Hogyan lehet a szuperragasztót műanyagra ragasztani

Ha azt várja, hogy a faragó ragasztó ragad a műanyagra, csalódni fog. Még ha kezdetben sikerül is összeragasztani őket, a tapadás nem lesz tartós. Mi a helyzet a szuperragasztóval - működik a műanyagon?

A szuperragasztó nem működik túl jól a műanyagon, mert fő összetevője, a cianokrilát, a ragasztandó anyagokban kitágul. Mivel a műanyag vízhatlan, taszítja a nedvességet, így a ragasztó nem tud az anyagba tágulni. Erős ragasztáshoz válasszon más ragasztót.

Olyannyira támaszkodunk a műanyagokra, mégis kevés ragasztótípus működik rajta. Vizsgáljuk meg, miért nehéz megtalálni a megfelelő ragasztót a műanyagokhoz. Hasznos technikákat is megtanulhatsz a műanyag ragasztásához, úgyhogy olvass tovább.

Használható-e szuperragasztó műanyagon?

Bár a szuperragasztó használható műanyagon, nem hoz létre erős, tartós kötést. Ez azért van, mert a szuperragasztó vízhatlan, így nedvesség jelenlétében a ragasztó a ragasztandó anyagba tágul.

A párolgás a kulcsa annak, hogy az asztalosragasztó és a hasonló ragasztók hogyan ragasztják össze a felületeket. Miközben a víz elpárolog, a megmaradó részecskék összekapcsolódnak. Mivel a ragasztó zsugorodik, az elemeket össze kell szorítani, hogy a felületek összetapadjanak.

A szuperragasztók szintén a párolgásra épülnek, de van néhány különbség. Az egyik az, hogy zsugorodás helyett tágulnak, ezért a szuperragasztó használati utasításaiban mindig hangsúlyozzák, hogy a kevesebb több.

A másik lényeges különbség a részecskék összetapadásától függő ragasztók között, hogy a szuperragasztók, amelyek a cianoakrilát ragasztók családjába tartoznak, vízzel hozzák létre a kötéseket.

Mik azok a cianoakrilátok?

A cianoakrilátok ragadós, gyorsan ható és erősen tapadó ragasztók. Amikor a cianoakrilát ragasztó vízzel érintkezik, két felület között kötést hoz létre azáltal, hogy a két felületbe tágul.

A szuperragasztónak nedvességre és olyan felületre van szüksége, amelybe be tud tágulni, hogy működjön. A levegő páratartalma elegendő nedvességet biztosít a legtöbb felülethez, beleértve a műanyagokat is. Akkor miért nem működik jól a műanyagokon?

A válasz az, hogy a műanyagok taszítják a nedvességet. Ráadásul mivel a ragasztó nem tud a műanyagba tágulni, a műanyag és egy másik felület között létrejövő kötés gyenge.

Hogyan lehet a szuperragasztót műanyagra ragasztani?

Ahhoz, hogy a szuperragasztó a műanyaghoz tapadjon, olyan felületet kell létrehozni a műanyagon, amely lehetővé teszi, hogy a ragasztónak legyen mibe kapaszkodnia. A szuperragasztó mellett szükséged lesz csiszolópapírra, izopropil-alkoholra vagy szappanos vízre és egy nedves ruhára.

Az alábbiakban a szuperragasztó műanyagra történő felhordásának lépéseit ismertetjük:

  1. Alkohol vagy szappanos víz segítségével távolítsa el a zsírt a műanyagról.
  2. Hagyja megszáradni a műanyagot.
  3. Használjon 120-200-as szemcseméretű csiszolópapírt, hogy érdes felületet hozzon létre, amelyhez a ragasztónak lesz mire ragaszkodnia.
  4. Ecsettel kenje a szuperragasztót mindkét felületre.
  5. Nyomja össze erősen a darabokat. A cél a felesleges légbuborékok eltüntetése, ezért a felületeket egyenletes nyomással kell összenyomni.
  6. Annak ellenére, hogy a felületek gyorsan összeforrnak és erősnek érződnek, legalább 24 órán keresztül szorítsa össze a darabokat gumiszalaggal, ragasztószalaggal vagy csavarhúzóval.

