Lehet festék fölé poliuretánt tenni?

Amikor dekorálsz és festesz, azt szeretnéd, hogy a lehető legjobb legyen a végeredmény, amikor végeztél. Azonban nem mindenki tudja, hogyan hatnak egymásra a festékek és a befejezőanyagok, például, hogy festékre kenhető-e poliuretán. Megteheted?

Festék fölé lehet poliuretánt tenni, és ez az egyik legjobb elérhető befejezőanyag. Megfelelően alkalmazva egy-két réteg poliuretán lakk vastag, fényes védőréteget képez a frissen festett felületre. Különböző igényekhez különböző típusú poliuretánok állnak rendelkezésre.

Mi az a poliuretán?

A poliuretán egy lakk, amely alapvetően egy gyantaoldat, amelyet fára vagy fémre alkalmazol, hogy kemény, fényes és átlátszó védőréteget adj neki. A lakk nagyon hasznos, hogy "rögzítse" a friss festékréteg megjelenését, és tartós rögzítést hozzon létre.

Sok fapadlót lakkozással vonnak be, hogy megóvják felületüket a súrlódáson alapuló kopástól, akárcsak a bútordarabokat - különösen a régiségeket. A lakkozás az egyik legjobb módja az antik tárgyak vagy bútorok megőrzésének.

Különböző igényekhez vagy preferenciákhoz különböző típusú poliuretán lakkok léteznek.

Olajbázisú vs. vízbázisú poliuretán lakkok

Léteznek olaj- vagy oldószeralapú poliuretán lakkok, amelyeket általában fapadlók vagy bútorok felületkezeléséhez használnak. A vízbázisú lakkok is egyre elterjedtebbek, de a két típusnak megvannak a maga kompromisszumai, amelyeket mérlegelnie kell, mielőtt eldönti, melyiket használja.

Olaj alapú előnyök és hátrányok

Előnyök
  • Alkalmazáskor borostyánszínű árnyalatot hagy maga után
  • Alig 2 réteg szükséges a befejezéshez
  • Jellemzően olcsóbb, mint a vízbázisúak
  • Jobban bírja a hőt, mint a vízbázisú
  • Tömegének 50%-a szilárd anyag, ami nagyon nagy tartósságot biztosít.
  • Akár 10 évig is eltarthat
Hátrányok
  • Nagyon erős szag a mérgező, gyúlékony vegyszerek miatt.
  • Ugyanilyen mérgező vegyszereket igényel a takarításhoz
  • Jelentősen hosszabb időre van szükség a befejezéshez a vizes bázisúakhoz képest.
  • A borostyánsárga fény nem kívánatos lehet a fa természetes színétől függően.

Vízbázisú előnyök és hátrányok

Előnyök
  • Gyorsabban szárad, mint az olajbázisú (2 óra az 5 órával szemben), így egy nap alatt több réteget is felvihetsz.
  • Tisztább réteget hagy maga után, mint az olajbázisú, ami tökéletes a természetes megjelenéshez.
  • Könnyen tisztítható vízzel
Hátrányok
  • Jellemzően drágább, mint az olajbázisúak (akár kétszeres áron)
  • 2 évente újra kell festeni, szemben az olajalapú 10 évvel.
  • Nagyobb valószínűséggel repedezik a hő és az UV-sugarak hatására.
  • A tiszta megjelenés miatt egyes felületek "hidegnek" tűnhetnek.

Poliuretán fényesedés szintek

Érdemes megfontolni, hogy mennyire legyen fényes vagy csillogó a végeredmény, legyen az visszafogott vagy nagyfokú csillogás. A különböző típusú poliuretánok különböző fényességgel vagy csillogással rendelkeznek, ezért ismernie kell a köztük lévő különbségeket, hogy a megfelelő terméket választhassa a munkához.

