Beteheted a kerámiaedényeket a sütőbe?

Nézd, értem én. Néha túl lusta vagy ahhoz, hogy kivedd az ételt a kerámiából és betedd valami sütőállóba. Vagy csak van egy gyönyörű kerámia lábasod, és szeretnél benne főzni valamit. De vajon tényleg biztonságos? Vagy azt kockáztatod, hogy ezzel a lépéssel az egész házadat felgyújtod? Ezt szeretnénk kideríteni.

Betehetsz kerámiaedényeket a sütőbe?

Válaszoljunk rögtön erre a kérdésre. Kerámiából készült edényeket betehetsz a sütőbe, de nem mindig. Csak azokat a kerámiaedényeket teheted biztonságosan a sütőbe, amelyek sütőállónak vannak jelölve.

Ez azt jelenti, hogy ellenállnak a hőmérséklet-változásoknak, és nem mennek tönkre az előmelegített sütőben. Mindez annak köszönhető, hogy egyes kerámiaedények speciális mázzal vannak bevonva.

Ez a máz egyszerre teszi vízállóvá és sütőállóvá az edényt. Ez azonban nem kevés pénzbe kerül. Így általában ezek a sütőálló kerámiaedények drágábbak, mint a nem sütőállóak.

A kerámia típusai

Egy másik fontos dolog, amit tudnunk kell, hogy háromféle kerámia létezik, amelyekből konyhai edényeket lehet készíteni. Van az agyagedény, a kőedény és a porcelán. Ezeket szeretném gyorsan lebontani, hogy tudd, mit és miért vásárolsz.

Az agyagedény a legolcsóbb kerámiatípus a három közül, mert elég törékeny, és általában önmagában nem sütőálló. Emellett porózus is, ezért nem szeretem az agyagedényeket főzés és sütés közben. Ezt a problémát orvosolandó, mázzal lehet mázolni, ami sütőállóvá teszi.

Aztán ott van a kőedény, ami egyfajta agyagból készül, ami elég tartós és sűrű. Általában elég magas hőmérsékletet bír ki, és nem igényel mázat.

Végül a kerámiapiramis csúcsán a porcelán áll, amely a legdrágább, valamint a legtartósabb típus. De itt van a dolog; annak ellenére, hogy a porcelán tartós, nem kell mindig sütőállónak lennie.

A legtöbb régebbi porcelánedényen nincs is semmiféle címke, így nehéz lehet kitalálni, hogy mennyi hőt bírnak ki. Ha nem látsz semmilyen szimbólumot vagy számot az alján, akkor őszintén szólva kerülném, hogy betegyem őket a sütőbe. Mivel olyan drágák lehetnek, általában nem éri meg kockáztatni, hogy eltörnek és összetörnek.

Mi történik, ha a kerámia nem sütőbiztos

Szeretném előrebocsátani ezt a részt azzal, hogy abszolút semmi baj nincs azokkal a kerámiaedényekkel, amelyek nem sütőállóak. Még mindig hasznosak, és különböző formákban, méretekben és gyönyörű mintákban kaphatók. Azonban nem olyan sokoldalúak, mint a magas hőmérsékletnek ellenállók.

Ennek ellenére, ha nem sütőálló kerámiát tennél egy előmelegített sütőbe, két dolog közül az egyik fog történni. Egyrészt megrepedhet, és akkor a kerámiaszilánkok belekerülnek az edényedbe.

A másik dolog, ami történhet, hogy a kerámia szó szerint egyszerűen kettétörik. Ekkor a benne lévő étel ki fog ömleni, és hatalmas rendetlenséget fog okozni.

Sőt, olyan hatalmas méretű rendetlenséget, ami hasonlít ahhoz, amit akkor tudsz csinálni, ha alufóliát teszel a sütő aljára. Szinte lehetetlen rendesen feltakarítani, és potenciálisan károsíthatja a sütőt.

Hogyan ellenőrizheted, hogy a kerámia sütőbiztos-e

Kétféleképpen állapíthatja meg, hogy egy tál vagy tányér sütőálló-e. És nem, nem arról beszélek, hogy bedugod a sütőbe, és a legjobbakat reméled.

Az első dolog, amit tehetsz, hogy megnézed a kerámián található címkéket. Ha bírja a forró hőmérsékletet, akkor van egy világos címke, általában az alján. Elméletileg ezeket a kerámiaedényeket egyenesen a hideg hűtőből kiveheted, és gond nélkül beteheted az előmelegített sütőbe. De nem javasolnám, hogy ezt tegye, mert nem minden kerámia egyforma.

Ha nem találod az edényed alján a sütőálló feliratot, lehet, hogy van egy kis szimbólum. Ha például hullámos vonalakat látsz, az azt jelenti, hogy mehet a sütőbe vagy a mikrohullámú sütőbe. Az alján néhány számnak is lennie kell, ami azt mutatja, hogy az edény milyen hőmérsékletet bír ki maximum.

Lehet, hogy sütőszimbólumot vagy egy kis lángot is látsz, ami azt mutatja, hogy gázgyűrűre is nyugodtan teheted.

A vastagság elmélete

Elméletileg a vastagsága alapján is megállapíthatod, hogy az edény sütőálló-e vagy sem. Állítólag, ha a kerámia elég vastag, akkor ellenáll a magas hőmérsékletnek.

De itt van az én problémám ezzel az elmélettel. Először is, mit jelent egyáltalán az, hogy "elég vastag"? Honnan tudod egyáltalán megmondani?

