Okozhat-e rákot a harmadik kézből származó füst?
A nemdohányzók ki nem állhatják a cigarettafüst szagát vagy a hátramaradó maradványokat. Különösen a maradványok hihetetlenül kellemetlenek, elég erősek és veszélyesek bárki egészségére.
Szinte minden nemdohányzó, akivel találkozhatsz, eléggé válogatós is, ha rágyújtásról van szó: se a házban, se a folyosón, se az épületben, és néhányan még az erkélyen sem engedik a dohányzást. Még olyanok is vannak, akik nem engedik a párologtatást!
De lesz olyan is, amikor egyszerűen kiszagolod a füstöt. Nem a körülötted lévő dohányosoktól fog jönni, és nem is tőled. A szag egyszerűen ott fog maradni a lakásban, akár tetszik, akár nem.
Mit tehetsz tehát, ha cigarettafüst van az otthonodban, de biztosan tudod, hogy körülötted senki sem dohányzik, és hogy soha egyetlen dohányos sem lépett be az otthonodba? Lehet, hogy ez a cigarettaszag ugyanolyan káros az egészségedre, mint maga a dohányzás? Vajon a szag hatására valamikor elkezdesz majd dohányozni? Ha ezekre és még sok más kérdésre is választ szeretne kapni, akkor a legjobb helyen jár.
A füst különböző típusai
Általánosságban elmondható, hogy a 21. század elejétől kezdve a cigarettából származó füstnek több típusa létezik.
Az első kézből származó füst, nos, az első a három közül. Ez az a füst, amely közvetlenül a meggyújtott cigarettából jut a tüdőbe, amikor Ön beleszív egy slukkot. És nyugodtan kijelenthetjük, hogy ma már szinte mindenki tudja, mennyire káros a dohányzás, beleértve magukat a dohányosokat is.
Ezután jön a passzív dohányzás. Tegyük fel, hogy olyan ember jelenlétében van, aki időnként szeret rágyújtani. Amikor rágyújt, a meggyújtott cigarettából (vagy szivarból) származó füst eléri az orrodat, és hamarosan a tüdődet is. Technikailag nem magából a cigarettából lélegzi be, hanem egyszerűen csak belélegzi a füstös levegőt.
A passzív dohányzás ugyanolyan veszélyes lehet, mint, ha nem veszélyesebb, mint az első kézből származó füst. Hiszen a cigarettával rendelkező személy a szűrőn keresztül szívja be a füstöt, míg Ön nyersen lélegzi be azt. A passzív dohányzás egészségügyi kockázatai már évek óta jól dokumentáltak, és semmiképpen sem szabad félvállról venni.
És akkor ott van még a füst utolsó típusa, amelyet csak az elmúlt körülbelül egy évtizedben tanulmányoztak - az úgynevezett harmadik kézből származó füst.
Mi a harmadik kézből származó füst?
A harmadik kézből származó füst a dohánymaradványokra utal, amelyek mindenhol ott vannak az otthonában. Ha például valaha is járt már dohányos otthonában, akkor biztosan felismeri a szagot. A függönyöktől a székeken át a díszekig minden olyan szagú, mint egy cigaretta. Még az ajtók és az ablakok sem immunisak a szagra.
De nem csak a tárgyak képesek megtartani ezt a szagot. A harmadik kézből származó füst valójában maguknál a dohányosoknál is gyakori. A ruhájuk és a lábbelijük gyakran erős cigarettaillatot áraszt, akárcsak a bőrük, az ujjaik, a szájuk és a hajuk. Nem csoda, hogy sokan egyszerűen nem hajlandóak randizni a dohányosokkal - egyszerűen nem bírják elviselni a szagot.
Miért veszélyes a harmadik kézből származó füst?
Számos különböző tanulmány és tudományos cikk jelent meg a harmadik kézből származó dohányzásról és annak egészségre gyakorolt hatásairól. Íme egy rövid lista azokról a lehetséges egészségügyi problémákról, amelyekkel akkor szembesülhet, ha folyamatosan ki van téve a harmadik kézből származó cigarettafüstnek.
DNS-károsodás
Egy 2013-as tanulmány szerint a harmadik kézből származó dohányzás károsíthatja az emberi DNS-t. Normális esetben hónapokig, sőt évekig ki lenne téve a harmadik kézből származó füstnek. Ez idő alatt a szagnak valóban sikerülne lebontania a DNS-t, ami számos különböző betegségre és egészségügyi állapotra teheti Önt fogékonnyá.