A poliuretán különböző csillogástípusai a következők:

  • A magasfényű poliuretán a legcsillogóbb és legcsillogóbb típus. Remekül kiemeli a darabokat, de a hibákat és hiányosságokat is felnagyítja.
  • A matt vagy sima poliuretán éppen az ellenkezője, megőrzi és védi a felületet anélkül, hogy felhívná a figyelmet a lakkbevonatra.
  • A félfényes és fényes egy közepes opció, amely mérsékelt csillogást biztosít az első két opció között.
  • A szatén poliuretán alacsony fényvisszaverő képességgel rendelkezik, de segít megvédeni a kisebb karcolásoktól és karcolásoktól.

Lehet-e poliuretánt festék fölé tenni?

A poliuretán kiemeli a festék színét, emellett egy védőréteget ad, amely ellenáll a karcolásoknak, kopásoknak és egyéb kopásoknak. A karcolások szinte elkerülhetetlenek, különösen az olajalapú poliuretánnal, de a legtöbb jó poliuretán lakk segít megelőzni a legrosszabbat.

Szüksége van festékre a poliuretán felviteléhez?

A poliuretán lakkot természetes fára is használhatod ugyanolyan nagyszerű eredménnyel, így nem kell festéket alkalmaznod. A juharfának nagyszerű természetes színe van, amelynek nagy hasznát veszi a tiszta, vízbázisú poliuretán lakk, míg más fafajták, például a tölgy esetében sokan az olajbázisú lakkozást választják. Végső soron a személyes preferencián múlik, hogy élvezik-e az olajbázisú lakk által adott borostyánszínű árnyalatot.

Akárcsak a festéklakk használatakor, a padló felületét is segít, ha finom, 120-as szemcseméretű csiszolópapírral felcsiszolod. Így a lakk nagyobb eséllyel tud egyenletesen felhordódni a teljes felületen.

Mire használható a poliuretán?

A poliuretán lakkot elsősorban fafelületeken használják, mivel képes megőrizni akár a festett fa, akár a természetes fa színét anélkül, hogy károsítaná azt. Sokan azonban nem tudják, hogy a poliuretán számos más anyagtípuson is használható.

Néhány ezek közül az anyagok közül:

  • Fém
  • Műanyag

Hogyan kell a poliuretánt festékre felvinni

A poliuretán lakk vagy átlátszó rétegként való alkalmazása nem bonyolult, és az előnyök nyilvánvalóak - egy fényes, védő réteg, amely kiemeli a felületet.

Az anyag felhordása kissé időigényes lehet, de a fáradozás a végeredményt tekintve megéri.

1. Válassza ki a megfelelő poliuretánt

Ez nagyban függ attól, hogy mit szeretne a végeredménytől. Ha csak ideiglenes védelmet szeretne, alacsony fényességgel, akkor egy sima vagy matt vízbázisú poliuretán lehet az Ön számára. Másrészt egy magasfényű olajalapú poliuretán megvédi és feldobja a kemény tölgyfa padlót. Nem számít, milyen igényekre van szükség, a poliuretánnak van egy olyan formája, amely készen áll arra, hogy megfeleljen ezeknek.

2. Csiszolj, csiszolj, csiszolj!

Finom, 120-as szemcseméretű csiszolópapírral csiszold fel a felületet, ahová a poliuretánt szeretnéd felvinni. Ennek fő célja, hogy eltávolítson mindenféle már meglévő felületkezelést, például lakkot. Ha a fa újabb, hasznos lehet egy kis durva csiszolás 80-as csiszolópapírral. A felület csiszolása után egy újabb, finomabb, 180-as csiszolópapírral történő csiszolás segíthet a megtapadt homokszemcsék és egyéb hibák eltávolításában.

Ha a csiszolás kielégítő volt, fújja le, és győződjön meg róla, hogy a felülete mentes a homoktól és a portól. Most már készen áll az első réteg poliuretánra!

Mellékesen megjegyezném, hogy technikailag lehetséges a poliuretán és más bevonatok felvitele csiszolás nélkül is, de a legjobb eredményt akkor kapod, ha előtte lecsiszolod a felületet, és sokkal tovább is tartanak.

3. Vigye fel az első réteget

A felhordás technikája és felszerelése a felülettől függ, de az első lépés, hogy a poliuretán dobozokat mindig keverd és ne rázd fel. A rázás levegőt juttat a keverékbe, ami a légbuborékok problémáját okozza az alkalmazásban, ami egyenetlenné teszi a bevonatot.

