Hogyan távolítsuk el a kemény vizet a rozsdamentes acélból
Ha meghallod a "rozsdamentes acél" kifejezést, az első kép, ami eszedbe jut, egy tartós, mégis fényes anyag, amely mindig vadonatújnak tűnik. És valóban, ennek az ötvözetnek rengeteg gyakorlati felhasználási módja van. Az emberek a rozsdamentes acélt szinte mindenhez használják, a hidaktól a sebészeti eszközökig. Ne hagyja azonban, hogy a név megtévessze - még a rozsdamentes acél is elszíneződhet.
Akár a túlzott hő, akár a különböző vegyi anyagok, vagy akár az olyan háztartási cikkek, mint a só, rengeteg olyan dolog van, ami elszínezheti az acélt. És bár a mosogatógéped képes elfedni bizonyos elemeket, nem fog mindegyikkel megbirkózni. Ebben a cikkben áttekintünk néhány módszert, amellyel eltávolíthatja a kemény vízfoltokat a rozsdamentes acélról. Emellett a cikk kitér néhány tippre és trükkre is, amelyekkel megelőzheti, hogy a kemény vízfoltok egyáltalán megjelenjenek.
Mielőtt azonban mélyebben belemerülnénk, szükséges egy beszélgetés magáról a foltok forrásáról.
Mi az a kemény víz?
Általánosságban elmondható, hogy a víz lehet kemény vagy lágy. A kifejezések magának a folyadéknak az ásványi anyag tartalma alapján alkalmazandók. A lágy víz általában magas só- és nátriumtartalmú, és fogyasztásakor könnyen áthalad a szervezeteden, és nem tesz kárt semmilyen felületen. Ezzel szemben a kemény víz ásványi anyagokban, különösen magnéziumban és kalciumban gazdag.
A kemény vizet általában egyszerűen arról ismerheted fel, hogy hogyan reagál mindenre körülötte. Íme néhány hasznos jelző:
- Kézmosáskor észreveheted, hogy egy vékony filmréteg kezd kialakulni a bőrödön;
- Ásványi foltok a ruháidon, amikor kiveszed őket a mosógépből;
- Gyenge vagy elégtelen víznyomás az otthonában;
- A mosás után foltok jelennek meg az üvegen vagy az ezüstneműkön.
Természetesen különböző módszerek léteznek a kemény víz kezelésére otthonában. Mi azonban elsősorban a foltoktól való megszabadulásra összpontosítunk.
Kemény vízfoltok eltávolítása
Mint korábban említettük, az emberek hajlamosak a rozsdamentes acélt sokféleképpen használni. Például sok evőeszközünk és használati tárgyunk különböző acélötvözetekből készül. De rengeteg más, kisebb és nagyobb tárgy is található az otthonunkban, amelyek rozsdamentes acélt tartalmaznak. Nagyjából négy nagy csoportba sorolhatók a rozsdamentes acélból készült tárgyak:
- Csaptelepek és mosogatók
- Konyhai készülékek
- Főzőedények
- Eszközök.
Hogyan távolítsuk el a kemény vizet a rozsdamentes acél csaptelepekről és mosogatókról?
A konyhádban található összes hely közül a mosogatók és csapok tartalmazzák a legnagyobb valószínűséggel a kemény vízfoltokat. Elvégre a fürdőszobán kívül itt gyűlik fel a legtöbb víz az otthonukban. És figyelembe véve, hogy rengeteg fürdőszobában kerámia vagy porcelán mosogató van, a konyhai mosogató összességében több tisztítást igényelhet.
A rozsdamentes acél mosogató és csaptelep tisztításához ecetre és egy ruhára lesz szükséged. Szeretné használni , mivel elég erős, és nem áll fenn annak a veszélye, hogy tovább foltozza a mosogatót. Sőt, még tiszta fehér ecet is van .
A tisztítási eljárás
Először is, áztassa a ruhát fehér ecetbe. Ezt a mosogató felett is megteheti, mivel az ecet nem fogja károsítani az acélt. Ez egy erős termék, de más vegyszerekkel ellentétben teljesen biztonságos a fémfelületeken.
