Hogyan szabadítsuk fel a duguláselhárító WC-t?
A WC minden otthon hihetetlenül fontos eleme. Hiszen egy átlagos ember naponta legalább négyszer megy vizelni, és 24 órán belül legalább egyszer üríti a beleit. Így természetes, hogy a WC-vel időről időre adódnak problémák. Lehet, hogy véletlenszerűen folyik, vagy öblítés közben gurgulázik, vagy - e cikk témájához kapcsolódva - a benne lévő víz felszökik, de később lassan lefolyik.
Szóval, pontosan miért is történik ez? Nos, ennek az előfordulásnak több oka is van, és a következő bekezdésekben ezeket fogjuk tárgyalni. Ezenkívül megtanulja, hogyan lehet a WC dugulását megszüntetni, ha valami hasonló történik a fürdőszobájában.
Mi okozza a WC lassú lefolyását?
A lassú lefolyás mögött négy fő ok áll:
- Dugulás vagy felhalmozódás a lefolyóban
- Alacsony vízszint a víztartályban
- Ásványi anyag és/vagy üledék felhalmozódása a perem mentén
- Repedezett WC-csésze
Dugulás vagy felhalmozódás a lefolyóban
A dugulásos WC-k sokkal gyakoribbak, mint gondolnád. Egy felmérés szerint az amerikaiak közel 20%-ának rendszeresen kell ezzel a problémával foglalkoznia. És általában véve mindenki tudja, hogyan néz ki egy eldugult WC. Nem kell pontosan ismernie a WC-jét kívül-belül, hogy lássa, hogy a víz túlcsordul és nem megy el.
Ez a fajta dugulás általában a csészén belül jelentkezik, talán néhány centiméterrel lejjebb a lefolyóban. Ha azonban a dugulás lejjebb történik a lefolyóban, magában a rendszerben, akkor komoly problémává válhat. Általánosságban elmondható, hogy az ilyen dugulások oka többek között a hulladék és a WC-papír, amelyek felhalmozódnak a csövekben, és megakadályozzák a víz teljes átfolyását. Ez tulajdonképpen azt eredményezi, hogy a víz nem folyik el gyorsabban, még napokig tartó öblítés után sem.
Van egy egyszerű módszer annak ellenőrzésére, hogy eldugult-e a lefolyórendszered vagy sem. Egyszerűen vegyen 3,79 liter vizet, és öntse a tálba. Ha a víz minden gond nélkül lefolyik, akkor a rendszered rendben van, vagy lehet, hogy csak egy kis dugulás van. Ha viszont a víz nem süllyed le, vagy a szintje azonnal megemelkedik, akkor hívjon szakembert, vagy alternatívaként próbálja meg saját maga eltávolítani a WC dugulását.
Alacsony vízszint a víztartályban
Érdekes módon a lassú lefolyás nem feltétlenül a WC-csészével vagy a lefolyórendszerrel függ össze. Valójában lehet, hogy a víztartállyal van összefüggésben. Pontosabban a tartályban lévő vízmennyiséggel állhat összefüggésben.
Ha az öblítés után azt észleli, hogy a víz lassan folyik le, várja meg, amíg a tartály nem töltődik tovább, majd nyissa ki a fedelet. Fordítson nagy figyelmet a tartály belsejére. A vízszint magasabb vagy alacsonyabb a szokásosnál? Ha a válasz az utóbbi, akkor megtalálta a problémát.
Elegendő erő nélkül a víz egyszerűen nem jut elég gyorsan a tálba ahhoz, hogy a hulladékot a lefolyóba nyomja. Emiatt a hulladék felhalmozódik a tálban, amíg a WC nem hagyja abba a megfelelő öblítést. És mivel a probléma nem a lefolyó dugulásával függ össze, a víz természetesen el fog menni, de a szokásosnál lassabban.
