Hogyan ürítsük le a mosogatógépet álló vízzel?

Semmi baj nincs azzal, ha egy ciklus után egy kis vizet találsz a mosogatóvíz alján. De amikor túl sok a víz, hogy elborítja a fűtőelemet, és valószínűleg megérinti az egyik szórókart, akkor cselekednie kell. Mielőtt azonban bármilyen intézkedést tehetne a probléma megoldására, kézzel le kell ürítenie a készüléket, hogy hozzáférjen a belső alkatrészekhez.

Az állóvizes mosogatógép kézi leürítése a következő lépéseket foglalja magában: vágja el a készülék víz- és tápvezetékeit, bélelje ki a padlót az elülső rész körül törölközőkkel, vegye ki az edényeket, ürítse ki kézzel az állóvizet, és törölközőkkel itassa fel a maradék vizet.

A cikk további részében részletesebben is kitérünk a fenti lépésekre, meghatározzuk a mosogatógépben álló víz gyakori okait, és megnézzük a probléma néhány lehetséges megoldási lehetőségét. Lássunk hozzá!

Hogyan ürítsük ki kézzel az állóvízzel teli mosogatógépet hat egyszerű lépésben

A mosogatógépben álló víz leengedéséhez kövesse az alábbi lépéseket:

  1. Kapcsolja ki a mosogatógép áramellátását. Veszélyes bármilyen készüléken dolgozni, ha az még be van dugva. Egyes készülékek fali konnektorokba csatlakoznak (általában a mosogató alatt találhatók), míg mások csak egy külön megszakítóhoz csatlakoznak. A modell csatlakozási típusától függően vagy kapcsolja ki az áramkör-megszakítót, vagy húzza ki a készüléket a fali konnektorból.
  1. Zárja el a vizet. Keresse meg a mosogatógéphez csatlakozó vízvezetéket, és zárja el. Ha nem tudja, hol találja, nézze meg a mosogató vagy a munkalap alatt a hajlékony vezetéket, amely vagy fonott rozsdamentes acélból vagy rézből készült.
  1. Helyezzen törölközőket a mosogatógép eleje köré, hogy megvédje a padlót az esetleges kiömléstől, amikor kinyitja az ajtót. Helyezzen néhányat a szegélylécek köré is, hogy a víz ne folyjon a szekrények alá.
  1. Nyissa ki a készüléket, és vegye ki az edényeket. Az alsó edénytartót is távolítsa el, hogy elegendő helyet biztosítson magának a következő lépéshez.
  1. Ürítse ki a pangó vizet. Használhat egy kis edényt, hogy a vizet egy vödörbe töltse, vagy használhat nedves/száraz porszívót a könnyebb és gyorsabb leürítés érdekében. Ha egyetlen készüléket ürít, egy kis tartály és egy vödör is elegendő lehet. Ha azonban gyakran szembesül mosogatógép-ürítési problémákkal, érdemes lehet beruházni egy zsebbarát, hordozható nedves/száraz porszívóba, mint például a .
  1. Végül törölközőkkel itassa fel a mosogatógép padlóján maradt vizet. Ehhez szivacsokat is használhat.

Bár a mosogatógépben álló víz kézzel történő leengedése remek ideiglenes megoldás lehet, a probléma kezelésének hatékonyabb módja, ha a gyökerét kezeli. A mosogatógépet újra használni szeretné, és nem akarja, hogy minden egyes ciklus lefutásakor kézzel kelljen kikotorni a vizet.

Hogy segítsen hosszú távú megoldást találni, nézzük meg a következő részben a mosogatógép vízelvezetési problémáinak néhány lehetséges barkácsmunka megoldását.

A víz lefolyását nem engedő mosogatógép hibaelhárítása

Ahhoz, hogy megszabaduljon a mosogatógépben álló víztől, ismernie kell a probléma kiváltó okát. Számos lehetséges ok létezik, amelyek mindegyike speciális lépéseket igényel a javításhoz.

