Kávés bögrék - sütőállóak?

Szóval rábukkantál ezekre az ügyes kávés bögrés süteményreceptekre, amelyeket mikrohullámú sütőben is használhatsz, de neked csak sütőd van. Minden kávés bögrés típust be tudsz tenni a sütőbe? Ha nem, akkor mely típusok sütőállóak, és milyen hőmérsékleten biztonságosak?

Nem minden kávés bögre sütőálló. A kerámia kávésbögrék mehetnek a sütőbe, csakúgy, mint az üveg és a csontporcelán. A fém, rozsdamentes acél és szilikon bögrék sütőállóak. A polipropilén és a műanyag bögrék mikrohullámú sütőben melegíthetők, de hagyományos sütőben nem biztonságosak.

Nézze meg a gyártó címkéjét, hogy a termék sütőálló-e. A legtöbb esetben a bizonytalanság a megfelelő címkék és egyértelmű utasítások hiánya miatt van. Olvasson tovább, hogy többet megtudjon a sütőálló és nem sütőálló kávésbögrékről.

Biztonságos-e bögrét tenni a sütőbe?

Nem biztos, hogy mindig biztonságos egy bögrét a sütőbe tenni. Bizonyos sütőálló anyagok rendben lehetnek, de a kávés bögrék gyakran az alapanyagon kívül másból is állnak, például díszítőelemekből, díszített fogantyúkból és talpakból, mázból és ragasztóanyagokból.

Ellenőriznie kell, hogy ezek a további elemek is sütőállóak-e.

Vegyük például a fémekből vagy ötvözetekből készült kávésbögréket. A rozsdamentes acél sütőálló, akárcsak az öntöttvas. Ha azonban egy rozsdamentes acélból készült kávésbögrében műanyag vagy fa van, akkor az nem biztonságos a sütőben.

A gumi, például az edények fogantyújaként használt gumik általában sütőállóak, de idővel elszíneződnek. Emellett nem minden gumitípus bírja a sütőben uralkodó magas hőmérsékletet.

Hasonlóképpen, ha egy bögre két vagy több anyag fúziója, akkor ellenőrizze, hogy az egyes elemek mindegyike sütőálló. Az összeolvasztási módszer, tömítőanyag vagy ragasztó egy másik kritikus tényező. Ha egy kávésbögre festett vagy olyan mázzal van ellátva, amely nem tűri a magas hőmérsékletet, akkor nem biztonságos a sütőben.

A kávésbögrékhez különböző ragasztókat használhatnak.

Az epoxi hőtűrési tartománya 232,22°C és 315,56°C között van, attól függően, hogy hány részből áll a gyanta és milyen kikeményedési módszerrel. A szilikon ragasztók 204,44°C és 300,00°C között tűrik a hőhatást.

A nátrium-szilikát 371,11°C-ig bírja .

Sok kávésbögrén akrilfesték van, amely 130,00°C körül kezd el olvadni. A sütési hőmérséklet általában 148,89°C és 298,89°C (kb. 150 °C és 300 °C) között van. Ha a kávésbögrét sütéshez kívánja használni, az egyébként megfelelő anyag az akrilfesték miatt nem lesz biztonságos.

Honnan tudhatja, hogy egy bögre sütőálló-e?

Ha tudni szeretné, hogy egy bögre sütőálló-e, keresse meg a terméken vagy a csomagoláson a megfelelő címkét. Az erre a célra használt szimbólum három vagy több függőleges hullámvonal egy sütőre emlékeztető négyzet vagy téglalap belsejében. Sok cégnél szerepel a címkén a "Oven Safe" felirat.

Ha nem találja a vonatkozó gyártói címkét vagy más kifejezett nyilatkozatot, akkor jobb, ha arra következtet, hogy a bögrét nem lehet sütőben használni. Beleáshatja magát a bögre anyagaiba és egyéb elemeibe, de biztonságosabb, ha nem kísérletezik.

Sütőálló kávés bögrék

Ha kis desszertadagokat szeretne sütni, milyen bögrét válasszon? Öt sütőálló anyagból készülnek a kávés bögrék. Nézzük meg ezeket az anyagokat.

Kerámia

Háromféle kerámiát használnak általában kávésbögrék készítéséhez:

  • Földedények
  • Kőedények
  • Porcelán

Az agyagedények a leggyengébbek a három közül, de elég erősek ahhoz, hogy kibírják a magas hőmérsékletet a sütőben. Minden kerámia többszöri égetésen vagy égetésen megy keresztül a gyártási folyamat során.

