Hogyan lehet az epoxit szilikonra ragasztani

Tegyük fel, hogy epoxit akarsz használni valaminek a ragasztásához, bevonásához vagy szigeteléséhez. Több anyaghoz is használtad már, kivéve a szilikont. Így most azon tűnődsz - vajon ez a gyanta működik-e ezen a felületen, és mi mást használhatnék helyette?

Az epoxi nem fog megtapadni a szilikonon, mivel a szilikon felületi energiája alacsony. A két felület közötti molekuláris erő gyenge, ezért az epoxi nem tapad a szilikonfelületekre.

Amellett, hogy elmagyarázom, miért nem tapad az epoxi a szilikonhoz, kitérek a probléma megoldására is. Ezen kívül egy listát adok a legjobb epoxi alternatívákról, amelyek szilikonos felületen is működnek.

Miért nem tapad az epoxi a szilikonra?

Az epoxi két kémiai vegyület reakciója által hordozott gyanta. Szívós és kémiailag ellenálló, ezért sokan használják különböző projektekhez. Bár az epoxi a legtöbb felületen megtapad, a szilikonon nem tapad, mivel annak felületi energiája alacsony.

A felületi energia az egyes felületek molekulái közötti erőre utal, amely lehetővé teszi, hogy a termékek vonzzák egymást vagy egymáshoz tapadjanak. Az alacsony felületi energiájú - 36 dyn/cm-nél kisebb - anyagok nem fognak jól kötődni más anyagokhoz.

A szilikon felületi energiája mindössze 24 dyn/cm, ezért csúszik le róla az epoxi.

Gondoljunk csak a teflonra, a serpenyők bevonására használt anyagra, amelynek felületi energiája alacsony, 24 dyn/cm. Ez a felületi energia megakadályozza, hogy az étel a serpenyőhöz tapadjon.

Hogyan lehet elérni, hogy az epoxi a szilikonhoz tapadjon?

Bár az epoxi lecsúszik a szilikonról, vannak megoldási lehetőségek erre a problémára. A következők segítségével mindkét felületet "egymáshoz tapadhat":

Szilikon alapozó

Más néven szilán alapozó, amely a szilikont tapadóbbá teszi a szilikon ragasztókhoz, akrilátokhoz és természetesen az epoxikhoz. Úgy működik, mint a festékalapozó, amely segít a festéknek jobban tapadni a felülethez. A szilánok ezt úgy érik el, hogy kompatibilis felületet hoznak létre, amely elősegíti a tapadást.

Koronakezelés

Ez az eljárás elektromos kisülést alkalmaz a felületen, ami segít egy oxidáló réteg kialakításában és a szilikon alacsony felületi energiaértékének növelésében. Ezen kívül a koronakezelés elősegíti a nedvesedést.

Segíti a folyadékok (ebben az esetben az epoxi) szilárd "érintkezését" a szilárd felülettel (szilikon).

Mi ragad még a szilikonhoz?

Nincs ideje vagy költségvetése szilikon alapozóra vagy kezelésre? Nem probléma. Nem kell végleg lemondania a projektjéről. Mindössze annyit kell tennie, hogy ezeket a ragasztókat használja, amelyek jobban tapadnak a szilikonhoz, mint az epoxi.

Nyomásérzékeny ragasztók

Ahogy a neve is sugallja, ez nyomást igényel ahhoz, hogy a dolgok egymáshoz tapadjanak. A megszilárduló epoxikhoz képest a nyomásérzékeny ragasztók ragadósak maradnak. Segítenek nedvesíteni a felületet, ami, mint említettük, szilárd kapcsolatot tart fenn két felület között.

Hőre keményedő szilikonragasztók

Az ilyen termékek platina katalizátorokat használnak a semleges és korróziómentes ragasztás érdekében. Bár ez elég jól működik a szilikonon, tovább erősítheti a ragasztó tulajdonságát azáltal, hogy :

  • A ragasztót hosszabb ideig vagy magasabb hőmérsékleten szárítjuk.
  • A kikeményített ragasztót magas hőmérsékletű területen tartva.
  • Speciális alapozó használata.

Szobahőmérsékleten vulkanizált szilikon

Más néven RTV-szilikon, amely ón- vagy platinavegyületet használ a szobahőmérsékleten történő vulkanizáláshoz.

Mivel finom részleteket készít, az RTV-szilikon tökéletes művészi szilikonprojektekhez (pl. szobrok vagy bútorok készítéséhez).

Mi tapad az epoxihoz és mi nem

Ha nem fér hozzá a fent említett alapozókhoz és kezelésekhez, akkor elgondolkodhat azon, hogy a szilikon helyett inkább a szilikont cserélje ki. Ha mégis így tesz, ne menjen csak úgy ki, és ne vegyen semmi mást. Sok más anyag, mint a szilikon, nem tapad az epoxihoz.

Ugyanezt a problémát megelőzheted, ha elkerülöd ezeket a nem epoxira tapadó anyagokat:

  • Vinyl
  • Gumi
  • Nagy sűrűségű polietilén
  • Viaszpapír
  • Pergamenpapír
  • Burkolószalag
  • Műanyag zacskók és egyéb tárolóedények
  • Forró ragasztó

A szilikonhoz hasonlóan ezek az anyagok is alacsony felületi energiával rendelkeznek. Ennek eredményeként az epoxi lecsúszik róluk.

Másrészt, ha olyan anyagokat keres, amelyek jól tapadnak az epoxihoz, akkor ezek közül bármelyiket válassza:

  • Fa
  • Fém
  • Keményített poliészter üvegszál
  • Néhány műanyag

Következtetés

Az epoxi nem tapad a szilikonra, mivel ez utóbbi alacsony felületi értéke miatt olyan, mint a teflon, vagyis az epoxi lecsúszik a szilikon felületéről. Bár ez a helyzet, alapozó vagy koronakezelés segítségével az epoxi tapadhat a szilikonra.

Sans ezeket a lehetőségeket, akkor válasszon olyan ragasztókat, amelyek jobban tapadnak a szilikonhoz. Kiváló választási lehetőségek közé tartoznak a nyomásérzékeny ragasztók, a hőre keményedő szilikonragasztók és a szobahőmérsékleten vulkanizálható szilikonok.

Hasonlóképpen, a szilikon helyettesíthető más olyan termékekkel, amelyek jobban tapadnak az epoxihoz. Ezek közé tartozik a fa, a fém, a kikeményített poliészter üvegszál és egyes műanyagok.


avatar
Szerkesztő

Üdvözletem, a nevem Bárczi, az ujratervezni.com főszerkesztője és létrehozója vagyok. Emellett vállalkozóként dolgozom egy lakásfelújítással foglalkozó cégnél, és nagy tapasztalattal rendelkezem az otthonok építése és felújítása terén. Remélem, hasznosnak találja weboldalamat!