Hogyan kell tisztítani a rozsdamentes acél vízforralót

A rozsdamentes acélból készült teafőzők minden háztartásban elengedhetetlenek. Végül is meglehetősen tartósak és hosszú élettartamúak; szó szerint évekig, ha nem évtizedekig használhatja ugyanazt a vízforralót, mielőtt javíthatatlanul tönkremenne. Ahhoz azonban, hogy ilyen hosszú élettartamú legyen, a vízforraló folyamatos gondoskodást igényel, ami magában foglalja a tisztítást is.

Természetesen egy ilyen termék tisztítása kemény munkát igényel. Nem minden tisztítási módszer működik jól bizonyos típusú foltok vagy szennyeződések esetében, különösen, ha rozsdamentes acélról vagy akár rozsdáról van szó. Ez a cikk számos stratégiát fog átnézni, amelyek segítenek megszabadulni a legrosszabb, legkeményebb foltoktól, amelyekkel a teáskanna rendelkezhet. Pontosabban, a természetes, organikus és nem szennyező módszerekre fogunk összpontosítani, amelyeket bárki alkalmazhat a saját otthonában.

A vízkő magyarázata

Bárki, akinek volt már régi acél teafőzője, azonosulni tud, amikor a legbosszantóbb, leggyakoribb foltosodásról beszélünk. Szinte mindig a csúnya fehér felhalmozódásról fognak beszélni a vízforraló belsejében és külsején egyaránt. Ezt a bizonyos anyagot, amelyet a régi csapokon, fém mosogatókban és még egyes ezüsteszközökön is megtalálhatsz, vízkőnek hívják.

Nagyon nagy vonalakban a vízkő a víz felforralása közben lerakódó ásványi anyagok felhalmozódásából képződik. Ez gyakrabban fordul elő, ha a víz, amit forralunk, különösen kemény, ami sajnos gyakoribb, mint azt az emberek gondolnák. A megmaradt kalcium és magnézium meszes, kérges anyagot képez, amely lepattogzik. Ennek eltávolítása több okból is prioritást kell, hogy élvezzen az Ön számára:

  • Károsítja az acélt
  • Csúnya elszíneződések lesznek a vízforraló egészén.
  • A vízkőpelyhek az italodban lebeghetnek.
  • Végül a felhalmozódás megakadályozza a víz felforrását.

A vízkő nem tisztítható a szokásos háztartási termékekkel, például mosószerekkel vagy szappanokkal. Szerencsére van néhány olyan módszer, amelyet érdemes felfedezni, és amely segíthet karbantartani a teafőzőt, és vízkőmentesen tartani.

Hogyan tisztítsuk meg a vízkőből a rozsdamentes acél vízforralókat?

Ecet

A desztilláltnak rengeteg háztartási alkalmazása van, különösen, ha tisztításról van szó. Tehát, ha a rozsdamentes acél vízforralóból a vízkő eltávolítása a célod, akkor fehér ecetes oldatot kell készítened.

Az egész folyamat meglehetősen egyszerű, és az eceten kívül csak rendes vízre van szükséged. Mindenekelőtt készítsen 50/50 arányú keveréket a két folyadékból, és öntse a teáskannába. Még csak nem is kell, hogy 50/50 legyen, úgyhogy nyugodtan becsülje meg. Ha ez megvan, kezdje el forralni a keveréket, és várjon.

Fontos, hogy amint elkezd forrni, vedd le a vízforralót a főzőlapról. Nem szabad túl sokáig forralni, különben további vízkő felhalmozódását kockáztatod.

Miután a vízforralót levetted a főzőlapról, hagyd az oldalán, és várd meg, amíg a folyadék teljesen kihűl. Ahogy hűl, az ecet teszi a dolgát, és felbontja a belsejében lévő vízkőlerakódásokat. Ha mindez megtörtént, törölje át a vízforraló belsejét egy kefével vagy puha ruhával. Ezenkívül a vízforraló külső oldalát is lemoshatja és megszáríthatja.

Ezután öntsön bele vizet, és forralja fel újra az immár megtisztított vízforralóval. Amikor elkezd forrni, vegye el a vízforralót, és dobja ki a vizet. Alternatívaként más célokra is felhasználhatja; például felmoshatja a padlót ezzel a vízzel, feltéve, hogy a hő nem károsítja valamilyen módon a padlót. Ha mindezzel végzett, a vízforralója mészkőmentes lesz, és készen áll a használatra.

