Üveg sprayfestés - Amit tudnod kell

Üvegfestést szeretnél, de olcsó és kényelmes megoldást szeretnél. Így jut eszedbe a sprayfestés. Azonban egy kérdés cikázik benned: lehet-e egyáltalán üvegfestéket szórással festeni?

Üvegfesték spray-vel festhetsz. Használhatsz speciális, üveghez tervezett festéket, például zománc-, akril- és olajfestéket, de választhatsz bármilyen sprayfestéket is. A festési folyamatod - az üveg tisztításától a festésig, majd a szárításig - az, ami a leginkább számít, amikor festéket fújsz üvegre.

Ez a cikk az üvegre használható festékszóró festékekről és az üvegfestés folyamatáról ad útmutatást. Megtudhatsz néhány dolgot is, amit érdemes szem előtt tartanod üvegfestéskor.

Üvegre tapadó festékek

Amikor az ecsetfestés helyett az üveg festékszóró festését választod, csak annyit kell tenned, hogy célzol, majd tüzelsz. A sprayfestés garantálja, hogy nem lesznek ilyen rendetlen és egyenetlen ecsetvonások. Emellett olcsóbb megoldás is, mint más festési módszerek. De akkor az üveg festése sprayfestéssel megköveteli, hogy speciális festéktípusokat használjon?

Bármilyen típusú sprayfesték működik az üvegen, ha a célod egyszerűen a darabod színezése. Ha azonban különleges megjelenést szeretnél az üvegednek, akkor használhatsz üvegre tervezett vagy üveggel kompatibilis sprayfestéket, például zománc-, akril- és olajfestéket.

Normál festék

A hagyományos sprayfesték elég jól működik az üvegen, különösen, ha csak az a célod, hogy egyszínű árnyalatokkal színezd az üveget. Elmehetsz a helyi boltba, és beszerezheted azt a színt, amelyik vonz, majd előkészítheted és lefestheted az üvegdarabodat.

Ha azonban simább felületet szeretnél a festéshez, akkor először használhatsz alapozót. Amellett, hogy a festék jobban tapad az üveghez, az alapozóval tartósabb lesz a kimenet. Kiváló példa egy alapozó az Amazonról, de léteznek olyan kettő az egyben alapozók is, mint a.

Zománcfesték

A zománcból készült sprayfesték jól megy az üveghez. Maga a zománcfesték sima felületek, például üveg, fém vagy kerámia festésére lett kifejlesztve. Ha olajbázisú zománcfesték mellett döntesz, körülbelül 8-24 órát kell várnod, amíg megszárad.

Választhatsz átlátszó vagy átlátszatlan zománc sprayfestékek közül. Ha átlátszatlan zománcfestékkel fújod le az üveget, akkor foltosnak tűnő üveget kapsz. Ha az üvegdarabod egy befőttesüveg vagy váza, más színű folyadékkal töltve megváltoztathatod a festett darab árnyalatát.

Eközben, ha úgy döntesz, hogy átlátszó zománcfestékkel fújod le az üveget, akkor a betonfesték nem lesz olyan vastag megjelenésű, mint az átlátszatlan festék. Mindkét zománcfestéktípus elég jól megszárad a levegővel.

Akrilfesték

Az akril sprayfestéket műanyagra, üvegre vagy kristályra viszik fel. Az üveg akrilfestékkel történő sprayfestés általában átlátszó árnyalatot eredményez, így az üveg olyan lesz, mint az ólomüveg.

Az akril sprayfesték üvegre való választásának hátránya azonban, hogy a festéket sütőben kell kikeményíteni. Másrészt viszont utána remekül kikeményedik, és a sprayfestékkel festett darab tisztítása is könnyebb lesz.

Olajfesték

Az üveg olajfestékkel való befújása nem túl népszerű választás a festők körében. Általában az emberek a mérgező hatása miatt kerülik az olajfestéket. Nagy dózisban belélegezve ez a festék mérgezést okozhat.

Az olajfesték okozta mérgezés esélye azonban csökkenthető a megfelelő felszerelés viselésével. Ez azt jelenti, hogy maszkot és kesztyűt kell viselned, amikor üvegeket festesz olajfestékkel.

Az olajfesték kiváló választás, ha színes és fényes árnyalatokra vágysz. Ráadásul, miután az üvegdarabod megszáradt, vízzel átfuttathatod, amikor csak tisztítod. Az olajfesték ugyanis nem jár együtt a vízzel.

Hogyan fújd le az üveg festékszórót

Csak néhány lépést kell követned ahhoz, hogy üvegfestéket fújj le. Mint már említettük, az üveg festésénél követett folyamat még többet számít, mint az, hogy milyen festéket használsz az üvegre.

Ahhoz, hogy üvegfestéket fújhass, először is alaposan meg kell tisztítanod az üveget. Ezután kiválasztasz egy jó festékszóró helyet, előkészíted a festéket, majd elkezded a festést. Végül hagynod kell megszáradni a festéket. A száradási folyamat a választott festéktípustól függően néhány órától néhány napig is eltarthat.

