Sötétben világító falfesték - A legjobb lehetőségek 2020-as otthonod számára

Tudsz-e kreatív lenni valami olyan banálisnak tűnő dologban, mint például a lakásod vagy az előkerted átalakítása? A válasz nyilvánvalóan igen, de a nagyobb kérdés a lakásfelújítás különböző megközelítési módjaira vonatkozik. És itt jön a képbe a sötétben világító falfesték.

Ebben a cikkben a sötétben világító festékről általánosságban fogok szólni, de a hangsúly elsősorban a falak festésén lesz. Tehát, ha valaha is szükséged volt egy alapos útmutatóra a sötétben világító festékről, akkor jó helyen jársz.

Megtudhatsz mindent, amit tudni kell erről a terméktípusról, többek között azt, hogyan működik, hogyan alkalmazhatod és/vagy távolíthatod el, mennyire biztonságos, és hol használhatod. Ezenkívül felsorolok néhányat a 2020-as év legjobb falfestési lehetőségei közül.

Mi az a sötétben világító festék?

Első pillantásra a válasz nyilvánvalónak kellene lennie. A hagyományos festék nem világít a sötétben, függetlenül attól, hogy hová helyezzük. Tehát, hogyan világít a sötétben világító festék... nos, világít?

A hatás eléréséhez a festékgyártók foszforral töltik fel a folyadékot. Ha ezt a fajta festéket valamilyen sugárzó energiának tesszük ki, akkor egy bizonyos ideig fényt bocsát ki.

Bár a foszfor a foszfor kifejezéssel rokon, mégis a foszforeszkáló és a fluoreszkáló fényekre egyaránt használjuk.

Hogyan működik?

Mint fentebb említettük, ahhoz, hogy ez a festék megtegye a dolgát, ki kell tenni egy bizonyos típusú sugárzó energiának. A foszforok az UV-sugárzásra reagálnak, és az egyetlen forrás, amely folyamatosan biztosítja ezt a fajta energiát, a Nap. Különböző forrásokból is kaphatsz UV-sugárzást, de erről kicsit később még szólok; most koncentráljunk az alkalmazásra.

Tegyük fel tehát, hogy egy tárgyat szeretnénk lumineszcens festékkel lefesteni, például egy gyermekjátékot. Mi a legjobb módja annak, hogy ezt megtegyük ÉS biztosítsuk, hogy egy ideig világítson?

A válasz egyszerű: bevonjuk a tárgyat festékkel, és néhány órára közvetlen napfényben hagyjuk. A legtöbb ember azt tanácsolja, hogy legfeljebb 3 és 4 óra között.

Miután feltöltötted, a tárgynak nagyjából ugyanannyi ideig kell világítania a sötétben, mint ameddig közvetlen napfénynek volt kitéve. Tehát, ha azt szeretné, hogy a festék tartós legyen, hagyja kint négy óránál hosszabb ideig.

De mi a helyzet a falakkal? Pontosabban, mi a helyzet a belső falakkal, azokkal, amelyek nincsenek közvetlen napfénynek kitéve?

Nos, technikailag igen - egyszerűen csak húzzuk el a függönyöket és húzzuk fel a redőnyöket. Annyi napfényt kap, amennyire a szobának szüksége van.

Hogyan alkalmazom a falra?

Általában kétféle módon lehet lumineszcens festéket felvinni a falra:

  • Sima, egyszínű, egyszínű bevonat
  • Falfestmény (vagy annak egyes elemei) festése.

Mindkét megközelítésnek megvannak a maga előnyei és hibái. Például az egész szobát egyetlen színre festheted. Nemcsak hihetetlenül fényesen fog ragyogni, de egyúttal fantasztikus kiegészítője is lesz bármelyik házibulinak, amit tervezel.

Ha vannak gyerekeid, imádni fogják a "sárga szobában" vagy a "zöld szobában" tölteni az időt. Sőt, a sötétségtől markánsan félő gyerekek is könnyedén alhatnak ezzel a festékkel a falon.