Szódabikarbóna

Az ecethez hasonlóan minden otthoni barkács tisztítószer kedvenc anyaga. A rozsdafoltoktól kezdve a tartós filctoll csíkokig bármit elfedhet. Hatékonyságának oka az, hogy lúgos anyag; amint vízben feloldódik, kölcsönhatásba lép a foltokban lévő savakkal, és elkezdi eltávolítani azokat.

A szódabikarbónával való tisztítás nem olyan egyszerű, mint az ecet használata, de nem igényel nagy erőfeszítést. Először 236,50milliliter szódabikarbónát öntsön a vízforralóba, majd töltse fel vízzel. Ezután hagyja a tűzhelyen, amíg fel nem forr. És csakúgy, mint az ecet esetében, ügyelj arra, hogy amint látod, hogy forr a víz, vedd le a vízforralót, mert nem akarod, hogy túl sokáig forrjon.

Ezután egy ; azt tanácsoljuk, hogy olyan vékony és elég hosszú legyen, hogy bármilyen vízforralóba beleférjen. Ez nem csak a súrolást könnyíti meg, de azt is elkerülheted, hogy megégesd magad közben. Ha azonban nem talál súrolókefét, használhat száraz rizst helyettesítő súrolóeszközként. Mindössze annyit kell tenned, hogy körülbelül negyedannyi 236,50milliliternyi rizst önts a vízforralóba, és egy ideig forgasd.

Gyakran ezek a lépések elegendőek néhány enyhe vízkőfoltra, de a keményebbek maradhatnak. Ha ez a helyzet, dobja ki a forró víz nagy részét (de ne az egészet!), és egyszerűen adjon hozzá még több szódabikarbónát. Annyit kell hozzáadni belőle, hogy pasztává álljon össze; ha ez megvan, használja a súrolókefét. A paszta súrolószerként hat, ezért miután eltávolította az összes foltot, öblítse le a vízforralót még több tiszta vízzel, és szárítsa meg egy puha ruhával.

Citromlé

A citromlé népszerű otthoni tisztítószer, mivel citromsavat tartalmaz. Ez a bizonyos sav ismert a folteltávolítás során mutatott hatékonyságáról. De ami még fontosabb, ez az a fajta sav, amely nincs káros hatással az emberi bőrre. Más szóval, mindenféle védelem nélkül fújhatod vele az egész kezedre, és nem lesz semmi bajod.

A rozsdamentes acél teafőzők tisztítása citromlével néhány egyszerű lépést igényel. Az első, hogy szerezz néhány citromot, és vágd fel több szeletre. Ezután meg kell töltenie a vízforralót citromszeletekkel, majd hozzá kell adnia a vizet. Nem szabad túltölteni a vízforralót, de annyi víznek kell lennie, hogy minden foltot elfedjen.

Ha már tele van a vízforraló, tedd a tűzhelyre, és kezdd el forralni. Amint elérte ezt a pontot, vegye ki a kannát, és hagyja hűlni körülbelül 30 percig. Ezután forralja fel újra ugyanazt a tartalmat. Végül dobja ki a teljes tartalmát, és egy puha szivaccsal törölje át a vízforraló belsejét, mielőtt újra rendszeresen kiöblítené.

Szulfonsav

A szulfonsav egy erős anyag, amely számos mosogató- és mosogatószerben megtalálható. Természetesen ezek a termékek hígított állapotban használják, mivel meglehetősen erős és veszélyes. Ha tehát úgy dönt, hogy ezt használja rozsdamentes acél vízforralójának vízkőmentesítésére, javasoljuk, hogy használjon gumikesztyűt és másfajta védelmet.

Először is vegyél 100 ml szulfonsavat, és keverd össze 250 ml vízzel. Ezután vagy simára rázza a keveréket, vagy hagyja magára körülbelül 30 percig, hogy leülepedjen. Kisebb foltok esetén egyszerűen vigye fel a folyadékot, és súrolja le az egyes foltokat súrolókefével vagy acélgyapjúval.

A kemény foltok egy extra lépést igényelnek. Nevezetesen, vegye a szulfonsav/víz keveréket, és adjon hozzá fél teáskanál nátrium-karbonátot, más néven szódabikarbónát. Használja a súrolókefét, és súrolja le a foltokat ezzel az új keverékkel. Végül alaposan öblítse ki a vízforralót, és egy tiszta ruhával szárítsa meg.