Tisztítsd meg az üveget

Nagyon fontos, hogy megtisztítsd az üveget, mielőtt lefested. Ez biztosítja, hogy a festék megtapadjon az üvegeden. Az üveged tisztításához kezdd azzal, hogy vízzel lemosod. Nem számít, hogy az üvegdarabon nincs-e látható szennyeződés - a mosás eltávolítja az esetlegesen ott ragadt törmeléket vagy filmréteget.

Ezután öblítsd le vagy töröld át az üveget alkohollal vagy ecettel. Ez eltávolítja mind a maradék törmeléket, amely még mindig az üvegen lehet, mind pedig az esetleg megtapadt vizet.

Vedd figyelembe, hogy az egész üvegdarabot meg kell tisztítanod. Ez azt jelenti, hogy még ha nem is fogsz festeni bizonyos pontokat az üvegen, akkor is gondoskodnod kell arról, hogy azok tiszták legyenek. Hasonlóképpen, az Ön belátása szerint dönthet úgy, hogy beáztatja vagy letörli a darabot. Általában a befőttesüvegek, tányérok és palackok áztathatók, míg a tükröket és az ablakokat törölni kell.

Ha üvegdarabodon címke van, és úgy találod, hogy nem tudod eltávolítani, nézd meg a Popular Mechanic útmutatóját az üvegcímkék eltávolításához.

Készítse elő a helyiséget

Mielőtt elkezdenéd a festékszóró festést, a legjobb, ha előkészíted a festőteret. Hagyd a megtisztított üvegdarabodat valahol száradni, amíg ezt megteszed.

A festőhely kiválasztásakor válasszon egy jól szellőző helyet. A legjobb, ha a szabadban vagy, és nem tombol a szél. Ez biztosítja, hogy a festékgőzök ne hatjanak rád annyira.

Ezután keress újságokat vagy dobozokat, és helyezd őket a festőfelületed tetejére. Ez megkönnyíti a festés utáni takarítást.

Készítsd elő a festéket

Ha az üveged tiszta, és van egy hely, ahol dolgozhatsz, itt az ideje, hogy előkészítsd a festéket. A festékszóró festék előkészítéséhez kezdd azzal, hogy egy-két percig rázod a dobozát.

Ezt követően fújd a festéket egy sima felületre. Ezzel megnézheted, hogy látszanak-e majd a foltok vagy sem. Ez biztosítja azt is, hogy a következő permetezés sima legyen.

Fújd le az üveget festékszóróval

Fújd le az üvegedet úgy, hogy egy vékony első réteget készítesz. Ha nem szereztél be alapozót, akkor ez fog működni alapozóként. Ez a rész kulcsfontosságú a sima felület biztosításában, mert egy jó alap jelentősen befolyásolja a festékkibocsátást.

Hagyja az első réteget 15 percig száradni, mielőtt a következő réteggel kezdené. Az üveg festésének megkezdéséhez győződjön meg arról, hogy a festékdoboz legalább 30,48 cm távolságra van a darabtól. Ezután fújja le a festéket lendületes mozdulatokkal.

Az üvegedre kerülő rétegek száma attól függ, hogy mennyire szilárd színűre szeretnéd a kész terméked színét. Egy átlátszó árnyalatnak körülbelül két rétegre lenne szüksége, míg egy átlátszatlannak legalább négyre. Ne feledd, hogy minden réteget hagyj néhány percig megfelelően megszáradni, mielőtt újabb réteget tennél rá.

Az üveg festékszóró festésénél szem előtt tartandó dolgok

  • A sprayfesték idővel lepereg és lepereg. Tartsa ezt szem előtt, és ennek megfelelően kezelje a festett üveget. Általában ez azt jelenti, hogy korlátozza, hogy hányszor érintse meg a darabot, vagy lépjen kapcsolatba vele. Ez azt is jelenti, hogy kerülje a vizet, ha az üvegére használt festékszóró festék nem olajbázisú volt.
  • Gyakorolj valami máson, mielőtt lefested az üvegdarabodat. Lehet, hogy először érdemes egy próbafestést végezned, különösen, ha tetszik a darab, amit festeni fogsz.
  • Helyezd a mintáidat az üvegedények vagy üvegek belsejébe. Ha üvegre fújja a mintát, ez megkönnyíti a dolgát. Alternatívaként szalaggal is letakarhatja azokat a részeket, amelyekre nem szeretné, hogy festék kerüljön, ha csíkokat szeretne készíteni.
  • Ne tegyél ételt az üveg belsejébe. A nem mérgező nem jelenti azt, hogy élelmiszer-biztonságos, ezért óvakodj attól, hogy ételt tegyél az üvegdarabod belsejébe, ha az egy befőttesüveg, tányér vagy üveg.

Végső gondolatok

Az üveget festheted sprayfestékkel, és ehhez bármilyen festéket használhatsz. Ha azonban különleges felületet szeretnél, választhatsz zománc-, akril- vagy olajfestéket. Csak ne feledd, hogy maga az üvegdarab festésének folyamata többet számít, mint az általad használt festék.


avatar
Szerkesztő

Üdvözletem, a nevem Bárczi, az ujratervezni.com főszerkesztője és létrehozója vagyok. Emellett vállalkozóként dolgozom egy lakásfelújítással foglalkozó cégnél, és nagy tapasztalattal rendelkezem az otthonok építése és felújítása terén. Remélem, hasznosnak találja weboldalamat!