Hogyan fessük le a munkalapokat

Az egyik legegyszerűbb és legköltséghatékonyabb módja annak, hogy konyhád vagy fürdőszobád drámai dizájnfrissítést kapjon, a munkalapok festése. Nem kell 2000 eurót vagy többet költened arra, hogy az unalmas laminált munkalapokat kőre vagy gránitra cseréld, amikor festékkel saját kortárs felületeket hozhatsz létre.

Fesse a munkalapokat vízbázisú akril alapozóval, színnel és fedőlakkal; vagy olajbázisú zománc alapozóval és színnel, nem sárguló, olajbázisú poliuretán fedőlakkal. Gyanta használható védő fedőlakként is. A munkalapokon sprayfesték is használható, spray-alapozóval és fedőlakkal együtt.

Valóban nem kell tovább tűrni az elavult laminált munkalapokat! Ez is egy élvezetes hétvégi barkácsprojekt. Mielőtt lelkesen elrohanna a barkácsboltba barkácskészletekért, íme néhány tipp a munkalapokhoz való megfelelő festék kiválasztásához:

A munkalapokra használandó festék kiválasztásakor figyelembe veendő dolgok

  • Hol vannak a munkalapok? Egy nagy forgalmú térben, mint a konyha vagy egy csendes vendégfürdőszobában? Vegye figyelembe a kopásállóságot. Az akrilfesték nagyon keményre szárad, és a legtöbb munkalaphoz jó. A gyanta fedőlakk használata növeli a keménységet - ez jó az erősen használt pultok esetében.
  • A munkalapok színe világosból sötétbe megy át? Lehet, hogy színezett alapozót kell használnia, hogy kevesebb rétegben jó festéklefedettséget biztosítson.
  • Milyen anyagúak a munkalapjai? Laminált, fa, kerámiacsempe? Ez befolyásolja, hogy milyen típusú alapozóra lesz szükséged.
  • Texturált felületet szeretne? A márvány vagy gránit felület utánzásához 3-4 különböző festékszínt kell használnia.
  • Matt vagy fényes? A magasfényű zománc vagy gyanta fényes felületet ad, míg a vízbázisú akril fedőlakk vagy poliuretán tömítőanyag tompább matt színt adhat.
  • Szag - a vízbázisú akrilfestéknek alacsony a szaga, így egy ventilátor bekapcsolásával és néhány ablak kinyitásával gyorsan megszabadulhatsz a festékszagtól. Egyes helyiségeket nehezebb szellőztetni, mint másokat. A lépcsőház alatti fürdőszobában magas szagú zománcfestéket használni nem jó ötlet.

Többféle festékre lesz szükséged a munkalapokhoz!

Még ha egyszínűre is tervezed festeni a munkalapokat, akkor is legalább három különböző festéket kell vásárolnod: alapozót, színt és fedőlakkot.

  • Alapozó - az alapozóréteg ragacsos rétegként működik, amelyre a színes festék megtapad. Az alapozó használata biztosítja az egyenletes fedést, növeli a festék tartósságát, és védi a festendő anyagot.
  • Szín - legalább egy festékszínre lesz szükséged, többre, ha műmárvány vagy gránit felületet hozol létre. Ha vízbázisú akril alapozót használt, használjon vízbázisú akril színt is. Ha olajbázisú zománc alapozót használ, használjon olajbázisú zománcfestéket.
  • Fedőlakk - a fedőlakk 100%-ban szükséges egy festett munkalapon. Ez sima, fényes felületet hoz létre, és megvédi a munkalapokat a forgácstól, horpadásoktól, karcolásoktól és foltoktól. Elengedhetetlen a tartós konyhapultokhoz!

A legjobb festéktípusok munkalapokhoz

Sokféle festéket lehet használni a munkalapokra, mindegyiknek megvannak az előnyei és hátrányai:

  • Vízbázisú akrilfesték - kényelmes használni, mert a rendetlenségeket vagy hibákat vízzel lehet tisztítani, és kevésbé van szaga. A fedőlakknak 14 napra van szüksége a teljes kikeményedéshez, ezért az első néhány hétben óvatosan kell használnod az új munkalapokat.
  • Kétkomponensű, vízbázisú epoxi - az első barkácsolók számára ijesztő lehet, mivel a két festékkomponenst össze kell keverni. Ennek a festéknek csak körülbelül négy nap kell ahhoz, hogy teljes keménységűvé keményedjen, és nem igényel alapozót! Az epoxi gőzök azonban erősek, ezért ügyeljen arra, hogy nagyon jól szellőztesse a területet, ahol dolgozik. Keresse az alacsonyabb illékony szerves vegyületeket (VOC) tartalmazó márkákat.
  • Víz- vagy olajbázisú latex házfesték - ha van egy fél doboz ilyen a garázsban, először használj egy réteg alapozót, majd fesd le a munkalapot. Ez lehet a leginkább költségvetésbarát megoldás.
  • Texturált sprayfesték - van néhány olyan márkájú sprayfesték, mint a Rust-O-Leum, a Krylon és a Giani, amelyeket úgy terveztek, hogy texturált kő- vagy gránitfelületet hozzanak létre. Ezek könnyen használhatóak és költséghatékonyak. Az erősség és a tartósság növelése érdekében azonban alapozót és fedőlakkot kell használnia.

