Nedves fa kontra érlelt fa: Amit tudnod kell
Azon gondolkodik, hogy száraz vagy érlelt fa helyett nedves fával töltse fel a fakazalát? Valószínűleg azon tűnődik, hogy miért olcsóbb és könnyebben elérhető a nedves fa. Természetesen gyanakszik, és tudni szeretné, hogy van-e valami csapda.
Nedves fát is elégethet, de ez kevésbé hatékony, mint az érlelt fa elégetése. Ennek oka, hogy a nedves fának jelentős a víztartalma. Amikor meggyújtják, a keletkező energia ezt a vizet égeti el ahelyett, hogy hőt termelne. A nedves fa emellett túlzott füstöt és kreozotlerakódásokat is termel.
A nedves fa vásárlásának pénzkímélő ötlete most már nem hangzik olyan jól. De valószínűleg elgondolkodik azon, hogy mennyire lehet rossz. Nos, ezt az alábbiakban megtudhatja.
Nedves vs. érlelt fa: mi a különbség?
Először is, értsük meg, miről beszélünk, és nézzük meg a különbséget a nedves fa és az érlelt fa között.
A fafajtól függően a fák jelentős mennyiségű vizet tartalmaznak, ami meghaladja a száraz tömegüket. A víztartalom az, ami az élő vagy nemrég kivágott fából származó fát nedves fává teszi.
Miután kivágtuk és felhasítottuk a rönköt a fából, a levegőnek való kitettség elindítja a száradási folyamatot. A vízveszteség csökkenti a fa tömegét és zsugorodik. Ha a víztartalom 20% vagy annál kevesebb, akkor ez a faanyag érett fa.
Tehát a víztartalom az, ami megkülönbözteti a nedves fát az érlelt fától. Összefoglalva, az érlelt fa szárítási folyamaton ment keresztül, amelynek során a víz nagy részét eltávolították.
Ez a faanyagszárítási folyamat hónapokig is eltarthat, ha természetes úton történik. Ha saját maga szeretné kiszárítani a tűzifát, az alábbi videó segíthet:
A gyorsabb folyamat a kemencében történő szárítás, amely néhány napot is igénybe vehet.
Még ha érlelt fát is vásárol, mindig ellenőrizze a víztartalmát. Ez könnyen elvégezhető egy nedvességmérővel. Ez például olcsó és könnyen használható.
A videón látható bemutató bizonyítja, hogy mennyire egyszerű a nedvességmérő használata:
Akár természetes úton szárítja a fát, akár kemencében szárított fát vásárol, megértheti, hogy miért drágább a fát érlelni, mint a nedves fát.
Bár a nedves fa égni fog, az égetéssel kapcsolatos probléma a víztartalom miatt van. Nézzük most ezeket a problémákat.
A nedves fa égés közben túlzott füstöt termel.
Meglátja, hogy a nedves fát is meggyújthatja, bár ez időbe telhet. De az igazi problémák akkor merülnek fel, amikor már ég. Sok sűrű füstöt fog termelni, lényegesen többet, mintha száraz fát égetne.
A füst PM2,5 részecskéket tartalmaz, amelyek tüdőkárosodást okozhatnak. Így a tűz által termelt füst túlzott mennyiségben környezeti és egészségügyi kockázattá válik. Az országok kezdenek odafigyelni. Angliában például 2021-től korlátozni fogják a nedves fa tüzelőanyagként való felhasználását.
Az alábbi videón látható, hogyan szivárog vissza a helyiségbe a nedves fa elégetésekor keletkező füst a fatüzelésű kályhában. Nem kell sok ahhoz, hogy elképzeljük, milyen rossz lenne, ha nedves fát égetnénk otthonunkban egy nyitott kandallóban.
A nedves fa kevesebb hőt termel, mint az érlelt fa.