Ráadásul régebben volt egy szuper vastag kerámia lábasom, ami nem volt sütőálló. Amikor először tettem be az előmelegített sütőbe, megrepedt, összetört, és végül újat kellett vennem. Szóval azt tanácsolom, hogy csak a címkékhez ragaszkodj, mert a vastagság ellenőrzése megbízhatatlan, és soha nem tudhatod biztosan.

Sőt, a címkék megnézése nélkül szó szerint olyan, mintha egy karton pizzásdobozt tennél a sütőbe. Persze, kipróbálhatnád az elméletet, és megnézhetnéd, hogy túlélné-e a sütőben. De a konyhád is kigyulladhat, és az nem éri meg a tesztet.

Betehetsz kerámiaedényeket a mikrohullámú sütőbe?

Nos, a sütővel ellentétben általában nagyobb a mozgástér, amikor kerámiát teszel a mikrohullámú sütőbe. mivel nincs előmelegítés, kicsi az esélye, hogy az edényed összetörik, amíg a mikrohullámú sütőben van. Szerencsére van egy teszt, amivel ellenőrizheti, hogy a kerámia mikrohullámú sütőben biztonságos-e.

A vizespohár teszt

Ennek elvégzéséhez szükséged lesz rá:

  • Egy csésze vagy pohár, amelyről 100%-ig biztos vagy benne, hogy mikrohullámú sütőre alkalmas.
  • A kerámiaedény, amit tesztelni szeretnél
  • Víz
  • Mikrohullámú sütő
  • Marker

Szerezz 236,50millilitert vagy olyan üveget, amiről tudod, hogy biztonságos a mikrohullámú sütőben. Ugyanolyan címkékkel kell rendelkeznie, mint amilyenekről korábban beszéltem a sütőhöz.

Ezután töltsd meg a (mondjuk) poharat 3/4-ig vízzel, és tedd be a mikrohullámú sütőbe. Ezután a kerámiatálat a csésze mellé kell tenned. Ha nem fér bele a mikrohullámú sütőbe, akkor a csészét tedd a tálba.

Hogy igazán teszteld, mennyire bírja a tányér a hőt, tekerd magasra a mikrohullámú sütőt, és állítsd be az időzítőt egy percre. Hagyd az egészet végigjátszani, majd egy sütőkesztyű vagy konyharuha segítségével vedd ki a csésze vizet.

Az ujjaiddal teszteld, hogy milyen hőmérsékletű a víz, és az edény. Ha a víz hideg, de a kerámiatányér forró, az azt jelenti, hogy nem mikrohullámú sütőbe való. Ha viszont fordított a helyzet, azaz a víz forró, de az edény hideg, akkor biztonságos.

Ha több olyan kerámiaedényed is van, amit tesztelni szeretnél, csak ismételd meg a folyamatot. Azt is tanácsolom, hogy címkézd fel az edényeidet, ahogy kijönnek.

Miután megbizonyosodtál róla, hogy nem kerülhetnek a mikrohullámú sütőbe, tegyél valamilyen címkét az aljukra, egy filctoll segítségével. Ugyanígy járj el azokkal is, amelyek hőállóak. Nagyjából bármit rajzolhatsz vagy írhatsz, de én szeretem a hullámos vonalakat használni.

A legjobb sütőálló kerámia edények

Eddig elmagyaráztam, mitől lesznek sütőállóak a kerámiaedények, és hogyan tesztelheted a meglévőket a mikrohullámú sütőben. De ha megtörtént a legrosszabb, és véletlenül olyan edényt használtál, ami nem volt sütőálló, és megrepedt, akkor valószínűleg nagy szükséged van egy új edényre. Rengeteg kutatás és tesztelés után összeállítottam a három legjobb kerámia edénykészletet, amelyek nem repednek meg nyomás (vagy hő hatására).

Először is, szeretnék beszélni a . 10 darabos kiszerelésben kapható, de az edényeket és serpenyőket külön-külön is megvásárolhatja. A sütő és a grillsütő 315,56°C-ig biztonságos, és akár mosogatógépbe is teheti.

Aztán ott van a , amely 14 darabot tartalmaz. A GreenLife készletben az a menő, hogy 10 színben vásárolhatod meg, köztük rózsaszínben, pirosban, feketében és sárgában. Emellett más darabszámmal, vagy sütőszettel is beszerezheted.

Az utolsó cég, amelyet be akartam vonni, az , akik 10 és 15 darabos készletet kínálnak. Bár nem bír el akkora hőt, mint a GreenPan, mégis tekintélyes 176,67°C-ot tud kezelni. Emellett karcálló, mosogatógépben mosható és tapadásmentes.

Végső gondolatok

Remélhetőleg megválaszoltam minden kérdését, amikor a kerámia hőnek való kitételéről van szó. Mint mondtam, mielőtt bármilyen tesztet végezne, fordítsa meg az edényt, és keressen szimbólumokat vagy számokat az alján. De ha nem találsz semmit, akkor csak a mikrohullámú tesztet végezd el, mert az a legbiztonságosabb.

Ha pedig új, sütőálló kerámia edényeket keresel, megnézheted a három legjobb választásomat. Mindegyik hihetetlenül tartós, strapabíró, és tudom, hogy nagyon sokáig kitartanak majd.


avatar
Szerző

József szakértő író, aki a lakásfelújítás, -javítás és -építés szakterületére specializálódott. Szenvedélye, hogy részletes, könnyen érthető, alapos és pontos információkkal lássa el olvasóit, hogy másoknak is segítsen sikert elérni a projektjeikben.