Tehetsz alumíniumfóliát a mikrohullámú sütőbe?
Valószínűleg egyszer már mondták neked, hogy soha ne tegyél alufóliát a mikrohullámú sütőbe, hacsak nem akarsz tüzet okozni. Vajon ez a szabály megfelel a modern mikrohullámú sütők szabványainak, vagy csak egy mítosz? Itt megtalálod a választ ezekre a kérdésekre, olvass tovább.
De először is, ahhoz, hogy megállapítsuk, szabad-e alufóliát tenni a mikrohullámú sütőbe, meg kell tanulnunk, hogyan működnek a mikrohullámú sütők.
Hogyan működnek a mikrohullámú sütők?
A mikrohullámú sütők korunk egyik legnagyobb találmányai közé tartoznak. Időt takarítunk meg velük, kényelmesebbé teszik az ételek főzését/felmelegítését, és a hagyományos sütőkhöz képest nagyon kevés helyet foglalnak el. Azonban amilyen egyszerű a használatuk, olyan rejtélyesnek tűnik, hogy mit lehet és mit nem lehet beléjük tenni.
Lényegében a sütő mikrohullámokat (elektromágneses sugárzást) termel, amelyek a fém belsejéről visszaverődnek, és végül az ételek elnyelik azokat. Ezek gerjesztik annak molekuláit, ami természetesen hőt termel, és voilá; percek alatt tökéletes mac 'n' cheese-t kapsz!
De itt van a bökkenő - ahogy már említettem, a mikrohullámok nem tudnak áthatolni a fémeken, az alufólia pedig szinte 100%-ban tiszta fémből készül... Azt hiszem, mostanra már nyilvánvaló, hogy miért figyelmeztetnek, hogy ne tedd be a mikrohullámú sütődbe, és... reméld a legjobbakat.
De mi baj történhet?
Mi történik, ha egy gyűrött alumíniumfóliagolyót teszel a mikrohullámú sütőbe?
Talán hallottál már a hírhedt alufólia golyó trendről. Viccnek indult - az emberek úgy tettek, mintha egy gyűrött fóliagolyót tökéletes fényvisszaverő gömbbé tudnának változtatni, ha néhány percre a mikrohullámú sütőbe teszik. Mondanom sem kell, hogy ez ellenkezik a fizika (és a józan ész) törvényeivel, de ennek ellenére emberek ezrei döntöttek úgy, hogy kipróbálják magukat. Ez előreláthatóan néhány elromlott mikrohullámú sütőhöz és rengeteg csalódáshoz vezetett...
De a kedvéért tegyünk úgy, mintha úgy döntöttél volna, hogy nem hallgatsz a józan észre, és megpróbálod követni a trendet. Amit valószínűleg látni fogsz, az szikrák (ívhatás) és esetleg lángok.
Ez azért történik, mert a mikrohullámú sütő által képződő elektromos áram túlterheli a fóliát (amely a sütő falával ellentétben nem bírja ezeket). Ennek következtében hatalmas mértékben felmelegszik, és szikrákat képez.
Amit egyesek furcsának találnak, az az, hogy az alufólia-kísérletnek két szokásos kimenetele van. Vagy látod az egész lángokat és szikrákat repkedő dolgot, vagy egyáltalán semmit. Ez több változótól függ, például a mikrohullámú sütő feszültségétől, attól, hogy mennyi fóliát helyezett bele, és még attól is, hogy mennyire ráncos (az éles szélek általában nagyobb eséllyel keltenek szikrát).
Ettől függetlenül azt mondanám, hogy ne próbáld ki otthon, mert tényleg tönkreteheted a mikrohullámú sütőd. Az interneten rengeteg videó van, ha kíváncsi vagy, nézd meg őket; biztonságos és ingyenes...
Más alumíniumfóliás tárgyakat is betehetsz a mikrohullámú sütőbe?
Most, hogy túl vagyunk az alumíniumgolyós kísérleten, nézzük meg, hogy ugyanezek a szabályok vonatkoznak-e mindenféle, ebből az anyagból készült tárgyra. Spoiler riasztás - nem.
