Zuhanyzó csempék: Hogyan tisztítsuk meg zuhanycsempéinket súrolás nélkül?

A zuhanycsempe talán a legkényelmesebb felület a tisztításhoz. Tartósak, és a tisztításukhoz csak annyi a teendő, hogy szerezzen be egy tisztítószert és súrolja meg őket.

Idővel azonban a súrolás kopáshoz vezethet, ami maradandó károsodást eredményezhet. Ráadásul a súrolás fárasztó és nehéz munka, amelyre nem mindenkinek van ideje vagy ereje.

Ha azt szeretné, hogy a csempéi fényesek és újak legyenek, de sokáig kitartsanak, akkor olyan tisztítási módot kell találnia, amely egyáltalán nem igényel súrolást. Szerencsére mi itt vagyunk, hogy segítsünk Önnek. A szódabikarbónától az ecetig, íme a leghatékonyabb módszerek, amelyekkel súrolás nélkül tisztíthatod a zuhanyzó csempéit.

1. Használjon hidrogén-peroxidot

A hidrogén-peroxid a legtöbb háztartásban megtalálható anyag. Használhatod fertőtlenítőszerként vagy fehérítőszerként, és nagyon erős lehet, ha nagy koncentrációban van. Mint ilyen, segíthet megtisztítani még a legmakacsabb foltokat is, és eltávolíthatja a penészt és a penészt a csempékről.

Amellett, hogy nagyszerűen tisztítja a csempéket, ez a megoldás megfizethető is. A boltban vásárolt tisztítószerek ugyanis gyakran kétszer olyan drágák, pedig ugyanazt a hatást érik el.

Ha hidrogén-peroxiddal szeretnéd megtisztítani a zuhanyzó csempéin lévő penészgombákat, keverd össze vízzel 2:1 arányban. Öntse a keveréket egy szórófejes flakonba, és fújja be vele az egész csempét. Ügyeljen arra, hogy különös figyelmet fordítson azokra a helyekre, ahol a penész megjelent. Ezután hagyja hatni körülbelül 30 percig.

A fél óra elteltével a zuhanyzóval öblítse le a csempéket. A legtöbb időt fordítson arra, hogy átnézze azokat a helyeket, ahol a penész a legmarkánsabb volt, és szükség esetén puha szivaccsal távolítsa el a rétegeket. A szivacs egyáltalán nem károsítja a csempét, a hidrogén-peroxid pedig megkönnyíti a penész eltávolítását. Így nem lesz szükség súrolásra.

Ha tartós fugafoltokkal van dolga, a hidrogén-peroxidot 1:1 arányban keverheti szódabikarbónával. Sűrű pasztát fog kapni, amelyet a csempén lévő összes foltra fel kell habosítania. Hagyja hatni körülbelül egy órán át, majd alaposan öblítse le. A csempéi fényesnek és újnak fognak tűnni, a foltok pedig a múlté lesznek.

2. Használjon ecetet és mosogatószert

Az ecet egy másik természetes tisztítószer, amely az otthonok túlnyomó többségében megtalálható. Magas savtartalma miatt kiválóan alkalmas a legtöbb folt és szennyeződés tisztítására, amelyek felhalmozódnak a zuhanycsempéken. És mivel a benne lévő sav olyan erős, egyáltalán nem kell súrolnia a csempéket.

Az ecetet azonban nem szabad önmagában használni. Egyrészt a szaga nem kellemes néhány ember számára. Mi több, sokkal jobban fog működni, ha más tisztítószerrel kevered. Mehet a szappan, de a legjobb megoldás, ha az ecetet bármilyen otthon lévő mosogatószerrel kombinálod.

Keverd össze a kettőt egyenlő mennyiségben, és töltsd meg egy szórófejes flakonba a folyadékot. Ezután borítsa be az összes csempét a keverékkel, és különös figyelmet fordítson az esetleges foltokra. Hagyja a zuhanyzót legalább egy órát állni, hogy az ecet kifejthesse a hatását. Végül öblítse le a csempéket hideg vízzel, és élvezze a fényes és rozsdamentes csempék látványát.

3. Használjon szódabikarbónát és ecetet

A szódabikarbóna a legtöbb felület tisztítására használható. Nemcsak a tartós foltok eltávolítására alkalmas, de segít a kellemetlen szagok eltüntetésében is. Ez a tulajdonsága jól jöhet a zuhanyzó csempéinek tisztításakor, különösen a fugák esetében.

Ha hatékony módszert szeretne a szappanos víz és a fugafoltok tisztítására, keverjen össze vizet és szódabikarbónát, hogy sűrű pasztát kapjon. Vigye fel a pasztát az összes kívánt területre, és legyen nagyvonalú. Minél több pasztát alkalmaz, annál jobban tisztítja a csempét.