Tekintsük át az alábbiakban az egyes okokat:

Dugulás a lefolyóban

Az ételdarabok néha dugulást okozhatnak a lefolyóban, ami megakadályozza a mosogatógép hatékony lefolyását. Hogy kiderítse, hogy ez-e a bűnös, nézze meg a tartó alatt. Ha ott ételdarabok vannak, akkor jó eséllyel a mosogatógépben álló víz a lefolyó eltömődése miatt van.

Koszos mosogatógépszűrő

Sokan nem is tudják, hogy a mosogatógépüknek van szűrője. Ha Ön is közéjük tartozik, akkor jó eséllyel egy piszkos szűrő az oka a mosogatógépben álló víznek, mert valószínűleg egy ideje nem tisztította ki.

A szűrő a mosogatógép alsó állványán helyezkedik el, és elsődleges feladata, hogy megakadályozza, hogy a lemosott ételdarabok visszaszivárogjanak a már megtisztított edényekre, és eltömítsék a lefolyót. Ha túl sok ételmaradék halmozódik fel ezen a rendkívül fontos alkatrészen, az eltömődik, elzárja a víz szokásos útját a lefolyóba, és így a mosogatógépben álló víz marad.

Vegye figyelembe, hogy ez csak a legújabb mosogatógépmodellekre vonatkozik. Ha az Öné tíz éves vagy régebbi, akkor valószínűleg öntisztító szűrővel rendelkezik, amely nem igényel rendszeres tisztítást. Az újabb modellek kézi tisztítású szűrőkkel rendelkeznek, amelyek eltömődhetnek, ha elég sokáig nem tisztítják őket.

Beragadt lefolyószelep

A mosogatógépek általában vagy fordított vagy egyirányú motorral rendelkeznek. Ha az Öné az előbbi motortípussal rendelkezik, akkor kizárhatja, hogy a mosogatógépben álló víz lehetséges oka az elakadt leeresztőszelep, mivel csak az egyirányú motorral rendelkező modellekhez tartozik leeresztőszelep.

Nem kell különleges szakértelem ahhoz, hogy megtudja, milyen típusú motorral működik a mosogatógépe. Mindössze annyit kell tennie, hogy megszámolja a készülék motorjának vezetékeit. Ha két vagy három vezetéket vesz észre, akkor a mosogatógépe egyirányú motort használ. Ha négy vezeték van, akkor egy fordított motorral van dolgunk.

Annak megállapításához, hogy a mosogatógépben lévő pangó víz oka egy beragadt leeresztőszelep, keresse meg a szeleptartót, amely általában a készülék alján található. A szeleptartón találja a leeresztőszelepet. Miután megtalálta a leeresztőszelepet, ellenőrizze, hogy az szabadon mozog-e. Ha nem tud, akkor valószínűleg ez az, ami veszélyezteti a mosogatógép lefolyórendszerét.

Hibás lefolyószivattyú

A mosogatógép szivattyúja két járókerékkel rendelkezik: a felső és az alsó járókerékkel. Az előbbi elsődleges feladata a víz bepumpálása a mosogatógépbe, míg az utóbbi a lefolyóba pumpálja a vizet.

Nem ritka, hogy törmelék ragad a járókerék belsejébe, és megakadályozza a forgásukat. Ha ez megtörténik, különösen az alsó járókerékkel, akkor valószínűleg olyan mosogatógépet kap, amely nem engedi lefolyni a vizet.

Eltömődött légrés

A légrés általában a mosogató vagy a konyhapulton lévő meglévő nyílásra van felszerelve, és két csőhöz csatlakozik, amelyek a mosogató/munkalap alatt futnak: a mosogatógép lefolyócsövéhez és a szemétgyűjtőhöz/a mosogató lefolyócsövéhez csatlakozó tömlőhöz.

Egy ciklus alatt a mosogatógép lefolyócsöve a szennyezett vizet a készülékből a légrésbe szállítja. Itt a szennyvíz kiömlik a légrésbe, és a második tömlőn keresztül létezik, amely aztán a mosogató lefolyócsőbe vagy a szemétgyűjtőbe vezeti. Az ilyen elrendezés szakkifejezése a keresztcsatlakozás, és két kulcsfontosságú dologban segít: biztosítja, hogy a szennyvíz ne áramoljon vissza a mosogatógépbe, és csökkenti a nyomást, hogy megakadályozza a vákuum kialakulását a készülékben.

