Hogyan kell festeni a linóleumpadlót

A linóleum sok évtizeden át népszerű padlóburkolat volt, de manapság már nem annyira elterjedt. Sajnos, akiknek megmarad, kénytelenek eltávolítani vagy átfesteni. Vannak viták arról, hogy biztonságos-e, vagy egyáltalán lehetséges-e a linóleumra festeni, de a megfelelő helyen jársz, hogy megtudd az igazságot.

A linóleumpadlót le lehet festeni, ha lecsiszolod és fénytelenítőszert adsz hozzá. Miután a felületet strukturálták és lecsupaszították, festeni lehet. A festék a linóleum durva, porózus felső szintjéhez tapad, így bármilyen mintát és színt készíthet, amit csak akar.

Ezen a bejegyzésen keresztül a következő információkat is megtudhatja a linóleum festéséről:

  • Lépésről-lépésre történő útmutató a linóleumpadló festéséhez
  • A közvetlenül a linóleumra történő festéssel kapcsolatos különböző problémák
  • Hogyan tisztíthatja és karbantarthatja az újonnan festett padlót
  • Hogyan készítsünk barkácsolt tisztítószert

Hogyan kell festeni egy linóleumpadlót

A csupasz linóleumnak általában elég sok időbe telik, mire elfogadja a festéket. Ha közvetlenül a kezelt linóleum tetejére festesz, nagy az esélye, hogy a festék azonnal lecsúszik róla. Nem túl nehéz azonban eltávolítani a réteget, ha követi az alábbi lépéseket.

Így festheted le a linóleumpadlót:

  1. Csiszolószerszámmal távolítsd el a linóleum felső rétegét. Állítólag 120-as szemcseméretű csiszolópapírt kell használnod. Ez elég finom ahhoz, hogy szépen nézzen ki a festék alatt, de elég sűrű ahhoz, hogy elegendő fényt távolítson el, mielőtt a második lépésre ugrana.
  2. Ezután használjon fénytelenítőt, például a . Öntse a padlóra, törölje körbe egy régi inggel vagy egy felmosóval, és hagyja, hogy beszívja a padlót. Az oldat eltávolítja a linóleumról a felső réteget, és megnyitja azt a festéshez. A felmosórongyot nem fogja tudni újra használni, mivel kiszakítja a szálakat, ezért válasszon egy régi felmosófejet.
  3. Vigyen fel festőszalagot a padló szélei köré (Scotch festőszalag). A díszlécet le kell takarni, hogy megvédje a használt festéktől. Győződjön meg róla, hogy a szalagot teljesen leveszi a padlóról, így nem maradnak véletlenszerű foltok ki. Emellett hagyja, hogy a szalag átfedje egymást.
  4. Használjon egy kis ecsetet, és fesse le a padló széleit. Inkább ecsetet használjon, mint hengerrel, mert így sokkal pontosabb. Miután alaposan megfestette a padló széleit, ismételje meg ezt a lépést, hogy vastag réteget hozzon létre.
  5. Végül egy hengerrel fesse le a padló többi részét. Kezdje balról jobbra, ügyelve arra, hogy sehol ne legyen átfedés a linóleumon. Miután az egész padlót befedte festékkel, hagyja megszáradni, és gördítsen le egy újabb réteget.

Ennyi az egész! A padlót egyedi mintákhoz sablonokkal is kiegészítheted, vagy meghagyhatod egyszínűnek. Győződjön meg róla, hogy nem hagyja ki vagy nem sieti el egyik lépést sem, mivel mindegyik nagyon szükséges.

Ha aggódik a linóleumpadló festésével járó esetleges hibák vagy kockázatok miatt, folytassa a következő résznél.

Mik a kockázatok?

A linóleumpadlóra festeni könnyebb, mint azt a legtöbben gondolják, de bizonyos esetekben mégsem ez a legjobb választás. Például, ha a padló régi és repedezett, akkor néhány hét alatt visszautasítja a festéket, vagy lepereg róla a festék.

Tekintsünk át egy maroknyi kockázatot és problémát a linóleum festésével kapcsolatban:

  • Ha csiszolás és fénytelenítés nélkül fest linóleumra, az szörnyen fog kinézni. A festék alatt látni fogja a linóleum mintázatát. Lehet, hogy mindkét esetben alapozót kell használnia, de fontos, hogy kövesse a festékdoboz utasításait. Olyan festék használata, amelyhez nem kell alapozó, a legjobb megoldás.
  • Ha elfelejted lecsupaszítani a linóleum felső rétegét, akkor az sem fogja megtartani a festéket. Rosszul néz ki, ahogy fentebb említettük, de nem is lesz elég porózus ahhoz, hogy felszívja vagy megtartsa a festéket. A festett padlón mindenütt zúzódásokat, karcolásokat és egyéb problémákat fog észrevenni.
  • Bár ez nem mindig probléma, de biztosnak kell lennie abban, hogy a padlók linóleumból készültek. A vinil, a puhafa és sok más anyag néha úgy néz ki, mint a linóleum. Ezeket azonban másképp kell kezelni. A fenti utasítások követése problémásnak bizonyulhat, ha a padló nem linóleumból készült.
  • Amikor a csiszolószerszámot használja, csíkokban, oszlopokban vagy sorokban haladjon. A cél az, hogy a csiszológép ne menjen át kétszer ugyanazon a területen. Ez nem javíthatatlan, de ha egy extra csiszolt rész van egy olyan rész mellett, amelyet nem csiszoltak le, az borzalmasan nézhet ki a festés.
  • Hagyja megszáradni a festéket, mielőtt a második réteggel kezdené. Ha nem hagysz elég időt a festékrétegek között, akkor a festék elkenődik és örvényeket hoz létre. Ami a dolgot illeti, hagyja a második festékréteget 24 órán át száradni, mielőtt szőnyegeket adna hozzá, vagy túl nagy lábforgalmat engedne meg.

Amint láthatja, a linóleumpadló festésével járó néhány kockázat minimális és könnyen elkerülhető. A padlók rendszeres tisztításával a padlók mindig úgy fognak kinézni, mintha újak lennének. Ha a biztonságos oldalon szeretne maradni, egyszerűen kövesse az előző szakaszban található útmutatót.

Hogyan kell fenntartani a festett linóleumot

Bár festett, a padlót úgy kell ápolnod, mintha még mindig linóleum lenne. A durva vegyszerek komoly problémákat okozhatnak, ezért nem szabad fehérítőt vagy savas oldatokat használni.

Kövesse ezeket a javaslatokat a festett linóleumpadló karbantartásához:

  • A linóleumpadló karbantartásának első lépése ugyanaz, mint a legtöbb más padlóé; Rendszeresen fel kell söpörnie. A háziállatok szőrének, a törmeléknek, a pornak és bármi másnak a padlón való eltávolítása nagyon hosszú időre megnövelheti a padló élettartamát.
  • Ezzel kapcsolatban, távolítsa el a kiömlött folyadékokat, amint azok megtörténnek. A ragadós gyümölcslevek, az olvadt ételek és más piszkos kiömlések károsíthatják az alatta lévő festéket és linóleumot. Emellett a fénytelenítés és a csiszolás okozta porózusságba is beszívódnak. Bármi savas anyag egyenesen átrághatja a festéket.
  • A kemény foltok tisztításához használjon meleg víz, mosogatószer és fehér ecet keverékét. Ahogy a felső javaslatban olvasta, a kemény vegyszerek károsítják a linóleumot. Keverje össze ezeket az összetevőket egy vödörben, és az oldatot puha szivaccsal vagy felmosóval vigye fel.
  • Az is ajánlott, hogy hetente egyszer porszívózza ki a padlót. Az időnkénti porszívózás megragadja azokat a törmelékdarabokat, amelyeket nem kapott el a seprűvel. Ha nincs porszívója, fontolja meg egy mikroszálas kendő használatát a munka elvégzéséhez.
  • Végezetül vegye figyelembe, hogy a festés utáni első néhány hónapban előfordulhat, hogy a padló egyes részeit újrafényeznie kell. Akár kihagyott egy foltot, akár a nagy lábforgalom lazította meg a friss festéket, van rá esély, hogy elő kell vennie a hengert, és új festékkel kell foltoznia a padlót.

Következtetés

A linóleumpadló festése költséghatékony és sokkal kevésbé időigényes, mint vadonatúj padlóburkolat vásárlása. A munkát egy délután alatt elvégezheti, ahelyett, hogy szakembereket bérelne fel, hogy néhány héten keresztül demózzák a helyiséget.

A festett linóleumpadló karbantartása lehetővé teszi, hogy hosszú ideig olyan maradjon, mintha új lenne. Elég tartósak, ezért a linóleum még mindig megtalálható a több mint három évtizeddel ezelőtt épült házakban. Miért ne spórolhatna pénzt az újrafelhasználásukkal, és miért ne használhatná ki mégis a hosszú élettartamukat?

Lehet, hogy megpróbálja modernizálni a házát, megjavítani a régi padlóburkolatot, vagy egy kicsit megváltoztatni a dolgokat. Bármi legyen is az indoka, tudassa, hogy a linóleumpadlót csiszolás és fénytelenítés után lefestheti.


avatar
Szerző

Margit vagyok, egy lakberendezési és design szakíró, aki 4 éve ír magazinokba és online kiadványokba. Célom, hogy segítsek Önnek, hogy szép és otthonos otthont teremtsen minimális erőfeszítéssel és költséggel.