Öntöttvas tűzhelyrácsok tisztítása a mosogatógépben

A tűzhely rácsai segítenek megtartani az edényeket és serpenyőket a láng felett főzés közben. Az edények tartalmának kiömlésével és szétfröccsenésével szennyeződnek, beleértve az ismeretlen ételmaradékot és a maradék zsiradékot. A rácsokat egyszerűen bedobhatja a mosogatógépbe, ha túlságosan koszosak?

A tűzhely rácsait beteheti a mosogatógépbe, ha nem bevonat nélküli öntöttvasból készültek. Az öntöttvas tűzhelyrácsokat nem arra tervezték, hogy túl sokáig vízben tartsák, mert hajlamosak a rozsdásodásra, hacsak nem rendelkeznek védőbevonattal. Az öntöttvas rácsok mosogatógépen kívüli tisztítása gyakran biztonságosabb.

A cikk további részében mindenről szó lesz, amit a tűzhelyrácsok mosogatógépbe helyezéséről tudni kell. Megtudhatja továbbá, hogy milyen alternatív módszerekkel tisztíthatja biztonságosan és hatékonyan az egységeket.

Miért érdemes mosogatógépben mosogatni a tűzhely rácsait?

A tűzhely rácsainak mosogatógépben történő mosása időt takarít meg, és segít a vízzel való takarékosságban. A tisztítás során használt forró víz a higiénikus tisztítást is biztosítja, mivel az ételkiömlést követően a rácsok felületén elszaporodó baktériumokat és csírákat is eltávolítja.

Néha logikus választás a tűzhely rácsainak mosogatógépben történő mosása. A rácsok nagyobbak lehetnek, mint a mosogató, különösen, ha nagy tűzhelye van.

Ha mosogatója nem tudja a rácsok teljes hosszát elférni, a mosogatógép egy menetben el tudja mosni az összeset, amivel időt és energiát takaríthat meg.

Miért rossz ötlet a rácsokat mosogatógépben mosogatni

Ahogy fentebb láttuk, a rácsok mosogatógépben való mosása szuper kényelmes.

Ahelyett, hogy a tisztítási folyamaton stresszelne, nyugodtan pihenhet, miközben a készülék letisztítja a finom főzésből származó szennyeződéseket. Sok gyártó azonban a következő okok miatt óva int attól, hogy az öntöttvas rácsokat mosogatógépbe tegye:

  • A rendszeresen mosogatógépbe merített öntöttvas rostélyok a rozsda miatt gyorsan elveszíthetik tartósságukat.
  • Egyes mosogatógépek nem tartják megfelelően a tűzhely rácsait, ami növeli a rácsok és a mosogatógép sérülésének kockázatát.

Talán elgondolkodik azon, hogy a kályhagyártók miért használnak öntöttvas rácsokat, ha ilyen korlátozásokkal rendelkeznek. Nos, az öntöttvas több okból is az egyik legjobb választás marad. Az anyag tartós, sokoldalú, és mindenkor gyors és egyenletes felmelegedést garantál. Az öntöttvas kályharácsok előállítása is olcsóbb a többiekhez képest.

Mikor lehet mosogatógépben mosni a tűzhelyrácsokat?

A kályharácsokat mosogatógépben moshatja, ha a gyártó utasításai lehetővé teszik. Egyes tűzhelyrácsok sárgarézből készülnek, míg egyes öntöttvas opciók zománcbevonattal rendelkeznek. Mindkét kialakítás ellenáll a rendszeres mosogatógépben történő mosogatásnak.

  • Sárgaréz tűzhelyrácsok: Szuper tartósak, és sokkal jobban bírják a kopást, mint más fémek. Ezért is népszerű ez az anyag a kültéri kályhákon és grilleken. A sárgaréz tűzhelyrácsok tisztítása egyszerű, mivel a sárgaréz rendkívül ellenálló a foltokkal és a korrózióval szemben, még sós vízzel való mosás esetén is.
  • Zománcbevonatú öntöttvas rácsok: Tapadásmentes felülettel rendelkeznek, ami azt jelenti, hogy az ételmaradékok valószínűleg nem tapadnak rá. Ha mégis megtapadnának, a rácsokat bedobhatja a mosogatógépbe. A zománcbevonat hosszú időre védelmet nyújt az öntöttvasnak a rozsdától.

Ha a rácsok nem sárgarézből vagy zománcbevonatú öntöttvasból készültek, a gyártó valószínűleg figyelmeztetést ad a mosogatógépben való tisztítás ellen. Tartsa be ezeket az utasításokat, hogy biztosítsa kályharácsának hosszú élettartamát.

A kályharács tisztításának alternatív módszerei

Ha a gyártó nem javasolja a kályharács mosogatógépben történő tisztítását, akkor is tisztíthatja más módszerekkel, például:

Használjon főzőlap tisztító kendőket

A főzőlap-tisztító kendők eldobható, puha és rugalmas kendők, amelyekkel letörölheti a rácsokat, miután azok kihűltek a főzés után. A legtöbbjüknek van egy dörzsölő oldala, amellyel le lehet súrolni a főtt foltokat. A súroló oldallal először lesikálhatja a főtt foltot, mielőtt letörölné.

A egy jó példa, amire számíthatsz. Csíkmentes felületet hagy maga után, ha végzett.