Ha a légrést eltömítik a törmelékek, akkor a készülékén belül nyomás alakul ki, vagy a szennyezett víz visszaszivárog a mosogatógépbe. Akárhogy is, a végén állóvíz lesz a mosogatógépben.

Dugulás vagy görcs a lefolyócsőben

A lefolyóvezeték általában a készülék hátuljának közelében található. Mivel ez a cső vezeti ki a szennyvizet a mosogatógépből, teljesen érthető, hogy ha ez eltömődik vagy szorosan összecsavarodik, az veszélyeztetheti a készülék lefolyását, ami állóvizet eredményezhet az alján.

Hogyan oldja meg tartósan az állóvíz problémáját a mosogatógépében?

Az okoktól függően a következő barkácsolási trükkök potenciális hosszú távú megoldást jelenthetnek egy olyan mosogatógépre, amely gyakran nem engedi lefolyni a vizet:

Tisztítsa meg a légrést

Mint korábban említettük, az eltömődött légrés veszélyeztetheti a mosogatógép lefolyását. Hogy kiderítse, hogy ez-e a hibás, csavarja el a légrést az óramutató járásával ellentétes irányban, és vizsgálja meg, hogy nincs-e benne szennyeződés.

Ha bármit észlel, ami dugulást okozhat, egy kemény kefével és vízzel tisztítsa meg a légrést. Ha megtisztította, helyezze vissza a szerelvényt, és futtasson le egy ciklust, hogy megnézze, továbbra is fennállnak-e vízelvezetési problémák.

Ellenőrizze a lefolyótömlőt

A lefolyótömlő ellenőrzésekor két problémát kell keresnie; a görcsöket és a dugulásokat. Itt van, hogyan kell ezt megtenni:

  1. Húzza ki a mosogatógépet az áram- és vízvezetékből, és húzza ki a szekrényből olyan messzire, hogy könnyen elérje és belásson mögé. Legyen óvatos, amikor kihúzza a készüléket. Ellenkező esetben felsértheti a padlót.
  1. Keresse meg a lefolyótömlőt, és vizsgálja meg, nincs-e benne görcs. A lefolyótömlő általában a mosogatógép lefolyószivattyúját köti össze a légrésszel vagy a mosogató lefolyójával (a telepítés típusától függően), így nem lehet nehéz megtalálni. Kövesse ezt a tömlőt a lefolyóig, és ellenőrizze az éles kanyarokat vagy görcsöket, amelyek akadályozhatják a víz áramlását. Ha bármilyen éles csavart vagy kanyart észlel, javítsa ki azokat.
  1. Távolítsa el a lefolyótömlőt a mosogatógépről, és vizsgálja meg, hogy nincs-e rajta dugulás. Vigyázzon, nehogy a csőben esetleg visszamaradt víz szétfolyjon a konyhában. Dugulás esetén futtasson végig egy hosszú, hajlékony kefét a tömlőn, hogy eltávolítsa a dugulást. Az is jó ötlet lehet, ha a törmelékek eltávolítása érdekében nyomás alatt lévő vizet futtat át a lefolyóvezetéken.
  1. Ha végzett, csatlakoztassa vissza a lefolyótömlőt, és futtasson le egy rövid ciklust, hogy megnézze, megoldódtak-e a készülék vízelvezetési problémái. Futtathat egy teljes ciklust, ha szeretné, de ez pazarolna.