Egyéb módszerek

Ha az ecet, a szódabikarbóna, a citromlé vagy a szulfonsav nem a te műfajod, van még néhány más módszer is, amivel mészkőmentessé teheted a vízforralódat.

Az egyik módszer a . Ez egy erőteljes tisztítószer, amely kevés időt vesz igénybe a munka elvégzéséhez. Mindössze annyit kell tennie, hogy száraz, tiszta vízforralóra keni, és néhány perc elteltével letörli, majd tisztára öblíti a vízforralót. Az ammónia azonban rendkívül erős illatú, ezért erősen ajánlott, hogy nyissa ki az összes ablakot, és szellőztesse ki a szobát, miután végzett a vízforraló tisztításával.

A sütőtisztító egy másik nagyszerű lehetőség, mivel csupán fel kell kenni, várni kell egy bizonyos ideig, majd utána letörölni és leöblíteni. Azonban nem szabad használni belőle a vízforraló belsejére vagy a kifolyócsőre. Közismerten nehéz teljesen eltávolítani az összes vegyszert, amelyet egy átlagos sütőtisztító tartalmaz. Ezért a vegyi mérgezés veszélyét kockáztatja, ha a belsejében alkalmazza.

Hogyan tisztítsuk meg a megégett rozsdamentes acél vízforralót?

Természetesen nem a vízkő az egyetlen dolog, ami egy tökéletesen jó acél vízforralót is megfertőzhet. Előfordulhat például, hogy a teához vagy kávéhoz való víz forralása közben sok fekete vagy sötétbarna foltot veszel észre az alján. Alternatívaként a serpenyőből vagy lábasból kipattanó sistergő olajtól is megjelenhetnek sötét foltok. Ezek az égési foltok sosem szórakoztatóak, mivel kontrasztban állnak az edényed ezüstösen fényes külsejével.

Normális esetben a rozsdamentes acél tökéletesen bírja az extrém hőt is. Elvégre ez egy olyan ötvözet, amelyet kifejezetten azzal a céllal készítettek, hogy ellenálljon a szélsőséges körülményeknek. Ez azonban már önmagában is hő; ha a hőforrásba olajat juttatunk, az biztosan elszínezheti a vízforraló felületét. Ugyanez vonatkozik más anyagokra is, beleértve a kemény vízben található fémeket, például a magnéziumot és a kalciumot.

Van tehát mód arra, hogy megszabaduljunk ezektől az égési foltoktól a rozsdamentes acél vízforralókon?

Ahhoz, hogy megtisztítsa az égési foltokat a rozsdamentes acél vízforralóból, a következőkre lesz szüksége:

  • Ecet
  • Mosogatószer
  • Tányérszappan
  • Törölköző vagy rongy
  • Szódabikarbóna
  • Durva szivacs vagy súrolókefe
  • Kesztyű

Kesztyűben áztasd a vízforralót forró vízbe, amelybe csak néhány csepp mosószert tettél. Hagyja állni 20 perc és két óra között. Ezután adj hozzá némi szódabikarbónát, és a szivaccsal vagy a kefével súrolj (a jobb eredmény érdekében nedvesítsd meg, és adj hozzá néhány csepp mosogatószert).

Néhány foltot elsőre nehéz lesz eltávolítani, ezért ismételje meg ezeket a lépéseket, amilyen gyakran csak lehet. Alternatív megoldásként alkalmazzon szódabikarbónát és ecetet is a foltos helyre, és hagyja a kettőt állni. Amint a kémiai reakció létrejön, törölje le a keveréket egy szappanos szivaccsal.

Néhány utolsó gondolat

A rozsdamentes acél vízforraló tisztítása kulcsfontosságú annak hosszú élettartama és teljesítménye szempontjából. Minél gyakrabban csinálod, annál kisebb a valószínűsége, hogy összeomlik, és valahol egy szeméttelepen végzi. Remélhetőleg a módszerek listája adott némi ötletet arra, hogyan végezze el gyorsan, biztonságosan és környezetbarát módon.


avatar
Szerző

Margit vagyok, egy lakberendezési és design szakíró, aki 4 éve ír magazinokba és online kiadványokba. Célom, hogy segítsek Önnek, hogy szép és otthonos otthont teremtsen minimális erőfeszítéssel és költséggel.