Szekrények festése - A száradás és a kikeményedés közötti különbség

Ha valaki közvélemény-kutatást végezne az emberek által szívesen elhalasztott házimunkákról, a szekrények festése biztosan a lista élmezőnyében lenne. Maga a feladat nem kellemetlen - távolról sem. Mégis, a várakozás a festék megszáradására és megszilárdulására tényleg elveszi az összes szórakozást. De mennyi időbe telik, amíg a festett szekrények megszáradnak?

Ez a probléma, ugye - a száradás és a kikeményedés között különbség van. Mielőtt azonban erről beszélnénk, bontsuk le a szekrények festésének folyamatát.

Szekrényfestés 101

Ha a szekrényei régóta esedékesek egy friss festékrétegre, az első dolog, amit tennie kell, hogy beszerezze a kellékeket. Attól függően, hogy milyen anyagból készültek a szekrények, különböző festékekre és kísérő tartozékokra lesz szüksége.

A fát elég könnyű festeni, mint ahogy bármely más anyagot is, amelyet át lehet menni . A laminált szekrényeknek azonban szükségük van egy , és magának a laminátumnak elég jó állapotban kell lennie. Ellenkező esetben teljesen ki kell cserélnie a szekrény egyes részeit.

Ezután jó minőségű festéket kell beszereznie, amely néhány évtizedig kitart. A legtöbb ember az akrilfestéket részesíti előnyben a vinilfestékkel szemben, legalábbis a szekrények festésekor. Végül szükséged lehet egy befejező festékre is - de ez nem követelmény.

Mindenesetre, ha egyszer belekezdesz, azt fogod tapasztalni, hogy a folyamat elég gyorsan halad:

Végül eljött a festés ideje. Minden egyes réteget hagynia kell megszáradni, mielőtt a következőt felhordaná. És mielőtt visszahelyezné a szekrényeket otthonába, teljesen ki kell száradniuk. Ezt az általános áttekintést szem előtt tartva beszéljünk a száradás és a kikeményedés közötti különbségről.

Mi a különbség a festék száradása és kikeményedése között?

Mielőtt még elkezdené a szekrények festését, tudnia kell, hogy az egész folyamat legalább néhány napot vesz igénybe az elejétől a végéig. Ennek az időnek a nagy részét az alapozó és a festékrétegek száradásának várakozásával töltöd, így nem sok tennivalód lesz ezalatt.

A legtöbb alapozónak egy teljes napig kell száradnia, mielőtt a festéket felkenheted. Ráadásul, amikor az alapozó megszárad, még egyszer el kell végezned az egész "csiszolás és tisztítás" táncot, hogy megbizonyosodj arról, hogy a felületed sík. Valójában ideális esetben minden egyes festékréteget nagyon finom, 220-as szemcseméretű papírral kell csiszolnod.

Miután minden készen áll, először a hátlapot kezdd el festeni, majd az összes oldalra csapj le. Ismétlem, a legjobb, ha az első festékréteget legalább egy teljes napig hagyod száradni - és még akkor sem lesz esélye teljesen megszáradni. Mi a különbség a két folyamat között?

Nos, a legtöbb festék címkéjén az áll, hogy a termék egy-két óra alatt megszárad. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a festék nem fog könnyen elmozdulni vagy megkopni. A "száradás" inkább azt jelenti, hogy az oldószerek elpárologtak a festékből, így az viszonylag kemény tapintású marad. A száradás egy olyan folyamat, amely sokkal hosszabb ideig tart, attól függően, hogy milyen festéket használ.

Mennyi ideig kell a festett szekrényeknek kikeményedniük?

Ha a száradás azt jelenti, hogy a festék folyékony részei nagyrészt elpárologtak, a kikeményedés ennek a folyamatnak a befejezését jelenti. Ez azt jelenti, hogy a festék teljesen megszilárdult, és egyáltalán nem mozdul. De mint megállapítottuk, a különböző festéktípusoknak különböző száradási és kikeményedési idejük van.