Az agyag első kerámiává alakítása során az agyagot akár 1062,78°C-os hőmérsékleten égetik .

Az egyes típusok által kezelhető hőmérsékletek a következők:

  • Az agyagáru 1062,78°C-ot bír el.
  • A kőedények 1305,56°C-ot bírnak ki.
  • A porcelán több mint 1260,00°C-ot bír el.

Ezért minden kerámia kivételes hőállósággal rendelkezik. Van azonban egy figyelmeztetés.

A főző- és sütőedényekhez használt kerámiák vastagabbak, erősebbek és nehezebbek, mint a viszonylag könnyű és karcsú agyagedények, kőedények vagy a kávésbögrékhez használt porcelán. Azonnal érezni és tudni fogja a különbséget, ha ismeri a kerámia sütőedényeket.

Boroszilikát üveg

A közönséges üveg hajlamos arra, hogy hirtelen nagy hőhatásnak vagy jelentős hőmérséklet-ingadozásnak kitéve megrepedjen, ez a jelenség az úgynevezett hősokk.

A közönséges üveg 80,00°C és 100,00°C közötti hőmérséklet-ingadozás hatására törhet. Az alacsony hőállóság miatt az üvegárukat általában nem használják főzőedényként.

A boroszilikát üveg azonban 147,22°C körüli hőmérséklet-ingadozást is kibír. A kvarcüveg akár 1000,00°C-os hőmérséklet-ingadozást is elviselhet. Ha van egy bórszilikát vagy kvarcüvegből készült kávésbögréje, akkor nyugodtan használhatja sütőben.

Bone China

A csontporcelán a kerámia egy fajtája.

Az agyagból készült agyagáruval és kőedénnyel ellentétben a csontporcelán csonthamut és más anyagokat tartalmaz. Sok cég és ember a porcelán egyik fajtájaként hivatkozik a csontporcelánra, de a kettő nem azonos.

Hasonlóképpen a finom porcelán is más, mivel nem tartalmaz csonthamut.

A csontporcelánt nagyon magas hőnek teszik ki a gyártás során, bár ez csak kevéssel marad el attól, ahogyan a porcelánt égetik. Maga a gyártási folyamat kivételes hőállóságot kölcsönöz a csontporcelánnak.

Hacsak a kávésbögrék nem tartalmaznak kiegészítő anyagokat, a csontporcelán sütőálló.

A kerámia kávésbögrékhez hasonlóan azonban az adott bögre kialakításához vagy stílusához használt csontporcelán is lehet karcsú és így bizonyos mértékig törékeny.

A hőállóság arányos a csontporcelán keménységével és szakítószilárdságával.

Emellett figyelembe kell vennie az ezekre az anyagokra nehezedő növekvő nyomást, ha süt vagy főz. A kávésbögrék vékonyabb falai nem bírják el az élelmiszerek tágulását és a növekvő nyomást, ami azt jelenti, hogy a sütőben eltörhetnek vagy összetörhetnek.

Fém és rozsdamentes acél

A fém és a rozsdamentes acél kemény és tartós anyagok, és tökéletesek a termoszokhoz és a stabil kávésbögrékhez, amelyeket magaddal vihetsz. Mind a fém, mind a rozsdamentes acél sütőálló, kivéve, ha olyan anyagot használnak díszítésre, amely nem tűri a magas hőmérsékletet.

Azonban sem a fém, sem a rozsdamentes acél nem mikrohullámú sütőben használható. A fém visszaveri a mikrohullámokat, ezért nem lehet bennük semmit sem melegíteni vagy főzni. Mikrohullámú sütőben azonban nem fognak összetörni vagy felrobbanni.

Szilikon

A szilikon kávésbögrék sütőállóak. Mikrohullámú sütőben is használhatod őket. A szilikon fedelek is biztonságosak, mind a hagyományos sütőkben, mind a mikrohullámú sütőkben. Azt azonban még mindig ellenőrizni kell, hogy a szilikon bögréken nincs-e olyan díszítés, festék vagy más anyag, amely miatt nem biztonságosak a sütőben.

A sütőre nem biztonságos kávés bögrék

Négy olyan anyagot használnak kávésbögrék készítéséhez, amelyek nem biztonságosak a sütőben. Vessünk egy gyors pillantást ezekre.

Papír

A papírból készült kávéscsészék nem sütőállóak.