Nos, ennek a problémának a megoldása meglehetősen egyszerű lehet. Talán olyan egyszerű lesz, mint a vízszint kézzel történő beállítása. Természetesen vannak olyan víztartály-problémák, amelyeket a háztulajdonos nem tud befolyásolni. Végül is, mint minden más tárgy a házban, a víztartályok is elromlanak. Ezért vagy ki kell cserélni bizonyos alkatrészeket, vagy teljesen új víztartályt kell vásárolni.
Ami konkrétan ezt a problémát illeti, a víztartály lassú lefolyása több dolognak is lehet az eredménye:
- Törött utántöltő cső
- Sérült töltőszelepek
- Repedt tartály.
Leggyakrabban ezeket az alkatrészeket saját maga is képes lesz kicserélni. Ennek ellenére javasoljuk, hogy hívjon egy szakértő vízvezeték-szerelőt, aki megfelelően elvégzi a munkát.
Ásványi anyagok és/vagy üledék felhalmozódása a perem mentén
Minden egyes WC-kagylóban van valami, amit peremfúvókának neveznek. Egyszerűen fogalmazva, ezek olyan apró lyukak, amelyek a WC-kagyló peremének alsó részén találhatók. A tartályból származó víz valójában ezeken a lyukakon keresztül folyik át, hogy örvénylő mozgást hozzon létre, ami segít a hulladék hatékonyabb leszorításában. Ezért ezek megfelelő karbantartása ugyanolyan fontos, mint a tartály és a lefolyó működőképes állapotban tartása.
A legtöbbször a WC-n lehúzott víz kemény, azaz sok ásványi anyagot, például kalciumot és magnéziumot tartalmaz. Idővel ezek az ásványi anyagok felhalmozódnak a peremes fúvókákban és azok körül. Minél több lesz belőlük, annál inkább elzárják a vizet, és megakadályozzák annak átfolyását. Emiatt a víz a szokásosnál lassabban fog folyni, ami a tál vízszintjének emelkedését és az azt követő lassú lefolyást eredményezi.
Repedt WC-tál
Érdekes módon a WC-tálak nem repednek olyan gyakran, mint gondolnánk. Valójában a cikkben felsorolt összes probléma közül a legritkább, hogy a tál alsó részén belül repedést észlelünk. De előfordul, és ha egyszer mégis előfordul, akkor a problémával szemtől szembe kell foglalkoznia.
Mégis, hogyan járul hozzá egy repedt tál a lassú vízelvezetéshez? Nos, a tartályból a víz lassan el fog csöpögni a tál repedésén keresztül, egyenesen az alsó tálba. Ez addig fog történni, amíg az alsó tálban a vízszint meg nem emelkedik. A tál alja körül is sok vizet fog látni, ami önmagában is probléma. Nevezetesen, minél több a nedvesség, annál nagyobb a penész és a penész növekedésének lehetősége a WC-alap körül, valamint a tálban és a tartályban is.
Hogyan javítsuk meg a lassan lefolyó WC-t?
Ahogy korábban már említettük, a lehető legjobb megoldás, ha profi vízvezeték-szerelőt hív, aki pontosan meg tudja határozni a lassan ürülő WC-vel kapcsolatos problémát. Természetesen, ha úgy dönt, hogy saját maga javítja meg a WC-t, vannak bizonyos lépések, amelyeket megtehet a víz felgyülemlésének megelőzése érdekében. Természetesen mindent meg kell tanulnia az alapvető WC-ről és annak működő alkatrészeiről, mielőtt bármi komolyabbat tenne.
Cserélje ki a repedt tálat
A tál sérülésének problémájának kezelése érdekében sokan hajlamosak arra, hogy valahogyan lezárják a repedést. Azonban a tömítés bármilyen módszere a legjobb esetben is ideiglenes lesz. És igen, ez magában foglalja a , amely egy olyan lehetőség, amelyet sok különböző cikk az interneten ajánl.
Mégis, ha ideiglenes megoldásra van szüksége, megpróbálhatja felhasználni az epoxit. Mindazonáltal nincs igazi módszer a repedés végleges rögzítésére. Más szóval, új WC-csészét kell vásárolnia, és le kell cserélnie a jelenlegit.