Hogyan fesse le a munkalapokat

Kövesse ezeket a lépéseket a barkács munkalap átalakításához:

  1. Vannak repedések vagy karcolások? Meghajlik vagy hámlik a laminált anyag? Először ezekkel a problémákkal kell foglalkoznod, mert a festék önmagában nem fogja elfedni őket.
  2. Finom csiszolópapírral (180-220) csiszold le a teljes pultot, beleértve a széleket és a hátlapot is. Ez eltávolítja a durva foltokat, és szép sima felületet hoz létre, amelyre a festék megtapadhat.
  3. Használj festőszalagot a mosogató, a csapok és a falak védelmére, a szekrényeket és a padlót pedig takard le újságpapírral vagy műanyaggal.
  4. Használjon sima habhengerrel. Kerülje a festőecset használatát, mivel az csíkokat hagy.
  5. Fessen fel egy réteg alapozót, és hagyja teljesen megszáradni és megszilárdulni legalább hat órán keresztül.
  6. Vigyen fel egy réteg színes festéket, hagyja teljesen megszáradni legalább négy órán keresztül, majd vigye fel a következő réteget. Ismételje meg, ha szükséges.
  7. Miután a szín megfelelően megszáradt és megszilárdult, vigyen fel egy réteg fedőlakkot. Várjon négy órát, amíg megszárad és megszilárdul, majd vigyen fel egy második réteget.
  8. Az utolsó fedőlakkréteg után várjon teljes 24 órát, mielőtt használná új munkalapjait. A különböző fedőlakkoknak különböző száradási idejük van, 4 és 14 nap között! Olvassa el figyelmesen a címkét, hogy meghatározhassa, mennyi időbe telik, amíg a munkalapok teljesen megszilárdulnak.

Tartós-e a festett munkalap?

Talán elgondolkodik azon, hogy mindez túl szépen hangzik ahhoz, hogy igaz legyen. A munkalapok festése csak egy rövid távú megoldás, hogy lekösse magát, amíg a teljes átalakításra spórol?

A festett munkalapok nagyon erősek és tartósak lehetnek, ha helyesen végzik el őket. Válassza a legjobb minőségű festéket, amit a költségvetése elbír, és minden egyes festékből vigyen fel néhány vékony réteget, és hagyjon köztük elegendő száradási időt. Ez biztosítja a kiváló minőségű felületet és a maximális tartósságot, még az olyan nagy forgalmú területeken is, mint a konyha.

A fakulás és az elszíneződés megelőzése és a kopás csökkentése érdekében a festett pultokat kíméletes tisztítószerekkel és egy ronggyal vagy szivaccsal törölje át. Kerülje a fehérítőt vagy kemény savakat tartalmazó tisztítószereket, és kerülje a csiszolóanyagok használatát.

Vigyázzon, nehogy bizonyos kozmetikumok, például körömlakklemosó kifolyjon a festett fürdőszobapultokra. Az aceton károsítja a festett munkalapot, különösen, ha sprayfestéket használt!

Következtetés

Sokféle festék létezik, amelyekkel frissített megjelenést kölcsönözhetsz konyhai vagy fürdőszobai munkalapjaidnak. Jól működnek a víz- vagy olajbázisú akrilfestékek, valamint a kétkomponensű, vízbázisú epoxi festék. A textúrázott sprayfestékekkel a munkalapok műmárvány, kő vagy gránit felületet is kaphatnak. Akár víz- vagy olajbázisú latex házfestéket is használhatunk! Mindezeknél a festékeknél megfelelően elő kell készíteni a felületet, megfelelő alapozót kell használni, és erős fedőréteget kell alkalmazni a szép és tartós felület érdekében.


avatar
Szerző

József szakértő író, aki a lakásfelújítás, -javítás és -építés szakterületére specializálódott. Szenvedélye, hogy részletes, könnyen érthető, alapos és pontos információkkal lássa el olvasóit, hogy másoknak is segítsen sikert elérni a projektjeikben.