Hogyan mossuk az ágyneműt

Ha hozzám hasonlóan gondolkodsz, valószínűleg úgy gondolod, hogy a mosás a legunalmasabb házimunka a világon. Valójában annyira utáltam a mosást, hogy az összes ruhámat, törölközőmet, lepedőmet és nagyjából minden mást is ugyanabba a rakományba tettem.

De egy idő után láttam, hogy a ruháim és a lepedőim kezdtek öregnek és koszosnak tűnni, pedig vadonatújak voltak. Így hát kutakodtam egy kicsit, és rájöttem, hogy minden, amit eddig csináltam, rossz volt. Ezért kellett megírnom ezt a cikket, hogy segítsek neked elkerülni ugyanazokat a hibákat, mint én.

Lepedők mosása

Nos, nem tudom, te hogy vagy vele, de én akkor tanultam meg először mosni, amikor elkezdtem a főiskolát. Anyukám leültetett, és elmagyarázta, hogyan működnek a ciklusok, a hőmérséklet és a kezelések.

Amint elment, szó szerint mindent elfelejtettem, amit mondott, és az interneten kellett utánanéznem az információknak. Szóval, ha nehezen tudod kitalálni, mit jelentenek ezek a kifejezések, mint én, készülj fel egy gyors összefoglalóra.

Frekvencia

Az, hogy milyen gyakran mossa az ágyneműt, számos tényezőtől függ. Például egyedül élsz, vagy vannak gyerekeid vagy háziállataid, akik veled alszanak? Este, lefekvés előtt vagy reggel, ébredés után zuhanyozik?

Ha van valaki, aki az ágyadban alszik veled, azt javaslom, hogy legalább hetente egyszer mosd ki a lepedőidet. De ha egyedül élsz, és az ágyad teljesen egyedül van, akkor kéthetente egyszer is megteheted.

Ha teheted, azt javaslom, hogy mindig tarts legalább három garnitúra lepedőt a fedélzeten. Ha három garnitúra van, egyik sem fog kopottnak vagy kopottnak tűnni. Továbbá, mivel nem lesznek túl sokáig az ágyneműszekrényben, kicsi az esélye, hogy dohos szaguk lesz.

Ellenőrizze a címkéket

Mielőtt bármit bedobnál a mosásba, mindig ellenőrizd a hátoldalán lévő címkéket. A címkék megmondják, hogy milyen hőmérsékleten kell mosni, használhat-e fehérítőt, és hogyan kell szárítani a lepedőket. Ha a címkék hátulján található kis piktogramok hozzám hasonlóan összezavarnak, itt egy nagyszerű útmutató, amely segíthet.

Ciklus kiválasztása

Ha már tisztában vagy a címkékkel, akkor ismerkedj meg a mosógépeddel. Mindig javaslom, hogy előzetesen olvassa el a használati útmutatót, így megtudhatja, hogy melyik ciklusok működnek a legjobban a ruháihoz.

A foltok kezelése

Ha az ágyneműd tele van foltokkal, kezelned kell őket, mielőtt bedobnád a mosógépbe. Most az a legfontosabb, hogy a foltokat azonnal kezelje egy kis vízzel és egy kis mosószerrel.

Szeretem a foltot vízzel beáztatni, egy csipetnyi mosószert tenni rá, és óvatosan bedörzsölni. Egy idő után kiöblítheted a mosószert, és beteheted a lepedőt a gépbe. Ezen a linken részletes útmutatót talál az olajfoltok eltávolításáról.

A megfelelő mosószer megtalálása

Mindig lesz vita arról, hogy mi a legjobb mosószer - a kapszulák, a folyékony vagy a por. Én személy szerint szeretem a kapszulákat és a folyékonyat használni, mert könnyen kezelhetőek és nem csomósodnak. De végső soron ez mind személyes preferencia kérdése.

Ha azonban egyik sem válik be neked, akkor érdemes megnézned ezt a listát a legjobb mosószer-alternatívákról. Ezek mindegyike segíteni fog kiszedni a foltokat, és nem fogják megtörni a bankot.

Gyakori hibák

Ahhoz, hogy a legjobb eredményt érje el a lepedők mosása során, soha ne terhelje túl a mosógépet. Ha ezt teszi, a lepedők valószínűleg még mindig piszkosak lesznek, amikor kijönnek.

Emellett pontosan az ajánlott mennyiségű és típusú mosószert kell használnia. Ha szeretsz bőkezűen bánni a lepedőiddel, és magas szálszámú lepedőid vannak, akkor ajánlom, hogy bébi mosószert használj, így tovább tartanak.

