Milyen típusú habarcsok vízállóak?

A habarcs egy jól megmunkálható paszta, amely kitölti a padló- és falicsempék közötti hézagokat. Általában víz, cement, homok és színpigment porított keverékéből készül, amely megszilárdul, miután hagyják megszilárdulni. A csempék szinte bárhol megtalálhatók a házban, de nem minden típusú habarcs bírja a nedvesedésre hajlamos területeket.

A hagyományos habarcs porózus, mivel apró pórusokkal rendelkezik, amelyek folyadékot szívhatnak magukba. A nedvességnek való állandó kitettség felpuhíthatja a fugázóhabarcsot, aminek következtében morzsolódik vagy romlik. Az epoxi habarcs nem porózus, ami azt jelenti, hogy vízálló, és jobban megfelel a fürdőszobákba vagy olyan helyiségekbe, amelyek gyakran nedvesednek.

Ez a cikk mélyen belemerül otthona legjobb csemperagasztási és tömítési megoldásaiba. Olvasson tovább, hogy többet megtudjon a különböző fugázóanyag-típusokról és arról, hogy melyek vízállóak.

Mely fugafajták vízállóak?

Miután csempéit lehelyezte, a fugázásra van szükség, hogy megadja nekik a végső simítást. Az esztétikai okokon kívül azonban számos előnye van a fugázóhabarcs használatának a csempékben.

Nem számít, hogy milyen szépen lerakott csempéi vannak, a hézagok elkerülhetetlenek. A habarcs kitölti a csempék közötti réseket, ami a következő előnyöket szolgálja:

  • A habarcs megakadályozza, hogy a szennyeződés és a törmelék a csempék körül megtapadjon.
  • Megvédi a csempék széleit, és megakadályozza, hogy lecsorogjanak és megrepedjenek.
  • Megerősíti és merevebbé teszi a padlót és a falakat.

A csempéket bármilyen sík és stabil felületen használhatja. Tartósságuk, könnyű karbantarthatóságuk és hatalmas tervezési lehetőségeik miatt nem kell meglepődnie, ha egy tipikus otthon számos területén talál csempét. Mivel azonban a ház egyes területei hajlamosak a nedvességre, segít tudni, hogy mely fugafajták vízállóak, és melyek nem.

Cement alapú habarcs

A cementalapú habarcs apró szemcsékből áll, amelyeket vízzel keverve pasztaszerű anyagot alkotnak. Az összes habarcs közül ezzel a legkönnyebb dolgozni és beépíteni, mivel folyamatosan adhat hozzá vizet, miközben megszilárdul. A cementalapú fugázóhabarcs száradási ideje viszonylag gyors, mivel 24 óra elteltével már járhat rajta.

Összetétele és kényelme miatt a cementalapú habarcs a legolcsóbban megvásárolható és beépíthető.

A cementalapú fugázóhabarcs használatának hátránya, hogy még miután megmerevedik és megszárad, sok apró pórus marad benne, amelyek porózussá teszik. A szennyeződés és a nedvesség bejuthat a kis lyukakba, ami végül penészesedéshez vagy foltokhoz vezet a csempék között.

Hátrányai ellenére a cementalapú habarcs megfizethetősége miatt még mindig népszerű választás, különösen a kiömlésre és nedvességre nem hajlamos helyiségekben. A cementalapú habarcs lehet csiszolt vagy csiszolt.

Csiszolt habarcs

A csiszolt fugázóhabarcs cementalapú, és ahogy a neve is mutatja, homokot tartalmaz. A homokszemcsék adnak neki plusz szilárdságot, így ideális a 0,32 cm-től 2,54 cm-ig terjedő vastagabb fugavonalak fugázásához .

Ha nagy lábforgalmú padlókat burkol, a homokos habarcs okos választás, mivel megfizethető és tartós.

Prémium homokos habarcs

A következő, a piacon kapható habarcsfajtát prémium homokos habarcsnak nevezik. Ez a habarcs hasonló a csiszolt homokos habarcshoz. Azonban sokkal finomabb homokszemcsékből áll, ami ideális a kétszer keskenyebb fugavonalakhoz.

