A gipszkartonpor mellékhatásai
A gipszkarton minden építőmunkás legjobb barátja. Ez a hihetetlen anyag alkotja a legtöbb falat, acélgerenda-burkolatot és boltívet a köz- és lakóterekben. Hihetetlenül olcsó, könnyű vele dolgozni, és tűzálló, ami a biztonság szempontjából jelentős előny.
Van azonban egy nagy hibája. A vele való munka hatalmas rendetlenséget hagyhat maga után. A gipszkarton csiszolása vagy fúrása fehér, meszes anyagot, úgynevezett gipszkartonport termel. A por mindenhova kerülhet, a falakra és a szőnyegekre, és még a fából készült munkalapokat is megpiszkíthatja. Ami még rosszabb, a gipszkartonpor a tüdőbe kerülhet.
Bár nem halálosan mérgező, az anyag mégis negatívan befolyásolhatja az egészségét. Ez különösen akkor igaz, ha Ön már szenved allergiától, vagy már meglévő légúti betegsége van. Ezért mindig viseljen védőfelszerelést, amikor bánik vele. Ha pedig már belélegezte, akkor elgondolkodhat: mennyi ideig marad meg a gipszkartonpor a tüdejében?
Olvasson tovább, hogy megismerje a gipszkarton belégzésének összes mellékhatását.
Mi az a gipszkarton?
Ahhoz, hogy megértsük a gipszkartonport, először is meg kell értenünk az anyagot, amely azt termeli. A gipszkarton az építőiparban használt anyagtípus. Vastag papírból és gipszmagból áll. A gipsz egy természetes ásványi anyag, amely megjelenésében és szerkezetében a homokhoz hasonló.
Miután természetes készletekből kibányászták, a gyártók kalciummal, papírpépet, keményítőt és emulgeálószert kevernek hozzá. Végül vizet adnak a keverékhez, hogy egyfajta sűrű, ragacsos pasztát képezzen, amely aztán a Manila papír tetejére kerül, hogy megszilárduljon.
Ezeken az alapvető összetevőkön kívül a gyártók más adalékanyagokat is hozzáadnak, ha speciális gipszkartonokat készítenek. A tűzgátló gipsz például rostszálakat tartalmaz. Ezek támogatják a gipszkarton szerkezeti integritását, és hosszabb élettartamot biztosítanak tűz esetén. A hangszigetelt gipszkarton viszont viszkoszintetikus polimereket tartalmaz, amelyek segítenek tompítani a bejövő zajokat.
De típustól függetlenül minden gipszkarton tartós és nagyon ellenálló az elemekkel szemben. Következésképpen ez a legjobb választás olyan területekhez, mint a fürdőszobák, pincék vagy konyhák.
Miért kell kerülni a gipszkarton port
Amikor gipszkartonnal dolgozik, elkerülhetetlenül porba fog borulni. A gipsz ásvány nagy mennyiségű vízkristályt tartalmaz. Így amikor a gipszkartonpaszta megszilárdult állapotban van, nagyon száraz, meszes állagú. Ezért bármilyen fúrástól vagy csiszolástól pelyhesedik.
Önmagában a por nem jelent akkora problémát, hacsak nem vagy érzékeny magára a gipszre. Az adalékanyagok azonban számos egészségügyi komplikációt okozhatnak, különösen, ha nagy koncentrációban lélegzi be az anyagot.
Szem-, bőr- és torokirritáció
A gipszkarton belégzésének legenyhébb mellékhatása némi rövid távú irritáció. Valószínűleg orrfolyás, vörös és duzzadt szemek és köhögési roham jelentkezik. A tünetek csak néhány percig tartanak, csak addig, amíg a teste természetes módon kiüríti a port.
Allergiás reakció
Ha asztmás vagy bármilyen meglévő allergiája van, az enyhe irritáció sokkal komolyabbá válhat. A tünetek nagyon hasonlóak lesznek - orrfolyás, könnyező szemek és köhögési roham.
A tünetek azonban tíz percnél tovább tartanak. Ha Ön asztmában szenved, ez potenciálisan rohamot válthat ki. Ebben az esetben mindenképpen legyen kéznél egy inhalátor, amely azonnali enyhülést biztosít.