Azonban az, hogy egyetlen szín van, kissé unalmas. Ha kalandvágyó típus vagy, javaslom, próbáld ki a falfestményeket.

Hihetetlenül szórakoztató lehet, ha a szobád egyes szegmenseit egy láthatatlan lumineszkáló árnyalattal fested le. És ez a móka csak fokozódik, ha ezek a szegmensek éjszaka fényesen ragyognak.

Még a legunalmasabb fehér fal is életre kelhet lumineszcens árnyalatokkal.

Egy falfestményen dolgozni azonban hihetetlenül nehéz, és az emberek leggyakrabban hajlamosak arra, hogy megpróbálják magukat kifesteni, ami katasztrofális eredményekhez vezethet. Mielőtt tehát nekilátnál a falfestményednek, konzultálj egy festőszakértővel, és vedd figyelembe az ő ötleteit.

A legjobb sötétben világító festéktermékek 2020-ban

1. Aurora fényes zöld világító festék a sötétben

Elég egy pillantást vetned erre a termékre, és máris tudod, hogy erős cuccot kapsz. A SpaceBeams már évek óta kiváló minőségű művészeti termékeket árul, és ott van a csúcson.

Maga az anyag nem mérgező, biológiailag lebomló anyagokból készül. Nemcsak a környezetet nem károsítja, de a saját bőröd is biztonságban lesz, amíg alkalmazod. Más szóval, testfestést végezhetsz vele, és szó szerint a buli fénypontja lehetsz.

De hogyan teljesít a falakra felhordva? Nos, egész éjszaka képes fényesen ragyogni, és mindössze egy 10 másodperces töltés szükséges hozzá. Meglepő módon nem kell napfénynek kitenni - egy jó UV-lámpa megteszi a hatását!

Természetesen az Aurora Bright Green nem csak a falakat és a saját bőrödet képes lefedni. Valójában gyakorlatilag fa-, műanyag-, fém-, szövet- és üvegfelületekre szabták. Otthonod bármely részét foszforeszkáló játszóházzá alakíthatod percek alatt.

Van azonban néhány hátulütője az Aurora Bright Green-nek. Személy szerint jobban örülnék, ha nem ilyen kis mennyiségben árulnák. Sok kell belőle egy fal lefedéséhez, és egyszerre több csomagot vásárolni nem praktikus.

Azonban tökéletes megoldás, ha falfestményeket vagy egyedi rajzokat készítesz a falakon; könnyen alkalmazható, nem gyúlékony, és fényesebben ragyog, mint a legtöbb kereskedelmi lehetőség.

2. UV neon fekete

tíz különböző, élénk színből álló készletben kapható. Ez a termék abszolút tökéletes a benned élő művész számára; a sokféle színválasztékkal azt festhetsz a falakra, mennyezetekre, padlókra, fafelületekre és bárhová máshova a beltérben, amit csak akarsz.

De ez még közel sem jelenti az UV Neon Black határait. Kívülről is szabadon alkalmazhatod bárhol, legyen az a házad fa oldala vagy a kerti út a bejárati lépcső alatt.

A teljes hatás elérése érdekében mindenképpen két rétegben alkalmazd. Egyetlen réteg UV-fekete fényben elég jól mutat, de ha azt szeretné, hogy a művészete a sötétben is kiemelkedjen, a második réteg is megteszi a hatását.

Az Aurorához hasonlóan az UV Neon Blacknek is megvan az a hátránya, hogy nem elég festék egy egész fal lefedéséhez. Ehelyett használd inkább kisebb méretű projektekhez és egyedi rajzokhoz.

Maga a festék biztonságos, nem mérgező, és természetes összetevőkből készül. Gyorsabban szárad azonban, mint a listán szereplő többi lehetőség, ezért ügyeljen arra, hogy gyorsan vigye fel, amikor a művészetén dolgozik.