A sérült utántöltő cső eltávolítása
Az utántöltő csöveket már korábban említettük. Dióhéjban ezek kis, fekete, gumiszerű csövek, amelyeket könnyű észrevenni minden tartályban. Mindig egy nagy, széles, függőleges csőhöz csatlakoznak, amelyet túlfolyócsőnek neveznek.
Az utántöltő cső feladata, hogy vizet juttasson a tartályból a tálba. És figyelembe véve, hogy naponta hányszor öblítünk (és feltételezve, hogy egynél több ember él az otthonunkban), ezek a csövek előbb-utóbb az elhasználódás jeleit mutatják. A sérülés miatt a cső kioldódhat, ami a tartály feltöltődéséhez és a szelep elzáródásához vezet.
Amikor ez megtörténik, a víz lassan elkezd feltöltődni a tálba, és ekkor ellenőrizni kell az utántöltő csövet. Ha elég tisztességesnek tűnik, akkor csak vissza kell rögzítenie a palackra, és a palack ismét jól fog működni. Ha azonban a cső javíthatatlanul kopottnak tűnik, akkor ki kell cserélni. Ezek általában nem kerülnek sokba, és bármelyik online kiskereskedőnél megvásárolhatja őket.
Használjon dugattyút
A tartálytól a tál felé haladva a lassú lefolyás oka egyszerűen a dugulás lehet. Ahhoz, hogy megszabaduljon a makacs dugulásoktól, szüksége lesz egy tisztességes dugattyúra, amely megfelel a WC-jének. És ne feledje, nem minden dugattyú egyforma. Tehát meg kell találnia a megfelelőt, ha nem szeretné, hogy a duguláselhárítás rendetlen legyen.
Mindenekelőtt úgy helyezze el a dugattyút, hogy a gumiszerű rész teljesen befedje a nyílást. Jó szoros tömítést szeretne, amikor merít. Továbbá ne felejtsen el kesztyűt viselni, arra az esetre, ha valami rosszul sülne el.
Az első merítésnek lassúnak és gyengédnek kell lennie. Elvégre a dugattyú tele van levegővel, és ha megpróbálja erőltetni a WC-csésze nyílásán, azt kockáztatja, hogy a víz és a hulladék magára vagy a közeli tárgyakra fröccsen. Természetesen, ha a kezdeti merítésnek vége, gyorsabban is nyomhatja, de ne vigye túlzásba.
A merítés egyik legfontosabb pontja, hogy ha már megvan, ne törje fel a pecsétet. Ezenkívül sok türelemre lesz szükséged. A makacs és masszív dugulások eltüntetése akár 30 percig is eltarthat, amíg a tömör merítéssel kitisztul. És nem ritkán még ez sem fog működni, így előfordulhat, hogy más duguláselhárítási módszerekhez kell folyamodnia.
Kezelje az eldugult szennyvízcsatorna szellőzőnyílását
A csatornavezeték szellőzőnyílásai, más néven vízvezeték-szellőzőnyílások vagy szellőzők, kulcsszerepet játszanak otthona vízvezetékrendszerében. Mindenekelőtt gondoskodnak arról, hogy ne maradjon gáz vagy szag otthonában. Másodlagos szerepük azonban az, hogy friss levegőt engedjenek a vízvezetékrendszerbe. Az említett levegő aztán segít a víznek az öblítés során zökkenőmentesen lefolyni a lefolyócsöveken.
Szerepe miatt a csatornavezeték szellőzőnyílása általában a tetőn helyezkedik el, és éppen csak annyira van kitéve, hogy a levegő ki- és bemehessen. Sajnos ez gyakran azt eredményezi, hogy különböző törmelékek, például por, piszok, gallyak, ágak, sziklák, sőt, még döglött állatok is bejutnak a csőbe. Bármi legyen is az akadály, megakadályozza, hogy levegő áramoljon a lefolyórendszerbe, így a víz a tálban a szokásosnál lassabban folyik.
Ha inkább a barkácsolás módszerét kedveli, akkor először is férjen hozzá a tetőhöz, és vizsgálja meg a szellőzőnyílás tetejét. Ha az akadály, például egy műanyag zacskó vagy egy ruhadarab, a felszínen van, egyszerűen távolítsa el, és később próbálja meg újra az öblítést.