Fibrózis
Összességében a legtöbb gipszkartongyártó kerüli a káros anyagok használatát az anyag előállítása során. Néhány rosszabb minőségű gipszkarton azonban nyomokban csillámot tartalmazhat. A csillám egy porított ásványi anyag, amely finom csillogó fényű.
A csillám szilárd formában általában meglehetősen ártalmatlan. Belélegzése azonban kellemetlen mellékhatásokkal járhat, például zihálással, légszomjjal és ellenőrizhetetlen köhögési rohamokkal. Ha hosszú időn keresztül ismételten belélegzi a port, akkor akár fibrózis vagy tüdőhegesedés is kialakulhat. Ez azt eredményezi, hogy a tüdeje csökkent kapacitással működik, és így sebezhetővé válik az olyan kellemetlen kórokozókkal szemben, mint a tüdőgyulladás.
Szilikózis
A gipszkartonpor talán legsúlyosabb mellékhatása a szilikózis. A szilícium-dioxid egy mérgező vegyület, amely sok építőanyagban, például a betonban is megtalálható. Azonban a gipszkartonban is megtalálható. Belélegezve a vegyület súlyos légzőszervi problémákat okoz, beleértve a nehézlégzést és a tüdő maradandó hegesedését.
A jó hír azonban az, hogy az állapot csak körülbelül 15-20 napos folyamatos expozíció után alakul ki. Ha csak egy kis szilícium-dioxidot lélegzett be a háromnapos lakásfelújítás során, akkor nem lesz semmi baja. Ennek ellenére a legjobb, ha az óvatosság oldalára állsz. Azonnal távolítsa el a port a tüdejéből, és vegye fel a kapcsolatot az elsődleges gondozójával.
Mennyi ideig marad a gipszkartonpor a tüdőben?
Összességében a gipszkartonpor azonnal elhagyja a tüdejét, amint belélegezte. A szervezetnek természetes mechanizmusai vannak, amelyeknek meg kell szabadulniuk az idegen anyagoktól, mielőtt azok komolyabb kárt okozhatnának. Amikor a porszemcsék az orrlyukakba jutnak, lefelé haladnak a hörgőkbe, ahol nyálkakibocsátást váltanak ki.
A nyálka egy viszkózus, ragadós folyadék, amelyet a szervezet azért bocsát ki, hogy a részecskéket felfogja és azonnal kiűzze. Azonban bármennyire is jó ez a rendszer, nem teljesen megbízható. Ha jelentős mennyiségű gipszkartonport lélegzett be, akkor a részecskék messze eljuthatnak a hörgőkön túlra, és beágyazódhatnak a tüdőszövetbe.
A szervezet nem olyan hatékony a dolgok kiürítésében, ha azok már elérték a tüdőt. Ezért a részecskék napokig, sőt hetekig megrekedhetnek ott, és így maradandó hegesedést okozhatnak.
Ennek elkerülése érdekében mindig használjon védőfelszerelést. Egy N95-ös maszk elfogadható, de ideális esetben legyen kéznél egy. Ez egy speciális maszktípus, amely a megengedett expozíciós határérték 10-szeresét elérő koncentrációjú gipszkartonpor ellen nyújt védelmet.
Ha azonban már belélegezte a gipszkartonport, ne essen pánikba. Íme néhány lépés, amelyet megtehet, hogy segítsen a szervezetének a por kiürítésében:
- Gargalizáljon sós vízzel: a só irritáló hatású, ami arra készteti a szervezetét, hogy több nyálkát termeljen.
- Hányjon: a hányás szintén beindítja a nyálkatermelést, valamint serkenti a köhögést.
- Használjon párásítót: a nedvesség segíthet fellazítani a tüdejében megrekedt részecskéket.
A legfontosabb tudnivalók
Mennyi ideig marad a gipszkarton a tüdőben? A válasz az, hogy ez attól függ. Összességében a gipszkartonpor belélegzése nem okozhat komolyabb problémát. A száraz részecskék egy kicsit irritálhatják az orrát és a szemét, de a szervezetének nem okozhat gondot a természetes kiürítése.
Ha azonban ismételten sok gipszkartonpornak van kitéve, komolyabb problémákkal szembesülhet. Ebben az esetben azonnal forduljon orvosához, hogy elkerülje a tüdő hosszú távú károsodását.