Sőt, ügyelj arra is, hogy a megfelelő beállításra tedd az ágyneműt. Mivel az ágyneműd hajlamos a baktériumok összegyűjtésére, azoktól csak úgy szabadulhatsz meg, ha magas hőmérsékleten mosod az ágyneműt.

Lepedők mosása ruhákkal együtt

Á, az idővel egyidős kérdés - bedughatja a ruháit a mosógépbe az ágyneművel együtt? A rövid válasz: nem, soha - és ennek jó oka van.

Fogalmazzunk úgy, hogy valószínűleg nincs olyan ruhadarab az egész szekrényedben, ami akkora lenne, mint az ágyneműd. Mivel nincs, a ruháid összegabalyodnak a lepedőidben, és nem mosódnak ki rendesen. Ráadásul a kettőt a mosógépben kombinálva fennáll a veszélye, hogy túlterheli azt.

Emellett gyakrabban kell különböző hőmérsékleten és ciklusokban mosnia ruháit és lepedőit. Ha például egy pamutpólót a lepedőjéhez tesz, és magas hőmérsékletre állítja, a póló valószínűleg összemegy. Másrészt, ha alacsony hőmérsékleten mossa lepedőit, nem fogja elpusztítani a benne megbúvó összes baktériumot.

Lepedők szárítása ruhával

Ismétlem, nem javasolnám az ágynemű és a ruhák együttes szárítását, pontosan ugyanazért, amit már említettem. Ha együtt szárítod őket, a ruháid beszorulnak a lepedőbe, különösen, ha az illesztett. De ha tényleg szorult helyzetben vagy, adhatsz neki egy esélyt, hogy meglásd, mi sül ki belőle.

Lepedők mosása törölközővel

Gyakran találkozhatsz olyan cikkel az interneten, amely szerint soha ne mosd együtt az ágyneműt és a törölközőt. Én azonban évek óta így teszek, és szerintem ez egy remek ötlet. Először is, mindkettőt magas hőmérsékleten kell kimosni, hogy megszabaduljon a baktériumoktól.

Emellett a törülközők az alakjuk miatt általában nem gabalyodnak bele a lepedőbe, mint a ruhák. Az egyetlen alkalom, amikor nem mosom együtt ezt a kettőt, az az, ha vadonatúj törölközőim vannak. Ebben az esetben szeretem külön mosni a törölközőimet alacsonyabb hőmérsékleten, hogy ne szöszölje össze az ágyneműt.

Lepedők szárítása törölközőkkel

Bár szerintem az ágynemű és a törölköző együttes mosása remek ötlet, a szárítás már egy teljesen más tészta. Kezdjük azzal, hogy a törölközőkben általában nagyobb a szálak sűrűsége, és tovább kell száradniuk, mint a lepedőknek.

Továbbá, ha együtt szárítod őket, a törölközőid, függetlenül attól, hogy újak vagy régiek, elkezdenek szöszölni. A szárítóban a szösz a lepedőre tapad, és a lepedő egy forró káoszként fog kijönni.

Kivételek a szabály alól

Van néhány olyan eset, amikor nyugodtan lemondhatsz az összes szabályról, és mindent bedobhatsz a mosógépbe. Először is, ha beteg gyerekek vannak a házban, és a fertőzés elkerülése érdekében az ágyneműt és a ruhákat is ki kell mosni, akkor azt mondom, hajrá.

Továbbá, ha környezetbarátabb akarsz lenni, és csökkenteni akarod az áram- és vízfelhasználást, akkor a ruháidat is dobd be a lepedőiddel együtt. Sőt, ha csak néhány ruhadarabod vagy kis méretű lepedőd van, és nincs elég egy teljes töltetre, akkor is van értelme mindent együtt mosni. Csak arra ügyeljen, hogy figyelmesen olvassa el a címkéket, nehogy tönkretegye a ruháit.

Összefoglalva

Ha biztosra akarsz menni, azt mondom, hogy mindig jobb, ha csak külön mosod az ágyneműt, a törölközőket és a ruhákat. Ez az egyetlen módja annak, hogy a dolgaid tökéletesen tisztán kerüljenek ki a mosásból. Azt is javasolnám, hogy ne szárítsd őket együtt, hogy ne piszkítsd össze az ágyneműdet.

De ha egyedül élsz, és sosincs elég cuccod egy teljes mosási adaghoz, akkor azt mondom, hajrá. Csak ne feledd, soha ne tedd, ha új ruháid vagy törölközőid vannak, hogy elkerüld a szöszöket és a színátvitelt.


avatar
Szerző

Margit vagyok, egy lakberendezési és design szakíró, aki 4 éve ír magazinokba és online kiadványokba. Célom, hogy segítsek Önnek, hogy szép és otthonos otthont teremtsen minimális erőfeszítéssel és költséggel.