Ezután kezdd el súrolni a mosogató felületét. Használjon kis körkörös mozdulatokat, hogy minden foltot kiszedjen. Vegye figyelembe, hogy egyes foltok makacsabbak lesznek, mint mások. Ha szükséges, alkalmazzon egy kis erőt, amíg el nem távolítja őket.
Ha végzett a mosogatóval, ismételje meg a folyamatot a csapteleppel. Továbbá fordítson nagy figyelmet a fogantyúk és a csap körüli foltokra.
Ezután öblítse le a ruhát meleg, tiszta vízben, és csavarja ki, amíg el nem távolítja a felesleges folyadékot. Ezzel a nedves ruhával törölje le a maradék ecetet a mosogatóról és a csapról. Végül használjon egy tiszta, száraz ruhát, és menjen át mindenen. Így megakadályozhatod, hogy a jövőben újabb foltok keletkezzenek.
Alternatív módszerek
Bár a fehér ecet a legbiztonságosabb megoldás, vannak más módszerek is a rozsdamentes acél mosogató és csaptelep tisztítására. Például sok háztulajdonos fordul, mint a go-to tisztítószer. A szódabikarbóna használata a tisztításhoz sok értelme van, mert a kémiai összetétele miatt. Nevezetesen, éppen eléggé csiszoló hatású ahhoz, hogy lesikáljon néhány hírhedt foltot, de nem túl csiszoló hatású ahhoz, hogy a súrlódás során kárt tegyen a fémben.
A mosogató tisztítása szódabikarbónával elég egyszerű. Mindössze annyit kell tenned, hogy addig kevered a szódabikarbónát és a vizet, amíg egy szép pasztát nem kapsz. Ezután hagyja, hogy a paszta leülepedjen, amíg mélyen behatol a kemény vízfoltokba. Egy puha sörtéjű fogkefével súrolja le a pasztát, majd törölje át a mosogatót, először egy meleg, nedves, majd egy száraz, tiszta ruhával.
A fluoridos fogkrém is viszonylag gyorsan elvégzi a munkát. Egyszerűen vigye fel a foltos területre, és egy kis idő elteltével súrolja le. De ha valami extra erőset szeretne, próbálja meg keverni . A szódabikarbónához és a fogkrémhez hasonlóan egyszerűen hagyja a keveréket 30 percig a foltokon, majd súrolja le szivaccsal.
A kemény víz eltávolítása a rozsdamentes acél készülékekről
Rengeteg konyhai készülék, kicsi és nagy, rozsdamentes acélból készült külső burkolattal rendelkezik. Ezek a készülékek közé tartoznak:
- Hűtőszekrények
- Mosogatógépek
- Sütők
- Tűzhelyek
- Mikrohullámú sütők
- Elektromos teáskannák
- Kávéfőzők
- Kenyérpirítók
- Szendvicskészítők
- Szeletelőgépek
- Fagyasztók
- Konyhai időzítők.
Nyilvánvaló, hogy ezek közül egyik sem fér el a mosogatógépben, így a kézi tisztítás elengedhetetlen. Sajnos, mint minden más rozsdamentes acélból készült konyhában, ezek a készülékek is kaphatnak kemény vízfoltokat. Szerencsére eltávolításuk nem túl nehéz.
A tisztítási eljárás
A rozsdamentes acélból készült nagy konyhai készülékek tisztításához a következőkre lesz szükséged:
- Szódabikarbóna
- Ecet
- Olívaolaj
- Citromlé
- Papírtörlő (egy puha rongy is megteszi).
Kezdjük 118,25milliliter szódabikarbóna és 59,12milliliter ecet összekeverésével. Ezután adjunk hozzá egy evőkanál olívaolajat és egy evőkanál citromlevet, majd keverjük jól össze. Ha jól csinálta, akkor egy enyhén nedves, erős savas tulajdonságokkal rendelkező pasztát kell kapnia. A paszta kiváló, mivel nem fog ragadni, még akkor sem, ha függőleges felületekre alkalmazzuk.