24 óra elteltével oldja fel a szorítást. Ekkor a felületeknek már szorosan össze kell kapcsolódniuk, de a kikeményedési folyamat még több napot is igénybe vehet.

Egyes szuperragasztók jobban működnek, mint mások?

Bár minden szuperragasztó cianoakrilát, a legtöbb szuperragasztó hasonló ragasztási tulajdonságokkal rendelkezik, és a legjelentősebb különbség közöttük az adalékanyagok. Ezek az adalékanyagok nem feltétlenül jelentenek plusz szilárdságot, hanem inkább kozmetikai célokat szolgálnak.

Az erősebb kötést képező szuperragasztók egyik kategóriája a ragasztó és a töltőpor kombinációját használja, mint például az Amazonon kapható ,. A készlet szuperragasztót és töltőport tartalmaz.

Keverje össze a port a ragasztóval, hogy erős kötést hozzon létre, amelyet aztán a lyukak és rések javítására használhat.

A egy másik szuperragasztó készlet, amely töltőport tartalmaz. Akár 280℉ hőnek is ellenáll, és nagyobb léptékű projektekhez használható, mint például autó műanyag, fényszóró javítás, valamint hajók, kenuk és ATV-k restaurálása.

Az interneten böngészve találhatsz olyan forrásokat, amelyek azt állítják, hogy a Gorilla Super Glue jobb, mint a Loctite, de egy másik szerint a Loctite jobb ragasztó. Egy másik oldal szerint mindkettő rosszabb, mint egy harmadik termék.

Amit nem említenek, hogy a választott szuperragasztónak illeszkednie kell az alkalmazáshoz.

A Gorilla például nagyon lágy és rugalmas ragasztást hoz létre, így jobb lesz, ha rugalmasságra van szükséged. Ugyanakkor nem rendelkezik olyan nagy szilárdsággal, ezért az olyan ragasztó, mint a Loctite jobb választás lenne, ha erős kötésre van szüksége.

Ez a YouTube videó a Project Farmtól kiválóan bemutatja, hogyan működnek a főbb szuperragasztók a különböző alkalmazásokban.

Működik a szuperragasztó a fém és a műanyag között?

A szuperragasztó működhet fém és műanyag között, de nehézséget okozhat, hogy egymáshoz tapadjanak. Mindkét anyagot nehéz ragasztani, mert nem porózusak. Ragasztás előtt mindkét felületet először érdesíteni kell, lehetőleg acélgyapjúval.

Természetesen bármit használhatsz, ami működik, de az acélgyapot gyakran jobban működik fémen. Ne feledje, hogy csak érdes felületet kell létrehoznia, nem pedig lecsiszolnia.

A szuperragasztók elég erős kötést tudnak létrehozni olyan tárgyakhoz, amelyekre a használat során nem nehezedik nagy nyomás. Ezek a ragasztók elfogadhatóak olyan projektekhez, mint például modellek ragasztása, de nem olyan alkalmazásokhoz, amelyekben a kötés nagy igénybevételnek lesz kitéve.

Az epoxi ragasztó jobb választás ezekben a helyzetekben.

A szuperragasztó működhet a fa és a műanyag között

Fát műanyagra ragasztva nagyobb sikerrel járhat, mint műanyagot és fémet. A fa porózus, ami lehetővé teszi, hogy a szuperragasztó szétterjedjen benne. A műanyag felületet ismét fel kell dörzsölnie, hogy a ragasztónak legyen miben megkapaszkodnia.

Bár a szuperragasztó a műanyagot a fához ragasztja, nem ideális választás. A kétkomponensű epoxik, mint például a , erősebb kötést hoznak létre.

A lényeg

A szuperragasztó kiváló ragasztó, mert gyorsan erős kötéseket hoz létre. Azonban ugyanazok a tulajdonságai, amelyek lehetővé teszik, hogy ezeket a kötéseket létrehozza, megnehezítik a műanyagok más anyagokhoz való ragasztását.


avatar
Szerző

József szakértő író, aki a lakásfelújítás, -javítás és -építés szakterületére specializálódott. Szenvedélye, hogy részletes, könnyen érthető, alapos és pontos információkkal lássa el olvasóit, hogy másoknak is segítsen sikert elérni a projektjeikben.