Hogyan állítsuk le a füstérzékelő csipogását?
Az akkumulátoros és a vezetékes füstjelzők a füstérzékelők legelterjedtebb típusai. Ha egy füstérzékelő csipogni kezd, az általában tűz miatt történik, vagy azért, hogy tudassa Önnel, hogy ideje kicserélni az elemet. Tehát, ha kivesszük az elemet a füstérzékelőből, megszűnik a csipogás?
Az elem kivétele a füstérzékelőből csak akkor állítja le a csipogást, ha a füstérzékelő elemmel működik, és nem rendelkezik kondenzátorral. Ha a füstérzékelője vezetékes és/vagy kondenzátorral van felszerelve, akkor valószínűleg akkor is tovább fog csipogni, ha kiveszi az elemet.
A füstérzékelő elhallgattatása előtt teljesen biztosnak kell lennie a csipogás okában. Ebben a cikkben arról fogok beszélni, hogyan lehet a különböző típusú füstérzékelők sípoló hangját leállítani, miért sípolnak, és a piacon kapható különböző típusú füstérzékelőkről.
Az elemmel működő füstérzékelők csipogásának leállítása
Ha önálló, elemmel működő füstérzékelője van, amely nincs csatlakoztatva az otthoni áramellátáshoz, akkor az elem (vagy elemek) eltávolításával egyszerűen leállíthatja a füstérzékelő csipogását.
Mielőtt azonban ezt megtenné, erősen ajánlott, hogy ellenőrizze otthona minden egyes helyiségét, hogy kizárja a veszélyeket.
Ha az elemmel működő füstérzékelője folyamatosan csipog vagy ciripel, keresse meg a tesztgombot, és nyomja meg hosszan tíz másodpercig. Ez lemeríti a füstérzékelőben maradt feszültséget, és megakadályozza, hogy a füstérzékelő az elem alacsony töltöttségi szintje miatt újra csipogjon.
Ezt követően hallhat még egy utolsó hangjelzést vagy ciripelést, ami alapvetően azt jelenti, hogy a füstérzékelő készen áll az új elem cseréjére.
A legtöbb füstérzékelőhöz vagy egy pár AA elemre, vagy egyetlen 9V-os elemre van szükség. Ügyeljen arra, hogy az új elemet helyesen helyezze be, ügyelve az egyes csatlakozók elhelyezésére.
Az elem vagy elemek cseréje után rögzítse vissza a füstérzékelőt a tartójához. Ezután nyomja meg hosszan a tesztgombot - ezúttal öt másodpercig -, ekkor három hangjelzést kell hallania. Ez két célt szolgál:
- Újraindítja a füstérzékelőt, és újra riasztási üzemmódba helyezi.
- Ellenőrzi az akkumulátor töltöttségi szintjét.
Ha az elemmel működő füstérzékelője a fenti lépések elvégzése után továbbra is csipog vagy ciripel, akkor nagy valószínűséggel az akkumulátor lemerült.
Az emberek gyakran elfelejtik, hogy sok más készülékhez hasonlóan a füstérzékelők élettartama is korlátozott (általában tíz év). Ha a füstérzékelője tíz évnél régebbi, lehet, hogy itt az ideje, hogy újat szerezzen be.
A vezetékes füstérzékelő csipogásának leállítása
A vezetékes füstérzékelők egy kicsit bonyolultabbak, mint az elemes füstérzékelők, mivel az otthon elektromos rendszeréhez vannak csatlakoztatva. Bár úgy néznek ki, mint a hagyományos elemes füstérzékelők, a vezetékes füstérzékelők elektromos vezetékekkel vannak ellátva.
Ha az egyik vezetékes füstérzékelője csipog, de biztos benne, hogy nincs tűz az otthonában, akkor lehet, hogy ki kell cserélni az elemét. Ha az összes füstérzékelő egyszerre csipog, akkor valószínűleg áramkimaradás történt - ebben az esetben a csipogó hang arra hivatott, hogy figyelmeztesse Önt az áramkimaradásra.
A füstérzékelő elemének cseréjéhez vegye le a füstérzékelőt a talapzatáról, húzza ki a hozzá csatlakoztatott klipszet, vegye ki az elemet, és nyomja meg a tesztgombot tíz másodpercig, hogy a maradék feszültség lemerüljön. Ha ezt megtette, cserélje ki az elemet.
Ha a füstérzékelője az elem eltávolítása után is tovább csipog, akkor lehetséges, hogy a készülék kondenzátorral van felszerelve.
Bármennyire is idegesítőek, a kondenzátorok valójában rendkívül fontosak, mivel biztosítják, hogy a füstérzékelők ne álljanak le, amint az elemük lemerül/elveszik. Így tudni fogja, hogy mikor van itt az ideje a füstérzékelők elemeinek cseréjének.
Hogyan kell kezelni a kondenzátor miatt folyamatosan csipogó füstérzékelőt? Egyszerűen ürítse ki a kondenzátort, cserélje ki az elemet, és nyomja meg hosszan a tesztgombot.
Miért csipognak a füstérzékelők
Ha azon tűnődik, hogy ha kiveszi az elemet a füstérzékelőből, akkor valószínűleg csipogó füstérzékelővel van dolga, és nem tudja, mit tegyen.
Mivel a biztonságnak mindig a legfontosabb prioritásnak kell lennie, ezért fontos, hogy először meghatározza, miért csipog a füstérzékelője.
Amikor a füstérzékelő csipog, annak általában az alábbi okok valamelyike az oka:
- Füstöt vagy tüzet észlelt valahol az otthonában.
- Az elem lemerülőben van.
- Meghibásodott vagy megsérült.
- Lejárt vagy hamarosan lejár (igen, előfordul!).
- Sok a gőz vagy a páratartalom az otthonában.
- Sok szennyeződés gyűlt össze benne, vagy esetleg rovarok rekedtek a tokban.
A füstérzékelők típusai
A füstérzékelőknek különböző formái és alakjai vannak. A füstérzékelők leggyakoribb típusai a következők:
- Elemmel működő füstérzékelők
- vezetékes füstérzékelők
- Összekapcsolt füstérzékelők
- Kombinált füst- és szén-monoxid-érzékelők
- Akkumulátoros füstérzékelők
Az érzékelő típusától függően a füstérzékelők a következő kategóriákba is sorolhatók:
- Ionizációs füstjelzők
- Fényelektromos füstjelzők
- Kombinált riasztók (azaz mindkét technológiát alkalmazó riasztók)
Minden egyes füstérzékelőtípusnak megvannak a maga előnyei és hátrányai, amelyeket mérlegelnie kell, amikor eldönti, hogy melyiket szerelje fel.
Ne feledje, hogy a Nemzeti Tűzvédelmi Szövetség a lehető legjobb védelem érdekében mind az ionizációs, mind a fotoelektromos füstjelzőket ajánlja.
Végső gondolatok
Amíg elemmel működő füstérzékelővel van dolga, az elem kivétele a riasztóból meg kell, hogy szüntesse a csipogást. Ha azonban vezetékes füstérzékelőt szerelt fel otthonában, néhány további lépésre lehet szükség a csipogás leállításához.
Mindig tartsa szem előtt, hogy ha a füstérzékelője csipog, az első dolog, amit tennie kell, hogy ellenőrizze otthona minden egyes helyiségét, hogy megbizonyosodjon arról, hogy nincs veszély: a biztonságnak mindig a legfontosabb prioritásnak kell lennie.