Vízellátó csövek - Az alapok
Az emberiség korai történelme óta az otthonok vízelvezető és vízszállító rendszerei alapvető fontosságúak. Az idő múlásával és a technológia fejlődésével azonban ma már számos lehetőség létezik a vízellátó csövek számára.
A vízellátáshoz használt csövek leggyakoribb típusa a réz és a műanyag. Egyéb vízvezetékcsövek közé tartozik a horganyzott acél, az öntöttvas, a PVC, az ABS, a CPVC és a HDPE. Az Ön számára megfelelő cső kiválasztása az ár, a hely és az alkalmazás függvénye.
A cikk további részében részletesebben is megvizsgáljuk ezeknek a vízvezetékcsöveknek a természetét, és megvitatjuk a velük járó előnyöket és hátrányokat.
1. Réz
A rezet már régóta használják vízvezetékcsövekhez, mivel tartós és antimikrobiális tulajdonságokkal rendelkezik. A réz nagyon sokoldalúan felhasználható csővezeték, mivel különböző típusokban és méretekben kapható.
A Ridgid réz (vagy keményréz) hosszú élettartamát dicséri, és elsősorban az egész épületben vagy otthonban használják. Könnyen vágható fűrésszel vagy csővágóval, és összehegeszthető, hogy megnövelje a hosszát.
A hajlékony réz (vagy lágy réz) képlékenyebb, így szerszámok nélkül is könnyen hajlítható. Ideális, ha a hely korlátozott, és a rugalmasság kritikus. A rugalmasság azt jelenti, hogy a réz használható mosdókagylók, zuhanyzók, vagy akár sarkok köré történő tömörítésre.
A rézcsövek három különböző méretben kaphatók: M, L és K. Ezek a betűk a cső falának különböző vastagságát jelzik. Az M típus a legvékonyabb, a K típus a legvastagabb, az L típus pedig valahol a kettő között helyezkedik el. Ezeket a csöveket még tovább osztják színek szerint, piros, kék és zöld (M, L, K), a könnyebb azonosítás érdekében.
Mindegyik típus más-más szerepkörben jeleskedik. Az M és az L típus ideális beltéri használatra, de az L jobb az ivóvíz mozgatására, míg az M típus a szennyvíz és a vízelvezetés területén használatos. A K típus vastagsága tökéletesen alkalmas a zord körülményekhez, és , mint ilyen, kültéri szivattyúzáshoz használják.
Egyedülálló előnyei miatt a rézcsövek továbbra is népszerűek. Az anyag masszív, így ellenáll a korróziónak, a szivárgásnak és a szélsőséges hőmérséklet-változásnak, így a csövek több évtizedig is kitartanak.
A baktériumok nem tudnak megélni a réz felületén, így ideális választás az ivóvíz szállítására. Emellett újrahasznosítható is.
A réz legfőbb visszatartó ereje az ára. Mivel a drágább lehetőségek közé tartozik, mérlegelnie kell az építési költségvetését, mielőtt rézcsöveket használna vízellátásra.
2. PEX
A térhálósított polietilén, közismert nevén PEX, egy népszerű műanyag cső, amelyet otthonokban és vállalkozásokban használnak. Nagyon tartós anyag, ellenáll a korróziónak és a rozsdának, és nem kell cserélni, hacsak nem törik el.
Rugalmassága és könnyű használhatósága a legjelentősebb előnyei közé tartozik. A PEX-csövek könnyedén szétválaszthatják a sarkokat és átszövik a falakat, miközben a vízellátás nyomásának is ellenállnak. Különböző módon illeszkednek egymáshoz, így gyorsan, forrasztás vagy ragasztás nélkül bővítik hatótávolságukat.
Annak ellenére, hogy műanyag anyagról van szó, a PEX-csövek ellenállnak a szélsőségesen meleg és hideg hőmérsékleteknek.
Általában színkóddal vannak ellátva a hőmérsékletnek megfelelően (piros a forró és kék a hidegnek), így könnyen rendszerezhetők. Emellett továbbra is az egyik legolcsóbb vízvezeték-szerelési lehetőség.
