és hegy módszerrel kell felvinned.
  1. A következő réteget csak akkor vigye fel, ha az első réteg már ragadós. Bárhol 2-től négy rétegig kell felvinned, hogy biztosítsd a sima felületet.

Végső gondolatok

Az epoxi és a poliuretán nagyon jól kötnek egymáshoz, ezért kombinálhatod őket. Arra azonban ügyelj, hogy a poliuretánt epoxi fölé kend, és ne fordítva.

Mielőtt a teljes felületre felviszed a bevonatot, mindig győződj meg róla, hogy néhány kisebb darabon kipróbáltad. Így, ha a két anyag rosszul reagál a nem megfelelő technika, például a kikeményedési idő vagy a festék jelenléte miatt, könnyen kijavíthatod a hibádat.


avatar
Szerző

Margit vagyok, egy lakberendezési és design szakíró, aki 4 éve ír magazinokba és online kiadványokba. Célom, hogy segítsek Önnek, hogy szép és otthonos otthont teremtsen minimális erőfeszítéssel és költséggel.