A sík padlót puha nejlonkefével vagy hengerrel kell felhordani, míg az ívelt felületeket, például a bútorokat poliuretánba mártott rongy segítségével lehet bevonni. Az ívelt felületek ecsettel történő próbálkozása nagyobb valószínűséggel fog egyenetlen és csöpögő felületet eredményezni.

A nehezen hozzáférhető területeken az aeroszolos poliuretán istenáldása! Egyszerűen rázza fel a kannát, és fújja be 15,24-30,48 cm távolságra a bevonandó területtől.

4. Csiszolja újra!

Mivel senki sem tökéletes a poliuretán felvitelében, az első rétegben lesznek durva foltok. Ez rendben van, és nem szabad stresszelned miattuk - ezért fogod újra csiszolni! A megszáradt első réteg egyenetlen és csöpögő területeit le kell csiszolni, mielőtt a második réteget felviszed. Ha ezekre az érdes területekre viszel fel egy második réteget, az csak kiemeli a hibákat.

5. Öblítés és ismétlés

A vizes bázisú poliuretán akár 4 réteget is igényelhet, mielőtt a felület valóban elkészül, míg az olajbázisú poliuretán esetében akár 2 réteggel is megúszhatja. A legfontosabb dolog, amire az egész folyamat során figyelnie kell, hogy tisztában legyen a tökéletlenségekkel, és hajlandó legyen lecsiszolni őket egy újabb réteghez.

Poliuretán alternatívák

Ha a poliuretán nem felel meg az Ön igényeinek egy felület befejezéséhez, rengeteg alternatíva közül választhat. Vannak, akiknek nem tetszik a poliuretán lakk kinézete, míg mások a környezetvédelem miatt választanak más lehetőségeket; a poliuretán egy szintetikus vegyület. A lakkból, a sellakból és még sok másból is vannak olyan természetes termékek, amelyek a poliuretánhoz hasonló eredményt produkálnak.

Lakk

A lakk egy olyan termék, amely oldószeres oldatban felfüggesztett tiszta nitrocellulózt használ. Száradás után a lakk fényes és átlátszó védőréteggé válik. A lakk, mint befejezőanyag különösen arról ismert, hogy száradás után kristálytiszta. Ez hasznos lehet, ha egy adott színt úgy akarunk megőrizni, ahogy van, anélkül, hogy árnyalattal megváltoztatnánk, de nem olyan erős, mint a sellak vagy a poliuretán.

Shellac

A sellak a lakkhoz hasonló, de természetesebb, mivel nem használ oldószereket. A sellakot ragyogó fényesség előállítására használják, és valójában ezért olyan fényes a Skittles! A sellak többféle színben kapható, így hasznos lehet a felület jellemzőinek megváltoztatására. Az a tény, hogy a sellak nem használ oldószereket, a környezettudatosak számára is előnyös. A sellak keményebb, mint a lakk, de kevésbé tartós, mint a poliuretán.

Lakk

A lakkot gyakran használják gyűjtőfogalomként a fényezőanyagokra, de maga a lakk oldószerekből, olajból és alkidgyantából készül. A lakkhoz hasonlóan az oldószerek a felhordás után elpárolognak, a hátrahagyott réteg pedig megkeményedik és vízállóvá válik. A lakk manapság már kissé elavult, de hasznos a víznek kitett területeken, például a fedélzeteken.

Végső gondolatok

A poliuretán nagyszerű termék a fa, különösen a padló és a bútorok befejezéséhez és tömítéséhez. Bár van némi különbség az olaj- és a vízbázisú választék között, a poliuretán egyszerűen alkalmazható saját maga, és nagyszerű eredményeket biztosít, amelyek révén a festék vadonatújnak és frissnek tűnik.


avatar
Szerző

Margit vagyok, egy lakberendezési és design szakíró, aki 4 éve ír magazinokba és online kiadványokba. Célom, hogy segítsek Önnek, hogy szép és otthonos otthont teremtsen minimális erőfeszítéssel és költséggel.