Milyen forró lehet egy szárítógép valójában?

A szárítók nagyon hasznosak. Vannak, akik azért nem hajlandók megvenni őket, mert úgy gondolják, hogy a ruháik összemennek bennük, míg mások egyszerűen nem tudják, hogy milyen méretek működnek számukra. Természetesen a legtöbben, akiknek már van szárítójuk, tudják, milyen kényelmes egy olyan készülék, amely képes gyorsan felmelegíteni és megszárítani a ruhákat. A kérdés csak az, hogy mennyire lehet forró egy szárítógép valójában, és vajon ez a hő képes-e elpusztítani a baktériumokat?

Lássuk be, még ha Ön a legtisztább, leghigiénikusabb ember is, akkor is elkap néhány baktériumot a ruháin. Ez elkerülhetetlen következménye annak, ha kimegyünk a szabadba és szocializálódunk. Szerencsére a baktériumok általában nem bírják a magas hőmérsékletet (bár persze vannak kivételek), így egy kis forró víz és némi hőhatás megteszi a hatását.

De akkor is szükséged lesz a hő megfelelő egyensúlyára; elvégre a túl sok hő tönkreteheti a ruháidat, és a baktériumok szabadon kószálnak a ruháidon, ha nem eléggé.

Ebben a cikkben megpróbálok választ adni a szárítóhővel kapcsolatban. A végére rájössz, hogy melyik az optimális hőmérséklet a baktériumok elpusztításához, miközben a ruháid is egyben maradnak. De mielőtt továbblépnénk, először is beszéljük meg, hogy valójában milyen forró lehet egy szárítógép.

Milyen forró lehet egy szárítógép?

Mint korábban említettem, egy szárító nem lehet túl forró, mivel a magas hőmérséklet károsíthatja a ruhákat. Amint a víz eléri a forráspontot, elkezd gőzölögni és párologni, ami valóban megégetheti a szövetet. A gyártók ezt már azóta tudják, hogy a legelső szárítók megjelentek a piacon.

2020-tól a szárítógépek hőfokára vonatkozó "ipari szabvány" nagyjából 125℉ és 135℉ között van. Természetesen a 135℉ messze nem a legmagasabb hőmérséklet, amit egy szárító elérhet. A legtöbb modern szárító általában 150℉-nél szokott lecsapódni, de a legjobb tesztelt szárítók egészen elképesztő 176℉-ig mennek. Természetesen soha nem lesz szükséged ilyen magas hőmérsékletre a normál ruhák szárításához, baktériumok ide vagy oda.

Ezek a szárítók leggyakoribb hőmérsékleti szintjei. Amit ki kell találnod, az a saját szárítógéped hőmérséklete, és az, hogy képes-e elpusztítani a baktériumokat vagy sem.

A szárító hőmérsékletszintjeinek kiszámítása

A szárítógép hőmérsékletszintjeinek kiszámítására kétféle módszer létezik. Az első módszer meglehetősen egyszerű - mindössze a használati útmutatót kell átolvasnia. Elvégre abban fel kell sorolni a hőmérsékleti tartományt, nem igaz?

Nos, igen és nem. Határozottan vannak olyan márkák, amelyek feltüntetik a szárítóik hőmérséklet-tartományát. Ne lepődjön meg azonban, ha a használati útmutatót átlapozva nem talál semmit arról, hogy milyen forró lehet. És van egy másik probléma is; még ha a szárító fel is tünteti a hőmérsékleti tartományt, gyakran hajlamosak eltúlozni vagy pontatlan információt adni, így a szárítás után is olyan ruhák maradnak, amelyeken még mindig baktériumok vannak.

Ha ez megtörténik, mindig kipróbálhatod a második módszert, amihez hőmérőt kell használnod. Kétféleképpen is járhatsz el. Amikor kiveszed a ruháidat a szárítóból, dugj egy hőmérőt a kupacba, és jegyezd fel a számokat. De ha történetesen van egy kis pénzed, akkor beszerezhetsz helyette egyet; ez pontos mérést ad, és még csak nem is kell sehova sem bedugnod.