Az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma (USDA) szerint kis mennyiségű alufóliát tehetsz a mikrohullámú sütőbe, hogy pajzsként használd az étel bizonyos részein (pl. baromfi dobcsontok és szárnyak), amelyeket nem akarsz túlsütni.
Az USDA azonban azt is javasolja, hogy a biztonság kedvéért nézze meg a mikrohullámú sütő használati útmutatóját.
Ezenkívül egyes alufóliába csomagolt ételek is mikrózhatók. Ez ismét az adott sütőtől függ, ezért olvassa el a használati utasítást. De általában nem lehet probléma. Az alumínium sütőtálcák, amelyekben az elviteles ételeket kapja, például biztonságosan használhatók mikrohullámú sütőben.
Csak légy rendkívül óvatos, mert előfordul, hogy a tálca valóban hideg marad, miközben a benne lévő étel gőzölgő forró.
Az alumíniumfólia biztonságos használatának szabályai a mikrohullámú sütőben
Most, hogy már tudod, hogy az alufólia bizonyos esetekben tüzet okozhat, más esetekben pedig teljesen biztonságos a használata, valószínűleg azt kérdezed magadtól: Hogyan lehetek biztos abban, hogy a mikrohullámú sütőm nem fog véletlenül felrobbanni a fóliába csomagolt tacóim miatt? Segítségül íme, az USDA által a fólia biztonságos mikrohullámú sütőben való használatára vonatkozóan megfogalmazott pontok, valamint néhány további, említésre méltó tipp.
Használjon új, sima fólialapot minden egyes ételhez, amelyet mikrózni szeretne.
Valószínűleg sejtheted, miért volt olyan ostoba a hírhedt trend a gyűrött fóliagolyóval. A sok éles széle, amit nagyon nehéz elkerülni, szikrákat okozhat.
Az étel 25%-ánál többet ne fedjünk be fóliával.
Mint már tudod, a mikrohullámok visszaverődnek a fémekről. Ha az ételt teljesen fóliával borítja, egyszerűen nem fog felmelegedni. Ezért igyekezzen csak azokat a területeket lefedni, amelyek megéghetnek.
Ha például húst melegítesz, fából készült fogpiszkálóval vékony fóliacsíkokat tarthatsz a vékonyabb részek fölé. Így kényelmesen hagyhatja, hogy a vastagabb részek szépen felmelegedjenek anélkül, hogy a vékonyabbak kiszáradnának/megégnének.
Ahogy némi tapasztalatot szerzel, pontosan tudni fogod, hogy mennyi fóliára van szükséged, attól függően, hogy milyen ételt melegítesz.
Ügyelj arra, hogy a fóliát az ételhez alakítsd.
Ennek elég nyilvánvalónak kell lennie, tekintve, hogy a kiálló szélek szikrákat okoznak. Szánj extra időt arra, hogy minden szép és sima legyen, mielőtt bedobod a mikrohullámú sütőbe.
Nem számít, hogy a fólia melyik oldala (fényes vagy matt) néz kifelé.
Néhányan vitatkoznak azon, hogy az alufólia fényes vagy matt oldalát használják-e. Nos, az USDA szerint ez nem számít. A két oldal megjelenése közötti különbség valójában a gyártási folyamatból ered, és semmi köze a fólia hatékonyságához.
Csak sekély fóliás tárolóedényeket használjon.
A mikrohullámú sütőknek megvannak a maguk korlátai. Át tudnak hatolni az ételeken, de csak 5,08 cm - 12,70 cm mélyen. A főzés többi része vezetéssel történik.
Ha a tálca 7,62 cm-nél mélyebb, akkor azt kockáztatja, hogy az ételek teteje felmelegszik, míg az alja hideg marad. Ezután újabb körre kell betenned, és mire minden felmelegszik, a teteje már túlsült vagy akár meg is égett.
Hogy ezt elkerülje, egyszerűen használja .
Helyezze a fóliát a tányér közepére, ügyelve arra, hogy ne érjen a sütő falához.
A mikrohullámú sütő fémfalai azért vannak, hogy visszaverjék a mikrohullámokat, és megóvjanak téged tőlük. Igen, a mikrohullámok károsak az élő szervezetekre. De ne aggódjon; ha a sütője megfelelően működik, nem lehet semmi probléma.