Használj vizet, szappant és szódabikarbónát.

Ha van otthon szódabikarbóna és mosogatószer, ezeket kombinálva is alaposan átmoshatod a tűzhely rácsait. Itt vannak a lépések, hogyan teheted meg:

  1. Várd meg, hogy a sütés befejezése után a rácsok rendesen kihűljenek.
  2. Vegye le őket a tűzhelyről.
  3. Készítsen forró szappanos vízből oldatot, és legalább 20 percre mártsa bele a rácsokat. Kerülje a rácsok áztatását, ha azok bevonat nélküli öntöttvasból készültek.
  4. Nagyon piszkos rácsok esetén készítsen szódabikarbónapasztát úgy, hogy egy rész szódabikarbónát kever össze egy rész vízzel, és vonja be vele a rácsokat. Várjon 20 percet.
  5. Vegye ki a rácsokat a szappanos vízből, és törölje át őket egy puha ruhával. Ha a szódabikarbónás pasztakeveréket használta, akkor a pasztát le kell öblítenie, hogy ne gyengítse a rács anyagát.
  6. Egy sörtés kefével távolítsa el a megszáradt ételmaradék maradványait, és törölje újra szárazra a rácsokat.
  7. Helyezze vissza a rácsokat a helyükre.

Ha bevonat nélküli öntöttvas rostélyai vannak, akkor fújja be őket rostélytisztítóval. Az oldat felpuhítja a zsírt és a szennyeződéseket, és lehetővé teszi, hogy az egészet lekefélje. Az itt található egy jó termék, amit használhatsz. Biológiailag lebomló, és nem befolyásolja az öntöttvas tűzhelyrácsok felületét.

A szódabikarbóna helyett ecetet is használhatsz a nagyon piszkos kályharácsokhoz. Itt van, hogyan kell csinálni:

  1. Keverj össze egy rész ecetet egy rész vízzel.
  2. Öntsd az oldatot a rácsok köré.
  3. Várjon 20 percet.
  4. Törölje le őket egy nedves ruhával.
  5. Száraz ruhával szárítsa le a rácsokat.

Használjon ammóniát

Az ammónia hatékony szer a kályha rostélyainak tisztítására. Rendeljen belőle a közeli vegyszerboltban, keverjen össze egy rész ammóniát egy rész vízzel, és áztassa bele a rácsokat.

A rácsokat helyezze cipzáras zacskókba, öntse rá az ammóniaoldatot, és zárjon le mindent. Ellenkező esetben az ammónia az oxigén hatásának kitéve idővel veszít hatékonyságából.

Hagyja a rácsokat a zacskókban 8-12 órán át, mielőtt leöblítené őket. A foltok és a törmelék könnyen lebegni fog.

Hogyan tartsa rendben a tűzhely rácsait?

Miután megtisztította a kályha rácsait, lépéseket kell tennie annak érdekében, hogy azok ne legyenek újra túlságosan piszkosak. Íme néhány tipp, amit érdemes szem előtt tartani:

Ne engedje, hogy átforrósodjon

Ha meg tudja akadályozni, hogy az ételek főzés közben kifolyjanak, elkerülheti a tűzhely rácsain lévő szennyeződések és kosz nagy részét. Mindig olyan edényeket és serpenyőket használjon, amelyek elég mélyek a főzendő étel méretéhez. Kerülje azt is, hogy főzés közben nyitva hagyja az ételt, kivéve, ha szükséges.

A tűzhely hőfokának csökkentésével a forrás erősségét is csökkentheti.

Azonnal törölje fel a kiömlött folyadékokat

Minden igyekezete ellenére időnként előfordulhat, hogy ételkiömlés történik. Ha azonnal letörölöd, akkor a végén nem sok takarítanivalód lesz, ha egyáltalán. Használjon szivacsot és szappanos vizet a legjobb eredmény érdekében. Ügyeljen arra, hogy a szivacs elég vastag legyen ahhoz, hogy a forró rácsok ne sértsék meg az ujjait.

Rendszeres tisztítás

Ha rendszeresen tisztítja a tűzhely rácsait, megkíméli magát a mélytisztítással járó stressztől. Ha a rácsok nem lesznek túlságosan piszkosak, valószínűleg soha nem kell aggódnia amiatt, hogy a darabok minőségét kockáztatva vízbe áztassa őket. Azt sem kockáztatja, hogy tönkreteszi a mosogatógépét.

Minden főzés után vagy legalább háromnaponta egyszer tisztítsa meg a rácsokat.

Végső gondolatok

A tűzhely rácsait beteheted a mosogatógépbe, ha mélytisztítani szeretnéd őket. Ha azonban bevonat nélküli öntöttvas rácsokkal rendelkezik, a gyártója óva int ettől a fajta tisztítástól. Bármi, amihez hosszú ideig vízben kell áztatni a darabokat, nem tesz jót nekik.

Használja a rácsok tisztítására a fentebb ismertetett egyéb alternatívákat, és vegye a kályha rácsainak tisztán tartásához szükséges proaktívabb hozzáállást.


avatar
Szerző

Margit vagyok, egy lakberendezési és design szakíró, aki 4 éve ír magazinokba és online kiadványokba. Célom, hogy segítsek Önnek, hogy szép és otthonos otthont teremtsen minimális erőfeszítéssel és költséggel.