Zavaró módon a legtöbb festék címkéjén csak a száradási idő van feltüntetve, ami nem sokat mond arról, hogy a szekrények mikor keményednek ki teljesen. Például:

  • A vízbázisú latexfesték címkéin az áll, hogy a száradási idő csak egy-két óra, de a teljes kikeményedés három-négy hétig tart.
  • Az olajbázisú festékek hat-nyolc órán belül tapintásra megszáradnak, de egy héten belül megszilárdulnak.
  • A krétafestékek gyakran hihetetlenül rövid, akár egyórás száradási időt ígérnek, de körülbelül egy hónapig tart, amíg teljesen megszáradnak - és ugyanez vonatkozik a tejfestékre is

Ha latexfestékkel dolgozol, körülbelül négy óra elteltével újabb festékréteget vihetsz fel. Ha azonban olajfestéket alkalmaz újra, akkor legalább egy napig hagynia kell az előző réteget állni - kivéve, ha olyan termékeket használ, mint a .

Természetesen vannak olyan tényezők, amelyek befolyásolhatják mindezen festékek száradási és kikeményedési idejét. Nevezzünk meg tehát néhányat!

Tippek a száradási folyamat felgyorsításához

Néhány kipróbált és bevált tipp, amely segíthet gyorsabban végigmenni ezen az egész folyamaton, ellentmondásosnak tűnhet. A legtöbb ember például azt fogja mondani, hogy a legjobb, ha több vékony festékréteget viszünk fel, mintha egyetlen vastag réteget választanánk.

A vastag festékréteg felkenése pillanatnyilag kényelmesebbnek tűnhet, de csak egy csíkos rendetlenséget hagy maga után, amely hetekig nem szárad meg rendesen. Ezért a legjobb, ha egyenletes és vékony rétegeket választasz. És ne feledje, hogy minden további réteg felvitele előtt óvatosan csiszolja és törölje le a szekrényeket.

Ha lehetséges, hagyja a festett szekrényeket meleg, de jól szellőző helyiségben száradni. Egy szobafűtő és egy párátlanító segít a festék száradásához szükséges optimális körülmények elérésében. Alternatív megoldásként, ha ezt a projektet egy meleg, száraz napon végzi, akkor a szekrényeket is kint hagyhatja. A szél és a meleg segít az oldószerek gyorsabb elpárolgásában.

Másrészt, ha zárt térben dolgozik, helyi hőt alkalmazhat hajszárítóval vagy hasonló eszközzel. A gyorsan mozgó levegő szintén segít a festék gyorsabb száradásában és kikeményedésében.

Mintha néznéd, ahogy szárad a festék...

Ha le kell festened a szekrényeidet, akkor a lehető leghamarabb készítsd elő a kellékeket. Hiszen minél hamarabb elkezdi, annál hamarabb fog megszilárdulni a festék. De ne feledd, hogy csak azért, mert nem ragad, amikor megérinted, még nem jelenti azt, hogy teljesen megszilárdult.

Ha sietve visszarakod a dolgaidat a szekrényekbe, mielőtt a festék megszilárdulna, az biztos, hogy károsítja a festéket. És mivel a szekrények festése nem olyasmi, amit minden második évben csinálsz, ezek a nyomok legalább egy-két évtizedig ott maradnak! Mielőtt tehát mindent visszahelyezne a helyére, nyomja bele a körmét a festékbe egy nem feltűnő helyen. Ha nem hagy horpadást, akkor minden rendben lesz.


avatar
Szerkesztő

Üdvözletem, a nevem Bárczi, az ujratervezni.com főszerkesztője és létrehozója vagyok. Emellett vállalkozóként dolgozom egy lakásfelújítással foglalkozó cégnél, és nagy tapasztalattal rendelkezem az otthonok építése és felújítása terén. Remélem, hasznosnak találja weboldalamat!