Ha azonban vannak olyan fóliadarabok, amelyek érintkezhetnek az oldalával, gyorsan hajtsa össze és simítsa el őket. Nem szeretné, ha forgatás közben a falakhoz dörzsölődnének, mivel ez problémákat okozhat (például szikrákat).
Ha a mikrohullámú sütődnek fém forgótányérja van, ne tegyél bele alufóliát vagy más fémtárgyat.
Ismétlem, két fém érintkezését mindenképpen kerülje el. Egyesek azt javasolják, hogy helyezzenek közéjük egy másik tárgyat (pl. egy üveg- vagy kerámiatányért az alufóliás tálca alá), de az USDA azt tanácsolja, hogy ilyen esetekben egyáltalán ne használjon alumíniumot.
A biztonság kedvéért azonban ellenőrizze a gyártó ajánlásait. Lehet, hogy ők más megoldást találtak ki.
Ha szikrákat lát, azonnal távolítsa el a fóliatálcát/árnyékolást.
Mindig van némi hibalehetőség. Ezért azt mondanám, hogy ne kockáztasson, és távolítsa el a létrehozott fóliapajzsot, ha szikrákat/lángokat észlel. Ugyanez a szabály vonatkozik az ilyen problémákat okozó fóliatartályokra is. Egyszerűen helyezze át az ételt egy mikrohullámú sütőnek megfelelő edénybe.
Az alumíniumfólia használatától függetlenül szikrák keletkezhetnek
Egyes élelmiszerek szintén hajlamosak szikrák keletkezésére. Ezek közé tartoznak a sűrű zöldségek, például a nyers sárgarépa, spenót, bab stb. és még a hot dogok is. A zöldségek esetében az ívképződés oka a gazdag ásványianyag-tartalom. A hot dogoknál viszont az adalékanyagok és a sók egyenlőtlenül keveredhetnek, ami szikrákat okozhat a mikrohullámú sütőben.
Bármi legyen is az ok, ha bármi hibát észlel, azonnal távolítsa el a mikrohullámú sütő tartalmát. Ha időben észleli, a szikrák nem okozhatnak problémát, de ha magára hagyja, károsíthatja a sütőt.
Összefoglalva
Számos dózist és tilalmat kell és szabad betartani, amikor az alufólia mikrohullámú sütőben való használatáról van szó. Ökölszabályként soha ne tegyél egy fóliagolyót (vagy bármilyen más formát, amit készítettél) a sütőbe. Ez veszélyes és balesetveszélyes.
Az alumíniumtálcákban lévő ételek felmelegíthetők a mikrohullámú sütőben, hacsak a gyártó nem állítja ennek ellenkezőjét.
Remélem, ezzel a cikkel sikerült némi fényt deríteni a meglehetősen ellentmondásos "nincs alufólia a mikrohullámú sütőben" témára. Vigyázzatok magatokra és jó étvágyat!
- Hogyan működnek a mikrohullámú sütők?
- Mi történik, ha egy gyűrött alumíniumfóliagolyót teszel a mikrohullámú sütőbe?
-
Más alumíniumfóliás tárgyakat is betehetsz a mikrohullámú sütőbe?
- Az alumíniumfólia biztonságos használatának szabályai a mikrohullámú sütőben
- Használjon új, sima fólialapot minden egyes ételhez, amelyet mikrózni szeretne.
- Az étel 25%-ánál többet ne fedjünk be fóliával.
- Ügyelj arra, hogy a fóliát az ételhez alakítsd.
- Nem számít, hogy a fólia melyik oldala (fényes vagy matt) néz kifelé.
- Csak sekély fóliás tárolóedényeket használjon.
- Helyezze a fóliát a tányér közepére, ügyelve arra, hogy ne érjen a sütő falához.
- Ha a mikrohullámú sütődnek fém forgótányérja van, ne tegyél bele alufóliát vagy más fémtárgyat.
- Ha szikrákat lát, azonnal távolítsa el a fóliatálcát/árnyékolást.
- Az alumíniumfólia használatától függetlenül szikrák keletkezhetnek
- Összefoglalva