3. DecoArt DS50-3Glo

Az itt felsorolt festékek többsége folyékony vagy pasztás. , azonban egy spray - és elég sokoldalúan használható, ha szabad így mondanom.

A spray használata némi megszokást igényelhet, ha nem vagy olyan, aki szereti a graffiti művészetet. Tehát, ha kifogástalan művészetet akarsz létrehozni, egyszerűen készíthetsz kartonpapír sablont, és úgymond "kitöltheted a réseket". Ha azonban szabadjára akarja engedni a kreativitását, ragadjon meg egy doboz DecoArt-ot, és kezdjen el fújkálni.

Amellett, hogy a DecoArt nem mérgező és könnyen alkalmazható, van még egy érdekes tulajdonsága. Nevezetesen, hogy önmagában is használhatod, de ha kell, más átlátszó akrilfestékekkel is keverheted. És függetlenül attól, hogy hogyan alkalmazza, számíthat arra, hogy a festékréteg a nap folyamán újratöltődik.

Természetesen a DecoArt Glo festéknek vannak bizonyos korlátai. Míg szövetre, falra, fára, fára, fémre stb. fel lehet vinni, addig bőrre nem szabad használni. Az összetevők nem mérgezőek, de nem is éppen biztonságosak.

4. Neon éjszakák

Rögtön az elején belefutott egy buktatóba; ha olyan terméket szeretnél, amelyet a bőrödön vagy a ruhádon használhatsz, akkor ez a nyolc UV színből álló készlet nem neked való.

Ez azonban nem akadályozza meg abban, hogy egy látványos festékkészlet legyen falakra, fára, fémre és műanyagra, ezért is érdemel helyet ezen a listán.

Az UV Neon Blackhez hasonlóan a Neon Nights is többféle színválasztékot kínál. Igazán kísérletezhetsz a művészeteddel, és változatossá teheted az egyes elemeket.

És ismét, csakúgy, mint az UV Neon Black esetében, a teljes hatás eléréséhez több festékréteget kell felvinni, és UV-lámpát kell használni. De érdekes módon még nappal is láthatod ennek a terméknek a halvány fényét, ami csak azt mutatja, hogy a Neon Nights mennyire erőteljes.

5. Astro Glow

Sok ugyanolyan hátulütője van, mint az előtte felsorolt festékeknek. Pici flakonban van, így teljes falfestésre alkalmatlan, meglehetősen gyorsan szárad, és nem olyan termék, amit a bőrödre is használhatsz.

Persze nem véletlenül van itt az Astro Glow a többi nehézsúlyú mellett. Nemcsak nem mérgező és nem gyúlékony, de vízbázisú, így könnyen eltávolítható olyan felületekről, mint a fém, a műanyag és a fa.

Ráadásul valóban világít a sötétben, anélkül, hogy UV-lámpára lenne szükség. Tehát, ha kisebb projekteken, például faliképeken és egyedi tárgyak díszítésén szeretne dolgozni, az Astro Glow a megfelelő festék az Ön számára.

6. DayGlo fluoreszkáló oldószeres festék

Most áttérünk a nagy dolgokra! egy szép, méretes dobozban érkezik, amellyel teljesen beboríthatod a falakat és a mennyezetet lumineszcenciával. Ez egy csodálatos termék nagyszabású projektekhez, és többféle színben kapható.

Természetesen nem mentes a hibáitól. Ismerek néhány embert, akik használták a DayGlo-t, és panaszkodnak, hogy könnyen csomósodik. Bár ez várható a legtöbb kereskedelmi festéknél, legyen az lumineszcens vagy más, mégis olyan probléma, amelynek megoldása időt és erőfeszítést igényel. És ez az az idő és erőfeszítés, ami nem áll rendelkezésére, ha rohan, hogy időben elkészüljön az otthona Halloweenre vagy Hálaadásra.

