Miért nem szabad tojáshéjat tenni a szemetesbe?
A szemétgyűjtők olyan elektronikus eszközök, amelyek hihetetlenül megkönnyítik az életünket. A gyorsaság és a hatékonyság, amellyel lehetővé teszik számunkra az élelmiszerhulladék ártalmatlanítását, valóban páratlan.
Látva, hogy mennyire fontos és értékes a szemétgyűjtő, szükséges, hogy a lehető legnagyobb gondot fordítsuk rá. Nagyon fontos, hogy odafigyeljünk arra, hogy mit teszünk bele, mert bizonyos elemek miatt meghibásodhat vagy teljesen leállhat a működése.
A tojáshéj az egyik ilyen tárgy, és az alábbiakban elmagyarázzuk, miért nem szabad soha a szemétgyűjtőbe tenni.
Hogyan működik a szemétgyűjtő?
A szemétgyűjtők olyan egységek, amelyek a mosogató alá kerülnek, és összegyűjtik a beléjük dobott ételmaradékot. Ezt a hulladékot aztán apró darabokra darálják nagy, tompa, forgó tárcsák segítségével. Ezek az ételdarabok zökkenőmentesen mennek le a lefolyóba, hasonlóan a vízhez.
Az őrlés után az étel lassan a csatornába kerül a csöveken keresztül. Hasonlóképpen a szeptikus tartályba is kerülhet, ha van ilyen.
Miért nem jó a tojáshéj a szemétledobóba?
Ártalmasak lehetnek a darálóra
Sokan úgy gondolják, hogy a tojáshéj nem csak megengedett a szemétledobóba, hanem még jót is tesz neki. Ez a feltételezés abból a meggyőződésből ered, hogy a tojáshéj segíthet élesíteni a szemétgyűjtő pengéit, így az zökkenőmentesebben és hatékonyabban működik.
Ez azonban nem így van. Ahogy már említettük, a szemétgyűjtőknek valójában nincsenek éles pengéik. Mint ilyenek, nem szeletelik darabokra az ételmaradékot, mint például a turmixgépek. Ehelyett tompa impulzusaik vannak, és ledarálják az ételt.
Függetlenül attól, hogy mennyire törékenynek tűnnek, a tojáshéj valóban károsíthatja a szemétgyűjtő darálóját. Olyan membránokkal rendelkeznek, amelyek könnyen körbetekeredhetnek az impalerek körül, és megakadályozhatják azok normális működését. A daráló elakadhat, és sok esetben szakember segítségére lesz szüksége, hogy újra működésbe hozza.
Kerülje tehát, hogy tojáshéjat tegyen a szemétgyűjtőjébe, mert csak kárt okozhat. Emellett azt hinni, hogy a tojáshéj élesítheti a darálót, nem túl logikus. Nem használnád őket például egy kés élezésére. Ugyanez a logika érvényes a szemétgyűjtőre is.
Eltömíthetik a csöveket
Egyes gyártók valóban azt állítják, hogy az eldobóik képesek ledarálni a tojáshéjat, és hogy centiket dobhatsz nekik Az ilyen mechanizmusok és erős darálók lehetségesek, különösen azokban az eldobókban, amelyek többe kerülnek, mint a legtöbb embernek a hagyományos modelljei.
Ennek ellenére továbbra is azt tanácsoljuk, hogy ne tegyen tojáshéjat a hulladékgyűjtőjébe, bármilyen modern is legyen az. Azért mondjuk ezt, mert a tojáshéj eltömítheti a lefolyót és a csöveket. A hulladékgyűjtője könnyedén ledarálja őket, de a részecskék egymáshoz és a csövekhez ragadnak.
Minél több tojáshéjat dobsz bele, annál jobban ragadnak egymáshoz és mindenhez körülöttük. Idővel nagy valószínűséggel eltömítik a lefolyót és a csöveket, és lehetetlenné teszik, hogy a hulladék a csatornába vagy a szeptikus tartályba kerüljön. Ez viszont működésképtelenné teszi a szemétgyűjtőjét, és szakember segítségére lesz szüksége, hogy mindent helyrehozzon.