Miután felhordtad a szódabikarbónás keveréket, önts néhány csepp ecetet a pasztára, és hagyd állni legalább egy órán keresztül. Amint az ecet a pasztához ér, kis buborékokat fogsz látni a felületen. Ez jó jel, és egyszerűen azt jelenti, hogy a két anyag reakcióba lép egymással.

A csempéid akkor lesznek készen a tisztításra, amikor a paszta már nem buborékosodik. Ez körülbelül egy órát vehet igénybe. Ha azonban ez idő után is buborékos marad, hagyja még egy kicsit tovább. Ha kész, öblítse le hideg vízzel, és győződjön meg róla, hogy minden egyes darabot lemosott a keverékből.

Ezt a tisztítási folyamatot legalább havonta egyszer meg kell ismételnie. Így a csempéid remekül fognak kinézni, és minden alkalommal könnyedén megszabadulhatsz a szappanlerakódástól.

4. Használj bóraxot és hidrogén-peroxidot

Ezt a megoldást akkor érdemes használni, ha minden más csődöt mondott. Ha a csempén lévő foltok annyira makacsok, hogy semmi sem tudja kiszedni őket, és komolyan fontolgatod, hogy csak súrolod őket, kövesd az alábbi lépéseket.

Először is önts bóraxot a csempédre. Legyen bőkezű, mert ez biztosítja, hogy valóban jól meg tudja tisztítani a csempéit. Most a következő lépés kulcsfontosságú. A bóraxot legalább öt órán keresztül hagynia kell, hogy elvégezze a munkáját.

Tehát, menj a napodra, intézd el a dolgaidat, és hagyd a zuhanyzót addig, ameddig csak tudod. A bórax alkaloid jellege biztosítja, hogy minden foltba beszivárog, és alaposan megtisztítja a csempét.

Legalább öt óra elteltével öntsön tiszta hidrogén-peroxidot a csempére és a bóraxra. Hagyja állni további két órán át, mielőtt leöblítené. Meleg vízzel mosson le mindent, és győződjön meg róla, hogy mindent elkapott, hogy ne maradjon bórax a csempéken.

Amikor befejezted az öblítést, látni fogod, hogy a csempéd újra tiszta és fényes. És a legjobb az egészben, hogy egyáltalán nem kell majd súrolnod őket.

5. Használj szódabikarbónát és fehérítőt

A fehérítő és a szódabikarbóna keveréke hatásos tisztítószer lehet, különösen a csempék esetében. A kettőt úgy kell összekeverni, hogy sűrű pasztát kapj. Kombináld az anyagokat 2:1 arányban. Fontos, hogy ne használjon túl sok fehérítőt, ha porceláncsempéi vannak, mert károsíthatja a rajtuk lévő védőbevonatot.

Ha a paszta elkészült, vigye fel az összes foltra és fugavonalra. Hagyja állni, amíg a paszta teljesen meg nem szárad. Ezután hideg vízzel öblítse le az egészet. A keveréknek könnyen le kell jönnie, de ha nem, akkor egy puha szivaccsal távolítsa el a maradékot.

Ne feledje, hogy mindig használjon kesztyűt és arcmaszkot, amikor fehérítővel dolgozik. A belélegzése még kis mennyiségben is veszélyes lehet, különösen zárt helyiségekben, például fürdőszobákban.

6. Használjon Cloroxot és forró vizet

Mint azt valószínűleg már tudod, a Clorox egy meglehetősen durva tisztítószer. Csak akkor legyen a választásod, ha a legtöbb más dolog kudarcot vallott. Remekül alkalmas olyan csempék kezelésére, amelyeket hónapok és évek óta nem tisztítottak, ahol a foltok régiek és szinte lehetetlen eltávolítani őket.

Erőssége miatt nem szabad rendszeresen használni a Cloroxot. Ezt csak az igazán piszkos csempékre vagy esetleg az éves mélytisztításhoz kell fenntartani. Próbálja meg nem használni évente kétszeresnél gyakrabban.

A legfontosabb dolog, amikor a Cloroxot a csempékre használod, hogy soha ne használd önmagában. Erőssége károsítja a csempéit, különösen, ha túl sokáig hagyja állni. Ahelyett, hogy önmagában használná, keverje össze forró vízzel.

Keverjen össze 236,50milliliter Cloroxot 946,00milliliter vízzel, és keverje addig, amíg minden teljesen össze nem olvad. Ezután öntse a keveréket a csempére, és hagyja állni körülbelül fél órát. Ez gondoskodni fog minden foltról, és eltávolítja a penészt és a penészt. Ezenkívül biztosítja, hogy a penész és a penész a jövőben ne térjen vissza.

Ismétlem, légy szuper óvatos, amikor a Cloroxot kezeled. Mindig használjon kesztyűt, maszkot és minden egyéb védőfelszerelést, amit csak tud.

7. Lúgos tisztítószerek használata

Ha szükséged van valamire a fuga szennyeződésének tisztításához, és nem akarod magad elkészíteni, akkor bármelyik lúgos tisztítószert megvásárolhatod. Ezek a boltban kapható készítmények csodákra képesek, és nem kell egy vagyont költened rájuk.