Míg a papír nem bírja a magas hőmérsékletet, az ilyen csészékben használt ragasztó és műanyag fóliák mérgezőek, ha sütő vagy mikrohullámú hőnek vannak kitéve. A legtöbb papírpohár eldobható, és nem szabad újrafelhasználni őket, kivéve, ha az adott fajta mosható.

Műanyagok

A kormányzati szabályozók és az iparágak a műanyagok osztályozására gyantaazonosító kódokat használnak. Az újrahasznosíthatóság és egyéb tulajdonságok, például hogy mikrohullámú sütőben süthető vagy sem, a kód alapján kerülnek meghatározásra.

Az összes általánosan használt műanyaghoz 7 műgyanta azonosító kód létezik:

  • Polietilén-tereftalát (PET)
  • Nagy sűrűségű polietilén (HDPE)
  • Polivinil-klorid (PVC)
  • Alacsony sűrűségű polietilén (LDPE)
  • Polipropilén (PP)
  • Polisztirol (PS)
  • Egyéb műanyagok

Egyetlen műanyag sem sütőálló. A propilén (PP) mikrohullámú sütőben használható, valamint a 2. és 4. gyantaazonosító kódú HDPE és LDPE.

Az 1 és 7 kóddal rendelkező PET és PC nem ideális mikrohullámú sütőbe. A 3 és 6 azonosító kóddal rendelkező PVC és PS nem alkalmas mikrohullámú sütőbe. A 7-es gyantakód a különféle műanyagokhoz tartozik. Az ebbe a kategóriába tartozó bármely műanyag nem alkalmas sem sütőbe, sem mikrohullámú sütőbe.

A papírhoz hasonlóan a műanyag kávéspoharak is eldobhatónak készültek. Még ha egy kemény műanyag nem is olvad meg könnyen a mikrohullámú sütőben, mérgező füstöt bocsáthat ki, amely nemcsak ehetetlenné teszi az ételt vagy italt, hanem belélegezve is káros lehet.

A sütőben használt műanyag zacskók 7-es kóddal rendelkeznek. Az ilyen műanyag mikrohullámú sütőben használható. De minden olyan műanyagot ebben a kategóriában, amelyről nem írják kifejezetten, hogy sütőálló, nem szabad annak tekinteni.

A 7-es kóddal rendelkező műanyagok lehetnek bioműanyagok, újfajta műanyagok, vagy különböző anyagok kombinációi, amelyeket nem határoztak meg egyértelműen. A műanyag tartalmazhat polikarbonátot, vagy jelen lehet benne biszfenol-A (BPA). Mindkettő káros.

Melamin

A melamint széles körben használják edények, étkészletek és egyéb konyhai eszközök készítéséhez.

Az anyag egy nitrogénalapú kemény műanyag, és számos alkalmazásban tartós. Azonban nem ideális főzőedény. A melamin nem sütőálló. Emellett nem szabad mikrohullámú sütőben melegíteni a melamin bögréket vagy csészéket, amíg az FDA nem ad további felvilágosítást.

Polisztirol hab (hungarocell)

A polisztirol hab olcsó műanyag. A hungarocell a kávé melegen tartásának képessége miatt lőtt hírnévre.

A valóságban a polisztirolhab mérgező anyag, és nem szabad forró és savas ételek tárolására vagy szállítására használni. Nemcsak a polisztirolhab sütőre nem alkalmas, de az is szürke terület, hogy mikrózhatsz-e az anyagból készült kávésbögrékben, vagy sem.

A polisztirol akkor tekinthető mikrohullámú sütőre alkalmasnak, ha a termék címkéjén vagy csomagolásán ez szerepel.

A polisztirolból készült kávésbögrék általában eldobhatóak. Bár az anyag elviselhet némi hőt, amelynek a mikrohullámú sütőben kiteszik, a gyártás során használt anyagok beszivároghatnak az italba vagy az ételbe, és ez komoly kockázatot jelent.

Következtetés

A biztonság a legfontosabb. Mindig ellenőrizze, hogy az anyag sütőálló-e. Emellett nem minden sütőálló kávésbögrének egyformán könnyű elviselni a magas hőmérsékletet. Az anyagtól függően válasszon megfelelő hőmérsékleti beállításokat.


avatar
Szerkesztő

Üdvözletem, a nevem Bárczi, az ujratervezni.com főszerkesztője és létrehozója vagyok. Emellett vállalkozóként dolgozom egy lakásfelújítással foglalkozó cégnél, és nagy tapasztalattal rendelkezem az otthonok építése és felújítása terén. Remélem, hasznosnak találja weboldalamat!