Sok szennyvízszövetség nem ajánlja
Sok szennyvízszövetség azt tanácsolja az embereknek, hogy ne dobjanak tojáshéjat a szemétgyűjtőbe. Ezek a társulások a szennyvízcsatorna-hulladékkal foglalkoznak, és azt mondják, hogy a tojáshéj gyakran sok problémát okoz nekik.
Ahogyan eltömíthetik a kis konyhai csöveket, úgy a tojáshéj is pusztítást végezhet a csatornában. Ha ott felhalmozódnak, és nem távolítják el őket néhány hetente, akkor komoly problémákat okozhatnak az egész városnak.
Ugyanez vonatkozik a szeptikus tartályra is. Ha tojáshéj kezd felhalmozódni benne, akkor valószínűleg elég gyakran kell majd leürítenie. Ha nem teszi meg, viszonylag gyorsan megtelik, ami az egész csatornarendszer összeomlásához vezethet.
Mit kell tenned, ha tojáshéjat dobtál a hulladékgyűjtődbe?
Először is és ami a legfontosabb, ne ess pánikba. Néhány tojáshéj bedobása nem okoz túl nagy kárt, amíg nem teszed meg újra. Sok esetben az Ön hulladékgyűjtője egyáltalán nem igényel javítást.
Ha úgy tűnik, hogy a hulladékgyűjtője beragadt, vagy a daráló nem működik, megpróbálkozhat egy duguláselhárító csavarkulccsal. Ez meglehetősen olcsó, és lehetővé kell tennie, hogy könnyen megoldja a problémát.
Ha az elakadás túl nagy ahhoz, hogy a csavarkulccsal kezelni lehessen, akkor egy profi vízvezeték-szerelő hívása legyen a következő lépés. Ők pontosan tudni fogják, hogyan kell kezelni a problémát, és az Ön hulladékgyűjtője, mosogatója és csövei pillanatok alatt újra működőképesek lesznek.
Akkor mit csinálj a tojáshéjjal?
Eddig megállapítottuk, hogy nem szabad tojáshéjat tenni a szemétgyűjtőbe. Ez a legjobb magának a hulladékgyűjtőnek, a csöveidnek, a csatornának és a szeptikus tartályodnak.
Az első és nyilvánvaló dolog, amit a tojáshéjjal kapcsolatban tehetsz, hogy kidobod, mint a közönséges szemetet. Így elkerülheted, hogy a tojáshéj bárkinek is bajt okozzon, és a hulladékgyűjtésed is biztonságos és tiszta lenne.
Ha azonban megpróbálsz kreatív lenni, és a tojáshéjakat jó célra felhasználni, akkor azt javasoljuk, hogy komposztáld őket. Kiváló kalcium- és egyéb tápanyagforrás, amelyre minden növénynek szüksége van.
Mindössze annyit kell tenned, hogy néhány napig szárítod a tojáshéjat. Így könnyebben össze tudod majd törni őket, és hozzáadhatod a komposztodhoz. A növényeid virágozni fognak, te pedig innovatív és szórakoztató módon használod fel a hulladékot. A legfontosabb, hogy a tojáshéj a lehető legtávolabb kerül a szemétgyűjtőjétől.
Néhány búcsúszó
Ahogy olvastad, a tojáshéjakat nem szabad a szemétbe tenni. Megrongálhatja a darálót, eltömítheti a csöveket, és pusztítást végezhet a csatornában vagy a szeptikus tartályban.
Ezért fontos, hogy más módot találjon a tojáshéj ártalmatlanítására. Vagy kidobhatod őket a szemetesedbe, vagy komposztálhatod őket. Mindkét módon, amíg nem kerülnek a szemétbe, addig több mint rendben lesz.