Ezután fogj egy papírtörlőt vagy egy ruhát, és mártsd bele a keverékbe. Ha papírtörlő helyett a ruhát választja, győződjön meg róla, hogy mikroszálas. Ez az anyag puha és tökéletes a tisztításhoz, mivel nem hagy csíkokat. Ha a törülköző vagy a kendő már be van áztatva, máris kezdheti a tisztítást.
Ennél a módszernél két kulcsfontosságú dolgot kell észben tartanod. Az első, hogy az acél szemcséivel együtt tisztítson. Így elkerülheti, hogy megkarcolja a felületet - a szódabikarbóna csak enyhén csiszoló hatású, de bizonyos rozsdamentes acélfajtáknál még így is okozhat sérüléseket. A második pont, amit nem szabad elfelejtenie, hogy ne súroljon túl erősen.
Ha kész vagy, hagyd állni a felhordott pasztát körülbelül tíz percig, bár a savak keverékének már jóval korábban el kell kezdenie kifejteni a hatását. Végül, amikor a megadott idő letelt, fogjon egy törülközőt vagy egy nedves ruhát, és törölje le a pasztát, amíg a készülék tiszta nem lesz.
A keverék a közepes méretű készülékeket is elbírja. Ha azonban olyan nagyméretű dolgot kell megtisztítania, mint egy hűtőszekrény, akkor lehet, hogy meg kell dupláznia a tételt. Ezenkívül, ha mikroszálas kendőt szeretne használni, vásárolja meg a lehető legolcsóbb modellt. A keverék bármilyen szövetet megfest, így nem kell drága terméket használni.
Alternatív módszerek
Ha történetesen nincs sok időd, akkor a fent leírtaknál gyorsabb és egyszerűbb módszert is alkalmazhatsz. Kényelmes módon a gyors módszer is ecetet és szódabikarbónát tartalmaz.
Tegyük fel például, hogy van egy makacs keményvizes foltod, ami nem akar lejönni. Ebben az esetben forrósítsd fel a fehér ecetet, áztass bele egy ruhát, nyomd a foltra, és hagyd állni 30 percig. Ezután szórja meg a foltot szódabikarbónával, és óvatosan súrolja, amíg a folt teljesen el nem tűnik. Végül vigyen fel egy kis tiszta vizet a területre, és törölje le egy száraz ruhával.
Ha valamilyen oknál fogva nincs kéznél ecet vagy szódabikarbóna, akkor egy mikroszálas kendővel és némi mosogatószerrel is lesikálhatja a foltot. Azonban nem minden mosogatószer jó a rozsdamentes acélhoz. Ezért győződjön meg róla, hogy olyan márkát használ, amely nem tartalmaz klórt.
A kemény víz eltávolítása a rozsdamentes acél edényekről
A rozsdamentes acélból készült edények, serpenyők, csészék, tányérok és egyéb tárgyak általában fényesnek és tisztának tűnnek, miután néhány órán át a mosogatógépben voltak. Azonban még a legjobb mosogatógépek sem képesek eltávolítani a legmakacsabb kemény vízfoltokat. Hiszen a megszáradt ásványi lerakódások hajlamosak felhalmozódni bármely edény vagy serpenyő puha peremén.
Szerencsére a nagy készülékekkel ellentétben a főzőedények tisztítása sokkal kevesebb erőfeszítést igényel. Valójában csak ecetre, papírtörlőre és két rongyra lesz szükséged.
A tisztítási eljárás
Először is fogd a két rongy egyikét, és áztasd be fehér ecetbe. Bármilyen ruhát használhatsz, mivel a fehér ecet nem hagy foltot az anyagon. Továbbá, ha végzett, egyszerűen mosógépben moshatja ezt a ruhát későbbi használatra. Amikor beáztatta, csavarja ki, amíg megszabadul a felesleges folyadéktól.