Mit ne csináljon a hőmérőkkel

Sokan egyszerűen vesznek egy higanyos hőmérőt, és beledugják a frissen szárított ruhákba. Én azonban azt tanácsolnám, hogy ezt ne tegyék, hiszen mindannyian tudjuk, mi történik, ha a higanyt közvetlenül hőforrásba dugjuk.

Bizarr módon egyesek még a működő szárítókban is hagyják a hőmérőt, hogy a legpontosabb leolvasást kapják. Mondanom sem kell, hogy soha, semmilyen körülmények között nem szabad semmilyen működő készüléket a szárító belsejébe tenni. Hacsak nem akarja megkockáztatni a szárító eltörését vagy a biztosíték rövidzárlatát, akkor maradjon az általam felsorolt egyéb lehetőségeknél.

Hogyan hat a hő a baktériumokra és a baktériumokra?

A legtöbb mikroorganizmus bizonyos fokig hőérzékeny. Más kórokozókra is érzékenyek, de úgy tűnik, hogy a hő a baktériumok legelterjedtebb "gyilkosa". Természetesen az érzékenység mértéke a különböző mikrobafajták között változik; egyesek viszonylag alacsony hő hatására elpusztulnak, míg mások túlélhetik a perzselően forró hőmérsékletet. Sőt, vannak olyan baktériumok is, amelyek egészen jól működnek extrém hőségben is.

Hogyan kapcsolódik ez a szárítónkhoz és annak baktériumölő képességéhez? Nos, ahhoz, hogy kitaláljuk, hogyan képes kezelni a mikrobákat, először is tudnunk kell, milyen szárítónk van. Nagyjából kétféle szárító létezik:

  • Szellőztető nélküli (kondenzációs) szárítók
  • Szellőztetett szárítók

A kondenzációs szárító azt teszi, amit a neve is sugall - a ruhák nedvességét vízzé kondenzálja. Másrészt a szellőztetett szárítók a mosókonyhából magukba szívják a száraz levegőt. Ezután egy speciális tömlőn keresztül az összes nedves levegőt kiszellőztetik.

Mindkét szárítónak van egy közös vonása, mégpedig a hőtermelés. Mind a kondenzációs, mind a szellőztetett szárítók felmelegítik a dob belsejében lévő levegőt, ami a párologtatásnak a szükséges lendületet adja. A benne lévő forró levegőnek elméletileg képesnek kell lennie arra, hogy elpusztítsa a baktériumokat és a kórokozókat. Mi lenne tehát az ideális hőmérséklet ahhoz, hogy a szárítás során megszabaduljon a mikrobáktól a ruhákból?

Az optimális baktériumölő hőmérséklet

Mielőtt megvitatnánk a baktériumok és baktériumok elpusztításához szükséges optimális hőmérsékletet, egy dolgot le kell szögeznünk: soha nem leszünk képesek elpusztítani az összes baktériumot a ruháinkon. Sőt, nem is akarhatja.

Általában, amikor az emberek a baktériumokra és a baktériumokra gondolnak, akkor azokra gondolnak, amelyek kárt okozhatnak nekünk, és gyakran veszélyes betegségekhez kapcsolódnak. Azonban milliónyi úgynevezett jó baktérium létezik, amelyek valójában segítenek a szervezetünknek egészségesen megmaradni. Szerencsére sok ilyen jótékony baktérium meglehetősen ellenálló a hővel szemben.

És ha már a szerencsénél tartunk, a legtöbb olyan baktérium, amelyet károsnak tartanánk, valójában nem túl hőálló. Valójában 13,89°C és 21,11°C közötti mérsékelt hőmérsékleten érzik jól magukat. Természetesen az optimális hőmérsékleti szint a mikrobától függően változik. Más szóval egyesek alacsonyabb hőmérsékleten elpusztulhatnak, mint mások.