Legnagyobb hátránya a belső használatra való korlátozottságából adódik. Az UV-sugarak köztudottan lebontó hatással vannak a műanyagokra. Ha kültérre telepítik, a csövek nem lesznek tartósak. Egyes PEX-csövekről ismert, hogy befolyásolják az általuk szállított vizet, megváltoztatva annak szagát és ízét, ezért nem biztos, hogy a legjobb választás az ivóvíz szállítására.
3. PVC (polivinil-klorid)
A polivinil-klorid csövek vagy PVC egy hőre lágyuló polimer, amely a vinilt és a műanyagot ötvözi.
Ezeket a merev, könnyű és meglehetősen tartós műanyag csöveket jellemzően vízelvezetési munkákhoz, például mosogatókhoz, WC-khez és zuhanyzókhoz használják. Más műanyag csövekhez hasonlóan nem rozsdásodnak vagy korrodálódnak.
A PVC csövek könnyen vághatók és ragaszthatók másokhoz a gyors csatlakozások érdekében. A sima belső bélés küzd az üledék felhalmozódása ellen, ami segít a csöveknek ellenállni a dugulásnak.
Ez a dugulásállóság és a hosszú élettartam teszi a PVC-t népszerűvé a beltéri, kültéri és föld alatti használatra.
Ezeknek a csöveknek a legjelentősebb hiányosságai a korlátozott méretválasztékból, a hőkezelési képtelenségből és a toxicitással kapcsolatos aggályokból adódnak. A PVC csövek csak névleges csőméret (NPS) rendszerben kaphatók. A forró víz közismerten megvetemedik vagy akár meg is olvaszthatja ezeket a csöveket.
Aggályok merülnek fel azzal kapcsolatban, hogy BPA vagy más polivinil-klorid vegyszerek kerülhetnek az ivóvízbe.
Ezek a vegyi anyagok légzőszervi és reproduktív szövődményekhez vezethetnek, ezért a PVC-csöveket nem gyakran használják ivóvíz szállítására. Néhány állam be is tiltotta ezt a fajta felhasználást.
4. CPVC (klórozott polivinil-klorid)
A klórozott polivinil-klorid, népszerű nevén CPVC a PVC-csövekkel azonos családba sorolható.
A CPVC tartóssággal és korlátlan élettartammal rendelkezik. Megtartja korrózió- és rozsdaállóságát, könnyű és mérsékelten rugalmas.
A CPVC és a PVC közötti legjelentősebb különbség az, hogy a CPVC csövek klórozottak. A klórozás fokozza a tartósságot, lehetővé teszi, hogy magasabb hőmérsékletet is kibírjanak, így jobb választás a melegvíz-szállításhoz.
A CPVC-csövek is többféle méretezési lehetőséggel kaphatók. NPS és CTS vagy rézcső méretrendszerben kaphatók, a CTS pedig a rézcsöveknél használt méretezési szabályokat utánozza.
Ezek a csövek olcsóbbak, mint a fém vízvezetékek, de még mindig hiányzik belőlük a sokoldalúság. Közismert, hogy közvetlen napfényben lebomlanak, és csak beltéri alkalmazásokra korlátozódnak. Lényeges tudni, hogy bár a CPVC csövek olcsóbbak, mint a legtöbb fém opció, még mindig sokkal drágábbak, mint a PVC csövek.
5. ABS (akrilnitril-butadién-sztirol)
Az ABS, vagyis az akrilnitril-butadién-sztirol csővezetékek a PVC-csövek családjának másik unokatestvére.
Az ABS csövek kevésbé rugalmasak, de tartósabbak, mint a PVC, és merész fekete színükről ismerhetők fel. Az anyagot számos alkalmazásban használják, többek között a 3D nyomtatásban és a legóépítésben.
A PVC csövekkel ellentétben az ABS nagymértékben ellenáll az ütéseknek és a hideg hőmérsékletnek. Könnyű és könnyen telepíthető, ezek a csövek ideálisak beltéri és földalatti használatra.