7. Art 'N Glow

A festék egy kicsit rendhagyó. Talán ez az egyetlen népszerű, sötétben világító festék, amelyet egy kis, helyi tulajdonú vállalkozás készít. És úgy tűnik, az emberek az interneten nem tudnak betelni vele.

Maga a termék stroncium-aluminát világító porból és prémium akrilfestékből készül. És bár ez a keverék túl gyorsan kiszárad, amikor kinyitod, falfestéshez és kisebb projektekhez tökéletes. Nemcsak látványosan fénylik, de nagyon sokáig így is marad.

Hogyan lehet eltávolítani a sötétben világító festéket?

A világító festék eltávolítása üvegről, fáról, műanyagról és fémből viszonylag egyszerű. Legtöbbször maga a festék egy egyszerű mosással eltávolítható. Máskor egy kicsit kreatívnak kell lennie.

De mi a helyzet a falakkal? Nyilvánvaló, hogy nem tudod csak úgy lemosni a festéket, mivel a felületük érdes.

Nos, sajnos a leghatékonyabb módja a lumineszcens festéktől való megszabadulásnak az, hogy vagy lekaparod, vagy átfested. Akárhogy is, új festékréteget kell felvinni a falakra.

A lumineszcens festék eltávolításának lépései a falakról elég egyszerűek. Először is, finom csiszolópapírral próbáld meg eltávolítani a festékből annyit, amennyit csak tudsz. Ezután vigyél fel két réteg alapozó-tömítőfestéket a lecsiszolt falfoltokra.

Végül válassz egy másik, normál festéket, és vagy az egész helyiséget fesd át, vagy csak azokat a részeket, amelyeken az alapozó-tömítő van.

Felvihetek rá egy új réteg normál festéket?

Teljesen megértem, hogy a fent felsorolt lépések sok fárasztó munkával járnak. Valójában sokan, akik már használtak korábban lumineszcens festéket, általában megkérdezik tőlem, hogy egyszerűen átfesthetik-e.

Természetesen meg lehet próbálni ezt a lehetőséget. Ne feledje azonban, hogy a sötétben világító festék nem éppen egy tipikus falburkoló anyag.

A lumineszcenciát előállító foszforok elég erősek lehetnek. Valójában akkor is képesek tovább világítani, ha egy vékony festékréteggel feded le őket; csak annyit kell tenniük, hogy napfény hatására újra feltöltődnek.

Annak érdekében tehát, hogy ez ne történhessen meg, győződj meg róla, hogy legalább két réteg normál festéket viszel fel. Így az UV-sugarak nem tudnak olyan mélyre hatolni, hogy elérjék a foszforokat.

Természetesen mindig van lehetőséged tapétát alkalmazni, de ez egy olyan téma, amivel talán egy későbbi cikkben foglalkozom majd részletesen.

Mennyi ideig tart a sötétben világító festék?

A hagyományos festékhez hasonlóan a lumineszkáló színezékek sem tartanak örökké. Idővel a sötétben világító festék elkezd fakulni, és a benne lévő foszforok kezdik elveszíteni az UV-fénnyel való feltöltődés képességét.

Magának a festéknek a felhordásakor utána kell járnod a terméknek. Egyes lumineszcens festékek hosszú élettartamúak, míg mások a szó szoros értelmében órákkal az alkalmazás után lemosódnak.

Általánosságban elmondható, hogy ha nem nyitod ki a dobozt, a benne lévő festék nagyjából három évig megőrzi a lumineszcenciáját és az újratöltési tulajdonságait. Természetesen ügyelnie kell arra, hogy a festéket hűvös, száraz helyen, a közvetlen napfénytől távol tartsa.

Ha a festéket a falakra viszi fel, akkor körülbelül tíz évig tart. Az élettartamát azonban meghosszabbíthatja 12 évre, ha hozzáad egy , bár. A tömítőanyagok megakadályozzák, hogy a festékben lévő foszforok lebomoljanak, és ezáltal még hatásosabbá és aktívabbá válnak.