Csiszolatlan habarcs

A csiszolatlan habarcs lényegében homok nélküli csiszolt habarcs. A homokszemcsék hiánya simább textúrát ad, így nem koptat, és kevésbé hajlamos a kényes felületek, például az üveg és a kerámiacsempe megkarcolására.

Ha a fugahézag vonalak kisebbek, mint 0,32 cm , vagy ha kisebb csempékkel dolgozik, akkor érdemes csiszolatlan fugázóhabarcsot használni, mivel az képes átfolyni a szűk helyeken.

Mégis, a csiszolatlan habarcs egyik hátránya, hogy nem olyan tartós, mint a csiszolt habarcs, mivel száradás közben hajlamos zsugorodni.

Akrilhabarcs

Az akrilhabarcs latex- és akrilpolimer adalékanyagokat tartalmazó, homok nélküli habarcsból áll, amely előre kikeverve és használatra készen kerül forgalomba. Mégis, bármennyire is kényelmes közvetlenül a tartályból használni, az akrilhabarcsot kis adagokban kell alkalmazni, mivel sokkal gyorsabban megszilárdul.

A csempékről húsz percen belül el kell távolítania a maradékot is, mert száradás után meglehetősen nehéz eltávolítani.

Az akril fuga folt- és vízálló, így nem fog elszíneződni vagy penészedni. Csiszolatlan minősége ideális a márvány- vagy kerámiacsempéken való használatra, bár a rozsdamentes acélt még mindig megkarcolhatja.

Az akrilhabarcs másik előnye, hogy bizonyos fokú rugalmassággal rendelkezik, így alkalmas a nagy lábforgalmat elviselő nedves helyiségekbe. És mivel használatra készen érkezik, a beépítése lényegesen kevesebb időt vesz igénybe.

Epoxi habarcs

Az epoxi habarcs epoxigyantából és töltőporból készül, így vízálló és rendkívül foltálló. Ha a tartósság az Ön számára elsődleges fontosságú, az epoxi habarcs ideális, mivel nem repedezik, nem zsugorodik és nem színeződik el.

Az epoxi habarcs szívóssága lehetővé teszi, hogy ellenálljon a víznek és a vegyi anyagoknak, így ideális ipari és kereskedelmi alkalmazásokhoz, valamint konyhákhoz és fürdőszobákhoz.

Az epoxi habarcs egyik legjelentősebb hátránya, hogy drágább és nehezebb a beépítése. Az epoxi habarcs elég gyorsan megkeményedik, ezért kis adagokban kell felhordani. Ezenkívül az epoxi habarcs beépítése szakértelmet igényel és több időt vesz igénybe.

Összehasonlítás

Az alábbi táblázat összefoglalja a különböző típusú habarcsokat és azok előnyeit és hátrányait.

Csiszolt habarcsCsiszolatlan habarcsAkrilhabarcsEpoxi habarcs
PorozitásPorózusPorózusVízállóVízálló
Ajánlott fugavonalak0,32 cm és 2,54 cm közöttKevesebb, mint 0,32cmKevesebb, mint ½ hüvelykNagy fugavonalak
Keményedési idő járás előtt24 óra24 óra72 óra48 óra
ElőnyökMegfizethető Tartós Könnyen telepíthetőNem karcolja meg a kényes felületeketIdeális keskeny fugavonalakhozEgyszerűbb alkalmazni függőleges falakonVíz- és foltállóEgyszerű telepítésElőkevert állapotban érkezikOlcsóbb, mint az epoxi fugázóhabarcsVízállóElviseli a vegyi anyagokatKiemelkedően foltállóNem színeződik elNincs szükség tömítőanyagra
HátrányokHajlamos az elszíneződésrePorózusHajlamos az elszíneződésre, repedezésre és zsugorodásraPórusosNehéz tisztítani, ha megszáradt Nem olyan vízálló, mint az epoxiMég drágább, mint a cementalapú fugázóhabarcsokNehéz tisztítaniDrága

A tömítőanyagok megvédik a fugát a víztől

Mivel egyes fugák porózusak, alkalmazhat tömítőanyagokat, hogy a fuga védve legyen a víztől és a foltoktól, miközben erősséget és tartósságot biztosít. A figyelmeztetés az, hogy a habarcstömítő alkalmazása nem teszi bolondbiztossá a csempéket, mivel a víz és a szennyeződés továbbra is beszivároghat a csempékben lévő repedéseken vagy lyukakon keresztül.