Mivel minden terméknek megvannak a biztonságos használatra vonatkozó utasításai, a legjobb, ha követed a megvásárolt tisztítószerrel együtt kapott utasításokat. Ne feledje, hogy védőfelszerelést is viseljen, mivel ezek a megoldások meglehetősen durvák lehetnek.

8. Használjon varázslatos radírt

Ha a zuhanyzó csempéin foltok vannak, és nem szeretnél valami túl durva tisztítószert használni, kipróbálhatod a varázsradírt. Dörzsölje finoman minden olyan felületre, amely foltos vagy penésszel borított. Hagyja hatni legfeljebb tíz percig, majd öblítse le meleg vízzel.

Ne feledje, hogy a varázsradír nem fog működni súlyos foltokon vagy olyan csempéken, amelyeket már egy ideje nem tisztítottak. Ez a megoldás csak a mindennapi foltokra való, amelyeket egyszerűen nincs energiája lesikálni. Ha a foltok régebbiek, használja a fenti megoldások egyikét.

9. Használjon foszforsavas tisztítószert

A foszforsavas tisztítószer egy másik praktikus megoldás, amit kipróbálhatsz, ha hatékonyan, súrolás nélkül szeretnéd megtisztítani a csempédet. Ezek a tisztítószerek meglehetősen kemény hatásúak, de segítenek megtisztítani még a legocsmányabb foltokat is.

Az ilyen típusú tisztítószerekben az a nagyszerű, hogy a legtöbbjük különböző felületekre alkalmas. Így nem kell aggódnia amiatt, hogy a tisztítószer károsítja a csempéket vagy a rajtuk lévő védőbevonatot. Ezeket a tisztítószereket rendszeresen használhatja, szemben a fehérítőszer alapú tisztítószerekkel.

Még mindig tartsa szem előtt, hogy a tisztítószer egyáltalán nem érintkezhet a bőrével. Legalábbis irritációt, legrosszabb esetben pedig súlyos égési sérüléseket okozhat. Használjon tehát kesztyűt, és gondoskodjon arról, hogy a lehető legjobban védje magát.

A legtöbb foszforsav alapú tisztítószer ugyanígy működik. Néhány percig hagyja őket a csempén, majd hideg vízzel öblítse le. Csak győződjön meg róla, hogy követi a tisztítószerrel kapott utasításokat, és minden rendben lesz.

10. Használjon gőztisztítót

Ha a zuhanyzót vegyszerek használata nélkül, házilag vagy más módon szeretnéd tisztítani, akkor a gőztisztító beszerzése a legjobb megoldás. Ez a praktikus készülék vizet melegít fel, és nagynyomású gőzt bocsát ki. Ha a fugákra vagy általában a csempére használja, akkor az összes szennyeződést nedves foltokká változtatja, amelyeket egyszerűen letörölhet vagy leöblíthet.

A csempéket foltról foltra kell majd tisztítania, ami eltarthat egy ideig. A gőz azonban egyáltalán nem károsítja a csempéket. Ráadásul sokkal egyszerűbb csak a tisztítószert a kezében tartani és figyelni, ahogy az végzi a varázslatát, mint órákig súrolni a csempét.

A tisztítószer vásárlásakor a legjobb, ha olyat vesz, amelyhez fúvóka és a különböző felületek kezeléséhez szükséges alkatrészek tartoznak. Így sokkal többre is használhatja, mint csak a zuhanyzó csempéinek tisztítására.

Természetesen ez a megoldás nem a legolcsóbb. A gőztisztítók elég drágák lehetnek, így nem mindenki tudja csak úgy megvenni. De ha megvan rá a lehetősége, akkor vágjon bele. Nagyszerű megoldást kap a csempék tisztítására, amely évekig kitart.

Befejezésül

Ahogy olvastad, sokféleképpen tisztíthatod a zuhanyzó csempéidet anélkül, hogy súrolnod kellene őket. Használhat házi megoldásokat, amelyek ecetet vagy szódabikarbónát tartalmaznak, vagy választhat keményebb, boltban vásárolt vegyszereket, például fehérítőt. Alternatívaként vásárolhat gőztisztítót, és egyszer és mindenkorra megoldhatja a problémát.

Remélhetőleg a fenti lista segít megtalálni az Ön igényeinek és preferenciáinak leginkább megfelelő megoldást. Sok szerencsét, és boldog takarítást!


avatar
Szerkesztő

Üdvözletem, a nevem Bárczi, az ujratervezni.com főszerkesztője és létrehozója vagyok. Emellett vállalkozóként dolgozom egy lakásfelújítással foglalkozó cégnél, és nagy tapasztalattal rendelkezem az otthonok építése és felújítása terén. Remélem, hasznosnak találja weboldalamat!