Hogyan lehet vízállóvá tenni a fa bútorokat

Most állítottál fel egy mesés, fából készült hiúságot a fürdőszobádban? A kivitelező most fektette le a gyönyörű parkettádat? Bármiről is legyen szó, a fa elemek a fürdőszobában egyszerre sugározzák a luxus és a kényelem érzését.

De még ha lenyűgözően is néz ki, ha nem vigyáz rá, a fürdőszobában lévő fa megvetemedhet vagy akár el is rothadhat. Hogyan lehet tehát vízállóvá tenni a fát, hogy sokáig szép maradjon? Nos, akkor derítsük ki!

Vízállóvá teheti fából készült bútorait olajokkal

Az olaj használata a fabútorok vízállóvá tételéhez rendkívül népszerű, mivel olcsó és némileg könnyen kivitelezhető. Van néhány különböző olaj, amit használhatsz a munka elvégzéséhez, de én a tungolajat ajánlom.

Tung olaj

Nem számít, hogy milyen fafajta van a fürdőszobában, a tungolaj megteszi a hatását. Sőt, a volfrámolajjal fém-, beton- és téglafelületeket is bevonhat. 3,79 liter tungolaj körülbelül 37,16 négyzetméternyi fát képes lefedni, de ne feledje, hogy legalább négy rétegben kell alkalmazni.

Ellentétben néhány más bevonattal, amelyekről beszélni fogunk, a tungolaj nem csak egy réteget képez a lakk felett. Beszívódik a fába, és hosszú távú, vízálló gátat képez. De annak ellenére, hogy tartósabbá teszi a tömítést, a tungolajnak hosszabb a száradási ideje is.

A bevonandó fa típusától függően a tungolaj 7-14 napig száradhat. Ez az idő attól függően is változik, hogy hány réteget készített.

Ha azonban nem tud ennyi időt várni, hígítószert is tehet az olajba, és ezzel jelentősen lerövidítheti a száradási időt. Ennek a módszernek egyetlen hátránya, hogy csak az első rétegnél lehet ezt alkalmazni. Ha többször csinálod, az olaj nem fog teljesen behatolni a fába.

A Tung-olaj felhordása

Mielőtt nekilátna a tungolajnak, elő kell készítenie a fát. Először is tisztítsa meg a felületet, amelyet be akar fedni, és győződjön meg róla, hogy nincs rajta szennyeződés, törmelék vagy por. Továbbá, ha a fát újrahasznosítja és újrafelhasználja, előfordulhat, hogy már van rajta egy védőréteg, amelyet le kell csiszolnia.

Javaslom, hogy finom szemcsés papírt használj, hogy véletlenül se sértsd meg az alatta lévő fát. Ha mindent lecsiszoltál, tisztítsd meg még egyszer a felületet, mielőtt nekilátsz a munkának.

Az olajat oldószerrel vagy ásványi szesszel is hígíthatod. A volfrámolaj hígításával jobban behatol a felületbe, és gyorsabban szárad. Nem javaslom azonban a hígítást, ha befejezetlen vagy időjárás által megviseltebb fával dolgozik.

Lenmagolaj

A lenolaj a tungolajjal szemben némileg rosszabb választás, mivel hosszabb a száradási ideje. De ha szorult helyzetben van, és nem tud tungolajat vásárolni, a forralt lenolaj is megteszi a hatását. Ugyanaz az elkészítési folyamata, és hígítószert is használhat, hogy lerövidítse a száradási időt.

Ha a lenolaj mellett dönt, örömmel fogja tudni, hogy teljesen vízálló, és szép, fényes felületet ad. A legtöbb barkácsáruházban különböző színekben és kivitelben is kapható.

Fa vízszigetelése poliésztergyantával és acetonnal

Ha poliésztergyantával szeretné vízállóvá tenni a fát, akkor választhat a laminálás és a befejezés között. A lamináló gyantát akkor érdemes használni, ha a tömítést át akarja festeni.

Abban az esetben azonban, ha meg akarja őrizni a fa meleg megjelenését, a befejező gyanta használatát javaslom. Ez alapvetően ugyanaz, mint a lamináló, csak viasz van benne, így teljesen meg tud keményedni.

Személy szerint én inkább poliésztergyantát használok olaj helyett, egyszerűen azért, mert sokkal rövidebb a száradási ideje. Ráadásul korhadt és sérült fa felújítására, valamint üvegszálak vízhatlanítására is használható.

Poliésztergyanta és aceton alkalmazása

Ismétlem, mielőtt a tömítőanyaggal nekilátna, elő kell készítenie a felületet. Ha időjárási fával dolgozik, használjon finom csiszolópapírt, hogy megszabaduljon a tökéletlenségektől. Jól tisztítsa meg a felületet, mielőtt elkezdi felvinni a rétegeket.

A gyantát és az acetont össze kell kevernie a felületképzéshez. Öntsön egy kis gyantát egy vödörbe, és lassan kezdje el hozzáadni az acetont, amíg olyan állagot nem kap, amely kicsit sűrűbb, mint a víz.

Ne feledje, hogy minden egyes réteghez új keveréket kell készítenie, ezért ne vigye túlzásba az első alkalommal. Amikor új adagokat készít, kevesebb acetont is tegyen bele, hogy ne hígítsa túlságosan a keveréket.

Ha kisebb fafelületet, például egy hiúságos szekrényt festesz be, akkor azt javaslom, hogy puha sörtéjű ecsetet használj. Ha azonban a padlóján dolgozik, a könnyebb felhordás érdekében használhat festékhengereket. Csak győződj meg róla, hogy az ecsetet és a hengert acetonnal tisztítod, mielőtt újabb réteget viszel fel.

