3 tipp a tömítőanyag kikeményedéséhez

A tömítésre több lakásfelújítási projekthez is folyamatosan szükség van. Mindenhol használják a mosdók, fürdőkádak, zuhanyzók, ablaküvegek, sőt még a betonburkolatok tömítésére is. De a fugázás is időbe telik, amíg megszilárdul, és ha nedvességgel érintkezik, mielőtt a fugázás megszilárdulna, az sok problémához vezethet.

Ha a fugázás nedves lesz, mielőtt megszilárdulna, akkor a nedvesség nem tud gyorsan elpárologni. Ez meghosszabbíthatja a fugázás száradási idejét. Bizonyos esetekben a megfelelő tapadás elérése is nehézkessé válhat. A túl sok nedvesség a penész és a penészgomba kialakulásához is vezethet.

A fugázóanyag száraz, és jól szellőző környezetben gyorsabban megszilárdul. Ha hagyja, hogy a nedvesség rátelepedjen a tömítésre, mielőtt az teljesen megszáradna, az csak károkat okoz. Olvasson tovább, hogy megtudja, milyen káros lehet a fugázás nedvesítése, mielőtt az teljesen megszilárdulna.

A tömítőanyag gyorsabban megszilárdul száraz környezetben

A nedvesség csak késlelteti a vízbázisú tömítőanyag kikeményedési folyamatát. A tömítőanyag száraz és szellős környezetben gyorsabban megszilárdul. A legtöbb gyártó az ideális hőmérséklet és páratartalom alapján ad utasításokat, de ezek a szintek helyenként eltérőek, és befolyásolják a tömítőanyag kikeményedésének idejét.

A túl sok nedvesség a tömítőanyag felhasadását okozhatja

Ha a tömítőcső vízben vagy esőben áll, néha nyomás hatására felrepedhet. Ennek megelőzésére jobb, ha ragasztószalagot teker a cső köré, hogy megakadályozza a felhasadást. Emellett a nedvesség teljes elkerülése is jó módszer e kár elkerülésére.

A víz akadályozza a ragasztást

Ha a felületen törmelék van, vagy szennyeződés, hámló festék, penész, régi fugázás, rozsda, vagy akár nedvesség, az megakadályozza, hogy a fugázás összetartó tömítőanyaggá tapadjon, és akár ahhoz is vezethet, hogy a fugázás leesik ahelyett, hogy a felülethez tapadna. A fugázás gyorsabb megszilárdulásának elősegítése érdekében először tisztítsa meg a felületet, majd a fugázás felhordása előtt törölje le a felesleges nedvességet.

A túl sok nedvesség meghosszabbítja a kikeményedési folyamatot

A friss tömítőanyagra folyó víz szintén megzavarja a tömítést, és késlelteti a száradási folyamatot. Erős nedvesség jelenlétében a kikeményedési idő is arányosan megnő. Egy ventilátor elhelyezése a helyiségben segít felgyorsítani a folyamatot.

Ez a videó három tömítési tippet oszt meg a kiváló eredmény érdekében:

A nedvesség penészhez és penészesedéshez vezethet

A nedves fugázás számos problémához vezethet, többek között a penész és a penész növekedéséhez. Ha nedvesség kerül a még nem megfelelően megszilárdult friss tömítőanyagba, az többet árt, mint használ. A tömítés célja, hogy lezárjon egy területet a szennyeződésektől, baktériumoktól és rovaroktól, de a tömítésben lévő nedvesség gyorsan penésszé és penésszé válik.

A nem megszilárdult tömítőanyagon folyó víz megreped és kimosódik

A nedves felületek megnehezítik a megfelelő tapadás elérését. Ez megakadályozhatja a fugázás megszilárdulását is. Ha 24 órán belül esőre van kilátás, célszerű a fugázást nem felhordani, hanem kivárni. Tegyük fel azonban, hogy a fugázást az eső- és hóelőrejelzések ellenére is el kell végezni.

Ebben az esetben jobb, ha a munkát egy műanyag ponyvával fedjük le, hogy megakadályozzuk, hogy a nedvesség a fugázásra kerüljön, ami repedést okozhat, vagy ami még rosszabb, kimosódhat.

A páratartalom befolyásolja a tömítés gyógyulási idejét

Attól függően, hogy milyen páratartalom van a környezetben, ahol a fugázást végzik: a fugázás megszilárdulási ideje eltérő lehet. Egy magas páratartalmú otthonban hosszabb ideig tart a tömítés kikeményedése, és fordítva.

Más fugázóanyagok gyorsan kikeményednek és elviselik a nedvességet

Vannak olyan termékek a piacon, főként szilikon alapú tömítőanyagok, mint például a , amelyek valóban nagyon gyorsan száradnak és gyógyulnak, és elviselik a környezet nedvességét.

Következtetés

A fugázás gyógyulási folyamata a felületre való felhordás után folytatódik. Be kell kalkulálnia a termék csomagolásán található utasítások alapján a száradáshoz szükséges órák számát, és figyelembe kell vennie a hőmérsékletet, az időjárást és a levegő páratartalmát, hogy egy praktikus időkeretet kapjon, amelyen belül a fugázás megszilárdul.

Vízbázisú tömítőanyag esetén száraz éghajlaton akár 48 órát is várnia kell a tömítőanyag nedvesítése előtt. Párásabb környezetben a tömítés kiszáradásához és teljes kikeményedéséhez szükséges idő megnő.


avatar
Szerkesztő

Üdvözletem, a nevem Bárczi, az ujratervezni.com főszerkesztője és létrehozója vagyok. Emellett vállalkozóként dolgozom egy lakásfelújítással foglalkozó cégnél, és nagy tapasztalattal rendelkezem az otthonok építése és felújítása terén. Remélem, hasznosnak találja weboldalamat!