Miután kicsavartad a ruhát, kezdd el lassan súrolni az egyes edényeket. Ne feledje, hogy óvatosan és az acél szemcséivel haladjon. Megcélozhatod magukat a foltokat, de ugyanolyan hatékony, ha az egész edényt végigsimítod. Mint korábban említettük, az ecet nem marja át a rozsdamentes acélt, beleértve a főzőedényekhez használtat is.
Ezután fogd a másik ruhát, és áztasd be meleg vízbe, hogy megnedvesítsd, majd csavard ki a felesleges vizet. A nedves ruhával törölje le az ecetet a főzőedények felületéről. Ez a lépés nem igazán szükséges az esetleges károk megelőzése érdekében. Ehelyett azért van, hogy az ecet szagát eltávolítsa az edényből.
Végül fogd a száraz, papírtörlőt, és menj át még egyszer az edényen. Amikor végzett, teljesen foltmentesnek és fényesnek kell lennie.
A kemény víz eltávolítása a rozsdamentes acél edényekről
Kicsit fáradt közhely, hogy bemész egy étterembe, és panaszkodsz, hogy a késed foltos. Az evőeszköz foltok azonban sokkal gyakoribbak, mint gondolnánk. És általában tényleg csak egy egyszerű foltról van szó, amit a kemény víz okoz. Ha mégis észrevesz egy ilyen apró foltot a saját edényén, akkor csupán egy tiszta ruhát kell meleg vagy akár forró vízbe áztatnia, és átmennie az adott edényen, hogy eltávolítsa a foltot.
Természetesen vannak olyan kemény vízfoltok, amelyek nem múlnak el. Ebben az esetben meleg vizet kell kombinálnia ecettel.
A tisztítási eljárás
Kezdd a dolgot azzal, hogy keverd össze egyenlő arányban a két folyadékot. Ezután használhatsz szórófejes flakont, vagy egyszerűen csak öntsd az oldatot egy nagy dézsába. Ezután merítse az összes edényt a dézsába, vagy permetezze be őket az oldattal. Hagyja az edényeket körülbelül 10 percig állni, majd öblítse le őket meleg, tiszta vízzel, és törölje át egy száraz ruhával.
Hogyan előzhetjük meg a kemény vízfoltokat
A rozsdamentes acélfelületek foltjainak tisztítása nem különösebben nehéz. Bármelyik elemet is tisztítja, az eljáráshoz olyan háztartási cikkeket használ, amelyeket bárki megvásárolhat, és olyan tisztítási módszereket, amelyeket bárki alkalmazhat. Természetesen a folt eltávolítása csak az első lépés. Ahhoz, hogy elkerülje az újabb tisztítást, meg kell tanulnia, hogyan előzheti meg a kemény foltok kialakulását egyáltalán.
Általánosságban elmondható, hogy a foltok távol tartása érdekében a következőket kell tenned:
- Tartsa a kritikus területeket a lehető legszárazabban
- Tisztítsa gyakran a rozsdamentes acélt, hogy elkerülje a foltosodást
- Használjon vízlágyítót.
A lényeg
Senki sem szereti, ha a fényes rozsdamentes acél konyhája foltosnak tűnik a kemény víztől. Remélhetőleg ez a cikk segített kitalálni, hogyan lehet megszabadulni az ásványi anyagok okozta makacs foltoktól.
És ha véletlenül más anyagokon, például márványon, porcelánon vagy akár műanyagon is hasonló problémákat tapasztalsz, ne aggódj. A fent leírt módszerek nagy része a rozsdamentes acélon kívüli más anyagokon is működik.
- Mi az a kemény víz?
- Kemény vízfoltok eltávolítása
- Hogyan távolítsuk el a kemény vizet a rozsdamentes acél csaptelepekről és mosogatókról?
- A kemény víz eltávolítása a rozsdamentes acél készülékekről
- A kemény víz eltávolítása a rozsdamentes acél edényekről
- A kemény víz eltávolítása a rozsdamentes acél edényekről
- Hogyan előzhetjük meg a kemény vízfoltokat
- A lényeg