De elég sokáig táncoltam a téma körül - mi a legmagasabb szárítóhőmérséklet, amely elpusztítja a baktériumokat? Ez 65,00 °C , éppen a legtöbb szárítógép által kezelhető legmagasabb hőmérséklet alatt.

A 65,00°C-on vagy afölött működő szárítók fertőtlenítik a ruhákat?

Az emberek gyakran kérdezték tőlem, hogy milyen szárítóhőmérsékleten fertőtleníti teljesen a ruháikat. Az igazság az, hogy nincs olyan szárító, amely képes erre, mert ahhoz, hogy valamit teljesen fertőtlenítsen, extrém hőforrásra van szükség. Ez a forrás pedig valószínűleg elégetné a ruhákat, így felesleges is megpróbálni elérni.

De ahogy fentebb már említettem, nem kell a ruháidon lévő baktériumok 100%-ától megszabadulnod, hiszen sok közülük kifejezetten hasznos számodra. A szárítóban történő fertőtlenítés azonban megszabadítja őket a károsak 99,9%-ától, így mindkét esetben biztonságban vagy.

Mi van, ha nem tudom elérni az optimális hőmérsékletet?

Még ha a szárító nem is tudja elérni az optimális hőmérsékletet, akkor is megszabadulhat a legtöbb káros baktériumtól. Van azonban egy csapda. Ahhoz, hogy ezt alacsony hőmérsékleten is sikeresen megtehesse, a ruháit a szokásosnál hosszabb ideig kell kitennie a hőnek.

Nem minden baktérium és kórokozó pusztul el 57,22 °C-on ; azok azonban, amelyek igen, percek alatt eltűnnek. A makacs, a hőt jól tűrő baktériumokat nagyjából 30 perc alatt pusztítja el a 62,78 °C-os szárító. Az Ön szerencséjére ezek a makacs baktériumok 2 és - 5 és messze vannak egymástól; a legtöbb elpusztítandó baktérium az 57,22°C-os kategóriába tartozik.

Természetesen ezeknek a csíráknak a megfelelő elpusztítása attól is függ, hogy milyen típusú ruhát próbálsz szárítani. Egyes anyagok rövid szárítási időt és alacsony hőmérsékletet igényelnek, mint például a poliészter. A különböző anyagokról és szárításukról ide kattintva tudhat meg többet.

Mitől szabadulhat meg még a szárítóm?

Amint láthatja, a szárító elég hatékonyan fellép a legtöbb káros mikroba ellen. A mikrobák azonban nem az egyetlen élő organizmusok, amelyek új otthonra lelnek ingjeinkben és ruháinkban. Ezért tudnunk kell, hogy a szárító mennyire hatékony abban, hogy megszabaduljon más nemkívánatos élőlényektől, amelyek végigmásznak a szöveten.

Poratka

A poratka nemcsak hihetetlenül bosszantó, hanem veszélyes is az egészségre. És bár a különböző online listákon rengeteg módszer található a megszabadulásra tőlük, kevés forrás említi a szárítóhőt.

Ha poratka-problémája van, megkönnyebbülve fogja hallani, hogy a szárítók abszolút képesek elpusztítani őket. Mindössze nagyjából 15 perc és 54,44°C-os hőfokbeállítás szükséges hozzá. Ha tehát olyan szárítója van, amely még ennél is nagyobb hőt tud termelni, akkor az atkák még rövidebb időn belül olyanok lesznek, mintha meghaltak volna. Azonban pusztán a szárítóval nem fogsz tudni megszabadulni a rothadó testüktől vagy az ürüléküktől; ehelyett előbb alaposan mosd ki a ruhákat.