Végül ott van a töltés utáni idő. Miután a festéked jól feltöltődött az UV-sugarak által, négy órán keresztül világít a sötétben. Az idők azonban a különböző márkáknál eltérőek lehetnek, ezért mindig győződjön meg róla, hogy a termékről többet megtudott, mielőtt kipróbálja.

Újratöltés

A lumineszcens festékben lévő foszforok gyakori UV-sugárzásnak való kitettséget igényelnek ahhoz, hogy a festék megfelelően világítson. Ellenkező esetben halvány, hátborzongató ragyogást kap, amely enyhén szólva is zavaróvá teszi otthonát.

Mint korábban említettük, az UV-sugarak legjobb forrása a napfény, ezért ha egy tárgynak éjszaka is világítania kell, vonja be a választott festékkel, és vigye ki néhány órára a szabadba.

Érdekes módon, ha az otthonod külső falait fested, akkor azok minden nap ki vannak téve az UV-sugaraknak. Ezután legalább egy évtizedig számíthatnál arra, hogy az otthonod éjszaka világítani fog.

A beltéri falfestéket azonban kicsit trükkös feltölteni. A legjobb megoldás, ha minél több napfényt engedsz be otthonodba, hogy elérje a foszforokat.

Ez nem biztos, hogy működik, ha a festeni kívánt helyiségben nincs egyértelmű hozzáférés sok napfényhez, például egy fürdőszobában vagy egy szekrényben. De akkor viszont nagy valószínűséggel ezeket a helyiségeket eleve nem fogod lumineszkáló színekkel festeni.

Használhatok mesterséges fényeket?

A sok mesterséges UV-fény egész szobákat képes beborítani. Méretüktől és típusuktól függően bármilyen négyzetméteres helyiséget lefedhet.

Ezek a fények azonban egyszerűen nem olyan erősek, mint a napfény. Valójában leggyakrabban egyszerűen csak megdicsőített LED-fények lesznek enyhe színpalettával.

Természetesen néha a mesterséges UV-fény is működhet. Mégis, tartsa szem előtt, hogy olyan speciális terméket kellene vásárolnia, amely képes feltöltődni általa. Ha az otthonodban valamilyen oknál fogva nem jut elég napfény, és szükséged van egy mesterséges UV-sugárforrásra, akkor mindenképpen válaszd a megfelelő márkájú lumineszcens festéket, amelyet a napfényen kívül mással is fel tudsz tölteni.

A sötétben világító festék biztonsága

Az olvasók gyakran kérdezik tőlem, hogy a sötétben világító festék biztonságos-e számukra és gyermekeik számára. Hogy teljesen őszinte legyek, körülbelül annyira biztonságos, mint bármely más festék - ha óvatos vagy, semmi sem fog történni veled vagy a szeretteiddel.

Amikor ezt a festéket viszi fel a falra, mindenképpen viseljen kesztyűt, védőszemüveget és egyéb védőfelszerelést. Ugyanez vonatkozik a gyerekeidre is; nem ritka, hogy a gyerekek segítenek a szobájukban falfestményeket festeni egy felújítás során. Ha ezt lumineszcens festékkel végzi, segíthet a velük való kapcsolatteremtésben, és sok örömet szerezhet nekik a folyamat során.

Ügyelj azonban arra, hogy a gyermeked ne lélegezze be vagy nyelje le a festéket, és hogy mindketten takarítsatok fel, miután végeztetek. Emellett szellőztesse ki a szobát, hogy az esetleges füstgőzök elpárologhassanak, és ne okozzanak légzési problémákat a családjának.

Hol használhatom?