A legjobb eredmény elérése érdekében azt javaslom, hogy legalább ötször fejezd be a fát, ügyelve arra, hogy minden egyes réteg között 20-30 percet várj. A végső keverékhez adhatsz néhány csepp folyékony viaszt a magas fényű hatás érdekében. A fát 4-6 órán át kell hagyni, hogy megszilárduljon, mielőtt elkezdené használni.

Fürdőszobabútorok vízszigetelése tömítőanyagokkal

A tömítőanyagok a fa vízszigetelésének bevált módszere, amely nem kerül pénzbe. Három típus közül választhat:

  • Lakk
  • Lakk
  • Poliuretán tömítőanyag

Ecsettel vagy permetezéssel lehet őket a fára felvinni, és általában elég rövid a száradási idejük. De csak akkor javaslom a tömítőanyag használatát, ha páratartalom-szabályozott környezetben tudsz dolgozni.

Soha ne rázza vagy keverje fel ezeket a tömítőanyagokat, mert így légbuborékok keletkezhetnek. A buborékok a tömítőanyag száradása után is a fa felületén maradnak.

Lakk

A lakk alapvetően gyanta, oldószer és száradó olaj keveréke, amely szép, vastag felületet ad a fának. Idővel nem fog megsárgulni, és tartósabbá teszi a fát. A fürdőszobához spar lakkot ajánlok, már csak azért is, mert jó vízzáró réteget képez.

A fürdőszobában található bútorokhoz, például a szekrényekhez és a mosdókhoz is használhatsz lakkspray-t. Könnyű használni, és csak körülbelül 15 percig tart a száradás.

Lakk

A lakk alkoholos oldatban oldott gyanta keveréke. Sokféle kivitelben kapható, és hígítható, ha azt szeretné, hogy gyorsabban száradjon. Mivel azonban sárgás árnyalatúvá válhat, csak sötétebb, mély tónusú faanyagokon ajánlom a lakk használatát.

Egy dolgot nem szabad elfelejteni: a lakk nagyon erős és potenciálisan mérgező füstöt bocsát ki. Ha teheti, vagy használja kint, és utána hozza be a bútort, vagy legalábbis győződjön meg róla, hogy jól szellőző helyiségben dolgozik.

Poliuretán tömítőanyag

Utolsóként egy poliuretán tömítőanyag következik, amely gyönyörű fényes felületet vagy akár lágy és gyengéd csillogást adhat a fának. Akril- és poliuretángyanták, valamint különböző oldószerek keveréke.

Könnyű használni és tisztítani, és mivel idővel nem sárgul meg, világos tónusú faanyagokon is használhatod. Bár az olajbázisú poliuretán tömítőanyagot egy kicsit nehezebb tisztítani, mint a vízbázisút, sokkal tartósabb és tartósabb.

A fa előkészítése

Bármelyik terméket is használja végül, először elő kell készítenie a fát. Először, ahogy említettem, le kell csiszolnia a fát 180-as csiszolópapírral kezdve. Ebben a lépésben nagyon fontos, hogy eltávolítson minden tökéletlenséget, tömítést vagy festéket, ami a fán van.

Ezután a sima felület érdekében használjon 220-as szemcseméretű papírt. Ha elégedett a fa kinézetével, porszívózza ki és tisztítsa meg a területet, ügyelve arra, hogy ne maradjon rajta törmelék vagy por. Azt is javaslom, hogy nedves törülközővel vagy ruhával tisztítsa meg a fát, és várja meg, amíg megszárad, mielőtt elkezdi a bevonást.

Ha az olajok mellett döntött, akkor azokat kézzel vagy egy szöszmentes ruhával dolgozhatja be a fába. Dörzsölje az olajat a fába, ügyelve arra, hogy ne maradjanak tócsák. 30 perc elteltével tiszta, száraz ruhával átmehetsz a felületen. A legjobb eredmény érdekében ismételje meg ezt a lépést néhányszor.

Ha viszont tömítőanyagot vagy poliésztergyantát használ, akkor ecsettel kell dolgoznia. Bizonyos tömítőanyagokat szórófejes flakonba is tehet a könnyebb felhordás érdekében. De előbb ellenőrizze a gyártó utasításait és irányelveit, mert ez nem minden terméknél működik.

Végső gondolatok a fürdőszobai fa vízszigeteléséről

A bútorok és padlók vízszigetelése a fürdőszobában elég nagy kihívást jelentő, de kifizetődő feladat lehet. Az, hogy mennyi időt és pénzt fordít erre a projektre, attól függ, hogy mit szeretne használni.

Bár az olajok elég olcsók, nem javasolnám, hogy a padlóra használd őket, mert olyan hosszú száradási idejük van. De ha nagy felületet kell lefednie, és gyorsan kell elvégeznie, akkor a legjobb választás lehet a tömítőanyag.

Nem számít, hogy végül mit használsz, az egész arról szól, hogy ne siess, és vékony és egyenletes rétegekben fesd fel a bevonatot. Soha ne fessen újabb réteget, amíg az előző még szárad. A legfontosabb, hogy jól szellőző helyiségben dolgozzon, és viseljen megfelelő ruházatot és védőfelszerelést.


avatar
Szerkesztő

Üdvözletem, a nevem Bárczi, az ujratervezni.com főszerkesztője és létrehozója vagyok. Emellett vállalkozóként dolgozom egy lakásfelújítással foglalkozó cégnél, és nagy tapasztalattal rendelkezem az otthonok építése és felújítása terén. Remélem, hasznosnak találja weboldalamat!