Lehet-e gránit munkalapokat rétegelt lemez nélkül telepíteni?
Furcsának tűnik, hogy a kőlapokat vékony falemezekkel kell alátámasztani, de sok esetben ez igaz! Míg a gránit meghajlásához nagy erőre van szükség, addig a gránitnak csak egy kicsit kell meghajolnia ahhoz, hogy repedések kezdjenek kialakulni. De lehet-e gránit munkalapokat rétegelt lemez nélkül beépíteni?
Gránit munkalapokat rétegelt lemez nélkül csak akkor lehet beépíteni, ha a gránit legalább 3 cm vastag. A 2 cm vastag gránithoz 1,91 cm vastag rétegelt lemez aljzatra lesz szükség a megtámasztáshoz. A 3 cm-es vastagsághoz bizonyos helyeken, például a mosogatógép résénél, rétegelt lemez aljzatra van szükség. A 3 cm-es, 3,8 cm-es vagy annál kisebb túlnyúlásokhoz nem kell alátámasztás.
Most, hogy már van egy alapvető elképzelésünk arról, hogy mikor van vagy nincs szükség rétegelt lemezre a gránit munkalapok alátámasztásához, itt az ideje, hogy belemerüljünk a konkrétumokba. Ebben a cikkben azt fogjuk megvizsgálni, hogy mikor van szükség rétegelt lemezre, hogyan kell mérni és beépíteni, és mikor kell alátámasztani a gránit túlnyúlásokat.
Miért használjunk fát a kő alátámasztására?
Nagyon ellentmondásosnak tűnik (elnézést a szóviccért), ha azt gondoljuk, hogy egy vékony falemez bármi különbséget tehet egy kőlap szilárdságában. A rétegelt lemez azonban meglepően tartós anyag, a gránit pedig valójában törékeny, ha a födém elég vékony. Egy másik ok a rétegelt lemez használatára az, hogy meglehetősen olcsó, különösen a tömör keményfához képest. A fa használata a kő alátámasztására tehát mégsem olyan őrültség.
Ha 3 cm-es lapokat használ, akkor több követ kell használnia, és össze kell illesztenie őket, ami csúnya varratokat hagyhat maga után, ha helytelenül végzi. A 2 cm-es táblák azonban sokkal nagyobbak lehetnek anélkül, hogy több kőre lenne szükségük, mivel a súlyuk miatt sokkal könnyebb szállítani és beépíteni őket.
Ez azt jelenti, hogy bár a 2 cm-es gránithoz rétegelt lemezből készült felsőlapokat kell telepítenie, de egy sima és varratmentes munkalapot is kap.
Tényleg az 1 cm jelenti a különbséget?
Igen, valóban így van. Lehet, hogy nem tűnik soknak, de 1 cm-rel több gránit sokat tesz a födém szerkezeti integritása érdekében. Sem egy 2 cm-es, sem egy 3 cm-es gránitlap nem valószínű, hogy eltörik, de egy nem alátámasztott 2 cm-es gránitlap eltörhet, ha egyszerre túl nagy súlyt vesz fel. Tekintettel a gránit árára, jobb, ha az óvatosság oldalára téved, és megbizonyosodik arról, hogy a gránit addig tart, amíg szüksége van rá.
Túlnyúlások és rések
Ez az a pont, ahol a dolgok egy kicsit bonyolulttá válnak. Sok munkalapon van egy rés, ahová a mosogatógép kerül, vagy egy olyan hely, amelyet íróasztalként használhatsz, ahol van egy rés a lábad számára. Ha 2 cm-es gránitot használ, akkor a rések fölé minden bizonnyal rétegelt lemezt kell tennie, különben a pult tetejének eltörését kockáztatja.
Ha 3 cm-es gránitot használ, akkor valószínűleg megúszhatja egy dróthálóval, hogy megtámassza a födémet, de a rétegelt lemez még mindig a biztonságosabb megoldás.
Sok munkalapnak van túlnyúlása, ami azt jelenti, hogy tovább nyúlik ki, mint az alatta lévő szekrények széle. Mint fentebb említettük, ha 3 cm-es lapokat használ, akkor nem kell alátámasztania a 3,8 cm-es vagy annál kisebb túlnyúlást. Ha nagyobb túlnyúlást szeretne, például egy bárpult tetejéhez, akkor a munkalap kialakításánál további támasztékokat kell figyelembe vennie.
Íme néhány gyakori, gránit munkalapoknál használt támasztéktípus:
Corbels
A corbel egy olyan támasz, amelynek hátsó része függőlegesen rögzül a falhoz vagy szekrényhez, a teteje pedig támasztékként szolgál, amelyre más tárgyakat támaszthat. Hasonlóak az L alakú konzolokhoz, de szilárd 3D-s tárgyként készülnek, amelyeket úgy terveztek, hogy láthatóak legyenek. A konzolokkal ellentétben úgy tervezték őket, hogy esztétikailag is vonzóak és funkcionálisak legyenek.
A konzolok nagyszerű módja a bárpult túlnyúlásának alátámasztására, mivel a konzolok között helyet hagyhat a lábainak.
Pólusok
Eléggé magától értetődő. A pólusok egyenesen a padlóból jönnek felfelé, és a pultlap alját támasztják alá. Ezek jó ötletnek bizonyulnak, ha nagy túlnyúlást tervezel, de meg kell említeni, hogy a túlnyúláshoz is ajánlott valamilyen alátét, legyen az drótháló vagy rétegelt lemez. Itt is jobb az óvatosság és az 1,91 cm-es gránit, jó ötlet rétegelt lemezt beépíteni alá, majd valamilyen ügyes laminálással elrejteni.
Költségek
Az utolsó dolog, amit meg kell nézni, az egyrészt a 2 cm-es gránit beszerzésének relatív költsége aljzattal, másrészt a 3 cm-es gránit beszerzésének költsége anélkül. Általános szabályként a 3 cm-es gránit körülbelül 25%-kal drágább lesz, mint a 2 cm-es gránit. Ez azonban nem mondja el az egész történetet. Ha hozzáadjuk a rétegelt lemez beépítési költségét és a laminálás költségét, a költségek sokkal közelebb kerülnek egymáshoz.
Mindenesetre a vastagabb gránit szinte mindig drágábban fog kijönni.
Összefoglaló
Rajtad múlik, hogy 2 cm-es vagy 3 cm-es gránitot szeretnél-e a munkalapodhoz. Ha azonban a 2 cm-es mellett dönt, akkor nagyon jó ötlet, ha alátámasztásként egy rétegelt lemez aljzatot szerel be. Az utolsó dolog, amit szeretne, hogy sok időt és pénzt költsön egy olyan munkalapra, amely rövid időn belül elkezd repedezni. Ha érdemes megcsinálni, akkor érdemes jól csinálni.
Attól függően, hogy mekkora túlnyúlást szeretne, lehet, hogy támaszokba is be kell fektetnie, hogy a bárpult teteje ne omoljon össze. Ez attól függetlenül igaz, hogy 2 cm-es vagy 3 cm-es gránittal dolgozik. Sok szerencsét a pultfelület beépítéséhez!