Mint fentebb már említettük, a nedves fának magas a nedvességtartalma. Amikor meggyújtjuk, a termelt energia nagy része a víztartalom felforralásával megy el. Következésképpen kevesebb energia alakul át hővé. Ez a videó jól szemlélteti ezt a tényt:
Tehát a nedves fa elégetése kevésbé hatékony, mint a szezonált fa égetése. Akkor tudja, hogy a fája nedves, ha égetéskor sistergő és csöpög, ahogy ez a videón is látható:
Bár a nedves fa nehezebb, mint az érlelt fa, ami azt a benyomást kelti, hogy a nedves fának több tartalma van, ez ne tévesszen meg senkit. A súlyt a nedvességtartalom adja.
Ennek az a következménye, hogy a nedves fa kevésbé hatékonyan ég, mint az érlelt fa. Tehát a nedves fát lehet, hogy olcsóbb megvásárolni, de ez hamis gazdaságosság.
A nedves fából származó hő kisebb, mint az érlelt fából származó hő, Így valószínűleg gyakrabban kell majd feltöltenie a tüzet, mintha érlelt fát égetne.
A nedves fa égetése kreozot-felhalmozódást okoz.
Amikor érlelt fát éget, a fában lévő olajok illékony, szénben gazdag gázokká párolognak el. Ezek a gázok keverednek és reakcióba lépnek a füstben lévő gázokkal és az oxigénnel, és égés közben még több hőt termelnek. Pontosan ezt szeretné a tűztől.
Az érlelt fával táplált tűz hőmérséklete elérheti a 662,78 °C-ot vagy annál is magasabb hőmérsékletet. Ilyen hőfok mellett a melléktermékek felemelkedhetnek, és a kéményen vagy a füstcsövön keresztül távozhatnak.
Mint látta, a nedves fa elégetése kevesebb hőt termel, mivel a felesleges nedvesség kiforralására energiát pazarol. Így nem áll rendelkezésre elegendő hő a szénben gazdag gázok elégetéséhez.
Ahelyett, hogy égésükkel több hőt termelnének, ezek a gázok a nedves fa elégetésekor keletkező füstben felszállnak a kéménybe. Ez a gáz-füst keverék mindössze 100,00 °C , a víz forráspontja.
Ahogy a füst felfelé halad a kéményben, lehűti a kéményt. Mivel a hőmérséklet 121,11°C alatt van, a füstben lévő gázok ahelyett, hogy a kéményen keresztül távoznának, kreozittá kondenzálódnak.
Idővel ez a kondenzátum megszilárdul, és kellemetlen, ragadós kreozotmaradványt képez a kémény belső falán. De ez nem csak egy szörnyű rendetlenség. A kreozot rendkívül gyúlékony. Kéménytüzet okozhat, ha hagyjuk, hogy felhalmozódjon.
Még ha sikerül is elkerülni a kéménytüzet, a felgyülemlett kreozot maró vegyületeket tartalmaz, amelyek károsíthatják a kéményt vagy a füstcsövet. Ezért létfontosságú az eltávolítása, és ez sokba fog kerülni Önnek.
Következtetés
Tehát, bár égethet nedves fát, valószínűleg jól át kell gondolnia, mielőtt ezt megteszi. Összefoglaljuk, hogy miért:
- A nedves fa égetéséből származó füst tüdőkárosító szennyezőanyagokat tartalmaz. Ez a nedves fát, mint tüzelőanyagot környezeti és egészségügyi kockázattá teszi.
- A nedves fa kevesebb hőt termel, ezért kevésbé hatékony, mint a szezonális fa elégetése. Bár a megvásárlása kevesebbe kerülhet, valószínűleg többet kell belőle felhasználni a kívánt hőfok eléréséhez.
- A nedves fa által termelt alacsonyabb hőmérséklet kreozotlerakódást okoz a kéményben. A kreozotlerakódás tűzveszélyes és károsítja a kéményét.
A fatüzelésnek nem szabad füstölnie. Ha füstöl, akkor valószínűleg nedves fát éget, ami minden problémával járhat.