Növekszik a rákos megbetegedések száma
A tüdőrák egy olyan probléma, amelyet mind az első-, mind a passzív dohányzással összefüggésbe hoztak. A cigarettafüstnek való bármilyen közvetlen kitettség közvetlenül vezethet ehhez az állapothoz.
Az utóbbi időben azonban olyan tüdőrákos esetek száma emelkedett, amelyeknek semmi köze sem az első kézből származó, sem a passzív dohányzáshoz. A tudósok attól tartanak, hogy más tényezők is szerepet játszhatnak, és az egyik legvalószínűbb bűnös a harmadik kézből származó füstmaradvány az emberek otthonában.
Rákkeltő anyagok képződése
A dohányzás során nikotin szabadul fel, és ha ez reakcióba lép a levegőben lévő salétromsavval, rákkeltő anyagokat képezhet. Ezek a vegyületek közvetlenül felelősek a rák kialakulásáért.
Egy aktív dohányos, aki beltérben dohányzik, nagy mennyiségű nikotint bocsát ki, amely megtapad a különböző felületeken, például a falakon, szőnyegeken stb. Ez a "friss" nikotin szinte biztosan reakcióba lép a levegőben lévő más anyagokkal. A harmadik kézből származó dohánymaradványok azonban nem olyan erősek, ezért a tudósok még mindig nem biztosak abban, hogy közvetlenül vezethetnek-e rákkeltő anyagok kialakulásához.
A gyermekek és a nemdohányzók károsítása
Mint korábban említettük, a harmadik kézből származó füst megtapad az otthonában lévő felületeken. Ez a felület lehet szőnyeg, terítő, fal, függöny, kilincs, rongy, edények, edények, edények - egyszóval bármi, ami a cigarettafüstnek kitéve van, károsodhat.
A gyermekek messze a legveszélyeztetettebbek az ilyen típusú füstnek. Játék közben megragadhatnak olyan tárgyakat vagy falnak támaszkodhatnak, amelyeken nikotinmaradványok vannak, majd hozzáérhetnek az arcukhoz vagy a szájukhoz. Így közvetlenül kiteszik magukat a káros vegyi anyagoknak.
Különösen a kisgyermekek szenvedhetnek a legjobban. Mivel ebben a korban még fejlődnek az érzékeik, szó szerint bármit megérinthetnek a kezükkel, majd az ujjaikat a szájukba vehetik. Amikor ezt teszik, a káros anyagok közvetlenül a véráramukba jutnak, ami rengeteg egészségügyi problémát okozhat.
Azonban nem csak a gyerekekről van szó. Ha történetesen idős emberrel vagy nemdohányzóval él együtt, őket is kiteszi a dohánymaradványoknak, ha folyamatosan belélegzik azokat. Ráadásul az immunrendszeri problémákkal küzdő emberek is szenvedhetnek, ha túl sokáig vannak kitéve neki.
Az orvosok és a kutatók idejüket és erőfeszítéseiket ezeknek a bizonyos immunproblémákkal küzdő egyéneknek a tanulmányozására összpontosítják. Az eredmények segítenek majd abban, hogy megtudják, hogyan lehet a legjobban kezelni a harmadik kézből származó füstnek való kitettséget, és milyen hatással van az emberi szervezetre.
A harmadkézből származó füst eltávolítása
Most, hogy már egy kicsit ismeri a harmadik kézből származó füst kockázatait és veszélyeit, meg kell tanulnia, hogyan távolítsa el azt megfelelően. Rendkívül nehéz lehet megszabadulni az évek óta felhalmozódott nikotinrétegektől, de nem lehetetlen. Mindössze annyit kell tennie, hogy végiggondolja az összes olyan helyet, ahol a füst megmaradhat, és onnan induljon el.
Tükrök és üvegtárgyak tisztítása
Akár hiszi, akár nem, a tükrök és az üvegből készült tárgyak rengeteg negatív szagot vonzanak, és a füst ott van a lista élén. Ha sokat dohányzik, a korom és a kátrány összegyűlik a poharakon, tányérokon, tálakon stb. és sokáig ott marad. Ezek a tárgyak nem csak homályosan néznek ki a füstnek való kitettségnek köszönhetően, de a szaguk megakadályozhatja, hogy egyhamar használd őket.