Az ABS csövek hasonló problémákat mutatnak, mint más műanyag alapú vízvezetékek. A közvetlen napfény idővel eltorzíthatja és tönkreteheti őket, így csak a föld alatti, kültéri használatra korlátozódnak. BPA-t is tartalmaznak, ami alkalmatlanná teszi őket bármilyen ivóvíz szállítására.
6. HDPE (nagy sűrűségű polibutilén)
A nagy sűrűségű polibutilén, más néven HDPE csővezeték az egyik legnépszerűbb lehetőség a földalatti vízvezetékekhez.
Tartósságuk, korrózióállóságuk és rugalmasságuk miatt dicsérik őket, ami lehetővé teszi, hogy kevesebb csatlakozóval szereljék fel őket. Ezen előnyök miatt a HDPE-csövek széleskörűen alkalmazhatók.
Ezek a csövek jól működnek hideg időben, egyike a kevés nem mérgező műanyag csővezetéknek, és jól helyettesítik a PVC-t a földbe fektetett csövek esetében.
Bár hidegebb hőmérsékleten kiválóak, nagy melegben megrepednek, és közvetlen napfényben megolvadnak.
7. Horganyzott acél
A horganyzás az acél rozsdásodásának megakadályozására szolgáló eljárás, amelynek során az acélt cinkkel vonják be. A cink védőrétegként működik, amely lehetővé teszi, hogy a csövek ellenálljanak a korróziónak és a rozsdának.
Az ólomcsövek alternatívájaként vezették be őket, és az 1980-as évek előtt hatalmas népszerűségnek örvendtek. A horganyzott csövek kétségtelenül erősek, végeik menetesek, lehetővé téve az összekapcsolást.
Bár a mai lakásépítési szabványok szerint kiestek a népszerűségből, sok otthonban még mindig ezt a vízvezeték-stílust használják. Gyakori, hogy az emberek ezeket a csöveket képzelik el, amikor az alapvető vízvezetékekre gondolnak. Ráadásul olcsóbb is, mint a réz.
A horganyzott csőfűrészt általában szennyvíz-, szellőző- és lefolyócsövekhez használták, mielőtt kiesett a kegyeiből. Bár még ma is lát néhány alkalmazást, ivóvízhasználathoz túlságosan problémásnak ítélték. Jelenleg elsősorban gázvezetékekhez használják szilárdsága és tartóssága miatt.
Ha otthonában még mindig ezt a vízvezetékrendszert használja, erősen ajánlott a vízvezetékrendszerek korszerűsítése, mivel ez a csővezeték számos problémával küzd. Társai közül ennek a legrövidebb az élettartama, amely 20 és 50 év között mozog.
Bár a bevonat segít a rozsda elleni küzdelemben, mégsem tökéletes. Idővel a cink lepattogzik, így az acél ki van téve a légkörnek, ami rozsdához vezet, és veszélyezteti a csövek szilárdságát. A belső rozsdásodás az ezeken a csöveken átfolyó vizet is beszennyezheti.
Az ólommal szennyezett víz ihatatlan. Az otthoni csővezetékek további romlása szerkezeti károsodáshoz vezethet.
A horganyzott acél nem ellenálló a dugulással szemben; hajlamos a belső ásványi anyag felhalmozódásra, ami megszakíthatja a vízellátás áramlását.
Fontos megjegyezni, hogy a horganyzás károsodik, ha ezek a csövek megsérülnek. A sérült horganyzás azt jelenti, hogy a csövek sokat veszítenek ellenállásukból, és gyorsan sebezhetővé válnak a korrózióval szemben.
A horganyzott acél nagyon nehéz is, ami megnehezíti a munkát ezekkel a csövekkel.
8. Öntöttvas
Az öntöttvas csővezetékek nagyjából a horganyzott acéllal egy időben váltak népszerűvé, és a legtöbb erősségükön és gyengeségükön osztoztak. Az öntöttvas csövek rendkívül hőállóak, csökkentik a hangot és különböző méretekben kaphatók.
Tartóssága ellenére idővel hajlamos a rozsdásodásra. A rozsdásodó részeket helyettesítheti műanyag dugattyúval. Az öntöttvasat ma már jellemzően csak a szennyvíz- és egyéb lefolyórendszereknél látjuk.