Ágyi poloskák

Nekem személy szerint az ágyi poloskák sokkal undorítóbbak és bosszantóbbak, mint a poratkák, és ugyanolyan veszélyesek is lehetnek. Így amikor megtudtam, hogy a szárítógépek megölhetik őket, egyszerre megkönnyebbültem és egy kicsit feldobottnak éreztem magam.

Ahhoz, hogy a szárítóban elpusztítsa az ágyi poloskákat, a ruhákat legalább 30 percig 48,89 °C-os hőmérsékletnek kell kitenni. A peték egy kicsit ellenállóbbak, mint a kifejlett poloskák, de 90 percnek működnie kell náluk. Ha azonban a szárítója magasabb hőmérsékletet is elbír, valószínűleg nagyjából 15 perc alatt megszabadulhat tőlük.

Túlmelegedhet a szárítóm és miért?

Mint minden más készülék, a szárítógép is túlmelegedhet. A legtöbb ember nem veszi észre, mivel a szárítóknak forrónak kell lenniük. Nem tudom azonban eléggé hangsúlyozni, hogy nagyon oda kell figyelnie, ha a készülék a szokásosnál melegebb lesz. Ha nem teszi meg, azt kockáztatja, hogy a szárító elromlik, vagy akár lakástüzet is okozhat.

Íme néhány a szárítók túlmelegedésének leggyakoribb okai közül:

Korlátozott légáramlás

A szárítók szöszszűrőkkel és szellőzőkkel vannak ellátva. Ha ezek közül bármelyik eltömődik, a szárító nem kapja meg a megfelelő működéshez szükséges légáramlást. Ha ez megtörténik, a szárítógép belső hőmérséklete emelkedni kezd, ami túlmelegedéshez vezethet.

A légáramlás korlátozásának megelőzése érdekében mindig emlékezzen a szöszszűrő tisztítására, és arra, hogy megnézze, nem dugítja-e el valami a szellőzőnyílásokat.

Termosztát problémák

A szárítógép termosztátja felelős a készüléken belüli hőmérséklet szabályozásáért. A termosztátok gyakrabban meghibásodnak, és amikor ez megtörténik, fennáll a túlmelegedés veszélye. Így a jövőbeli tüzek megelőzése érdekében érdemes új termosztátot vásárolni és beszerelni; ezek nem különösebben drágák, és a javítás olyan egyszerű, hogy bárki meg tudja csinálni.

Fűtőelem a Fritz-en

A szárítógép fűtőeleme ugyanolyan fontos, mint a termosztát, és egy idő után érdemes alaposan átvizsgálni. Előfordul, hogy ezek az elemek hosszabb használat után elmozdulnak, meghajlanak vagy megvetemednek. Ha ez megtörténik, akkor hőegyensúlyhiányra számíthat. A következő lépés a javítás vagy a csere mielőbbi ütemezése.

Szárítók, baktériumok és baktériumok: Végső gondolatok

A szárítógépek eléggé fel tudnak melegedni, és figyelembe véve, hogy a legtöbb káros baktérium mennyire termofób, egyetlen szárítási műveletnél több nem kell ahhoz, hogy megszabaduljunk tőlük.

Győződjön meg azonban arról, hogy mindig ellenőrizze a szárítandó ruhadarab típusát, valamint a készülék legmagasabb hőmérsékleti beállítását.

Ezenkívül mindig figyeljen oda az esetleges meghibásodásokra vagy problémákra; elvégre a szárító sok karbantartást és gondozást igényel annak érdekében, hogy minden alkalommal tökéletes kosár száraz ruhát kapjon.


avatar
Szerkesztő

Üdvözletem, a nevem Bárczi, az ujratervezni.com főszerkesztője és létrehozója vagyok. Emellett vállalkozóként dolgozom egy lakásfelújítással foglalkozó cégnél, és nagy tapasztalattal rendelkezem az otthonok építése és felújítása terén. Remélem, hasznosnak találja weboldalamat!