Természetesen a dugulás lehet mélyebben is a szellőzőben. Ezért azt tanácsoljuk, hogy az ellenőrzés során vigyen magával egy zseblámpát és egy vízvezeték-szerelő kígyót. Ha a szellőzőnyílásban látja az akadályt, használja a kígyót, hogy eltávolítsa azt. Ha ez nem működik, hívjon szakembert, amilyen hamar csak lehet.
Duguláselhárítás az otthon körül található vegyi anyagokkal
Egyes háztartásokban nem áll rendelkezésre duguláselhárító, ha a WC-jükben dugulás van. Ehelyett használhat különböző vegyszereket, például lefolyótisztítót és mosogatószert, amelyeket otthonában találhat. A használatuk módja azonban a helyzettől függően változik.
Az eljárás megkezdése előtt a következőkre lesz szüksége:
- Egy tisztességes lefolyótisztító a WC-khez
- Bármilyen mosogatószappan
- Forró víz
Ha történetesen új WC-csészéd van, akkor először önts bele 3,79 liter forró vizet, és hagyd állni egy ideig. Gyakran előfordul, hogy a forró víz önmagában feloldja a dugulást, és utána már csak le kell öblítenie. Ha azonban régi, porcelánból készült WC-je van, a forró víz megrepedhet, ezért inkább langyos vizet ajánlunk.
Ha maga a víz egy idő után sem segít, vegyél egy kis mennyiségű WC-lefolyótisztítót, és öntsd a csészébe. A termék utasításaitól függően vagy azonnal öblítse le, vagy várjon egy bizonyos ideig.
Miután mindezt megtette, vegyen egy evőkanál mosogatószappant, és öntse le a víztartály túlfolyócsövébe. Körülbelül 10 percnek kell eltelnie, amíg a szappan leszivárog a csövön. Ez alatt az idő alatt eltávolítja a túlzott használat miatt felhalmozódott kalciumlerakódások kis részeit. A 10 perc letelte után nyugodtan lehúzhatja a WC-t.
A töltőszelep cseréje
Az ebben a cikkben említett összes probléma közül valószínűleg a sérült töltőszelep okozza a legtöbb problémát otthonában. Nevezetesen ahhoz vezethet, hogy a víz túlzottan lefolyik a lefolyóba, ami miatt a vízszámlái az egekbe szöknek. Mielőtt tehát bármit tennél a töltőszeleppel kapcsolatban, először is el kell zárnod a WC vízellátását.
A következő lépésed az, hogy a WC öblítésével leereszted a maradék vizet a tartályból. Egy régi ruhával vagy rongyal törölje fel a tartályban maradt folyadékot. Ha ezzel végzett, csavarja le a töltőszelepet a vízcsőhöz csatlakoztató anyát. Ezután húzza ki a régi szelepet a talpából, és helyezzen be egy új, 2,54 cm-es 2,54 cm-es szelepet.
Végül a szelepet rögzíteni kell. Egy csavarkulcs segítségével rögzítse az anyát a szelep alatt, és rögzítse vissza mind az utántöltő csövet, mind a vízellátó tömlőt. A biztonság kedvéért kapcsolja vissza a vízellátást, és néhányszor tesztelje az öblítő rendszert. Ha a probléma továbbra is fennáll, hívja a vízvezeték-szerelőt.
Végső gondolatok
Amint látja, a legtöbbször a lassú lefolyás problémája megoldható egy egyszerű barkácsolási trükkel. A legfontosabb tanulság azonban az, hogy a lehető leghamarabb foglalkozzon a problémával.
Elég gyakran az emberek hagyják, hogy a víz a tálban maradjon abban a reményben, hogy idővel magától felszabadul a dugulás. És bár ez néhány WC-modell és lefolyórendszer esetében működhet, ez nem tökéletes megoldás, és ki kell próbálnia a cikk által leírt egyéb módszerek egyikét.