Amikor tehát megszabadul a harmadik kézből származó füsttől, mindig az üvegárukra összpontosítson először. Súrolja le őket ecet és meleg víz keverékével (fele-fele arányban), majd friss vízzel öblítse le.
Puha bútorok mosása
A függönyök, ágyneműk, takarók és más puha lakberendezési tárgyak mindig felveszik a cigarettaszag nagy részét. Ezért rendkívül fontos, hogy először ezeket mossa ki, mielőtt a ház kemény felületeit, például az ágykereteket vagy az ajtókat letakarná.
A mennyezetek letörlése
A füst hajlamos felfelé szállni, és nagy része megtapadhat a mennyezeten. Amikor a szakértők az egyiptomi Dendera templomkomplexumban lévő Hathor-templomot tisztították, azt találták, hogy a korom megőrizte a lenyűgöző, színes eredeti műalkotásokat. A több ezer éves füst és korom hatására a mennyezet teljesen megfeketedett.
Természetesen az Ön otthona közel sem lesz olyan füsttel teli, mint a templom, de a mennyezetével akkor is érdemes foglalkoznia. Ugyanazzal a víz-ecet keverékkel, amelyet a tükrök és üvegáruk esetében használ, lassan súrolja át a mennyezetet, és összpontosítson arra a helyre, amely alatt a dohányosok általában ülnek. Hagyja megszáradni az ecetet, és később mosással távolítsa el.
A mennyezet tisztításakor mindig tartsa szem előtt a két aranyszabályt:
- Soha ne használja az ecetkeveréket viaszos felületeken, mert lecsupaszíthatja a viasz felső rétegét.
- Soha ne használjon fehérítőt az ecet-víz keverékkel együtt, mivel mérgező klórgáz keletkezhet.
A bútorok újrakárpitozása
Ha a bútorokat mosásba teszi, általában gyorsan megszabadul a cigarettaszagtól. Néha azonban a folyamatos mosás olyan mértékben károsíthatja az anyagot, hogy az már menthetetlen.
Ha ez megtörténik, akkor újra kell kárpitoznia, ami költséges lehet. Természetesen a megfelelő barkácsolási lehetőséggel ezt megfelelően elvégezheti, és egyúttal pénzt is spórolhat. Ami még fontosabb, az újrakárpitozás hihetetlenül egyszerű módja annak, hogy teljesen megszabaduljon a szagtól.
Szén használata
Használata népszerű módszer a kellemetlen szagok eltávolítására bármely otthonból. A faszénben lévő szénmolekulák hajlamosak felvenni a szag molekuláit. Ezek a szagmolekulák "csapdába esnek", így a terület friss és szagtalan marad.
Miután befejezte az aktív szén használatát, egyszerűen újrahasznosíthatja, ha a kerti talajra önti, hogy segítse a növények növekedését. Röviden, ez a tökéletes természetes megoldás a kellemetlen szagoktól való megszabadulásra.
Sok dohányzó ember hajlamos az aktív szenet használni. Szóval, az Ön otthonában is megmaradt a harmadik kézből származó szag? Ha igen, egyszerűen helyezzen el egy zacskó szenet a stratégiai helyekre (azaz a legrosszabb szagú helyekre), és hagyja, hogy a szén megtegye a hatását.
A szőnyegek tisztítása
A szőnyegek olyan szövetek, mint a kárpitok, amelyek könnyen felveszik a cigarettaszagot. Mivel azonban egy szőnyeg vagy egy szőnyeg nehezebb és terjedelmesebb lehet, mint egy függöny, nem igazán mehet be a mosógépbe.
Tehát, ha tartósan érezhető a harmadik kézből származó dohányzás szaga, vigye ki a szőnyeget, samponozza be, és mossa ki gőztisztítóval. Természetesen más módszereket is alkalmazhatsz. Ha pedig úgy érzi, hogy nem tud barkácsszőnyegmosást végezni, egyszerűen vigye el egy profi szőnyegtisztítóhoz.
Légfrissítők használata
Manapság nagyon sokféle légfrissítő van a piacon. Természetesen mindegyikük azt állítja, hogy tökéletes szagtalanító megoldás. És az igazat megvallva, némelyikük valóban működik is.
Messze a legnépszerűbb légfrissítő márka a . A légfrissítő spray-k, illatos olajok, náddiffúzorok és gyertyák széles választékát kínálja a vásárlóknak. Ezek mindegyike tökéletesen alkalmas arra, hogy eltávolítsa a harmadik kézből származó füstöt, és helyette kellemes illatot terítsen.