Mindenesetre sok szakértő azt javasolja, hogy a fugázóanyagot akkor alkalmazza, amikor a fuga már teljesen megszáradt. A tömítőanyag egy további védőrétegként is szolgál, amely megakadályozza a penész és a penész növekedését. Megakadályozza továbbá a víz és a szennyeződések felhalmozódását, amelyek végül károsíthatják a csempéket.

A fuga tömítőanyagokat a rések és repedések kitöltésére vagy a meglévő fuga piszkos foltjainak elfedésére is használhatja. Ajánlom a . Jár hozzá egy javítókészlet, amely lehetővé teszi, hogy különböző fugavonalakon használhassa.

A tömítőanyag minden típusú habarcson működik?

A tömítőanyag nem működik minden típusú habarcson. Ideális a cementalapú habarcsokhoz, mivel azok porózusak, de az epoxi habarcs vízálló, és nem használ tömítőanyagot - a tömítőanyag miatt sárgulni fog. Az akrilhabarcs vízálló, de a gyártók azt javasolják, hogy száradás után alkalmazzon tömítőanyagot.

Behatoló és nem behatoló fuga tömítőanyagok

A habarcstömítő anyagok behatoló és nem behatoló változatban kaphatók. A különbség a kétféle tömítőanyag között az, hogy az áthatoló tömítőanyagok behatolnak a fugába és kitöltik a lyukakat, míg a nem áthatoló tömítőanyagok egyszerűen csak egy védőréteget képeznek a fuga tetején.

Az áthatoló tömítőanyagok kitöltik az apró pórusokat és ellenállást biztosítanak a nedvességgel szemben anélkül, hogy megfojtanák a fugát. A fürdőszobákban, konyhákban vagy nedves területeken található cementalapú csempékhez átható tömítőanyagokat kell használni.

A nem áthatoló tömítőanyagok ezzel szemben a fuga extra bevonataként szolgálnak. Ezek azonban nem teljesen vízállóak, és a csempékbe vagy a fugába behatoló vizet csapdába ejthetik azáltal, hogy megakadályozzák annak elpárolgását.

Kémiai és természetes összetételű habarcstömítő anyagok

A kémiai összetételű tömítőanyagok általában jobban behatolnak a fugába, és tömítésként működnek, hogy megakadályozzák a nedvesség áthaladását. Az ilyen tömítőanyagok hihetetlenül tartósak, és évtizedekig eltarthatnak, mielőtt újbóli alkalmazásra lenne szükség.

Más típusú tömítőanyagok természetes olajokkal készülnek, amelyeket a fuga felszív, hogy vízállóvá tegye. Ezek a tömítőanyagok környezetbarátabbak és kevésbé károsak az emberekre. Azonban nem olyan tartósak, mint a kémiai úton előállított tömítőanyagok, és gyakrabban kell őket újra alkalmazni.

Végső gondolatok

A csempék telepítésekor a megfelelő típusú fugázóhabarcs kiválasztása a következőketől függ:

  • A csempék
  • Távolságtartás
  • Környezet.

Egyes csemperagasztók porózusak és nem alkalmasak a nedvességre hajlamos helyiségekbe. Azonban a vízálló fugázóhabarcs használata minden helyiségben nem praktikus, mivel drága.

A csiszolt fugázóhabarcs a legjobb a száraz területeken, míg a csiszolatlan fugázóhabarcs a finom csempékhez és a vékonyabb fugavonalakhoz alkalmas. A cementalapú fugázóhabarcs porózus, de a fugázó tömítőanyagok alkalmazásával megelőzhető a nedvesség és a szennyeződés felhalmozódása, amely károsíthatja a csempéket.

Konyhákhoz az akril vagy epoxi habarcs a legjobb, mivel ezek nem porózusak. Ezek drágábbak, de tartósságuk miatt végül pénzt takaríthat meg.


avatar
Szerző

József szakértő író, aki a lakásfelújítás, -javítás és -építés szakterületére specializálódott. Szenvedélye, hogy részletes, könnyen érthető, alapos és pontos információkkal lássa el olvasóit, hogy másoknak is segítsen sikert elérni a projektjeikben.