Tisztítsa meg a szűrőt

Ha a mosogatógépben álló vizet a piszkos szűrő okozza, annak tisztítása gyors megoldást jelenthet, és ezt a következő lépésekkel megteheti:

  1. Vegye ki a szűrőt. Keresse meg a készülék belsejének alján a szórókarokat, és ellenőrizze, hogy van-e alattuk egy kör alakú szűrő (a valóságban henger alakú, de kör alakúnak fog tűnni, mert az egyik végét nézi). Csavarja el a szűrőt az óramutató járásával ellentétes irányban, hogy eltávolítsa.
  1. Ha a modellje durva szűrővel rendelkezik, távolítsa el azt. A durva szűrőt a készülék hengeres szűrőjén találja. Ez egy fémlemez a szűrőn, amely egy enyhe rántással lecsúszik. Vegye figyelembe, hogy egyes modelleknél a hengeres szűrő és a durva szűrő nem különálló részek. Ha ilyen modellel rendelkezik, vegye ki mindkét szűrőt egységesen.
  1. Szondázza meg az olajteknőt csontok, ételmaradékok és egyéb szennyeződések után, amelyek eltömíthetik azt. Egyszerűbben fogalmazva, az olajteknő a hengeres szűrő eltávolítása után hátrahagyott lyukra utal. Kesztyűben tapogassa ki ebben a nyílásban a törmelékeket, és távolítsa el azokat, ha vannak.
  1. A szűrőket alaposan mossa ki a mosogatóban. Használjon forró vizet és mosogatószert. A tisztítás után jól öblítse ki a szűrőket, és szerelje vissza őket. Kezdje azzal, hogy a durva szűrőt a készülék alján lévő lenyomatára illeszti, majd a hengeres szűrőt az óramutató járásával megegyező irányban elforgatva a helyére csúsztatja.
  1. Indítsa el készülékét egy rövid cikluson, hogy megállapítsa, hogy a vízelvezetés ismét működik-e. Ha nem, próbálja meg a következő csapkodást.

Ellenőrizze a leeresztő szelepet

Ha a hibaelhárítás során kiderül, hogy a készülék leeresztőszelepe beragadt, keresse meg a leeresztőszelepet. (Ennek módját már tárgyaltuk egy korábbi részben, a "beragadt leeresztőszelep" alcím alatt).

A leeresztőszelep egy mágnesszelepből és egy kapukarból áll. A kapukar feladata, hogy a víz kifolyjon a mosogatógépből, és szabadon kell tudnia mozogni. Ha nem, ellenőrizze a két rugót, és ha hiányzik vagy sérült, cserélje ki őket.

Ezután lépjen a szolenoidra, és válassza le a hozzá csatlakoztatott két vezetéket. Vizsgálja meg egy multiméterrel, amelyet X1 ohmos beállításra állított. Egy működőképes mágnesszelepnek 40 ohmot kell mutatnia. Ha a tiédnél ettől jelentősen eltérő értéket kap, akkor ki kell cserélni.

Forgassa meg kézzel a motort

Néha, ha a mosogatógépet hosszabb ideig üresen hagyja, megakadályozhatja a víz lefolyását. Ez azért van, mert az ételmaradékok rászáradhatnak a motor forgó részeire, ha az sokáig inaktív marad, megakadályozva, hogy a motor a ciklus lefutásakor úgy forogjon, ahogyan kellene.

Ha a motor nem tud elfordulni, a készülék nem engedi lefolyni a vizet. Szerencsére az elakadt motor okozta mosogatógép-lefolyási problémák javítása olyan egyszerű lehet, mint a motor néhányszori megpörgetése. Próbálja ki, és futtasson le egy ciklust, hogy lássa, működött-e.

Végső gondolatok

Remélhetőleg képes lesz arra, hogy felhasználja azt, amit ebben a bejegyzésben leírtunk, hogy leeressze az állóvizet a mosogatógépben, és hosszú távon megoldja a problémát. Ha a mosogatógép vízelvezetési problémái az általunk áttekintett összes hosszú távú javítás kipróbálása után is fennállnak, lehet, hogy itt az ideje, hogy szakértői segítséget kérjen.


avatar
Szerkesztő

Üdvözletem, a nevem Bárczi, az ujratervezni.com főszerkesztője és létrehozója vagyok. Emellett vállalkozóként dolgozom egy lakásfelújítással foglalkozó cégnél, és nagy tapasztalattal rendelkezem az otthonok építése és felújítása terén. Remélem, hasznosnak találja weboldalamat!