A beltéri és kültéri falak csak a jéghegy csúcsa, ha arról van szó, hogy otthonát lumineszcens festékkel díszítse. Ha igazán kreatív akarsz lenni, különösen az ünnepi időszakban (Halloween, karácsony stb.), otthonod más területeit is bevonhatod sötétben világító festékkel. Soroljunk fel most néhányat:

  • Elülső verandák
  • Járdák
  • Lépcsők
  • Kerti utak
  • Teraszok
  • Tetők
  • Korlátok
  • Ablakpárkányok
  • Ereszcsatornák
  • Kerti díszek
  • Szökőkutak
  • Kültéri medencék
  • Hinták, trambulinok és egyéb kültéri játszóeszközök
  • Kutyaházak
  • Viskók
  • Ajtók
  • Faházak

DIY világító festék a sötétben

Míg sokan úgy döntenek, hogy megvásárolják a saját világító festéküket vagy matricákat használnak, néhányan inkább saját festéket készítenek. És ha te is azok közé tartozol, akik időről időre szeretnek egy kis barkácsolást, akkor szerencséd van.

Többféle módszer is létezik a saját világító festék elkészítésére, de én most felsorolom azt a kettőt, ami a legjobban működik. Ezek könnyen kivitelezhetőek, viszonylag gyorsak, és némi pénzt takarítanak meg, ha nem engedheted meg magadnak a márkás cuccot.

1. módszer: A foszforeszkáló por receptje

A foszforeszkáló por valójában eléggé . Valójában, akkor is lehet vásárolni . Van azonban néhány részlet, amire figyelnie kell:

  • Ha nagy részecskékben vásárolja meg, akkor egy alapszínt kap, amely pöttyös megjelenésű lesz, amikor felhordja.
  • Ha kis szemcsékben vásárolod, a végeredmény nem lesz olyan élénk, de simább, simább megjelenésű lesz.
  • Ha színtelen port vásárolsz, győződj meg róla, hogy a választott festék kompatibilis vele.
  • Ha azt szeretné, hogy a végeredmény láthatatlan legyen, amikor felkapcsolja a fényeket, használjon akril zselét.

Miután megvásároltad az összes szükséges összetevőt, folytasd a következő lépéseket:

  1. Tegyél 1 rész port és 5 rész festéket egy tálba vagy edénybe.
  2. Keverd össze a kettőt, amíg jól összekeverednek.
  3. Kezdd el a festést.

2. módszer: Kiemelő és víz

Bármennyire is egyszerű foszforeszkáló port beszerezni, a vásárlás (vagy a régiek újrafelhasználása) az olcsóbb megoldás. A végeredmény azonban nem lesz olyan fényes vagy tartós, mint a foszforeszkáló poros megoldás.

Ettől függetlenül ez még mindig egy klassz ötlet partikra és különleges eseményekre, valamint a gyerekszobák és az otthonod más területeinek átalakítására. A recept azonban egy kicsit bonyolultabb, mint az előző:

  1. Nyisd ki a highlightert, és lassan távolítsd el a filccsíkot.
  2. Tedd a filccsíkot egy tálba.
  3. Önts vizet a tálba, és hagyd, hogy a szín kifolyjon a filccsíkból; húzd ki, amint kifehéredik.
  4. Öntsünk 118,25milliliter fehér kukoricakeményítőt a vízbe, és keverjük addig, amíg teljesen feloldódik.
  5. Adj hozzá egy kis ételfestéket.
  6. Kezdjük el a festést.

Következtetés

Nagyon sokféle módon alkalmazhatod a sötétben világító festéket a ház körül, a falak a legkézenfekvőbb első lépés. Ez egy szórakoztató tevékenység a háztartásban mindenki számára, és kiváló módja annak, hogy az ünnepeket egy kicsit különlegesebbé tegye. Amíg megtalálja a megfelelő terméket, és betartja a csomagoláson feltüntetett összes biztonsági utasítást, addig olyan világító otthona lesz, amelyre büszke lehet.


avatar
Szerző

József szakértő író, aki a lakásfelújítás, -javítás és -építés szakterületére specializálódott. Szenvedélye, hogy részletes, könnyen érthető, alapos és pontos információkkal lássa el olvasóit, hogy másoknak is segítsen sikert elérni a projektjeikben.