Légtisztító használata
A légtisztítók nagyszerűen kiszűrik a kellemetlen füstszagokat. Ezenkívül megszabadítanak a portól, a penésztől, a baktériumoktól és minden más, a levegőben lévő szennyeződéstől.
Mindössze annyit kell tennie, hogy karbantartja őket, és rendszeresen cseréli a szűrőket. Egy piszkos légtisztító ugyanis újra előhozhatja a füstszagot, amitől meg akar szabadulni.
Egyes légtisztító márkák azt állítják, hogy termékeik közvetlenül javítják az Ön egészségét. A kutatók azonban még mindig nem biztosak abban, hogy egy légtisztító képes-e olyan dolgokra, mint az allergia enyhítése és a légzőszervi problémák kezelése.
A helyiségek kiszellőztetése
Néha a legősibb módszerek működnek a legjobban. Ha a szobában tartósan füst van, egyszerűen nyissa ki az összes ablakot, és engedje be a friss levegőt. Felgyorsíthatja a folyamatot, ha felszerel egy ventilátort, és hagyja, hogy az segítsen a levegő keringetésében.
A külvárosi lakásokban élők általában gyakran alkalmazzák ezt a módszert. A városi területeken élő embereknek azonban kifejezetten ajánlott. Egy tipikus lakóház manapság jobb szigeteléssel rendelkezik, ami miatt a helyiségek levegője stagnálhat, és elősegítheti a penész elszaporodását. A lakás szellőztetésével megakadályozza, hogy minden szag túl sokáig megmaradjon, beleértve a harmadik kézből származó dohányzás szagát is.
Rengeteg más dolgot is tehetsz, hogy megszabadulj a harmadik kézből származó füsttől. Ha azonban szakemberre van szüksége, itt rengeteg hasznos linket talál a témában.
Új lakás vásárlása dohányostól
A harmadik kézből származó füst mindig egy láncdohányos otthonában lesz a legrosszabb. Olyan emberként, aki nem dohányzik, érdemes elkerülni, hogy besétáljon ezekbe az otthonokba. De van, amikor nemdohányzók is szeretnének ingatlant vásárolni. És ez az ingatlan történetesen olyasvalakinek a tulajdonában van, aki időről időre élvez egy jó cigarettát.
Akkor mit tegyen?
1. lépés: Ellenőrizze a szagokat
Az egyik első dolog, amit meg kell tennie, ha dohányzótól vásárol lakást, hogy kiszagolja a kellemetlen szagokat. Ha véletlenül elidőznek, azt kockáztatja, hogy rákkeltő anyagokat lélegzik be, és károsítja az egészségét.
2. lépés: Ellenőrizze a foltokat
A füst barnássárga foltot hagy a különböző felületeken, ezért fordítson nagy figyelmet a szobában lévő tárgyakra. Ha sok foltot lát a harmadik kézből származó füsttől az új otthonában, akkor sok időt és energiát kell fektetnie az eltávolításukba. Néha pedig a folt olyan erős lehet, hogy egy-egy tárgyat teljesen ki kell dobnia (ilyenek például a redőnyök, a szőnyegek és az ablakhuzatok).
3. lépés: Ellenőrizze a károkat
A dohányosok nem mindig óvatosak. Előfordul, hogy elalszanak a cigarettával a kezükben. Máskor pedig egyszerűen gondolkodás nélkül a padlóra dobják a hamut. Mindezek a cselekedetek komolyan károsíthatják otthonát, különösen a szőnyegeket és a kárpitokat.
4. lépés: Számolja ki a helyreállítási költségeket
Akár barkácsmunkával távolítja el a foltokat és szagokat, akár szakembert hív, jó eséllyel 2000 eurót vagy annál többet kell fizetnie egy jó tisztításért. Néha a takarítás költségei akár meg is haladhatják egy másik, nemdohányzó lakás megvásárlásának árát. Ebben az esetben nem lenne értelme megvenni egy olyan lakást, ahol korábban egy dohányos lakott.
Végső gondolatok
A harmadik kézből származó cigarettafüst nem nevetséges dolog. Még ha nem is olyan erős, mint a többi típus, akkor is jelentős egészségkárosodást okozhat. Remélhetőleg a fentiekben leírtak betartásával hamarosan friss, szagmentes otthonban fog élni.